Word 2003 ve ─░nceltme ─░┼čaretleri
Thread poster: Haluk Levent Aka
Haluk Levent Aka
Local time: 07:30
Japanese to Turkish
+ ...
Dec 15, 2004

İnceltme işaretlerinin kullanımı benim hatırladığım kadarıyla 1980lerde (benim ilkokul yıllarımda) kaldırılmıştı. Benim Halủk (ince u ile) olan ismim Haluk'a d├Ân├╝şm├╝şt├╝ (ve 20 yıl kadar sonra aklı evvel bir n├╝fus memuru Hal├╝k diye bilgisayara ge├žirerek k├╝t├╝klerde bulunamama neden olacaktı...)

Ge├žen g├╝n Word 2003'├╝ y├╝kledim. Yeni yazılım t├╝m dahiller i├žin "sakın d├óhil demek istemiş olmayasınız?" t├╝r├╝nden ukelalıklara girişmesin mi. Ne oluyoruz? İnceltme işaretleri geri mi geldi?

[Edited at 2004-12-15 11:51]

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
V├Ârd bu konuda tek otorite de─čil Dec 15, 2004

Haluk Aka wrote:

─░nceltme i┼čaretlerinin kullan─▒m─▒ benim hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla 1980lerde (benim ilkokul y─▒llar─▒mda) kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒. Benim Halủk (ince u ile) olan ismim Haluk'a d├Ân├╝┼čm├╝┼čt├╝ (ve 20 y─▒l kadar sonra akl─▒ evvel bir n├╝fus memuru Hal├╝k diye bilgisayara ge├žirerek k├╝t├╝klerde bulunamama neden olacakt─▒...)

Ge├žen g├╝n Word 2003'├╝ y├╝kledim. Yeni yaz─▒l─▒m t├╝m dahiller i├žin "sak─▒n d├óhil demek istemi┼č olmayas─▒n─▒z?" t├╝r├╝nden ukelal─▒klara giri┼čmesin mi. Ne oluyoruz? ─░nceltme i┼čaretleri geri mi geldi?

[Edited at 2004-12-15 11:51]

Benim "V├Ârd" de ├Ând├Âk├╝ml├╝ s├Âzc├╝─č├╝n├╝ sevmiyor, ├Ân d├Âk├╝ml├╝ diye yazmam─▒ istiyor. Ama ├Ân-d├Âk├╝ml├╝ yaz─▒nca da ses ├ž─▒karm─▒yor

─░nceltme i┼čaretleri derin bir konu... T├╝rk├že yaz─▒ld─▒─č─▒ gibi okunan (yoksa okundu─ču gibi mi yaz─▒l─▒yordu) bir dilmi┼č ya!! Neyse, dedi─čim gibi derin konu... Ama kimse dil konusunda tek otorite de─čildir, ne eski veya yeni TDK, ne Mikrosoft V├Ârd'├╝ T├╝rk├že'ye ├ževiren, T├╝rk├že "spell" dosyalar─▒n─▒ haz─▒rlayanlar.

V├Ârd├╝n eski s├╝r├╝mleri uluslararas─▒ s├Âzc├╝─č├╝n├╝ de sevmezdi hat─▒rlars─▒n─▒z.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ooo... ├žoktan:) Dec 15, 2004

Geri geldi, iyi de oldu...

┼×apka (D├╝zeltme) ─░┼čareti Nerede Kullan─▒lmal─▒?

Yanl─▒┼člar─▒ ayn─▒, anlamlar─▒ ve okunu┼člar─▒ farkl─▒ olan s├Âzc├╝kleri birbirinden ay─▒rmak i├žin, uzun ├╝nl├╝lerin ├╝st├╝ne ┼čapka i┼čareti konur: adem (yokluk), ├ódem (insan); adet (say─▒), ├ódet (gelenek); alem (bayrak), ├ólem (d├╝nya) ; alim (her ┼čeyi bilici), ├ólim (bilgin), a┼č─▒k (ayak bile─čindeki kemik), ├ó┼č─▒k (seven, tutkun); hala (baban─▒n k─▒z karde┼či), h├ól├ó (hen├╝z); ┼čura (┼ču yer), ┼č├╗ra (dan─▒┼čma kurulu).

┬Ě Arap├ža bi- ile Fars├ža b├«- ├Ân eklerini ay─▒rmak i├žin kullan─▒l─▒r: b├«├žare (├žaresiz), b├«taraf (tarafs─▒z), b├«vefa (vefas─▒z); bihakk─▒n (hakk─▒ ile), bizatihi (kendili─činden), bilumum (b├╝t├╝n, hepsi).

┬Ě ─░├žinde ince g,k,l ├╝ns├╝zleri bulunan al─▒nt─▒ s├Âzc├╝klerdeki a ve u ├╝nl├╝lerinin ├╝zerine konur: derg├óh, ordug├óh, tezg├óh, yadig├ór; d├╝kk├ón, hik├óye, k├ófir, k├ó─č─▒t, k├ór, mahk├╗m, mek├ón, s├╝k├╗n, s├╝k├╗t; ahl├ók, bill├╗r, evl├ót, fel├óket, hil├ól, il├ó├ž, il├ón, il├óve, ifl├ós, ihtil├ól, istikl├ól, kel├óm, l├ókin, l├óle, l├óz─▒m, mahl├ós, sel├óm, ├╝sl├╗p, kl├ósik, l├óhana, l├óik, l├ómba, L├ótin, mel├ónkoli, pl├ók, pl├ój, pl├ón, rekl├óm.

┬Ě Aitlik (nispet) ├«'sini g├Âstermek i├žin de ┼čapka i┼čareti konur: ahl├ók├«, d├óhil├«, d├╝nyev├«, edeb├«, fikr├«, haric├«, insan├«, meden├«, s─▒hh├«, siyas├«.

http://www.dilimiz.gen.tr/dilbilgisi/imla/sapka.html

Ben kullan─▒yorum, hepsini olmasa da, ├Âzellikle kar ve k├ór, hala ve h├ól├ó, -k├ór sonekini yazarken... mutlaka kullan─▒yorum. Do─črusu di─čer maddeleri bilmiyordum, ├Â─črenmi┼č oldum. Ama ┼č├Âyle bir bak─▒nca epeyce yanl─▒┼č yazd─▒─č─▒m─▒ da g├Âr├╝yorum, ├Âzellikle 3. maddede g├Ârd├╝─č├╝m b├╝t├╝n s├Âzc├╝kleri ┼čapkas─▒z yaz─▒yormu┼čum.... ki bir haber daha g├Ârd├╝m a┼ča─č─▒daki linki t─▒klay─▒n─▒z:

http://www.ntvmsnbc.com/news/289021.asp?cp1=1

buna g├Âre bat─▒ kaynakl─▒ s├Âzc├╝klerde kullan─▒lmayacakm─▒┼č. ├çok ┼č├╝k├╝r lahana, lahana olarak yaz─▒labilecek:)

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
┼×apka ├ž─▒kartmak laz─▒m (m─▒?) Dec 15, 2004

sevinc altincekic wrote:

...

E, iyi. Gayet g├╝zel. S├╝re├žtir, de─či┼čime ayak uydurmak laz─▒m der uyar─▒z. Ancak klavyede nerede oluyor bu ┼čapkal─▒ karakterler? Yoksa oras─▒ d├╝┼č├╝n├╝lmemi┼č mi?

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
klavyede Dec 15, 2004

shift + 3 olarak bulunuyor bende... san─▒r─▒m f klavye ve uluslararas─▒ q klavyede farkl─▒ bir yerdedir... ├Ânce shift + 3, sonra a harfi mesela tu┼čluyorsunuz, sonra ├ó ortaya ├ž─▒k─▒veriyor... space'e basarsan─▒z yaln─▒zca ^ ├ž─▒kar:)

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
┼×apka ve ┼čifre Dec 15, 2004

┼×apkay─▒ ayriyeten koymak gerekiyor. Ben de bu W├Ârd T├╝rk├žesine 'tak─▒k' durumday─▒m. Hay─▒r, g├╝venemiyoruz da.. Sonu├žta TDK gibi otoritelere onaylatmam─▒z laz─▒m geliyor...
Ayr─▒ca, herhangi bir word belgesine =rand(200,99) yaz─▒p enter'e bas─▒n. Bu garip teknik ├Âzellik acaba her dil i├žin ayr─▒ m─▒ tasarlanm─▒┼č ?

Haluk Aka wrote:

sevinc altincekic wrote:

...

E, iyi. Gayet g├╝zel. S├╝re├žtir, de─či┼čime ayak uydurmak laz─▒m der uyar─▒z. Ancak klavyede nerede oluyor bu ┼čapkal─▒ karakterler? Yoksa oras─▒ d├╝┼č├╝n├╝lmemi┼č mi?

xxxdigger
English to Turkish
+ ...
┼čapkal─▒ harflerin ANSI kar┼č─▒l─▒klar─▒ Apr 24, 2005

Haluk Aka wrote:

sevinc altincekic wrote:

...

┼čapkal─▒lar─▒n ANSI kar┼č─▒l─▒klar─▒ ┼č├Âyle:
a: alt+0226
A: alt+0194
─▒: alt+0238
I: alt+0206

Harflerin her yaz─▒lmas─▒nda bir s├╝r├╝ vuru┼č yapmamak i├žin M$Word'de her bir ┼čapkal─▒ harf i├žin bir makro d├╝zenler, makrolarda belirledi─činiz tu┼člar─▒ da i┼čaretlerseniz kendinize g├Âre k─▒sa yollar olu┼čturmu┼č olursunuz g├╝zelce. ├ľrne─čin alt+F5=┼čapkal─▒ k├╝├ž├╝k a; alt+F6= ┼čapkal─▒ b├╝y├╝k A gibi. Dikkat edilmesi gereken, se├žilecek tu┼č kombinasyonlar─▒n─▒n M$Word'de atanm─▒┼č ba┼čka fonksiyonlar ile ├želi┼čmesinden ka├ž─▒nmak...

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 06:30
Member
English to Turkish
Ufak bir ├Âneride bulunabilir miyim? Apr 24, 2005

Neden bununla ilgili bir Howto yazm─▒yorsunuz? Forumda bilgi ├žok k─▒sa s├╝rede g├Âr├╝nmez olabiliyor (Hay─▒r! Biz yapm─▒yoruz, yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n, a┼ča─č─▒ kay─▒yor, demek istiyorum ), orada her zaman ula┼č─▒l─▒r. Her dilde Howto yaz─▒labilir, ger├ži, mesela Sevin├ž'in anlatt─▒klar─▒ yaln─▒zca T├╝rk├že konu┼čanlar─▒ ilgilendirse de, Digger'─▒nkiler, b├╝t├╝n T├╝rk├že karakterleri kapsayacak ┼čekilde geni┼čletilerek, mesela T├╝rk├že'yle i┼či olan outsourcer'lar─▒ da ilgilendirecek ─░ngilizce bir Howto halinde toparlanabilir.

Bu ├Âneriyle ilgilenen olursa: FAQ: Howtos.

[Edited at 2005-04-24 15:40]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Word 2003 ve ─░nceltme ─░┼čaretleri

Advanced search

PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »
BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search