Muhasebeci Önerisi
Thread poster: Tuncay Kurt

Tuncay Kurt  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Sep 22, 2014

Herkese Merhaba,

Serbest çalışan bir çevirmen için şahıs şirketi kurma ve sonraki (vergi, formaliteler, vs.) tüm süreçlere hakim olan, özellikle yabancı müşterilerle çalışıldığında ve yurt dışından ödeme alındığında vergilerle ilgili prosedürleri bilen bir serbest muhasebeci önerin bana lütfen.

Bu konularda hiçbir bilgim olmadığı için şahıs şirketi kurmadan başlayıp sonraki tüm aşamalarda birlikte sorunsuzca çalışabileceğim biri olmalı, mümkünse İstanbul'da (Avrupa Yakası) ve sizin veya başka serbest çevirmenlerin birlikte çalıştığı, yurt dışındaki müşterilerle çalışan serbest çevirmenler konusunda deneyimli biri olursa sevinirim.

Bilgilerini (telefon, varsa internet sayfası, adres vs.) bana mesajla gönderebilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

İyi çalışmalar.


 

zeynep ertan  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:35
Member (2015)
Turkish to English
+ ...
Muhasebeci önerisi Jul 10, 2015

Merhabalar,
Ben de aynı soruyu Ankara için tekrar gündeme getireceğim. Serbest çalışan bir çevirmen için şahıs şirketi kurma ve tüm süreçlere hakim olan bir serbest muhasebeci önerebilirseniz çok sevinirim. Özelden mesaj atabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler...


 

Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:35
German to Turkish
+ ...
İşinde iyi olması daha önemli olabilir mi? Jul 11, 2015

Ben bu arayışta iken ProZ'ye üye değildim ve etrafımda bu soruları sorabileceğim kimse de yoktu.

Dolayısı ile, yurtdışı ile iş yapan serbest çevirmenlerle çalışan bir büro aramadım. İşini iyi yapan, düzgün bir muhasebeci aradım ve buldum.

Şimdi işin Türkiye ayağında sorun yok. Yurt dışı işler için de bağlantıda olduğumuzda birlikte öğreniyoruz. Ben kendisini başka alanlardan çok sağlam referanslar ile bulmuştum ve memnunum.

Konusuna hakim olduğundan, yaptığım işi açıkladığımda (örneğin, ProZ'yi ilk başta anlayamamıştı), gerekli formülleri de geliştiriyor. Yine de yurt dışı işler için buradaki yazışmaları izliyorum ve sormayı planladığım sorularım var.

Yurt dışı ile iş yapan serbest çevirmenler ile çalışan bir muhasabeci çok iyi olur. Ancak bulamıyorsanız, işini iyi yapan bir muhasebeci bulun ve ilk aylarda ya da yeni bir iş tipinde durumu açıklayın.

Benim muhasebecim İstanbul Kozyatağı'nda. Arzu eden olursa özel mesaj ile bana ulaşabilirsiniz.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:35
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Düzgün Muhasebeci Jul 14, 2015

Elif Baykara wrote:

Ben bu arayışta iken ProZ'ye üye değildim ve etrafımda bu soruları sorabileceğim kimse de yoktu.

Dolayısı ile, yurtdışı ile iş yapan serbest çevirmenlerle çalışan bir büro aramadım. İşini iyi yapan, düzgün bir muhasebeci aradım ve buldum.Elif hanima katiliyorum. Bence de deneyimden çok daha önemli bir kriter var. Ayni yasamda oldugu gibi muhasebede de birçok konu sonradan ögrenilebilir. Maalesef birçok insanin sonradan ögrenemedigi bir boyut var: Dürüstlük.

Izin verirseniz ben kültür ve ülke olarak bu boyutta hala eksikliklerimizin olduguna inaniyorum. Basi zora düstügünde kolaylikla yalan söyleyebilen insanlarin yasadigi bir ülkede bulunuyoruz. Ben sahsen sayisiz defalar sahit oldum.

Eger onunla uzun dönem çalisacaksaniz bir muhasebecinin bilgi dagarcigini büyütmesine destek olabilirsiniz. Bunun için tek gereken sey, anlayis. Zaten zamanla kisi kendini gelistirir. Onunla birlikte siz de gelisirsiniz.

Tabii gerçek soru su: Yukaridaki gibi "dürüst" bir muhasebeciyi nasil ve nereden bulursunuz? Belki ise kisinin CV/resumesini inceleyerek baslanabilir. Özgeçmisinde yalan yazan birinin yasamında dürüst olabilmesi zor.

Özgeçmisin ardindan muhasebeci ile yüzyüze kisa bir görüsme, onu tanimaniza yardimci olabilir. Ayni büyük sirketlerin ise eleman alirken izledikleri yol gibi... Eger muhasebeci herhangi bir noktada yalan söylerse, malum.

Biliyorum, bunlari yazmak kolay ama uygulamak gerçekten zor. Harfi harfine uygulamak da gereksiz. Önemli olan kafanizda bir hedef koyup ona odaklanmak. Umarim bunlari ukalalik saymazsiniz. Kolay gelsin.


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 15:35
Turkish to English
+ ...
Selamlar, Jul 21, 2015

Emeklilik hesaplamalarından iyi anlayan muhasebeci tanıdığı olan varsa iletişim bilgilerini bildirirse sevinirim (ücretli danışmanlık dahil). Özetle sigortam 1976'da başladığı için 3600 gün doldurmam gerekiyor. Yaş haddi doldu. Gün eksiğim var Bağ-kur isteğe bağlı ödüyordum. Şimdi SSK'ya geçtim. 1700 gün civarında ödeme yapmam gerekiyor. (Nasıl yapmam gerektiğini bildirecek)

 

zeynep ertan  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:35
Member (2015)
Turkish to English
+ ...
Muhasebeci önerisi Sep 8, 2015

Yanıtlar için çok teşekkür ediyorum. Ve muhasebecinin kesinlikle dürüst olması gerektiği konusunda sizlere katılıyorum. Ancak etrafımda hiç muhasebeci tanıdığım ya da muhasebeci tanıdığı olan biri olmadığı için referans yoluyla dürüst birini bulmam mümkün olmuyor. Referans olmadan da kime güveneceğimi bilemiyorum. Birkaç muhasebeci ise, "yeni mükellef istemiyoruz, zaten doluyuz" diyerek görüşmeyi bile kabul etmedi. O yüzden talebimi buradan yinelemek istiyorum. Eminim bu sitede Ankara'da olup muhasebecisinden memnun (hem iş hem dürüstlük anlamında) pek çok üye vardır. Olur da içlerinden biri bu mesajı okursa, önerilerini bekliyorum...

 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:35
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Muhasebeci, Istanbul & Ankara Sep 9, 2015

Ben toplam bir 10 sene kadar ABD'de yasadim. Orada eger bir profesyonele gereksinim duyarsaniz, o meslegin STK'sina bir yazi yazarsiniz, hangi amaçla bir profesyonel aradiginizi ve kendi bilgilerinizi iletirsiniz. Onlar da size kendi bölgenizden bir "referral" ile geri dönerler. ABD'de doktor, avukat, muhasebeci, vs. hep bu yöntemle bulunur.

Istanbul'da bilgi ve referans alabileceginiz bir ISMMMO var.

Istanbul Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odasi
Istanbul Chamber of Certified Public Accountants

http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/index.asp

Bunlarin iletisim bilgileri sitedeki ilgili linkte var.

Ankara'da ise bir ASMMMO var.

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odasi
Chamber of Certified Public Accountants of Ankara

http://www.asmmmo.org.tr/

Benim önerim, buralara bir e-posta gönderin. Bu mesajda kim oldugunuzu, neden bir muhasebeciye gereksinim duydugunuzu, kendi iletisim bilgilerinizi ve bulundugunuz cografyayi iletin. Eger adamlar hayvan degilse (!) size mutlaka geri döneceklerdir.


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:35
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
İyi bir muhasebeci/mali müşavirin özellikleri Apr 6, 2016

1) Öğrenmeye, araştırmaya açıktır.

2) Güler yüzlü olması yeğlenir -sizdeki olumsuz elektriği gerektiğinde alabilmesi için.

3) Sorar, bilmediğim bir şey varsa, sorar öğrenirim Ado der.

4) Kafayı şişirecek derecede "ille de para , para, mali müşavirlik/muhasebeci ücreti de ücreti" diye zırlamaz.

5) Alttan almalı gerektiğinde, size saygı duymalı.

6) "Tok satıcı" olmamalı.

7) Bilmediği, muhasebeleştirmekte zorlanacağı belgeleri kendisine açıkladığınızda gerekirse 3-4 saat içinde "öğreneceğim" diyebilmeli ve geri dönebilmeli.

8) Sizi Maliye'de gerektiğinde Afrika'dan Gelen Kesikbaş Kral gibi savunabilmeli.

9) Dobra olmalı, vergi dairesinde sevmediği memurlara, sevmiyorum seni arkadaşım diyebilmeli.

10) Çözülemeyecek hiçbir şey yoktur şu maliyede ey Ado diyebilmeli.

11) Üstün insani özellikleri olmalı.

....

Böyle bir yeminli mali müşavir/muhasebeci var mı? Var. Aynı kentte oturuyoruz ve kendisine adıyla sanıyla A.S. derler.

[Edited at 2016-04-06 15:19 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Muhasebeci Önerisi

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search