https://www.proz.com/forum/turkish/26072-kudoz_sorular%FDna_yanli%DE_yan%FDt%FDn_se%E7ilmesi.html

Kudoz sorularına "YANLIŞ" yanıtın seçilmesi.
Thread poster: lagunali
lagunali
lagunali
Local time: 00:58
Turkish to English
+ ...
Oct 27, 2004

Son zamanlarda gozlemledigim kadari ile dogru yanit apapacik ortadayken ve bir ton agree almis yanit varken, yanitlarin icinden en mantiksiz, en yanlis olani seciliyor.

Bu durum soru soran kisinin aslinda "kendine kendine" puan verdigini ispatliyor.

Moderatorler bu duruma mudahale edemez mi?

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-17 11:02]

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 08:58
Member
English to Turkish
+ ...
İspatlamaz Oct 31, 2004

Nefise Ahunbay Cleary wrote:

Bu durum soru soran kisinin aslinda "kendine kendine" puan verdigini ispatliyor.

(Yemedim, içmedim, buna da karıştım işte )

. . . düşündürebilir, sadece. Bunu ispatlamanın tek yolu IP'ye bakmak, teorik olarak tabii. IP aynıysa, "kendi kendine puan verdiği" ispatlanır. IP aynı değilse "kendi kendine puan verdiği" varsayımı çürütülmüş olmaz gerçi. Ama dediğim gibi, teorik olarak. Pratikte ise kim uğraşacak ki bununla?

Başka birçok neden olabilir:
-Soru soran aptal, cahil veya şuursuzdur.
-Agree veren yüzlerce kişinin hepsi de aptal, cahil veya şuursuzdur.
-Soru soran, belki kendi kendine puan almak için değil de, başka bir nedenle kimliksiz veya sahte kimlikle soru sormuş bir kullanıcıdır ve kıl kaptığı insanlara puan vermemek gibi bir tavrı vardır.
-Soru soranın, fazla onay alan şeylere kıl olmak gibi bir tavrı vardır. (Ben böyle yapabilirim mesela, hayatta vermem yüz tane agree almış bir cevaba puan )
-Biz paranoyağızdır.
-Feşmekândır.

Dediğim gibi bunlar teori, pratikte ise bir şey yapılamaz, çünkü zaten moderatörlük de bir nevi zabıtalık kurumu olarak tesis edilmiş değil ki, tutup IP monitörlüğü mü yapacaklar? Yapabilecek olsalar veya bir IP monitörlüğü kurumu oluşturulabilse, buna gelene kadar 4-5 ayrı kimlikle ortalıkta dolaşan, kendi kendine agree veren, bir forumda iki ayrı kimliğiyle yazı yazan kullanıcılarla uğraşılırdı, teorik olarak yani... hani olsaydı eğer öyle bir şey... diyorum...

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 08:58
Member
English to Turkish
+ ...
IP de boş Oct 31, 2004

Belki de sanal âlemin en güzel yanı bu öyleyse: Kişisel ahlaktan ve güvenden başka her şey boş. Demek ki koskoca bir boşlukla karşı karşıyayız.

[Edited at 2005-01-10 00:12]

Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 09:58
English to Turkish
+ ...
IP'nin bir çözüm olmadığı kesin Oct 31, 2004

Her şeyden önce, IP kullanıcıların (bizlerin) oynayabileceği bir alan değil.

İkincisi, IP'ler dinamik ya da statik olabiliyor. Örneğin benim IP'm statiktir. Hep aynı numaradır yani. Ama IP'lerin çoğu dinamiktir. Yani internete her bağlandığınızda, "servis sağlayıcınız" size o anda boş olan bir modem ve bir de IP verir. Eğer IP'niz dinamikse, gün içinde onlarca kez değişecek demektir.

Yani "arjantinli" arkadaşın belirttiği kurnazlıklara
... See more
Her şeyden önce, IP kullanıcıların (bizlerin) oynayabileceği bir alan değil.

İkincisi, IP'ler dinamik ya da statik olabiliyor. Örneğin benim IP'm statiktir. Hep aynı numaradır yani. Ama IP'lerin çoğu dinamiktir. Yani internete her bağlandığınızda, "servis sağlayıcınız" size o anda boş olan bir modem ve bir de IP verir. Eğer IP'niz dinamikse, gün içinde onlarca kez değişecek demektir.

Yani "arjantinli" arkadaşın belirttiği kurnazlıklara başvurulmasa bile, aynı bilgisayardan bile "hem sorup hem cevap verebilirim."

Bu konuda yapılabilecek tek şey var: kamuoyu baskısı. Bu, sözü edilen türden olumsuzlukları bitirmeyecektir, ancak önemli ölçüde azaltacaktır.
Unutmayalım ki, bu tür tavırlara bir tür "passtime" olarak başvuran insanlar da yok değil!

Bunu da bileceğiz ve "lighter side of" gibi görmeye çalışacağız. Ya da hiç tahammülümüz yoksa, gidip kendi sitemizi kuracağız.

Son bir not da "Fake IP" konusunda:

arjantinlikamil wrote:

...senin IP adresini bilgisayarındaki ufak bir ayarla kendi IP'si olarak tanımlayabilir ve sen soruya cevap verdiğinde senin cevabını seçerek aynı IP adresinden hem soru sorulmuş hem de cevaplanmış görünümü yaratabilir...

Bunun olabilmesi için, i) hedef bilgisayarın statik bir IP adresi olması, ii) IP'yi taklit edecek kişinin hedef bilgisayarla aynı LAN üzerinde olması, iii) taklitçinin hedef bilgisayarı kapatması ve iv) en son olarak da söz konusu IP'yi bir parametre olarak girmesi gerekir. Yani pratikte pek mümkün değil.

Ama Bunun dışında, rastgele "FAKE IP" yaratarak internette dolaşmak son derece kolay. Hatta bunu sizin için yapacak programlar bile var.

[Edited at 2004-11-01 11:36]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz sorularına "YANLIŞ" yanıtın seçilmesi.

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »