Bir avuç kömür için, bir ömür verenlere
Thread poster: Haluk Erkan

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:59
German to Turkish
+ ...
May 16, 2014

Allah rahmet eylesin.

 

selma dogan  Identity Verified
Local time: 03:59
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Soma May 16, 2014

Aldığım nefesten utanıyorum. Allah hepimize sabır versin.

 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:59
Member
English to Turkish
+ ...
Ağır çok ağır bir yük May 16, 2014

Dün akşam babasının mezarının üstündeki tahtaya ağlayarak dokunan küçük kızı görünce tam göğsüme bir şey oturdu. Ağlayamadım. Öylece kalakaldım. Hala berbat haldeyim.

Sabah çevirisini yaptığım kaçış odasını gösterdiler. Ne işe yaramış ki... Hiç. Çünkü o madende yoktu.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:59
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Madencisin Sen Madenci Kal May 17, 2014

Geçtigimiz günlerde çesitli televizyon kanallarinda madenci esleriyle yapilan bazi röportajlari izledim. Bu vesileyle daha önce bilmedigim birseyler ögrendim. Örnegin, bir madencinin üç asagi bes yukari aylik maasi 1,600. TL civarinda imis. Tabii belli bir varyasyon vardir ama bir madenci esinin içtenlikle verdigi rakam buydu. Bahsettigimiz firma özel sektöre ait.

Madenler dünyanin hemen her yerinde yüksek risk tasiyan çalisma ortamlaridir. Bu özellikleri nedeniyle pek az insan bir madende çalismak ister. Iste tam olarak bu nedenle madencilerin ücretleri genel ortalamanin oldukça üzerinde olmalidir. Hemen hepimizin takdir edecegi gibi burada Yüksek Risk = Yüksek Ücret denklemini rahatlikla kurabiliriz. Tamamen bir arz/talep meselesi yani.

Ülkemizdeki durumu degerlendirdigimde yukarida anlatmaya çalistigim dengelerin bozuk oldugunu görüyorum. Bu da beni üzüyor. Tespitime göre ülkemizde madencilerin aldigi ücret asgari ücretin sadece iki katidir. Gelismis ülkelerde ayni oran kimbilir kaçtir? Bilen varsa paylasirsa sevinirim. Cahillerin cahilliklerini kendi avantajina kullanmak ve onlari bilgilendirmemek bize özgü olsa gerek.


 

Mustafa C. KATI  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:59
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
en azından bir avuç dua May 17, 2014

bu konuda söyleyecek hiçbirşey bulamıyorum aslında. ne söyleyecek olsam boğazıma düğümleniyor, parmaklarıma dolanıyor. ama sessiz kalmak da istemiyorum. zira böyle bir acı karşısında sessiz kalabilen canlıya insan denemez bence. başka pek çok şey daha var yapılacak, yapılması gereken; ve hepsinin yanında en azından bir fatiha..

 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 03:59
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Madenci Ücretleri May 19, 2014

18 Mayis 2014 Pazar tarihli Hürriyet gazetesi IK ilavesi sayfa 8'den alintidir (yazar Burcu Özçelik Sözer):

"Gelismis ülkelerde maden isçileri yaptiklari isin riski ile paralel en çok kazanan isçi gruplari arasinda yer aliyor. Avustralya'da madencilerin yillik kazanci 100 bin dolari geçiyor. Bu ülkede ortalama özel sektör isçi maasi ise 66 bin dolar civarinda. ABD'de de zengin kömür yataklari olan eyaletlerde yillik maaslar 100 bin dolara yaklasiyor. ABD'de ortalama kömür maden isçisi maasi 81 bin dolari geçerken ortalama özel sektör isçi maasi 50 bin dolara yaklasiyor. Soma isçisi ise ortalama aylik 1,600. lira (yaklasik 770. dolar) yillik 19,200. lira (yaklasik 9,230. dolar) kazaniyor. Fakat Türkiye'de asgari ücretle çalisan pek çok madenci var."

Türkiye'de yukaridaki paragrafta bahsedilen problemi maalesef sadece madenciler yasamiyor. Ben herkesten ucuza çalisip herkesten fazla para kazanabilirim diye düsünen çevirmenler de yasiyor. Bir baska deyisle yukaridaki paragrafta anlatilanlar muhtemelen sadece aysbergin görünen bölümü.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Bir avuç kömür için, bir ömür verenlere

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search