Live together or die alone
Thread poster: Zeki Güler

Zeki Güler  Identity Verified
Ireland
Local time: 04:13
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Jul 22, 2014

Merhaba değerli arkadaşlar,

Tercümanlar olarak tek tek hareket edip tercüme şirketlerine çalışarak kayba uğramak yerine, birlikte hareket edip doğrudan müşteriyle iş yapmamız daha iyi olmaz mı ? Toplu işler alabilir, talip olamadığımız yüklü tercüme işlerini üslenebiliriz vs.

Tabii bunun ne denli zor bir iş olduğunu biliyorum, kaliteli iş çıkaran arkadaşların seçilmesi vs bir ton mesele var bu noktada, farkındayım.. Ve bu konuda Amerikayı yeniden keşfedelim de demiyorum. Keşfetmiş ve mesafe almış olanlara da katılabiliriz.

Bu konuda işbirliği yapan, birlik içinde hareket eden bir tercümanlar grubu tanıyor musunuz? Önerebileceğiniz gruplar var mı ? Ya da hangi platformlarda bunları arayıp bulabiliriz?

Maksat, emeğimizin karşılığını almak... Çok saygı duyduğum Komisyoncuları aradan çıkarmak. Ve büyük işlere talip olabilecek bir güç haline gelmek.. Yoksa yazık oluyor bize böyle.

Fazla mı straightforward konuştum...

[Edited at 2014-07-22 14:06 GMT]


 

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 06:13
English to Turkish
+ ...
Böyle bir grubu kendimiz oluştursak? Jul 22, 2014

Zeki Bey merhaba,

Fikir cazip geldi, böyle bir grubu kendimiz oluştursak diyorum?

Ne dersiniz?


 

Zeki Güler  Identity Verified
Ireland
Local time: 04:13
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Grup oluşturma Jul 22, 2014

Evet, harika olur, bence bunu başarabiliriz ve başarmalıyız.

Proz'daki bir makalede okumuştum : Grup oluşturmayı başarabilirseniz, FARKLI BİR LİGE YÜKSELDİĞİNİZİ, gerek alacağınız iş miktarı (nicelik), gerek birim ücret (nitelik) ve iş sürekliliği bakımından dünyanızın değiştiğini hayretler içinde göreceksiniz. Gruptan önce ve sonra şeklinde iki hayatınız olacak..." diyordu. Bu işi ciddiye alıp, hep birlikte araştırmalı, adım atmalı ve başarmalıyız.

Nereden başlamak daha doğru olur? Öncelikle bu tür oluşumları iyi analiz etmek, bu dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmemiz lazım. İşletmecilik, organizasyon, saha bilgisi, firma ilişkileri, hedef kitle analizi ve ulaşma.... Önce genel resmi bir çizmek, ardından fazla dağılmadan, odaklı gitmek, step by step emin adımlarla ilerlemek mi gerekir, ne dersiniz?

Tercüme firmalarında çalışmış, ihaleler, müşteri kitlesine ulaşma ve iş alma vb konularda deneyim kazanmış arkadaşların değerli katkılarını bekliyoruz.

[Edited at 2014-07-22 20:20 GMT]


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 06:13
Turkish to English
+ ...
Kapı müşterileri denilen Jul 23, 2014

ve günde tahminimce Türkiye genelinde 10.000 ufak evrak (diploma, ehliyet, NKÖ, vs.) çevirten grup en büyük caddede bulunan ve gözünü en fazla alan tabelaya sahip ve özellikle noter yakınındaki ( noter tasdiği gerektiği için) tercüme bürosuna gider bir an önce işinin görülmesi için. Şirketler de genelde yakınlarında bulunan ve ad yapmış büroları tercih ederler. Sanırım dünya çapında da bu böyledir.

 

Mustafa C. KATI  Identity Verified
Turkey
Local time: 06:13
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
bilmem, olur muki? Jul 27, 2014

aslında kulağa çok hoş geliyor. ama pratiğe nasıl dökülür bilemiyorum doğrusu..

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Live together or die alone

Advanced searchSDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search