Pages in topic:   [1 2 3] >
M├╝ebbet cezalar!
Thread poster: Sel├žuk Budak

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 07:37
English to Turkish
+ ...
Nov 22, 2004

Asl─▒nda, gecem g├╝nd├╝z├╝m birbirine kar─▒┼čm─▒┼č durumda. Proz'da oyalanacak pek zaman─▒m yok ┼ču aralar.
Ancak, bir arkada┼č─▒n bana atm─▒┼č oldu─ču ki┼čisel bir mail, beni epeyce d├╝┼č├╝nd├╝rd├╝.

Diyor ki: "Forumlara giremiyorum."

Bana niye yazd─▒, bilmiyorum. Benden ├Âzel bir "ricas─▒" da olmad─▒. Ama kendimi sorumlu hissettim.

Bu s├╝recin nas─▒l i┼čledi─čini bilmiyorum (bilen bir arkada┼č burada a├ž─▒klarsa, sevinirim). Ancak, ┼ču adalet prensibinden yola ├ž─▒karak birye┼čler yazma cesareti buldum kendimde:

Cezada ilke "d├╝zeltmektir." (bunun i├žinde tekrar─▒n─▒ ├Ânlemek de vard─▒r.) ─░ntikam almak de─čil.
┼×imdi. Siyasi arenada ├žok ciddi hata yapan insanlar─▒n siyasi yasaklar─▒ 3-5 sene s├╝r├╝yor. Bak─▒n, d├╝n cezal─▒ olan bir zat, bug├╝n ba┼čbakan─▒m─▒z olabiliyor.
Kanunla bir ┼čekilde ba┼č─▒ derde girenler (├žalanlar, doland─▒ranlar, cinayet i┼čleyenler, vs. cezas─▒n─▒ "doldurup" ├ž─▒k─▒yor)

Peki Proz'daki cezalar hi├ž dolmuyor mu?

Burada ┼ču veya bu ┼čekilde hata yapm─▒┼č insanlara, "d├╝zelme ve d├╝zeltme" ┼čans─▒ hi├ž verilmiyor mu?

Verilmiyorsa, verilmeli. En b├╝y├╝k insanl─▒k su├žu i┼čleyenlerin bile kendini ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝ vard─▒r.
Bir ilke olarak, hi├ž kimsenin "ifade ├Âzg├╝rl├╝─č├╝" k─▒s─▒tlanmamal─▒d─▒r.
Biz neden k─▒s─▒tl─▒yoruz?
Bu tahamm├╝ls├╝zl├╝k niye?

Buraya dileyen diledi─či ┼čeyi yazar. (bu imkan─▒ verenlerin koydu─ču s─▒n─▒rlar ├žer├ževesinde). Be─čenen okur, katk─▒da bulunur, be─čenmeyen okumaz, ya da ele┼čtirir. D├╝zelme ve iyile┼čme sans├╝rle de─čil, ele┼čtiriyle ve kamuoyu olu┼čturarak yap─▒l─▒r.

Ben bunun g├╝zel ├Ârneklerini son zamanlarda g├Ârmeye ba┼člad─▒─č─▒m─▒za inan─▒yorum.

E─čer bu t├╝r "ifade k─▒s─▒tlamalar─▒" proz ├╝yesi arkada┼člardan (├Ârne─čin moderat├Ârlerden, belli bir puana ula┼čm─▒┼č ├╝yelerden) kaynaklan─▒yorsa, bunlar derhal kald─▒r─▒lmal─▒d─▒r. E─čer bu t├╝r k─▒s─▒tlamalarda moderat├Âr arkada┼člar ┼ču veya bu t├╝rden bir rol oynuyorsa, s├Âz konusu arkada┼člar, bu k─▒s─▒tlamalar─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ y├Ân├╝nde de rol oynamal─▒d─▒r.

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Kim oldu─ču/olduklar─▒ ├Ânemli de─čil Nov 23, 2004

├ľnemli g├Ârseydim, isim belirtirdim zaten.
├ľnemli olan yakla┼č─▒m. Bug├╝n Ali-Veli, yar─▒n Ay┼če-Fatma.
Ne konu┼čmu┼člar, bilemem. Neden uyar─▒ alm─▒┼člar, bilemem.

Ben sadece, b├Âyle bir uygulama var m─▒, onu merak ediyorum.
Yani belli arkada┼člar─▒n, belli ki┼čilerin foruma yazmas─▒na, kudoz sorular─▒na "agree, disagree" t├╝r├╝nden g├Âr├╝┼č bildirmesine engel olma yetkisi var m─▒, onu merak ediyorum.
├ľrne─čin bir s├╝re ├Ânce, kudoz'da sa─ča sola sald─▒r─▒p, "agree" demem engelleniyor, "disagree" demem engelleniyor t├╝r├╝nden ┼čeyler yazan birilerini hat─▒rl─▒yorum. "Bir sorun varsa, Kudoz'a g├Ât├╝r, orada tart─▒┼č─▒ls─▒n" demi┼čtim. Ama herhalde o da "engellilerdendi."

As─▒l niyet bu olmasa da, istenen sonu├ž bu olmasa da, sanki bir t├╝r "yeralt─▒," bir t├╝r "getto" yarat─▒yormu┼čuz gibi geliyor.

[Edited at 2005-01-06 06:03]

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Vanitas vanitatum et omnia vanitas Nov 23, 2004

Bu konuda her iki tarafa da hak vermemek olas─▒ de─čil. Engellenen ve cezaland─▒r─▒lan baz─▒ arkada┼člar─▒n ba┼čka adlarla gelip prozda at ko┼čturmak suretiyle kaliteyi dibe ├žektiklerine tan─▒kl─▒k etmekteyiz. Ayr─▒ca belki haks─▒z yere agree/disagree verme haklar─▒ engellenen arkada┼člar─▒n halen mevcut oldu─čunu ifade etmek do─čru olabilir. Moderat├Âr olarak sadece Tayfun Bey'i g├Ârebiliyoruz, bu bir eksikliktir ve g├Ârev y├╝k├╝n├╝ tek ki┼či ├╝zerine y├╝klemektir. Mod olmay─▒p da y├╝ksek kudoz puanlar─▒ndan dolay─▒ baz─▒ k─▒s─▒tlama ve yapt─▒r─▒m uygulayanlar─▒n oldu─čunu duyuyoruz. ─░┼či g├╝c├╝ olmad─▒─č─▒ndan, s─▒rf tatminden dolay─▒, b├╝t├╝n g├╝n├╝n├╝ prozda ge├žirip ona buna sata┼čanlar─▒, fakat kudoz puanlar─▒n─▒ toplayanlar─▒ g├Ârmemek m├╝mk├╝n m├╝? Art─▒k bu s├╝re├ž nereye gidiyor, ben bilemem, deklarasyon vs. de hak getire. Bu ┼čartlarda bu t├╝r sanal profesyonel platformda ortak hareket etmek gere├žekten olduk├ža g├╝├ž..

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 06:37
Member
English to Turkish
+ ...
500 Nov 23, 2004

puan meselesini ben s├Âyledim, s├Âyleyip s├Âyleyece─čime de bin kere pi┼čman oldum. Buradaki fikir yeterince a├ž─▒k de─čil mi? Binlerce soru soruluyor, d─▒┼čar─▒dan soru g├Ânderen adam sitenin i├ž kurallar─▒n─▒ ve adab─▒n─▒ bilemeyebilir -> her sorunun ba┼č─▒na moderat├Âr dikilmesi m├╝mk├╝n de─čil, dolay─▒s─▒yla ├╝yelerin de m├╝dahale edebilmesi laz─▒m -> ama pek aktif olmayan veya Kudoz'u yeterince tan─▒mayan ├╝yelerin m├╝dahalesi i┼čleri iyice kar─▒┼čt─▒rabilir -> onun i├žin ├╝yelere, Kudoz'u tan─▒d─▒k├ža geni┼čleyen bir m├╝dahale hakk─▒ ├Âng├Âr├╝lm├╝┼č -> Kudoz'u tan─▒d─▒klar─▒n─▒n pratikte uygulanabilir tek ├Âl├ž├╝s├╝ de puanlar─▒ olarak belirlenmi┼č. Bu kadar. "Ask the asker" d├╝─čmesini t─▒klayabilmek i├žin de belli bir puan─▒ doldurmu┼č olmak gerekiyor. "Edit question", "Gloss", "Squash" d├╝─čmeleri i├žin giderek artan puanlar laz─▒m. Yoksa sitenin i├ž i┼čleyi┼čiyle ilgili karar verip uygulaman─▒n Kudoz puan─▒yla ne gibi bir ilgisi olabilir?

M├╝ebbet meselesine gelince, bu bizim aram─▒zda tart─▒┼čarak karar verece─čimiz/de─či┼čtirece─čimiz bir ┼čey de─čil. Dolay─▒s─▒yla cezal─▒ durumda olan─▒n kamuoyu yaratmaya ├žal─▒┼čmak yerine site y├Ânetimine ba┼čvurmas─▒ daha mant─▒kl─▒ geliyor bana. Tabii ki insanlar davran─▒┼člar─▒n─▒ de─či┼čtirebilirler, yani teorik olarak bunun b├Âyle oldu─čunu kabul etmek zorunday─▒z, pratikte daha hi├ž ├Ârne─čine rastlamad─▒ysak da. Mesela, "bana disagree diyene 'hadi len dallama' diye bir cevap yazmayaca─č─▒ma ve/veya kimseye taciz mailleri yollamayaca─č─▒ma ve/veya forumda ona buna sald─▒rmayaca─č─▒ma s├Âz veriyorum" diye bir beyanla haklar─▒n─▒n iadesini isteyebilir san─▒yorum bu arkada┼č(lar). Yani, giderek globalle┼čen ┼ču d├╝nyam─▒zda, Belize Cumhuriyeti'nden TurkNoktaNet'le internete ba─član─▒p Fince>S├╝ryanice ├ževiri sunmay─▒ ak─▒l edememi┼č(ler) madem...

[Edited at 2005-05-21 14:02]

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Ama... ┼ču iki soruyu sormadan da edemeyece─čim: Nov 23, 2004

1 Maruz kald─▒─č─▒ kabal─▒klar ve sald─▒rganl─▒klar y├╝z├╝nden Kudoz'dan uzakla┼čan veya belli isimlere yorum yazmaktan ka├ž─▒nmaya ba┼člayan; taciz mailleri alarak defalarca sinirleri bozulan; hatta bu t├╝r davran─▒┼člar y├╝z├╝nden siteden giden insanlar─▒n haklar─▒ VE tabii geride kalanlar─▒n da haklar─▒ ne olacak?

2 Bu t├╝r yapt─▒r─▒mlara u─čram─▒┼č ki┼čiler, aradaki neden-sonu├ž ili┼čkisini idrak edip ger├žekten davran─▒┼člar─▒n─▒ de─či┼čtirmeye karar vermi┼č mi, hatta ├Âz├╝r dilemeye, mesela; yoksa hi├žbir ┼čey yapmad─▒klar─▒ halde durduk yerde yapt─▒r─▒ma u─črad─▒klar─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek s─▒zlanma e─čilimindeler mi? Bu ikincisi ├žok yayg─▒n bir psikoloji oldu─ču i├žin bilhassa sormadan edemiyorum da.

[Edited at 2004-11-23 21:45]

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ben de gidip geri d├Ânenlerdenim Nov 23, 2004

Xola wrote:

1 Maruz kald─▒─č─▒ kabal─▒klar ve sald─▒rganl─▒klar y├╝z├╝nden Kudoz'dan uzakla┼čan...insanlar─▒n haklar─▒ VE tabii geride kalanlar─▒n da haklar─▒ ne olacak?

Her ┼čeyden ├Ânce, ilk yaz─▒mda a├ž─▒k olmayan, ya da ihmal edilen bir noktaya a├ž─▒kl─▒k getireyim.

"├ľzg├╝rl├╝k" ile "sorumluluk" karde┼čtir. S─▒n─▒rs─▒z-sorumsuz ├Âzg├╝rl├╝k elbette olmaz. E. Fromm'un be─čendi─čim bir ifadesini kullanacak olursam, savunulmas─▒ gereken "freedom from" de─čil, "freedom for"dur.

├ľzg├╝rl├╝klerimiz bize sorumluluklar da y├╝kler. ├ľrne─čin burayla ili┼čkilendirirsek ba┼čkalar─▒na haks─▒zl─▒k etmeme, gereksiz yere ba┼čkalar─▒n─▒ incitmeme, haks─▒z yere sata┼čmama, k├╝fretmeme, vb.

Ben de ├žirkin g├Ârd├╝─č├╝m davran─▒┼člar nedeniyle Proz'dan uzakla┼č─▒p, sonradan geri d├Ânenlerdenim. Ben de cevab─▒na "disagree" verdim diye taciz mailleri alanlardan─▒m. Tuhaft─▒r, ┼čimdi ayn─▒ ki┼čiler i├žin buraya yaz─▒yorum.

Konu ki┼činin kendisi olunca, tutum ve davran─▒┼č kal─▒plar─▒, ta┼čla┼čm─▒┼č ki┼čilik yap─▒s─▒, vb. olunca, "de─či┼čmenin" ├žok├ža s├Âz├╝ edilen, ama pek de ba┼čar─▒lmayan bir s├╝re├ž oldu─čunun ├žok iyi fark─▒nday─▒m. Psikoloji e─čitimi alm─▒┼č, ki┼čilik ├╝zerine ├žok├ža okumu┼č, ├žok├ža kafa yormu┼č birisi olarak. Hem kendimden, hem ba┼čkalar─▒ndan.

Ama burada konu tam olarak bu de─čil. Yani insanlardan ki┼čilik ├Âzelliklerini de─či┼čtirmelerini beklemek gibi bir konumda de─čiliz.

Ancaak! Bir arada ya┼čaman─▒n, toplumsal ya┼čam─▒n gere─či olan davran─▒┼čsal anlamda de─či┼čme bekleyebiliriz, beklemek de hakk─▒m─▒zd─▒r. Kar┼č─▒mdaki sald─▒rgan, k├╝stah, kinci bir ki┼čilik yap─▒s─▒na sahip olabilir. Ama ben ondan, bana kar┼č─▒ bu t├╝r e─čilimlerini dizginlemesini isteyebilirim.

├ľrne─čin (yanl─▒┼č anlamad─▒ysam, bu t├╝r yasakl─▒ olan arkada┼člar yazamasalar da, yaz─▒lanlar─▒ okuyabiliyorlar) yasakl─▒ arkada┼člar, yasaklanmalar─▒na neden olan "yanl─▒┼č anla┼č─▒lmalardan" ka├ž─▒nmaya ├Âzen g├Âstereceklerini "beyan edebilirler."

Bence buna da gerek yok. Do─črudan, konu baz─▒nda etkile┼čim bence daha etkili olabilir.

(ki┼čisel bir deneyim: Bir arkada┼č, "taktir" midir, "takdir" midir t├╝r├╝nden basit bir ┼čey i├žin, ate┼č p├╝sk├╝ren bir "disagree" yazm─▒┼čt─▒. Ben de benzeri bir sertlikte cevap verdim. Hakl─▒ oldu─čunu belirtmeyi de ihmal etmedim. Sonra, o notunu silip, daha yumu┼čak bir "disagree" notu yazd─▒. Ben de, kendisine te┼čekk├╝r ederek, ayn─▒ yumu┼čakl─▒kta cevap verdim. Buna benzer bir iki olay ya┼čad─▒─č─▒m i├žin, kaydetmeye de─čer g├Âr├╝yorum)

Kudozda son zamanlarda belirgin bir "iyile┼čme" oldu─čunu g├Âr├╝yor ve merak ediyorum:

Bu iyile┼čme uygulanmas─▒ kolay cezalardan m─▒ kaynaklan─▒yor, yoksa kudozda ve prozda genelde aktif olan arkada┼člar─▒n hi├ž de kolay olmayan ├žabalar─▒ndan m─▒? Hangisi daha etkili, ger├žekten merak ediyorum.

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Kolay olmad─▒ ki! Nov 23, 2004

Kudozda son zamanlarda belirgin bir "iyile┼čme" oldu─čunu g├Âr├╝yor ve merak ediyorum:

Bu iyile┼čme uygulanmas─▒ kolay cezalardan m─▒ kaynaklan─▒yor, yoksa kudozda ve prozda genelde aktif olan arkada┼člar─▒n hi├ž de kolay olmayan ├žabalar─▒ndan m─▒? Hangisi daha etkili, ger├žekten merak ediyorum.

Bu insanlar─▒n haklar─▒ ne olacak?

-1, Proz'daki politika yasa─č─▒ kural─▒n─▒ ├ži─čnedi─či i├žin at─▒lm─▒┼č. Ba┼čka kimlikle geri d├Ânm├╝┼č. Bir forum tart─▒┼čmas─▒nda, ayn─▒ milletten bir meslekta┼č─▒n─▒n kendisine ger├žek ad─▒yla hitap etmesi ├╝zerine foyas─▒ meydana ├ž─▒k─▒nca orac─▒kta kayd─▒ silindi tekrar. Ba┼čka kimlik al─▒p tekrar Proz'a geldi mi bilmiyoruz. Ama en az─▒ndan bunu herkesin g├Âz├╝n├╝n i├žine sokarak yapma cesareti bulamad─▒─č─▒ a├ž─▒k. Kar┼č─▒ ├Ârnek bizde var.

-2, ─▒rk├ž─▒l─▒k yapt─▒─č─▒ iddias─▒yla at─▒lm─▒┼č. ├ľz├╝r dileyince tekrar al─▒nm─▒┼č. Tekrar ayn─▒ ┼čeyi yapm─▒┼č. Bir kez daha ├Âz├╝r dilemi┼č, ama bu kez kabul edilmemi┼č. En az─▒ndan ayn─▒ adla yeniden kimlik alma cesareti g├Âstermedi─či biliniyor. Kar┼č─▒ ├Ârnek bizde var.

-3, dandik bir yahoo kimli─či alarak taciz maili g├Ândermi┼č. Taciz mailine maruz kalan─▒n yay─▒nlad─▒─č─▒ yahoo adresinden mailin hangi bilgisayardan g├Ânderildi─či saptand─▒. Yine taciz mailini alan ki┼činin bu konuda a├žt─▒─č─▒ forumda adl─▒ ad─▒nca te┼čhir edilerek Proz'dan at─▒ld─▒. Kar┼č─▒ ├Ârnek bizde var.

-4, bir m├╝zik sitesinin linkini koymu┼č bir yerlere (ya forum, ya kendi sayfas─▒). Bunun reklama girdi─či iddias─▒yla m├╝dahale ├╝zerine kald─▒rd─▒; ayn─▒ ┼čeyi tekrar yap─▒nca Proz'dan kayd─▒ silindi. Bizden tam buna uyan kar┼č─▒ ├Ârnek bilmiyorum.

Yasaklama, en az─▒ndan T├╝rk├že Proz toplulu─čunda kolay de─čil, ayr─▒ca. Size mail g├Ânderen ki┼či -ki kim oldu─ču malum, s─▒zlanma mailleri g├Ânderdi─či ilk ki┼či siz de─čilsiniz, bu yaz─▒ ├ž─▒kt─▒ktan sonra ben de taciz mailleri g├Ânderdi─či son ki┼či olmayaca─č─▒m elbette- sizin "kolay" dedi─činiz yasa─ča gelene kadar ├žok uzun s├╝re m├╝samaha g├Ârd├╝. Forumdan ├Ânce ba┼čka alanlarda ban yedi; ban kald─▒r─▒l─▒r kald─▒r─▒lmaz, ban'a sebep olan davran─▒┼ča yeniden ba┼člad─▒. T├╝rk├že forumu incelerseniz, b├╝t├╝n bunlar─▒ zaten g├Âr├╝rs├╝n├╝z. Bence burada as─▒l mesele, oturup kendi davran─▒┼člar─▒n─▒ hi├ž mi hi├ž d├╝┼č├╝nmeden, "Bana bu yap─▒ld─▒!" feryad─▒n─▒ basmakt─▒r. Y├╝z kere h─▒z s─▒n─▒r─▒n─▒ ge├žip de ceza alm─▒┼čs─▒n─▒z ve "Radar bana takt─▒" diyerek kendinizi savunuyorsunuz. Olacak ┼čey mi bu? Buyrun, cennet vatan─▒mdaki bir berber muhabbetinden, ayniyle vakidir: "Bizim o─član bu sene de kazanamad─▒ ├╝niversiteyi, bilgisayar ├žocu─ča takm─▒┼č." Ayn─▒ mant─▒k i┼čte.

Ha, yaz─▒n─▒z─▒n sonunda sordu─čunuz soruya geleyim: D├╝zelme derken forumu da kastediyorsan─▒z, evet, iddian─▒z─▒n aksine hi├ž de "kolay" olmam─▒┼č olan yasaktand─▒r. En az─▒ndan bu da bir fakt├Ârd├╝r.

[Edited at 2004-11-23 21:47]

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Ban Nov 23, 2004

Tayfun Torunoglu wrote:
Proz T├╝rk├že toplulu─čunda hak etmedik├že kimseye ban koyulmam─▒┼č, at─▒lmam─▒┼č ve hatta denilebilir ki ├žok hakketmesine ra─čmen hepsi ho┼čg├Âr├╝yle ge├ži┼čtirilmi┼č ama ta ki sistemi i┼člemez hale getirdiklerinde gere─či yap─▒lm─▒┼čt─▒r.

Kim derken verdi─čim ├Ârnekleri mi kastediyorsunuz, kar┼č─▒ ├Ârnekleri mi, emin de─čilim. Birinciler ve at─▒lmalar─▒na vesile olan olaylar, eski forumlarda h├ól├ó duruyorsa da, olmu┼č bitmi┼č ┼čeyleri te┼čhir etmeyelim bence. Kar┼č─▒ ├Ârnekler i├žin de ayn─▒s─▒ ge├žerli. Yukar─▒da al─▒nt─▒lad─▒─č─▒m s├Âzlerinize ise kesinlikle kat─▒l─▒yorum. T├╝rk├že Proz'da biri ban yemi┼čse, dervi┼č sabr─▒n─▒ bile ├žatlatmay─▒ ba┼čarm─▒┼č da yemi┼č demektir.

Yahoo adresinden bilgisayar kimli─či zor tespit edilir ba┼čka bir┼čeydir etse etse FBI veya CIA edebilir

D├╝zeltme Yahoo adresinden de─čil tabii, pardon. Maili alan, Proz'a forward etti, Henry'nin iste─či ├╝zerine. Mailde IP bilgisi var, oradan buldular. Hem Jason, FBI'a freelance i┼č de yap─▒yordur belkiicon_wink.gif

[Edited at 2004-11-24 03:30]

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
ma─čdurlar ad─▒na konu┼čay─▒m derken, ma─čdur durumuna d├╝┼čmek istemem! Nov 24, 2004

D├╝nk├╝ yaz─▒dan sonra, "├Âzellikli mail" trafi─čim birden yo─čunla┼čt─▒. Kendimi, burada yazd─▒klar─▒m─▒ yalay─▒p yutma noktas─▒nda buluverdim!
─░nsan g├Ânl├╝yle akl─▒ aras─▒nda kal─▒nca, gidecek, ka├žacak yer bulam─▒yor. T─▒pk─▒ ┼ču an i├žinde bulundu─čum durum gibi.

G├Ânl├╝me g├Âre davranay─▒m ("herkese ├Âzg├╝rl├╝k") derken, artan trafikten ├žal─▒┼čamaz hale gelmek ├╝zereydim, olacakt─▒m da zaten, e─čer mail serverimde ar─▒za olmasayd─▒. Yar─▒n d├╝zelince, epeyce mail alaca─č─▒mdan eminim.

Konuyu bu kadar ki┼čiselle┼čtiren, ├╝stelik de bu kadar "ostrich" politikas─▒ izleyen insanlarla bir noktaya varmak, itiraf edeyim ├žok zor.

D├Ân├╝p eski "topic"leri okuyarak ge├žmi┼čte olanlar─▒ anlamaya ├žal─▒┼čt─▒m. Burada yaz─▒lanlar─▒n d─▒┼č─▒nda daha bir├žok ┼čey oldu─čundan da eminim. Kudoz'dan hat─▒rlad─▒─č─▒m acayiplikler var.

B├╝t├╝n bunlar─▒ enine boyuna tart─▒nca, diktat├Âr bir y├Ânetim insana daha ferahlat─▒c─▒ geliyor. ─░fade edilen genel kan─▒ da g├Âzlenen iyile┼čmenin b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de sopayla sa─čland─▒─č─▒ y├Ân├╝nde oldu─čuna g├Âre, b├Âyle bir konuyu g├╝ndeme getirmekle benim a├ž─▒mdan "abesle i┼čtigal" vaziyeti s├Âz konusu. Yapmam─▒z gereken tek ┼čey, yeterli say─▒da "kolluk kuvveti" olu┼čturarak, asayi┼či berkemal k─▒lmak. ┼×├╝k├╝rler olsun ki, ┼ču anda yasakl─▒ olanlar asayi┼čten sorumlu de─čil! Bir d├╝┼č├╝nsenize! Bir arkada┼č─▒n ifade etti─či gibi tanr─▒ esirgesin ya birg├╝n olurlarsa?

Demek ki, buralarda ya┼čanan onca tart─▒┼čma, onca fikir al─▒┼č veri┼či, edilen onca s├Âz, bir "laf─▒ g├╝zaftan" ibaret. Gereken tek ┼čey, birka├ž sopal─▒ adam! Ya sopa yanl─▒┼č insanlar─▒n eline ge├žerse? Daha kurnaz, daha ak─▒ll─▒, daha cin fikirli ki┼čilerin?

Karikat├╝rize etti─čimin ├žok iyi fark─▒nday─▒m, ama netle┼čtirmek i├žin bazen karikat├╝rize etmek gerekebiliyor.

Benim g├Ânl├╝m hala iyiniyetten yana. S├Âz konusu ki┼čilere burada bir ┼čans verilse, ├ž─▒k─▒p kendileri a├ž─▒s─▒ndan incitici olmayan bir yoldan, proz toplulu─čunda rahats─▒zl─▒k yarat─▒c─▒ davran─▒┼člardan ka├ž─▒nmaya azami ├Âzeni g├Âstereceklerini ifade etseler, acaba "genel kan─▒n─▒n" kan─▒s─▒ de─či┼čebilir mi?

Neyse ki, Rahvan (bilerek "v" yazd─▒m) han─▒m gibi, "ac─▒d─▒m ┼ču garibanlara. B─▒rak─▒n gitsinler!" diye genel af isteyip, ortal─▒─č─▒ tekrar kan g├Âl├╝ne bulama riski yok burada.

Burada her┼čey, herkesin g├Âz├╝n├╝n ├Ân├╝nde olup bitiyor. Yani burada kimse "karaman─▒n koyununu" oynayamaz. Yaramazl─▒k yapan─▒n an─▒nda "Asayi┼če" tak─▒laca─č─▒ muhakkak.

─░┼čte benim tak─▒ld─▒─č─▒m konu da bu. Her ┼čeye ra─čmen, olay baz─▒nda m├╝dahale bana daha yap─▒c─▒ geliyor. Ya da k─▒s─▒tlamalar─▒n, bir t├╝r "eskalasyonla" uygulanmas─▒.

Buras─▒, ger├žek, somut sonu├žlar do─čurabilse de, bir├žok yan─▒yla sanal bir d├╝nya ve sanal d├╝nyada hi├žbir ┼čey geri d├Ân├╝┼čs├╝z de─čildir. Ger├žek d├╝nyada su├žluyu sal─▒verdiniz mi, bir daha bulamayabilirsiniz.
Ama burada herkes parmaklar─▒n─▒z─▒n ucunda zaten.
─░ki tu┼ča dokundunuz mu, "infaz" tamamd─▒r.
Ama unutmayal─▒m ki, "to err is human" (bunun bir di─čer T├╝rk├že kar┼č─▒l─▒─č─▒ da "D├╝┼čmez kalkmaz bir ahlah" m─▒d─▒r=)
And we are all supposed to be humans...

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Elin o─člu ├ž├Âz├╝m├╝ bulmu┼č Nov 24, 2004

Peer comment etme hakk─▒na ban konan, ├Âzg├╝l a─č─▒rl─▒─č─▒ y├╝ksek bir ba┼čka meslekta┼č─▒m─▒z da Kudoz cevaplar─▒na "Disclaimer" koymu┼č:

Disclaimer: My full use of this and other forums has been restricted for reasons unknown, so please forgive my lack of direct support for answers offered by other contributors and critical assessment of non-contributors who are misleading and/or abusive.

Sebeplerinin onun i├žin hep me├žhul kalaca─č─▒na eminim; kendisiyle ilk m├╝┼čerref oldu─čumuzda, soru soran insana a─č─▒r seks├╝el konotasyonlar─▒ olan tats─▒z ┼čakalar yapmakta, kendisini olanca nezaketiyle uyarmaya ├žal─▒┼čan moderat├Âre de ayn─▒ minval ├╝zerinde sata┼čmaya devam etmekteydi. O soruda bir s├╝r├╝ cevab─▒n kapat─▒lmas─▒na kadar giden bu tats─▒zl─▒ktan sonra da uzun s├╝re yasaks─▒z olarak devam etti.

Yani g├Ân├╝l b├Âyle modern ve yarat─▒c─▒ pi┼čkinlikler istiyor i┼čte...

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Dokuz k├Ây Nov 26, 2004

[Edited at 2005-01-06 06:05]

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
' traduttore traditore ' Nov 26, 2004

bu s├Âz├╝ hat─▒rlatmak istemezdim, yine de kimseye direkt g├Ândermeye yap─▒yor de─čilim.. proz sadece ba┼č─▒m─▒z s─▒k─▒┼čt─▒─č─▒nda ba┼čvurdu─čumuz ve zaman zaman gev┼čedi─čimiz bir platform mu olmal─▒? en ba┼čta k─▒r─▒c─▒ olmamak ve eti─če dikkat etmek, mesle─čimize sayg─▒l─▒ olmak ├Ânem ta┼č─▒r ve ├Âzen g├Âsterilmelidir, diye d├╝┼č├╝n├╝yorum...

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Benim bu taraftan g├Âr├╝nen Nov 29, 2004

Bu forumu ba┼čtan sona bir kez daha okuduktan sonra, bana yanl─▒┼č, eksik veya haks─▒z g├Âr├╝nen bir iki nokta oldu─ču i├žin bir mesaj daha yazma ihtiyac─▒ duydum. Benim burada ve ba┼čka her yerde g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla ileti┼čim facialar─▒, g├╝ndemdeki konu neyse onun ├žer├ževesi i├žinde kalamamaktan, "┼čimdi ve burada" esas─▒na ba─čl─▒ kalarak konu┼čamamaktan do─čuyor. Bu da normal, ├ž├╝nk├╝ bizler insan─▒z malum, bilgisayar program─▒ de─čiliz. Araya duygular─▒n girmemesi m├╝mk├╝n de─čil, ama yine de duygular yat─▒┼č─▒nca d├Ân├╝p tekrar bir bakarak konuyu ait oldu─ču ├žer├ževeye ├žekmek m├╝mk├╝n. Bu sayede ileti┼čim bozuklu─ču ├Ânlenebilir/d├╝zeltilebilir. Yeter ki iyi niyet olsun, ama kimsenin kafas─▒n─▒n i├žine girip bakamayaca─č─▒m─▒z i├žin -daha k├Ât├╝s├╝, kimse kendi kafas─▒n─▒n i├žini de p─▒r─▒l p─▒r─▒l bir ─▒┼č─▒k alt─▒nda g├Âremedi─či i├žin- iyi niyet kabul├╝ de yine herkesin iyi niyetine kalm─▒┼č bir durum art─▒k. Neyse, ben bir iki noktay─▒ tekrar hat─▒rlatay─▒m, kendimce, ve benim buradan bak─▒nca g├Âr├╝nd├╝─č├╝ ├╝zere:

├ľncelikle, Sel├žuk Budak arkada┼č─▒m─▒z kimseyi savunuyor konumunda falan de─čil. Bir cezan─▒n m├╝ebbet olamayaca─č─▒n─▒ savunuyor sadece. Bir ki┼či ad─▒na de─čil, bir ilke ad─▒na konu┼čuyor. Bunun g├Âzden ka├ž─▒r─▒lmas─▒ veya es ge├žilmesi, ileti┼čim facias─▒na giden yolda ilk ad─▒m olur:
Kanunla bir ┼čekilde ba┼č─▒ derde girenler (├žalanlar, doland─▒ranlar, cinayet i┼čleyenler, vs. cezas─▒n─▒ "doldurup" ├ž─▒k─▒yor)

Peki Proz'daki cezalar hi├ž dolmuyor mu?

Burada ┼ču veya bu ┼čekilde hata yapm─▒┼č insanlara, "d├╝zelme ve d├╝zeltme" ┼čans─▒ hi├ž verilmiyor mu?

Benim ┼čahsen bu ilkeyle bir problemim yok, olamaz da. Sadece s├Âz konusu ├Ârnekle ilgili olarak ilk mesajda ├Âne s├╝rd├╝─č├╝m ├žekince h├ól├ó ge├žerli:
Bu t├╝r yapt─▒r─▒mlara u─čram─▒┼č ki┼čiler, aradaki neden-sonu├ž ili┼čkisini idrak edip ger├žekten davran─▒┼člar─▒n─▒ de─či┼čtirmeye karar vermi┼č mi, hatta ├Âz├╝r dilemeye, mesela; yoksa hi├žbir ┼čey yapmad─▒klar─▒ halde durduk yerde yapt─▒r─▒ma u─črad─▒klar─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek s─▒zlanma e─čilimindeler mi? Bu ikincisi ├žok yayg─▒n bir psikoloji oldu─ču i├žin bilhassa sormadan edemiyorum da.

Yine trafikten ├Ârnek verece─čim ama, k─▒rm─▒z─▒ ─▒┼č─▒kta ge├žti diye bir insan─▒n ehliyetine sonsuza kadar el konamaz. Ama bu insan renk k├Âr├╝yse, k─▒rm─▒z─▒yla ye┼čili ay─▒rt edemiyorsa, o zaman zaten ehliyet almam─▒┼č olmas─▒ gerekir, yanl─▒┼čl─▒kla verilmi┼č ehliyeti de sonsuza kadar geri al─▒nabilir, san─▒yorum.

┼×u "diktat├Âr y├Ânetim" meselesinin de bu ─▒┼č─▒k alt─▒nda yeniden de─čerlendirilmesinde fayda g├Âr├╝yorum, tabii:
B├╝t├╝n bunlar─▒ enine boyuna tart─▒nca, diktat├Âr bir y├Ânetim insana daha ferahlat─▒c─▒ geliyor.

Ve benim ki┼čisel kanaatimi soracak olursan─▒z, asl─▒nda ortada diktat├Ârl├╝k de yok y├Ânetim de, durum daha ├žok, gardiyan─▒n anahtar─▒ cebine koydu─ču pantalonu kuru temizlemecide unutup, kuru temizlemeci fi┼čini de yanl─▒┼čl─▒kla ├ž├Âpe atmas─▒ gibi bir senaryo getiriyor benim akl─▒ma ya, neyse...

Buradaki ├Ârnekte bir idrak sorunu oldu─ču da zaten Sel├žuk Bey'e sonradan g├Ânderilen mesajlardan belli.
Sabah kalkt─▒─č─▒mda posta kutumda bir mesaj buldum: "Size yazmam hatayd─▒ zaten." vs. vs. diyor, ve ekliyor "size ba┼čar─▒lar..."

Dolay─▒s─▒yla, bug├╝ne kadar bir├žok ki┼čiye ciddi rahats─▒zl─▒k vermi┼č ve bir forumun nas─▒l kullan─▒laca─č─▒n─▒ anlamamakta, dahas─▒ insanlara hakaret etme hakk─▒ olamayaca─č─▒n─▒ anlamamakta direnmi┼č birine yine de bir ┼čans daha verilmesini savunan tek ki┼činin ho┼čg├Âr├╝s├╝ de sonunda t├╝kendi─čine g├Âre...
E─čer ba┼čkalar─▒na hakeret eden, her yolla rahats─▒z, tehdit, s├Âvme ve edepsizlikler yaparak bir mekandan at─▒lm─▒┼č veya k─▒s─▒tlanm─▒┼č ki┼čileri o ortamda savunursan─▒z, onun ma─čdur ettiklerini yaralars─▒n─▒z.

... demek ki "Kals─▒n, b├Âyle iyi" konusunda mutab─▒k─▒z.

Yaln─▒z, ┼ču noktada da nesnel olmak ve haks─▒zl─▒k etmemek laz─▒m. Ben demi┼čim ki,
D├╝zelme derken forumu da kastediyorsan─▒z, evet, iddian─▒z─▒n aksine hi├ž de "kolay" olmam─▒┼č olan yasaktand─▒r. En az─▒ndan bu da bir fakt├Ârd├╝r.

ama bu, forumdaki akla hayale s─▒─čmaz z─▒rval─▒k ve edepsizliklerin son bulmas─▒ anlam─▒nda ge├žerli sadece. Bunlar son bulduktan sonra da T├╝rk├že forumun, ├ódeta ├╝st├╝ne ├Âl├╝ topra─č─▒ serpilmi┼č olmak gibi bir sorunu vard─▒, belki de yukar─▒daki hadisenin yaratt─▒─č─▒ yorgunluktan ├Ât├╝r├╝. Bu durumun d├╝zelmeye ba┼člamas─▒nda, yap─▒c─▒ ve payla┼č─▒c─▒ yakla┼č─▒m─▒yla forumu yeniden canland─▒ran ├╝yelerin pay─▒ vard─▒r ki bunlardan biri de Sel├žuk Budak arkada┼č─▒m─▒zd─▒r. Dolay─▒s─▒yla onun hakk─▒n─▒ yemeyelim, ┼čevkini k─▒rmayal─▒m ve forumumuzu bu ┼čekilde koruyup g├Âzetmeye de l├╝tfen devam edelim.

Herkese selamlaricon_smile.gif

[Edited at 2004-11-29 00:45]

English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sabahlar hayrola Nov 29, 2004

[Edited at 2005-01-06 06:06]

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

M├╝ebbet cezalar!

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search