Online Backup Alternatifleri
Thread poster: ATIL KAYHAN

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:50
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Nov 25, 2014

Ben senelerce önce bilgisayarimi düsürmüstüm. Bu bir anlik bir olaydi. Tabii söylememe gerek yok, hard diskte ne var ne yoksa gitmisti. O tarihten beri daha bir akillandim. Simdi bilgisayarimdaki dosyalari iki adet (evet, yanlis okumadiniz) online backup firmasi ile yedekliyorum. Sizlere de en az bir online backup yapmanizi öneririm.

Bu iki backup aplikasyonu Dropbox ve de Mozy. Bunlardan Mozy benim senelerdir kullandigim bir back up. Tamamen ücretsiz (ev kullanicilari için). Diyeceksiniz ki bu firmalar nereden para kazaniyor. Tabii ki sirketlere backup yaparak. Siz zaten sign up yaparken ücretsiz mi degil mi, bunu seçiyorsunuz. Mozy'i herkese öneririm. Bilgisayari da yavaslatmiyor.

Kullandigim diger backup ise Dropbox. Bunu daha yeni kullanmaya basladim. Tabii bu da ücretsiz (versiyonu var). Henüz yeni oldugundan Dropbox ile ilgili pek deneyim paylasamayacagim ama simdilik basarili görünüyor. Bu ikisinin de kapasiteleri muhtemelen ihtiyaciniz olanin çok üzerinde. Yani depolama kapasitesi sorunu yok.

Siz siz olun, online backup yapmadan bilgisayarinizi kullanmayin. Online backup'in external hard drive'a bir üstünlügü var. Dünyanin her yerinden bir kullanici ID ve password ile dosyalariniza ulasabiliyorsunuz. Bu da bence global is yasantisinda büyük bir avantaj. Bugün buradasiniz ama yarin nerede olacaginiz belli olmaz.


Direct link Reply with quote
 

Raffi Jamgocyan  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:50
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Yandex Disk Nov 25, 2014

Ben de bir süre önce bir Yandex e-posta hesabı açmıştım. E-posta ile beraber ücretsiz online depolama olanağı da sunuyorlar. Şu anda 211 GB online depolama alanı var. Tek sakıncası yedeklemenin bizzat yapılması gerekiyor dosyaları kopyalayıp Yandex Disk içerisine yapıştırılması şeklinde. Bir otomatik güncelleme olanağı yok, ama ücretsiz olunca bence bu da uygun.

Direct link Reply with quote
 

Ali Bayraktar  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Mail Ru Nov 25, 2014

Mail Ru'nun Yedekleme hizmeti (cloud.mail.ru) ücretsiz 100 GB alan veriyor.
Bilgisayara program kurarak hangi klasörlerin veya sürücülerin yedekleneceğini seçebiliyorsunuz.
Bunlarda değişiklik olduğu anda bağlanıp internette yedeklenenleri de güncelliyor.

Eğer herhangi bir CAT aracının TM veya proje dosyaları yedeklenecek klasörde ise, çeviri yaparken mail.ru yedekleme programını pasif yapmanızı öneririm.
Çünkü TM veya proje dosyaları değiştikçe internetteki yedeklenenleri de sürekli güncellemeye çalışır program. Bu da confilct dosya oluşturur. Ve gereksiz bir veri alış verişi trafiği yaratmış olursunuz.

Ben bu hizmeti kullanıyorum.
Bilgisayara herhangi bir şekilde zarar gelse, çalınsa veya başka sorunlar olsa bile en fazla kaybım son son 1-2 saat içinde yaptığım şeyler olur. Bundan fazlasının olmasına imkan yok.

Benim tavsiyem bu yönde

İyi çalışmalar
Saygılar

M. Ali


Direct link Reply with quote
 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:50
Member
English to Turkish
+ ...
e-posta hesabını kullanın Nov 26, 2014

bilgisayarın tümünün yedeğini almaya gerek yok çünkü:

- işletim sistemi zaten çoğu bilgisayarda zaten var, basit bir işlemle tekrar yükleyebilirsiniz

- programların artık hepsi online indirilip yeniden kurulabiliyor, bunların da yedeğini almaya gerek yok.

Geriye sadece çalışmalarınızın yedeğini almak geliyor yani:

- word, excel vs. dosyalar

- CAT TM'leri, örneğin TMX formatında

bunları da kendinize e-posta atarak yedeğini alırsınız.

Yok benim fotoğraflarım var, 1 terabyte filmim vs. var diyorsanız taşınabili sabit disk alın, hem hızlı yedek alırsınız hem de toplam ücreti epey düştü.


Direct link Reply with quote
 

Mehmet Karsli  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:50
French to Turkish
+ ...
Synology Nov 26, 2014

1 sene kadar önce Mac kullanmaya başladım. Daha öncesinde de Synology firmasının ürettiği ağ depolama ürünlerini ve bu cihazın kendi cloud yazılımını kullanmaya başlamıştım. Böylece aslında üzerinde çalıştığım dosyalar bastığım en son harfe kadar anında hem çeviriyi yaptığım bilgisayarda bulunurken, hem de bu disk üzerine yedeklenmiş oluyor.

Gün içerisinde zaten Time Machine yazılımı da gerekli dosyaları yine ağdaki diske yedekliyor. En son işim bittiğinde de güvenlik açısından hem sürekli internete bağlı olmayan bir diske yedek alıyor, hem de Google Drive üzerine bir kopya alıyorum.

Ayrıca bütün yazılım, sözlük, film, müzik ve ciddi bir fotoğraf arvişini de bu sistemle sakladığım için, dışarıdayken bir şey lazım olduğunda, her yerden herşeye erişimim çok kolay oluyor.


Direct link Reply with quote
 

meehreeban
United States
Acikcasi Dec 10, 2014

Kimseye ag ustune yedeklemeyi tavsiye etmiyorum ozellikle musterilerinizin ve cevirinizin gizliligi ve mahremiyeti sizin icin onemliyse. Ag ustune koydugunuz butun belgeler otomatik taramadan ve icerik yorumlamasindan gecer farkli nedenlerden dolayi.

Eger mutlaka ag ustune yedek almam lazimsa belgelerinizi mutlaka sifreleyin ve sifrelemeyi ogrenin. Cevirmenler farkli belgeler ceviriyor is, devlet, kitap, belge, hukuki davalar, saglik belgeleri vb dolayisiyla tercuman arkadaslari bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum.

Tabii sadece musterinizin mahremiyeti ve gizliligi degil sizin de gizliliginiz onemli. Unutmayin bedava diye bir sey yok hatta para verip hizmet alsaniz da sonuc ayni. Siz 1 veriyorsunuz onlar sizin koydugunuz belgenin suyunu cikarip bir sekilde ondan 10 kazaniyorlar.

Peki ne tavsiye ederim? Kendinize bir sunucu yapin ya da vps denen sunucular kiralayin ve ssh uzerinden belgelerinizi sifreli halde saklayin.

Diger yontem su yazilimi kullanarak birden fazla kisisel bilgisayarlariniz arasinda esleme yapmak.

https://ind.ie/pulse/

[Edited at 2014-12-10 00:46 GMT]


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Online Backup Alternatifleri

Advanced searchSDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search