Pages in topic:   [1 2] >
Merhaba ve Ba┼čar─▒lar
Thread poster: Sel├žuk Budak

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 10:18
English to Turkish
+ ...
Dec 13, 2004

Bug├╝n T├╝rk├že Forumda moderat├Âr olarak yeni bir arkada┼č─▒n ad─▒n─▒ g├Âr├╝yorum. Bu da bana, bu noktaya gelinmesinde rol├╝ olan yazd─▒klar─▒m─▒ hat─▒rlat─▒yor: d├╝n├╝n cezal─▒s─▒ bug├╝n y├Ânetici olabiliyor. Bunda, herkes i├žin bir ders oldu─ču kan─▒s─▒nday─▒m.

Bu son d├Ânem i├žerisinde ilgin├ž bir ┼čey fark ettim: Burada olup bitenler, belki pek fark─▒nda de─čiliz ama, asl─▒nda "aram─▒zda" olup bitenler de─čil. Burada g├Âr├╝nenden ├žok daha geni┼č bir "okur" kesimine hitap ediyoruz. ("70 milyon bizi izliyor kaarde┼čim!"icon_smile.gif )

Bu kadar abart─▒ olmasa da, "biz bize olmad─▒─č─▒m─▒z," burada yaz─▒l─▒p ├žizilenlerin buza yaz─▒lmad─▒─č─▒, elinin alt─▒nda internet eri┼čimi olan herkesin ula┼čabildi─či kesin. Dolay─▒s─▒yla foruma yazarken de, forumu y├Ânetirken de bu ger├že─či unutmamam─▒z ve bunun bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor.

Yeni moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒z, bir anlamda ├žok ┼čansl─▒: Mevcut moderat├Âr arkada┼člar─▒m─▒z, bu i┼čin acemili─čini ├žekti, onun s─▒k─▒nt─▒lar─▒n─▒ ya┼čad─▒, belki bunun getirdi─či baz─▒ hatalar oldu ve bunlar bir ┼čekilde kendini tekrarlad─▒. Ama yeni arkada┼č─▒m─▒z ustala┼čm─▒┼č, prozda pi┼čmi┼č, forumlarda epeyce deneyim kazanm─▒┼č birisi olarak bu g├Ârevi ├╝stlendi. Do─čald─▒r ki kendisinden daha iyi bir performans beklenebilir:

- paylamadan payla┼čma
- ki┼čiselle┼čtirmeden ele┼čtirme/ele┼čtirilme
- itip kakmak, a┼ča─č─▒lamak, d─▒┼člamak yerine ├Âzendirme
- tarafl─▒yken tarafs─▒z olabilme
- ge├žmi┼či hep hat─▒rlama, ama olumlu katk─▒da bulunmak isteyen herkesi de olumlama (herkesten kast─▒m, herkestir)
- daha iyisi ve daha g├╝zeli i├žin yar─▒┼čma
- bu listeye sizin eklemek istedikleriniz

B├╝t├╝n bular─▒n tek ki┼čiyle olmayaca─č─▒ a├ž─▒k. T├╝rk├že Proz'un bir ├╝yesi olarak kendi ad─▒ma, bu y├Ânde ├žaba harcayaca─č─▒m─▒ ve bu y├Ândeki ├žabalar─▒ da sonuna kadar destekleyece─čimi yeni moderat├Âr├╝m├╝ze (ve mevcut moderat├Ârlere) bir "s├Âz" olarak bildirmek istedim.

Bir de, yeni moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒za "merhaba!" demek ve ba┼čar─▒lar dilemek.
SB

murat karahan  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Bir merhaba da benden Dec 13, 2004

Yeni moderat├Âr├╝m├╝ze hay─▒rl─▒ olsunlar efendim, kelimenin k├Âk├╝ndeki moderate eylemini daha ba┼čar─▒l─▒ ┼čekilde ger├žekle┼čtirecektir.
Sel├žuk dediklerine kat─▒lmakla beraber iki ekleme yapmak
-Yaz─▒lanlar─▒ iyi niyetle okuma (zaten proz kural─▒)
-Fazla al─▒nganl─▒k yapmama
-Burnundan soluyarak yazmama

Sel├žuk Budak wrote:

Bug├╝n T├╝rk├že Forumda moderat├Âr olarak yeni bir arkada┼č─▒n ad─▒n─▒ g├Âr├╝yorum. Bu da bana, bu noktaya gelinmesinde rol├╝ olan yazd─▒klar─▒m─▒ hat─▒rlat─▒yor: d├╝n├╝n cezal─▒s─▒ bug├╝n y├Ânetici olabiliyor. Bunda, herkes i├žin bir ders oldu─ču kan─▒s─▒nday─▒m.

Bu son d├Ânem i├žerisinde ilgin├ž bir ┼čey fark ettim: Burada olup bitenler, belki pek fark─▒nda de─čiliz ama, asl─▒nda "aram─▒zda" olup bitenler de─čil. Burada g├Âr├╝nenden ├žok daha geni┼č bir "okur" kesimine hitap ediyoruz. ("70 milyon bizi izliyor kaarde┼čim!"icon_smile.gif )

Bu kadar abart─▒ olmasa da, "biz bize olmad─▒─č─▒m─▒z," burada yaz─▒l─▒p ├žizilenlerin buza yaz─▒lmad─▒─č─▒, elinin alt─▒nda internet eri┼čimi olan herkesin ula┼čabildi─či kesin. Dolay─▒s─▒yla foruma yazarken de, forumu y├Ânetirken de bu ger├že─či unutmamam─▒z ve bunun bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor.

Yeni moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒z, bir anlamda ├žok ┼čansl─▒: Mevcut moderat├Âr arkada┼člar─▒m─▒z, bu i┼čin acemili─čini ├žekti, onun s─▒k─▒nt─▒lar─▒n─▒ ya┼čad─▒, belki bunun getirdi─či baz─▒ hatalar oldu ve bunlar bir ┼čekilde kendini tekrarlad─▒. Ama yeni arkada┼č─▒m─▒z ustala┼čm─▒┼č, prozda pi┼čmi┼č, forumlarda epeyce deneyim kazanm─▒┼č birisi olarak bu g├Ârevi ├╝stlendi. Do─čald─▒r ki kendisinden daha iyi bir performans beklenebilir:

- paylamadan payla┼čma
- ki┼čiselle┼čtirmeden ele┼čtirme/ele┼čtirilme
- itip kakmak, a┼ča─č─▒lamak, d─▒┼člamak yerine ├Âzendirme
- tarafl─▒yken tarafs─▒z olabilme
- ge├žmi┼či hep hat─▒rlama, ama olumlu katk─▒da bulunmak isteyen herkesi de olumlama (herkesten kast─▒m, herkestir)
- daha iyisi ve daha g├╝zeli i├žin yar─▒┼čma
- bu listeye sizin eklemek istedikleriniz

B├╝t├╝n bular─▒n tek ki┼čiyle olmayaca─č─▒ a├ž─▒k. T├╝rk├že Proz'un bir ├╝yesi olarak kendi ad─▒ma, bu y├Ânde ├žaba harcayaca─č─▒m─▒ ve bu y├Ândeki ├žabalar─▒ da sonuna kadar destekleyece─čimi yeni moderat├Âr├╝m├╝ze (ve mevcut moderat├Ârlere) bir "s├Âz" olarak bildirmek istedim.

Bir de, yeni moderat├Âr arkada┼č─▒m─▒za "merhaba!" demek ve ba┼čar─▒lar dilemek.
SB

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Kutlar─▒m Dec 13, 2004

Yeni moderat├Âr├╝ ben de kutlar─▒m. Old mod died, long live new mod (┼čaka yap─▒yorum) Bu arada, umar─▒m h─▒r-g├╝r konusunda bitmez enerjiye sahip proz kat─▒l─▒mc─▒lar─▒ ba┼čka alanlarda da kendini g├Âsterirler.. Sevgiler...

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Benden de tebrikler Dec 13, 2004

T├╝rk├že Forumda yeni bir d├Ânem ba┼čl─▒yoricon_smile.gif

Ve yeni d├Ânemde unutulmamas─▒ gereken bir s├Âzc├╝k: empati

Merriam-Webster's Collegiate Dictionary

empathy

the action of understanding, being aware of, being sensitive to, and vicariously experiencing the feelings, thoughts, and experience of another of either the past or present without having the feelings, thoughts, and experience fully communicated in an objectively explicit manner.

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 09:18
Member
English to Turkish
+ ...
Merhaba ve Te┼čekk├╝rler Dec 13, 2004

Dilek, ├Âneri, ele┼čtiri ve beklentilerinizi dile getirdi─činiz i├žin te┼čekk├╝r ederim. Yaln─▒z, bildi─činiz gibi art─▒k iki moderat├Âr var ve bu da, y├╝k├╝n payla┼č─▒lmas─▒ i├žin getirilmi┼č bir ├Ânlemdir. Sizin de bu y├╝k payla┼č─▒m─▒na ve aram─▒zdaki i┼čb├Âl├╝m├╝ne uygun davranaca─č─▒n─▒za inan─▒yorum. Bu do─črultuda, l├╝tfen memnuniyetinizi bana, ┼čik├óyetlerinizi ├ťmit'e bildirin.

─░┼čbirli─činiz i├žin te┼čekk├╝rler!

icon_biggrin.gif

[Edited at 2004-12-13 11:42]

Umit Altug  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
aram─▒zdaki i┼čb├Âl├╝m├╝ ┼č├Âyle de ├Âzetlenebilir Dec 13, 2004

Xola wrote:

Yaln─▒z, bildi─činiz gibi art─▒k iki moderat├Âr var ve bu da, y├╝k├╝n payla┼č─▒lmas─▒ i├žin getirilmi┼č bir ├Ânlemdir.
icon_biggrin.gif

Good. Bad. I'm the guy with the gun.
Bruce Campbell "Army of Darkness"

http://www.art.com/asp/sp-asp/_/pd--10101910/Bruce_Campbell_Army_of_Darkness.htm

G├Âr├╝ld├╝─č├╝ gibi her t├╝rl├╝ ┼čikayeti cevaplamaya haz─▒r bekliyorum.

[Edited at 2004-12-13 08:16]

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Benden de Merhaba ve Ba┼čar─▒lar... Dec 13, 2004

Sevgili ├ľzden,
Hay─▒rl─▒ ve u─čurlu olsun:)
Arkada┼člar─▒n dileklerine ve ├Ânerilerine kat─▒l─▒yorum. Ge├ž kalkan biri olarak bana yazacak bir ┼čey b─▒rakmam─▒┼čs─▒n─▒z.

Bu arada forumda iki moderat├Âr├╝n bulunmas─▒ ┼čimdiden kendini g├Âsterdi.
1. Forum postlar─▒ ├žok ├žabuk ├ž─▒kmaya ba┼člad─▒...
2. ├ťmit de art─▒k daha fazla kat─▒lmaya ba┼člad─▒...

Bunlar g├Âzle g├Âr├╝nenler:)

Tekrar ba┼čar─▒lar her ikinize de..

Nilg├╝n Bayram  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Ba┼čar─▒lar... Dec 13, 2004

Yeni moderat├Âr├╝m├╝z├╝ kutluyor ve ba┼čar─▒lar diliyorum.
PC'yi hen├╝z a├žt─▒─č─▒m i├žin yazmakta geciktim. Arkada┼člar─▒n ├Âneri ve dileklerine kat─▒l─▒yorum.

Empati ger├žekten ├žok ├Ânemli. Her zaman, her durumda ve herkese kar┼č─▒.

Sevgili ├ľzden, yeni g├Ârevini ba┼čar─▒yla y├╝r├╝tece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Kolay gelsin.

├ťmit Bey, g├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi ┼čeytana uymaya devam ediyorum. Sizi de daha fazla aram─▒zda g├Ârmek ├žok g├╝zel.

Herkese selam ve sevgiler.
Nilg├╝n Bayram

[Edited at 2004-12-13 12:15]

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Hay─▒rl─▒ olsun Dec 13, 2004

─░ki moderat├Ârl├╝ d├Ânemin forum ve kat─▒l─▒mc─▒lar a├ž─▒s─▒ndan verimli olmas─▒n─▒ diliyorum. Yukar─▒da ifade edilen d├╝┼č├╝ncelere kat─▒ld─▒─č─▒m i├žin, tekrarlamaya gerek yok. Sadece, Sel├žuk Bey'lerin ayr─▒ ayr─▒ yapt─▒─č─▒ vurgularla ilgili olarak: "bir forum ortam─▒n─▒n gidi┼čat─▒ndan b├╝t├╝n ├╝yelerin sorumlu oldu─ču" ve "empati"nin ├Ânemi konular─▒nda da benzer d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m├╝ s├Âylemek istiyorum.

[Edited at 2004-12-14 20:24]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Ho┼čg├Âr├╝ ve Tebess├╝m├╝n Maliyeti Dec 13, 2004

─░ki moderat├Ârl├╝ d├Ânem hay─▒rl─▒ olsun. Yeni moderat├Âr├╝m├╝ze ba┼čar─▒ ve sab─▒r diliyorum.

Mesaj─▒m─▒n ba┼čl─▒─č─▒ biraz ilgin├ž ama do─čru. Hepimiz bunu d├╝┼č├╝nmeliyiz. Sabah dolmu┼čuna bindi─činiz dolmu┼č├žu veya s─▒cak bir simite elinizi uzat─▒rken bir elinizle de paras─▒n─▒ ├Âdedi─činiz simit├žiye kadar herkese ho┼čg├Âr├╝ veya tebess├╝m etmenizin bir maliyeti yok. Surat─▒n─▒z─▒ asarak olu┼čturdugunuz gerginlik veya harcad─▒─č─▒n─▒z kas enerjisi bile daha fazla bir maliyet getiriyor.

Ben de bu y├╝zden ucuz olan─▒, yani tebess├╝m├╝ se├žtim. Hepinize g├Ânderdi─čimi s├Âylemek isterim.

Sa─čl─▒cakla├Â

N. Yi─čit

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-14 12:25]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 09:18
Member
English to Turkish
+ ...
Tebess├╝m Dec 13, 2004

ve di─čer insani ┼čeylerin maliyeti, dolay─▒s─▒yla fiyat─▒ olmaz zaten. De─čeri olur.

Te┼čekk├╝r ederim. icon_smile.gif

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Hay─▒rlar vesile olmas─▒ dile─čiyle.... Dec 14, 2004

eklenecek ba┼čka bir┼čey yokicon_smile.gif

Umit Altug  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
bir de ┼ču var Dec 15, 2004

sevinc altincekic wrote:

Bu arada forumda iki moderat├Âr├╝n bulunmas─▒ ┼čimdiden kendini g├Âsterdi.
1. Forum postlar─▒ ├žok ├žabuk ├ž─▒kmaya ba┼člad─▒...
2. ├ťmit de art─▒k daha fazla kat─▒lmaya ba┼člad─▒...

nilbay wrote:

├ťmit Bey, g├Ârd├╝─č├╝n├╝z gibi ┼čeytana uymaya devam ediyorum. Sizi de daha fazla aram─▒zda g├Ârmek ├žok g├╝zel.

├ľncelikle, foruma daha fazla kat─▒lmam─▒ olumlu de─čerlendirdi─činiz i├žin te┼čekk├╝r ederim. Bunda en b├╝y├╝k etken g├Âsterilen ortak tav─▒r ve dayan─▒┼čman─▒n hevesimi yeniden canland─▒rm─▒┼č olmas─▒.

Zaten bilirsiniz, ne bu d├╝nyada ne di─čerlerinde, fincanc─▒ kat─▒rlar─▒n─▒ ├╝rk├╝tmeden pek bir ┼čey olmuyor.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Merhaba ve Ba┼čar─▒lar

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search