Word 2003 ve 襤nceltme 襤aretleri
Thread poster: Haluk Levent Aka

Haluk Levent Aka
Local time: 15:16
Japanese to Turkish
+ ...
Dec 15, 2004

襤nceltme iaretlerinin kullan覺m覺 benim hat覺rlad覺覺m kadar覺yla 1980lerde (benim ilkokul y覺llar覺mda) kald覺r覺lm覺t覺. Benim Hal廙吻 (ince u ile) olan ismim Haluk'a d繹n羹m羹t羹 (ve 20 y覺l kadar sonra akl覺 evvel bir n羹fus memuru Hal羹k diye bilgisayara ge癟irerek k羹t羹klerde bulunamama neden olacakt覺...)

Ge癟en g羹n Word 2003'羹 y羹kledim. Yeni yaz覺l覺m t羹m dahiller i癟in "sak覺n d璽hil demek istemi olmayas覺n覺z?" t羹r羹nden ukelal覺klara girimesin mi. Ne oluyoruz? 襤nceltme iaretleri geri mi geldi?

[Edited at 2004-12-15 11:51]

Direct link Reply with quote

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
V繹rd bu konuda tek otorite deil Dec 15, 2004

Haluk Aka wrote:

襤nceltme iaretlerinin kullan覺m覺 benim hat覺rlad覺覺m kadar覺yla 1980lerde (benim ilkokul y覺llar覺mda) kald覺r覺lm覺t覺. Benim Hal廙吻 (ince u ile) olan ismim Haluk'a d繹n羹m羹t羹 (ve 20 y覺l kadar sonra akl覺 evvel bir n羹fus memuru Hal羹k diye bilgisayara ge癟irerek k羹t羹klerde bulunamama neden olacakt覺...)

Ge癟en g羹n Word 2003'羹 y羹kledim. Yeni yaz覺l覺m t羹m dahiller i癟in "sak覺n d璽hil demek istemi olmayas覺n覺z?" t羹r羹nden ukelal覺klara girimesin mi. Ne oluyoruz? 襤nceltme iaretleri geri mi geldi?

[Edited at 2004-12-15 11:51]

Benim "V繹rd" de 繹nd繹k羹ml羹 s繹zc羹羹n羹 sevmiyor, 繹n d繹k羹ml羹 diye yazmam覺 istiyor. Ama 繹n-d繹k羹ml羹 yaz覺nca da ses 癟覺karm覺yoricon_smile.gif

襤nceltme iaretleri derin bir konu... T羹rk癟e yaz覺ld覺覺 gibi okunan (yoksa okunduu gibi mi yaz覺l覺yordu) bir dilmi ya!! Neyse, dediim gibi derin konu... Ama kimse dil konusunda tek otorite deildir, ne eski veya yeni TDK, ne Mikrosoft V繹rd'羹 T羹rk癟e'ye 癟eviren, T羹rk癟e "spell" dosyalar覺n覺 haz覺rlayanlar.

V繹rd羹n eski s羹r羹mleri uluslararas覺 s繹zc羹羹n羹 de sevmezdi hat覺rlars覺n覺z.

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
ooo... 癟oktan:) Dec 15, 2004

Geri geldi, iyi de oldu...

apka (D羹zeltme) 襤areti Nerede Kullan覺lmal覺?

Yanl覺lar覺 ayn覺, anlamlar覺 ve okunular覺 farkl覺 olan s繹zc羹kleri birbirinden ay覺rmak i癟in, uzun 羹nl羹lerin 羹st羹ne apka iareti konur: adem (yokluk), 璽dem (insan); adet (say覺), 璽det (gelenek); alem (bayrak), 璽lem (d羹nya) ; alim (her eyi bilici), 璽lim (bilgin), a覺k (ayak bileindeki kemik), 璽覺k (seven, tutkun); hala (baban覺n k覺z kardei), h璽l璽 (hen羹z); ura (u yer), 羶ra (dan覺ma kurulu).

繚 Arap癟a bi- ile Fars癟a b簾- 繹n eklerini ay覺rmak i癟in kullan覺l覺r: b簾癟are (癟aresiz), b簾taraf (tarafs覺z), b簾vefa (vefas覺z); bihakk覺n (hakk覺 ile), bizatihi (kendiliinden), bilumum (b羹t羹n, hepsi).

繚 襤癟inde ince g,k,l 羹ns羹zleri bulunan al覺nt覺 s繹zc羹klerdeki a ve u 羹nl羹lerinin 羹zerine konur: derg璽h, ordug璽h, tezg璽h, yadig璽r; d羹kk璽n, hik璽ye, k璽fir, k璽覺t, k璽r, mahk羶m, mek璽n, s羹k羶n, s羹k羶t; ahl璽k, bill羶r, evl璽t, fel璽ket, hil璽l, il璽癟, il璽n, il璽ve, ifl璽s, ihtil璽l, istikl璽l, kel璽m, l璽kin, l璽le, l璽z覺m, mahl璽s, sel璽m, 羹sl羶p, kl璽sik, l璽hana, l璽ik, l璽mba, L璽tin, mel璽nkoli, pl璽k, pl璽j, pl璽n, rekl璽m.

繚 Aitlik (nispet) 簾'sini g繹stermek i癟in de apka iareti konur: ahl璽k簾, d璽hil簾, d羹nyev簾, edeb簾, fikr簾, haric簾, insan簾, meden簾, s覺hh簾, siyas簾.

http://www.dilimiz.gen.tr/dilbilgisi/imla/sapka.html

Ben kullan覺yorum, hepsini olmasa da, 繹zellikle kar ve k璽r, hala ve h璽l璽, -k璽r sonekini yazarken... mutlaka kullan覺yorum. Dorusu dier maddeleri bilmiyordum, 繹renmi oldum. Ama 繹yle bir bak覺nca epeyce yanl覺 yazd覺覺m覺 da g繹r羹yorum, 繹zellikle 3. maddede g繹rd羹羹m b羹t羹n s繹zc羹kleri apkas覺z yaz覺yormuum.... ki bir haber daha g繹rd羹m aa覺daki linki t覺klay覺n覺z:

http://www.ntvmsnbc.com/news/289021.asp?cp1=1

buna g繹re bat覺 kaynakl覺 s繹zc羹klerde kullan覺lmayacakm覺. ok 羹k羹r lahana, lahana olarak yaz覺labilecek:)

Haluk Levent Aka
Japanese to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
apka 癟覺kartmak laz覺m (m覺?) Dec 15, 2004

sevinc altincekic wrote:

...

E, iyi. Gayet g羹zel. S羹re癟tir, deiime ayak uydurmak laz覺m der uyar覺z. Ancak klavyede nerede oluyor bu apkal覺 karakterler? Yoksa oras覺 d羹羹n羹lmemi mi?

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
klavyede Dec 15, 2004

shift + 3 olarak bulunuyor bende... san覺r覺m f klavye ve uluslararas覺 q klavyede farkl覺 bir yerdedir... 繹nce shift + 3, sonra a harfi mesela tuluyorsunuz, sonra 璽 ortaya 癟覺k覺veriyor... space'e basarsan覺z yaln覺zca ^ 癟覺kar:)

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
apka ve ifre Dec 15, 2004

apkay覺 ayriyeten koymak gerekiyor. Ben de bu W繹rd T羹rk癟esine 'tak覺k' durumday覺m. Hay覺r, g羹venemiyoruz da.. Sonu癟ta TDK gibi otoritelere onaylatmam覺z laz覺m geliyor...
Ayr覺ca, herhangi bir word belgesine =rand(200,99) yaz覺p enter'e bas覺n. Bu garip teknik 繹zellik acaba her dil i癟in ayr覺 m覺 tasarlanm覺 ?

Haluk Aka wrote:

sevinc altincekic wrote:

...

E, iyi. Gayet g羹zel. S羹re癟tir, deiime ayak uydurmak laz覺m der uyar覺z. Ancak klavyede nerede oluyor bu apkal覺 karakterler? Yoksa oras覺 d羹羹n羹lmemi mi?

xxxdigger
English to Turkish
+ ...
apkal覺 harflerin ANSI kar覺l覺klar覺 Apr 24, 2005

Haluk Aka wrote:

sevinc altincekic wrote:

...

apkal覺lar覺n ANSI kar覺l覺klar覺 繹yle:
a: alt+0226
A: alt+0194
覺: alt+0238
I: alt+0206

Harflerin her yaz覺lmas覺nda bir s羹r羹 vuru yapmamak i癟in M$Word'de her bir apkal覺 harf i癟in bir makro d羹zenler, makrolarda belirlediiniz tular覺 da iaretlerseniz kendinize g繹re k覺sa yollar oluturmu olursunuz g羹zelce. rnein alt+F5=apkal覺 k羹癟羹k a; alt+F6= apkal覺 b羹y羹k A gibi. Dikkat edilmesi gereken, se癟ilecek tu kombinasyonlar覺n覺n M$Word'de atanm覺 baka fonksiyonlar ile 癟elimesinden ka癟覺nmak...

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:16
Member
English to Turkish
+ ...
Ufak bir 繹neride bulunabilir miyim? Apr 24, 2005

Neden bununla ilgili bir Howto yazm覺yorsunuz? Forumda bilgi 癟ok k覺sa s羹rede g繹r羹nmez olabiliyor (Hay覺r! Biz yapm覺yoruz, yanl覺 anla覺lmas覺n, aa覺 kay覺yor, demek istiyorumicon_biggrin.gif ), orada her zaman ula覺l覺r. Her dilde Howto yaz覺labilir, ger癟i, mesela Sevin癟'in anlatt覺klar覺 yaln覺zca T羹rk癟e konuanlar覺 ilgilendirse de, Digger'覺nkiler, b羹t羹n T羹rk癟e karakterleri kapsayacak ekilde geniletilerek, mesela T羹rk癟e'yle ii olan outsourcer'lar覺 da ilgilendirecek 襤ngilizce bir Howto halinde toparlanabilir.

Bu 繹neriyle ilgilenen olursa: FAQ: Howtos.

[Edited at 2005-04-24 15:40]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Word 2003 ve 襤nceltme 襤aretleri

Advanced search

D矇j Vu X3
Try it, Love it

Find out why D矇j Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search