Trados ve Türkçe MS Office
Thread poster: Haluk Levent Aka

Haluk Levent Aka
Local time: 19:56
Japanese to Turkish
+ ...
Nov 21, 2004

Selamlar,
Türkçe MS Office ile birlikte Trados 6.5 FL kullanan var mı? Varsa siz de Word'ü başlattığınızda "Çalışma hatası 5246: " alıyor musunuz?

Ben Trados'u yüklediğim günden bu yana yaşıyorum ve sorun her ne ise Trados'u neredeyse kullanılmaz kılıyor. Trados destek yardımcı olamıyor; tek söyledikleri Office yazılımının Türkçe sürümünü kullandığım için bu sorunu yaşıyor olduğum.

İçinizde benzer sorunlar yaşayıp da çözmüş olan varsa ve bilgi verirse çok sevineceğim.

İyi çalışmalar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados ve Türkçe MS Office

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search