Pages in topic:   [1 2] >
Mini anket: proz'a günde kaç kere geliyorsunuz?
Thread poster: Selçuk Budak
Selçuk Budak
Selçuk Budak  Identity Verified
Local time: 00:02
English to Turkish
+ ...
Nov 4, 2004

Daha sonra ayrıntılarıyla değinmeye çalışacağım bir inceleme için, arkadaşlardan üç basit soruya burada cevap vermesini rica ediyorum:

1. Proz'a günde kaç kere uğruyorsunuz?
2. Gününüzün kaç saatini proz'da geçiriyorsunuz?
3. Kudoz soruları olmasaydı proza günde kaç kere uğrardınız?

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Anketin sahbi olarak ilk samimi cevap benden! Nov 4, 2004

1. proz'a günde en az 5-6 kere uğruyorum
2. İş yoğunluğuma ve "commitment'e" (bir soruya cevap vermişsem) bağlı olarak en az 1 saatimi proz'da geçiriyorum.
3. Kudoz olmasaydı proz'a sadece mailimde "iş duyuruları" gördüğüm zaman gelirdim.

Nazim Aziz Gokdemir
Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 17:02
English to Turkish
+ ...
Benim için forum daha önemli Nov 4, 2004

1. Proz'a günde 15-20 kez uğruyorum. Bu uğrayışların ezici çoğunluğu 30 saniye kadar sürüyor. İlginç forum konusu (tüm Proz genelinde) ve Kudoz sorusu var mı diye bakıp çıkıyorum. (Tabii kimi zaman emaille haber gelmiş oluyor.) Nadiren ilgimi çeken bir proje varsa ona da bakıyorum.

2. Çoğu günler yarım saatin altında. Forumda derin tartışmalara katılırsam bir saati geçiyor. Şu ara bir takım macerası nedeniyle her gün birkaç saat geçirdim, fakat
... See more
1. Proz'a günde 15-20 kez uğruyorum. Bu uğrayışların ezici çoğunluğu 30 saniye kadar sürüyor. İlginç forum konusu (tüm Proz genelinde) ve Kudoz sorusu var mı diye bakıp çıkıyorum. (Tabii kimi zaman emaille haber gelmiş oluyor.) Nadiren ilgimi çeken bir proje varsa ona da bakıyorum.

2. Çoğu günler yarım saatin altında. Forumda derin tartışmalara katılırsam bir saati geçiyor. Şu ara bir takım macerası nedeniyle her gün birkaç saat geçirdim, fakat artık normale dönmüş durumda.

3. Kudoz'la pek ilgilenmediğimden olup olmaması benim için faktör değil.

Kudoz'la pek ilgilenmiyorum dedim ama yanlış anlaşılmasın. Sorunlar-çözümler bağlamında ilgim büyük. Sorularla pek uğraşmıyorum o kadar.

Kolay gelsin; İngilizce forumdaki tartışmayı merakla bekliyor, STK/katılımcı yaklaşımınızı alkışlıyorum.

Aziz
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
ProZ'da geçirdiğim süre ... Nov 4, 2004

Proz sayfası genelde açık oluyor bilgisayarımda ama fiili olarak yarım saat, en fazla bir saatim geçer sitede. Benim için de forumlar daha önemli, KudoZ oyunu beni artık sıkmaya başladığı için sorulara fazla bakmıyorum. Özetle, sorular-puanlar olmasa da ProZ'a aynı süreyi ayırırım.

Serkan Doğan
Serkan Doğan  Identity Verified
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Anket Nov 4, 2004

Ankete yanıt;

1. Kısa süreler için en fazla 10 kere
2. Minimum yarım maksimum 1 saat
3. Forumları okumaya uğrardım

Selçuk Budak wrote:

Daha sonra ayrıntılarıyla değinmeye çalışacağım bir inceleme için, arkadaşlardan üç basit soruya burada cevap vermesini rica ediyorum:

3. Kudoz soruları olmasaydı proza günde kaç kere uğrardınız?

Feza Eruguz
Feza Eruguz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Ortalama günde 1 defa Nov 4, 2004

Ama bu tabi değişiyor. Kudoz sorusu olması, iş uyarısı gelmesi, ,forumlarda ilgimi çeken konuların olması durumunda günde yarım saat ile 2 saat arası (forumlarda geçen süre) zaman harcayabiliyorum. Kimi zaman da hiç uğramıyorum.
Son soruya ecvapr vermediğimi fark ettim. Kusoz olmasa uğrar mıydım? Evet, İLk başlarda benim de Kudoz çok ilgimi çekmişti. Sonrasında, agreelerdeki yorumlar ve artık "chat" çevirisine dönmesi sonucunda biraz uzaklaştım. Ama yine de
... See more
Ama bu tabi değişiyor. Kudoz sorusu olması, iş uyarısı gelmesi, ,forumlarda ilgimi çeken konuların olması durumunda günde yarım saat ile 2 saat arası (forumlarda geçen süre) zaman harcayabiliyorum. Kimi zaman da hiç uğramıyorum.
Son soruya ecvapr vermediğimi fark ettim. Kusoz olmasa uğrar mıydım? Evet, İLk başlarda benim de Kudoz çok ilgimi çekmişti. Sonrasında, agreelerdeki yorumlar ve artık "chat" çevirisine dönmesi sonucunda biraz uzaklaştım. Ama yine de soru sorduğumda birilerinin yardım edeceğini düşünmek çok rahatlatıcı. Bakınız son sorum)))))

[Edited at 2004-11-05 19:05]
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 23:02
Member
English to Turkish
+ ...
Hiç gitmiyorum ki :-) Nov 4, 2004

3. KudoZ soruları olmasaydı proza günde kaç kere uğrardınız?

Ben internete bağlanınca ilk Outlook'u açıyorum. Mutlaka Proz'dan gelmiş bir şey oluyor ve o vesileyle siteye giriyorum. Şu aralar Kudoz'u sürekli takip edip kafama yatan sorulara agree veriyorum (Platin yenileme zamanı yaklaşıyor çünkü, yeterli Brownizi toplayıp indirim almam lazım). Eskiden hemen her Kudoz sorusuna cevap veriyordum, şimdi kendimce ilkeler koydum, bunlara uymayanlara vermiyorum. Disagree'yi de artık kullanmamaya çalışıyorum, içimden disagree etsem bile. Ender olarak bazen çok hoş Kudoz soruları oluyor, onlara kafa yormaktan zevk alıyorum, ama dediğim gibi çok ender ve şu aralar iyice kıtlaştı.

Onun dışında forumları bazı dönemler yoğunlaşarak takip ediyor ve yazıyorum da; bazı dönemler ilgimi kaybediyorum. Şimdi ilgili olduğum bir dönemdeyiz, belli olduğu üzere. Ben ayrıca Blue Board'da da zaman geçiriyorum; bazen bir çeviri bürosuna bakmak için girince oradan oraya atlaya atlaya epey bir oyalanmış oluyor insan. Bir de benim profil sayfama yüklenmiş birkaç uzun sözlük var, bazen bunları arka arkaya kullanmam gerekiyor. Bir de Glosspost'u çok kullanıyorum. Demek ki -kesin bir şey söylemek zor ama- günde en az net 2 saatim falan geçiyordur.

Kudoz olmasaydı uğrar mıydıma gelince... Kudoz eskisi kadar cazip değil veya şu aralar çok sığlaştı, yine ilgi çekici soruların yoğunlaştığı bir dönem olacaktır gerçi. İlk gelenin ilk keşfi Kudoz oluyor zaten her zaman, ama zamanla başka yerler keşfediliyor. Eskiden herhalde son sorunun cevabı "Hayır" olurdu, şimdi "Evet": Forumlar için ve o anda yaptığım iş için -kendi sözlüklerim, KOG, Glosspost- uğrardım, sıklığında bir azalma olmadan.

Selçuk Budak
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Lütfen e-mail göndermeyin! Nov 4, 2004

Bu açık bir anket. Soruların da, cevapların da açık olması gerekiyor.

Böyle bir anketi düşünürken, kafamda iki şey vardı: birincisi, yazmayı düşündüğüm başka bir konuda (kendim için) veri toplamaktı.
İkincisi ise böyle bir anketin, HERKES için son derece yararlı bir "feedback" olacağına inanıyordum. Gerçekten de öyle, en azından benim için, şimdiden son derece yararlı olduğunu söyleyebilirim.

Bu nedenle, kudoz'a ve proz'a il
... See more
Bu açık bir anket. Soruların da, cevapların da açık olması gerekiyor.

Böyle bir anketi düşünürken, kafamda iki şey vardı: birincisi, yazmayı düşündüğüm başka bir konuda (kendim için) veri toplamaktı.
İkincisi ise böyle bir anketin, HERKES için son derece yararlı bir "feedback" olacağına inanıyordum. Gerçekten de öyle, en azından benim için, şimdiden son derece yararlı olduğunu söyleyebilirim.

Bu nedenle, kudoz'a ve proz'a ilişkin kişisel eğilimlerin burada paylaşılmasını son derece önemli buluyorum.

Birkaç arkadaştan bu ankete ilişkin e-mail aldım. Herkesten rica ediyorum: Lütfen görüşlerinizi açık forumda bizimle paylaşınız. Sonunda, proz ve kudoz konusunda kendi kişisel duruşumuz konusunda nerede olduğumuza ilişkin son derece aydınlatıcı bilgiler biriktiği görülecektir.
Katılan ve okuyan herkese teşekkür ederim.
Collapse

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
yanıtlarım Nov 4, 2004

1. Günde 2-3 kere
2. Değişken ancak toplamda minimum yarım saat
3. Şu anki uğrama sıklığımla aynı olurdu

Leyal
Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Diğer bölümler daha ağır basıyor... Nov 4, 2004

1. Internet’e bağlı olduğum sürece, ProZ’un sayfasını açık tutuyorum

2. Şu ara epey vakit (2-3 saat) geçiriyorum burada. Blueboard’da ilgimi çeken ajansları belirleyip, not ediyorum. Bunun dışında da, forumları takip etmeye uğraşıyorum. Forumun, inanılmaz bir bilgi kaynağı olduğunu düşünüyorum…

3. KudoZ olmasaydı da, ProZ’a aynı sıklıkta uğrardım. KudoZ’u aslında sadece bir nevi "vocabulary training" olarak görüyorum.

Ebru Inhan
Ebru Inhan
Turkish to English
+ ...
Anket yanıtları Nov 4, 2004

Öncelikle hepinize merhaba;

Çok uzun zamandır proza uğrayacak vakit bulamıyorum resimde görmekte olduğunuz 6 aylık küçük hanım ve ablasından ötürü. Ancak normal şartlar altında (bunun geçici bir durum olduğuna ve normal şartlara döneceğime inandırmaya çalışıyorum kendimi) proza günde birkaç kez uğrar, ilgimi çeken soruları yanıtlar, forumları okur, blue boarda uğrar ve yaklaşık bir saatimi burada geçirirdim. Kudozlar yada Brownizlerin pek umur
... See more
Öncelikle hepinize merhaba;

Çok uzun zamandır proza uğrayacak vakit bulamıyorum resimde görmekte olduğunuz 6 aylık küçük hanım ve ablasından ötürü. Ancak normal şartlar altında (bunun geçici bir durum olduğuna ve normal şartlara döneceğime inandırmaya çalışıyorum kendimi) proza günde birkaç kez uğrar, ilgimi çeken soruları yanıtlar, forumları okur, blue boarda uğrar ve yaklaşık bir saatimi burada geçirirdim. Kudozlar yada Brownizlerin pek umurumda olmadığını söyleyebilirim. Bu arada belirtmek istediğim bir nokta var; forumlar ve de sorulara verilen cevaplar arasına sıkıştırılan ve çoğu zaman hiç de hoş olmayan atışmaların bazılarımızı buradan uzaklaştırdı diye düşünüyorum, tabii bu tamamen kişisel görüşüm. Umarım burası giderek daha saygılı, ölçülü ve verimli bir ortam haline gelir. Daha uzun ve ayrıntılı yazmak isterdim ama bebişim ağlıyor Hepinize iyi çalışmalar dilerim.
Collapse

Balaban Cerit
Balaban Cerit  Identity Verified
Türkiye
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
Ankete yanıt Nov 4, 2004

1. Internete her bağlandığımda (bu da çok değişken) ProZ'a bakıyorum ve sayfasını açık tutuyorum.
2. 2-3 saat. Değişik forum alanlarında çok bilgi var, bakmakla bitmiyor. Ajansları inceliyorum. Kaydolalı daha bir ay oldu; şimdilik KudoZ'a çok sık bakıyorum ama bir süre sonra KudoZ'dan sıkılacağımı biliyorum.
3. KudoZ olmasa uzun vadede benim açımdan bir şey değişmezdi. Ama o zaman da, çevirmenlerin ortak iş yapması için başka alanlar olurdu sanı
... See more
1. Internete her bağlandığımda (bu da çok değişken) ProZ'a bakıyorum ve sayfasını açık tutuyorum.
2. 2-3 saat. Değişik forum alanlarında çok bilgi var, bakmakla bitmiyor. Ajansları inceliyorum. Kaydolalı daha bir ay oldu; şimdilik KudoZ'a çok sık bakıyorum ama bir süre sonra KudoZ'dan sıkılacağımı biliyorum.
3. KudoZ olmasa uzun vadede benim açımdan bir şey değişmezdi. Ama o zaman da, çevirmenlerin ortak iş yapması için başka alanlar olurdu sanırım (ekiplerin/takımların dışında), onlara uğruyor olurdum. Öyle görünse de, Kudoz'un tek ya da esas işlevinin, listelerde sıralama amacıyla çevirmenlere puan vermek olduğunu düşünmüyorum. KudoZ ya da benzeri başka bir şey olmasaydı, sanırım sözlük oluşturmaya, Glosspost'a vs. ağırlık verirdim.
Collapse

Nilgün Bayram (X)
Nilgün Bayram (X)  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Herkese selamlar Nov 4, 2004

1. ProZ'a günde 9-10 kez bakıyorum, ama hiç uğramadığım ya da daha sık baktığım günler de oluyor.
2. Günde ortalama yarım saat vakit harcıyorum. Forumlarda ilgimi çeken konu var mı diye bakıyorum. Forumlara ve günümün yoğunluğuna göre bu zaman azalır veya artar.
3. KudoZ soruları olmasaydı daha az uğrardım. Soruları yanıtlamaktan çok verilen yanıtları okumak hoşuma gidiyor. Zorda kaldığım zaman soru sorabilmek ve yardım alacağımı bilmek de
... See more
1. ProZ'a günde 9-10 kez bakıyorum, ama hiç uğramadığım ya da daha sık baktığım günler de oluyor.
2. Günde ortalama yarım saat vakit harcıyorum. Forumlarda ilgimi çeken konu var mı diye bakıyorum. Forumlara ve günümün yoğunluğuna göre bu zaman azalır veya artar.
3. KudoZ soruları olmasaydı daha az uğrardım. Soruları yanıtlamaktan çok verilen yanıtları okumak hoşuma gidiyor. Zorda kaldığım zaman soru sorabilmek ve yardım alacağımı bilmek de benim için önemli.

Selçuk Bey,
Yanıtları bir inceleme için istediğinizden yanıtlarımı biraz açıklamam gerekiyor galiba.
Benim e-postam KudoZ'a kapalı, sorulara Proz'dan bakıyorum. Bu durum siteye uğrama sayımı artırıyor.
Bir de, öğle saatlerinden önce Proz'a bakmam genellikle, tabii KudoZ'a soru sormamışsam.

Kolay gelsin.

[Edited at 2004-11-07 13:55]
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Prozlayalım Nov 6, 2004

Anket gerekcesi ve dusuncesi guzel. Tebrik ederim.

1.Proz.com'a hic ugramadigim gunler olmakla birlikte gunde 2-3 defa ugrarim.
2.Bazi gunler 4-5 saate varan zaman verdigimi soyleyebilirim. Zamanla azaliyor. Sanirim forumlarla birlikte 1 saat ve altinda demek daha dogru. Forumlara haftada bir ugrayip, hayli zaman harcadigimi soylesem yeri var.
3. Kudoz, olmasa da networkun diger icerikleri beni siteye getirir.

Saglicakla kaliniz

Nizamettin Yigit
... See more
Anket gerekcesi ve dusuncesi guzel. Tebrik ederim.

1.Proz.com'a hic ugramadigim gunler olmakla birlikte gunde 2-3 defa ugrarim.
2.Bazi gunler 4-5 saate varan zaman verdigimi soyleyebilirim. Zamanla azaliyor. Sanirim forumlarla birlikte 1 saat ve altinda demek daha dogru. Forumlara haftada bir ugrayip, hayli zaman harcadigimi soylesem yeri var.
3. Kudoz, olmasa da networkun diger icerikleri beni siteye getirir.

Saglicakla kaliniz

Nizamettin Yigit

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-09 23:22]
Collapse

Haluk Levent Aka (X)
Haluk Levent Aka (X)
Japanese to Turkish
+ ...
Ankete yanıt Nov 21, 2004

Selam,

Bundan bir kaç ay öncesine kadar günde en az bir defa uğrar, Kudoz'a ve forumlara göz atardım. Bu aralar yoğunluktan vakit bulup giremiyorum. Tahminen üye olduğumdan beri günlük ortalamam 1 defa, günde 5 dakika kadardır.

Herkese kolay gelsin,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Mini anket: proz'a günde kaç kere geliyorsunuz?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »