Yeni hard disk
Thread poster: Haluk Erkan

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
German to Turkish
+ ...
Nov 26, 2012

Yakın bir gelecekte hard diski değiştirmem gerekiyor. Yeni bir hard disk için sizin görüşlerinizi almak istedim. Nette yaptığım araştırmalarda

Seagate
Western Digital
Samsung

gibi firmaların yorumları oldukça olumlu. Özellikle Western Digital’in Caviar Black serisi genellikle övülüyor. Bu firmanın US sitesinde yaptığım detaylı araştırmada ürünlerin seri numaralarındaki olabilen farklılıklar gözüme çarptı, ki bu fark aynı zamanda performansla da alakalı. Şu an gözdem 500 GB Black Caviar WD5003AZEX, fiyatı 200 TL civarında. Üretici firma Black serisine 5 yıl garanti vermesine rağmen Türkiye'de 2 sene garanti veriliyor, her nedense...

http://wdc.com/en/products/products.aspx?id=760

Son zamanlarda hard disk değiştiren arkadaşlar acaba hangi ürünleri tercih etmiş? Black serisini kullananlar var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Hard Drive Buying Guides Nov 26, 2012

http://www.overstock.com/guides/hard-drives-buying-guide

http://www.newegg.com/Product/CategoryIntelligenceArticle.aspx?articleId=209

http://www.askthecomputertech.com/hard-disk-drive.html

Daha bir sürü var. Google Advanced Search ile:

all these words: hard computer
this exact word or phrase: buying guide
any of these words: drive disk

kullanarak arama yaptim. Bol sanslar.


 

Fikret Yesilyurt  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
English to Turkish
Seagate & Western Digital Nov 26, 2012

Haluk Bey,

Serileri hakkında çok detaylı bilgim yok ama şimdiye kadar bu işten anlayan herkesin bana verdiği tavsiye, Seagate ve Western Digital'e gözünüz kapalı güvenebilirsiniz idi.

Bireysel not olarak, 5 yıl önce aldığım 1 TB'lık Seagate harici hard diskim halen canavar gibi çalışıyor, bir kez bile sorun çıkarmadı bana. Tekrar bu tarz bir ürün alırsam kesinlikle yine Seagate alırım sanırım.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Seagate ve Western Digital Nov 26, 2012

Seagate ve Western Digitala ben de katiliyorum. Ben senelerdir 500 Gigabytelik bir Western Digital harici disk kullaniyorum. Oldukça memnunum. Zaten hard disklerin kapasiteleri büyüyor ve fiyatlari düsüyor.

 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
5 yıl garanti! Süper! Nov 26, 2012

Haluk Erkan wrote: Şu an gözdem 500 GB Black Caviar WD5003AZEX, fiyatı 200 TL civarında. Üretici firma Black serisine 5 yıl garanti vermesine rağmen Türkiye'de 2 sene garanti veriliyor, her nedense...
http://wdc.com/en/products/products.aspx?id=760

Arayan bulurmuş derler ya, en sonunda bu ürünlere tam 5 yıl garanti veren bir site buldum, ilgilenen arkadaşlara linki gönderebilirim. Gereksiz reklam olmasın icon_smile.gif


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Garanti Süresi Nov 26, 2012

Zaten öyle ayrimcilik mi olur? Gelismis ülkelere gelince 5 yil garanti, Türkiye'ye gelince 2 yil garanti, öyle mi? Suç iki yil garantiye bir ses çikarmayan Türkiye'deki bayii ve distribütörlerde. Sevindim 5 yil garanti buldugunuza, olmasi gereken de bu. Umarim bir sorun olmadan alirsiniz.

 

Gamze Sari Yucel  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
English to Turkish
+ ...
SSD'ye geçmek için fırsat da kollanabilir Nov 27, 2012

BT alanında çeviriler yapan uzman meslektaşların bu konuda paylaşacağı daha fazla bilgi olacaktır; belki bir yıl gibi bir süre bekleyerek (fiyat/kapasite oranının düşeceği beklentisiyle) sistemi yeniden kurmak daha uzun vadeli bir çözüm olabilir.

"Solid State Drive", yaygın kullanımdaki sabit disklere göre farklı teknoloji kullanıyor. Yaygın kullanılan sabit diskler tablaların dönmesiyle çalışıyorken, SSD teknolojisi flash belleklerin teknolojisini kullanıyor. Bu nedenle hızlanmak için dönmesi (zaman kaybetmesi) gerekmiyor, veriyi kaydedecek yer sorun olmuyor, dönen tablalar olmadığı için gürültü, sıcaklık artışı ve fazla elektrik tüketimi de olmuyor, şoklardan hemen hemen hiç etkilenmiyor. Bütün bu avantajlar, HDD'ye göre 6 kat civarında daha hızlı veri transferi elde etmeye yarıyor. Büyük dosyaları taşımak ve bilgisayarın ilk açılışı çok hızlı oluyor.

SSD satın almak için Türkiye'deki fiyatlara göre, GB başına ortalama 2 TL gözden çıkarmak gerekiyor (KDV dahil). Haluk Bey'in bahsettiği HDD örneğinde her GB kapasite için 40 kuruş ödemek yetiyor. SSD fiyatlarının 2013'de yarı yarıya düşmesi bekleniyor.

SSD fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, şimdiye kadar normal HDD'nin yanında düşük kapasiteli bir SDD kullanımı tercih ediliyordu. Bir yıllık dönemde ortalama %50 - %70 arasında fiyat düşüşü yaşandığı ve önümüzdeki yıl da bu düşüşün süreceği beklentisi göz önüne alındığında, daha yüksek kapasiteli SDD fiyatının düşük kapasiteli SDD'nin ortalama fiyatına iyice yaklaşacağı öngörülüyor. Bir yıl içinde bütün sistemi ve depolama ihtiyacını yüksek kapasiteli SDD'ye aktarmak iyi bir çözüm olabilir. 6 kat hızlı veri transferi için muhtemelen 3 kat pahalı diske yatırım yapmanın bizim işimizde verim artışı sağlayabileceğine inanıyorum. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanan meslektaşlar için.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
SSD kesinlikle mantıklı Nov 27, 2012

Sayılan avantajların yanı sıra defrag işlemine de gerek kalmayacak zaten Windows'la gelen defrag programının faydası da tartışmalı. C-D ayrımı yapmadan aynı mantıkla birleştiriyor dosyaları, sık kullanıldığında da diskin daha hızlı eskimesine neden oluyor.

Bildiğim kadarıyla SSD disklerde defrag işlemi gerekmiyor, gerekse bile diski eskitmiyor. Fiyatlarına şimdi baktım ve inanamadım, geçen seneye göre çok ucuzlamış.


 

A. Sercan  Identity Verified
Local time: 07:30
Member (2009)
English to Turkish
+ ...
Yedekleme Nov 27, 2012

SSD hakkında bilgilendirme için teşekkürler. Veri kaybını önlemek veya hızlı bir şekilde veriyi kurtarmak için online yedekleme sistemleri kullanılabilir veya Norton Ghost gibi bir imaj alma programıyla yedekleyip 10 dakika içinde verilerinizi kurtarabilirsiniz.

 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sonuç Dec 1, 2012

Merhaba,

öncelikle aydınlatıcı bilgilerinden dolayı tüm arkadaşlara teşekkür ederim, özellikle SSD konusunda bilgi veren arkadaşlara…

Ancak SSD’ye geçmek için fırsat kollamak gibi bir lüksüm olmadı, 4 gün önce hard diskim tamamen çöktü. Bu nedenle önceden bahsettiğim WD-Black Caviar serisinden 500 GB’lık hard diski aldım, 2 gündür kullanıyorum ve oldukça hızlı bir araç olduğunu söyleyebilirim.

Bununla beraber tedarikçi firma garanti belgesinde sadece 2 yıl garanti göstermiş, şu sıralar 5 yıl garantiyi kotarmanın mücadelesini veriyorum, üretici firmanın ve satıcı internet sitesinin bu garantiyi vermesine rağmen... Ürün garantisi konularıyla ilgili olarak nerelere başvurabilirim?

İlginize tekrar teşekkür eder, iyi bir hafta sonu geçirmenizi dilerim.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TükoDer Dec 1, 2012

Ben TükoDer isimli tüketici örgütüne basvurmanizi öneririm. Ancak, üye olmanizi isteyebilirler, bu da pahalli bir sey degil. Senelik ufak bir meblag aliyorlar. Ben de TükoDer üyesiyim. Birçok tüketici problemini basariyla sonuçlandirdiklarina inaniyorum. Bol sanslar. (tukoder.org.tr)

 

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Mutlu Son :) Dec 3, 2012

Merhaba
Western Digital WD 5003AZEX harddiskin garanti süresi 5 yıl dır. Garanti belgeleri her üründe standart olarak 2 yıl şeklinde düzenlenmektedir. Seri numarasından takip edileceği için sorun oluşturmayacaktır. Bilginize.

Garanti süresindeki sorun, satıcı internet sitesinden gelen bu mail ile bence giderildi, sizleri de bilgilendirmek istedim. İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkür eder, bol kazançlı bir hafta dilerim.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Tüketici Haklari Dec 4, 2012

Bunlari okumak güzel. Dilerseniz her halükarda yukaridaki dernege üye olmayi düsünebilirsiniz. Ben ciddi bir arastirma sonucu TükoDer'i bulmustum. Türkiye'de konusunda lider olan bir dernektir. Ben bu tarz sivil toplum kuruluslarinin desteklenmesi gerektigine inananlardanim. Bu nedenle her sene TükoDer üyesiyim. Amaç bir sorun yasamadan üzerimize düseni yapmak.

 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 07:30
Dutch to Turkish
+ ...
Yeni hard disk veya yedekleme May 5, 2013

Merhabalar arkadaşlar,

Kısa bir süre önce harici arşiv olarak kullandığım bir USB-2 tip,WD hard disk aokuma sorunu verdiğinden bu sorunun tekrar etmemesi için hayli bilgi derledim.

SSD - USB gibi alternatifler manyetik alanlardan etkilenme riski yüksek olanlar. Yani bir gün adliyeden veya hava alanından çıktıktan sonra USB niz veya SSD /SDD niz boş çıkabilir. geri dönüp bulmanız da imkansız olabilir.

Hard diskler hesaplı ömürleri olan, ayrıca mekanik darbe ve sarsıntılarla bozulabilen ama tekno lablarda açılıp datası kurtarılabilen ürünler. Ama bu kurtarma size 300 dolar ile 3000 dolar arasında maliyet çıkarabilir.

Benim gördüğüm BlueRay DVD lerin yeni nesilleri. 128 GB kadar her bir diskte depolayabiliyorsunuz.
Böyle kaydedilmiş bir dvd elinize alıp sert bir cisimle çizmediğiniz sürece, ömrü çok uzun. ila nihai sağlam data. bir süre sonra teknoloji değiştiği için sorun yaşasanız da onu yeni bir sisteme aktarmanız daha ucuz.

Henüz ben de tam usturuplu bir işleyiş uygulayamasam da bunları paylaşayım istedim.

Kolay gelsin


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Yeni hard disk

Advanced searchWordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search