Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >
GlossPost ve ba┼čka terminoloji kaynaklar─▒
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 20:42
Member
English to Turkish
+ ...
Jan 9, 2005

GlossPost, ProZ.com'un -bence- ├žok ├Ânemli bir b├Âl├╝m├╝. Maria Eug├¬nia Farr├ę taraf─▒ndan bir Yahoo grubu olarak kurulmu┼č, sonradan ProZ.com'la da b├╝t├╝nle┼čtirilmi┼č.

Bu konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒ iki nedenle a├žt─▒m: Birincisi, GlossPost, siteye yeni gelenler taraf─▒ndan nispeten ge├ž ke┼čfedilen bir b├Âl├╝m. Hi├ž de─čilse T├╝rk├že ├ževirmenleri a├ž─▒s─▒ndan g├Âr├╝n├╝rl├╝─č├╝n├╝ art─▒rmakta yarar olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝m. ─░kincisi de, GlossPost'a T├╝rk├že ├ževirmenlerini ilgilendirecek link g├Ânderenlerin, hem bunu hepimizle payla┼čaca─č─▒ (haber verece─či), hem g├Ânderdikleri kaynak hakk─▒nda ek bilgiler sa─člay─▒p belki tart─▒┼čma a├žaca─č─▒ bir alan olu┼čturmak istedim.

Hay─▒rl─▒ olsunicon_biggrin.gif
├ľzden

NOT Sonra bakt─▒m bunlar ald─▒ gidiyor, bari ba┼čl─▒─č─▒ de─či┼čtireyim dedim.

[Edited at 2005-01-13 00:08]

[Edited at 2005-01-13 00:14]

[Edited at 2005-01-13 00:15]

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:42
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
─░ngilizce terc├╝manlar i├žin s├Âzl├╝kler Jan 10, 2005

Xola wrote:

GlossPost, siteye yeni gelenler taraf─▒ndan nispeten ge├ž ke┼čfedilen bir b├Âl├╝m. Hi├ž de─čilse T├╝rk├že ├ževirmenleri a├ž─▒s─▒ndan g├Âr├╝n├╝rl├╝─č├╝n├╝ art─▒rmakta yarar olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝m.
├ľzden

GlossPost'a link g├Ânderenlerin genelde ayn─▒ ki┼čiler olmas─▒ benim de dikkatimi ├žekmi┼čti. Neyse ben ilk linki vereyim:
http://www.proz.com/home/16644/Dictionaries.pdf

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
sanki daha fazla T├╝rk├že link konulabilir Jan 10, 2005

Bu konuyu a├žt─▒─č─▒n iyi oldu ├ľzden. GlossPost'ta be┼čy├╝zbin milyon link var ama ├Ârne─čin ─░ngilizce-T├╝rk├že dil ├žiftinde, yetmi┼č seksen adet ├žok dilli kayna─č─▒ saymazsak, bu linklerin aras─▒nda do─črudan T├╝rk├že esas al─▒narak haz─▒rlanm─▒┼č ├Âzel/genel s├Âzl├╝k/terim bankas─▒ pek yok. ┼×├Âyle bir bak─▒nca, birka├ž tane g├Âr├╝n├╝yor, zaten baz─▒lar─▒n─▒ da sen eklemi┼čsin:

Avrupa Birli─či Temel Terimler S├Âzl├╝─č├╝ / EU dictionary
Eczac─▒ba┼č─▒ Sanal M├╝ze / Eczac─▒ba┼č─▒ Virtual Museum
Ottoman Historical Dictionary (University of Washington)
Uluslararas─▒ Deniz Nakliyat Terimleri / International Marine Transport Terms

Bu arada, Sel├žuk Aky├╝z'├╝n koydu─ču ve yukar─▒da and─▒─č─▒ link ├žok faydal─▒, pek ├žok ki┼činin i┼čine yarayacakt─▒r.

Bu yak─▒nlarda GlossPost'ta di─čer diller i├žin konulmu┼č linklere bakarak, en az─▒ndan seslisozluk ve zargan'─▒n orada olmas─▒ gerekti─čini d├╝┼č├╝nd├╝m, onlar─▒ koydum. Di─čerlerini koyma konusundaysa, elimde bir kriter olmadan daha fazla link koyman─▒n yersiz olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek, o noktada durdum. T├╝rk├že link olarak bundan ba┼čka ne koymal─▒ GlossPost'a?

├ťstelik, di─čer dillerde daha da az T├╝rk├že link var. Hepsine bakmad─▒m ama Frans─▒zca-T├╝rk├že dil ├žiftinde, yine onlarca ├žokdilli kayna─č─▒ saymazsak, T├╝rk├že temel al─▒narak haz─▒rlanm─▒┼č bir teknik s├Âzl├╝k d─▒┼č─▒nda bir┼čey g├Âremedim. Elbette bu dil ├žiftine hakim de─čilim, belki de Internet'te bu t├╝rden kaynaklar yoktur ya da olanlar yeterli g├Âr├╝lmemi┼čtir.

[Edited at 2005-01-10 23:32]

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
pek de ├Ânemsememi┼čtim do─črusu Jan 11, 2005

ve o nedenle de bakmam─▒┼čt─▒m. ┼×imdi sayende bak─▒nca, ├ľzden, asl─▒nda pek de faydal─▒ bir ┼čeye benziyor.

San─▒r─▒m buraya ba─člant─▒ eklemek ger├ži biraz zahmetli bir i┼č ve birka├ž ekleme yapt─▒ktan sonra s─▒k─▒lma ihtimalim ├žok y├╝ksek, d├╝n bir deneyeyim dedim de...
Bende epeyce ba─člant─▒ var. Ayr─▒ca bir s├╝r├╝ de s├Âzl├╝k├že var, oradan buradan toparlanm─▒┼č, kendim yaratm─▒┼č─▒m vesaire.

├ľncelikle bence ├žok nadir bulunabilen ya da aha bu da varm─▒┼č dedirten, ba┼čka bir ┼čey ararken kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m─▒z s├Âzl├╝k ba─člant─▒lar─▒na ├Ânem versek? Yani herkesin bildi─či zargan ya da tarkan gibi s├Âzl├╝kler d─▒┼č─▒ndakiler....

├ľrne─čin, Glosspost'a ekledi─čim http://www.yfu.com/vocabulary.html ayd─▒nlatma s├Âzl├╝─č├╝ne mesela ┼ču ana kadar bir kere kullanmam gerekti.

Ya da ge├ženlerde kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m hi├ž i┼čim olmayan T├╝rk├╝ S├Âzl├╝─č├╝ de var: http://www.turkuler.com/sozluk/sozluk.asp

Belki birisinin i┼čine yarar.

Bir tane daha vereyim:-)

├çocuk Hastal─▒klar─▒ ─░le ─░lgili T─▒p Terimleri ─░├žin T├╝rk├že Kar┼č─▒l─▒k ├ľnerileri:

http://www.ato.org.tr/yayinlar/cocuk_sozluk/

Bu t├╝r hazineler ├žok ho┼č asl─▒nda.

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
T├╝rk├že linkler o kadar da az de─čil Jan 11, 2005

├çok say─▒da dilde kaynak sunan, dolay─▒s─▒yla hasbelkader T├╝rk├že'yi de i├žerenlerin d─▒┼č─▒nda, s─▒rf T├╝rk├že'ye y├Ânelik olanlar 25 civar─▒nda san─▒yorum:

• Turkish Dictionary (TDK'n─▒n s├Âzl├╝─č├╝)
  • Lexin Swedish-Turkish Dictionary
  • S├Âzl├╝k Gazetesi
  • ─░talyanca-T├╝rk├že S├Âzl├╝k
  • Internet and Computer Terms in Turkish (EGENET)
  • Turkish glossary (bu, Zargan; Feza g├Ândermi┼č, farkl─▒ isimle bir de sen g├Ândermi┼čsin, Balaban)
  • Eczac─▒ba┼č─▒ Sanal M├╝ze
  • Sosyal S├Âzl├╝k
  • Canl─▒lar D├╝nyas─▒ (T├ťB─░TAK)
  • G├╝ncel T├╝rk├že S├Âzl├╝k (bu da TDK, yine ├žift giri┼č)
  • T├╝rk├žesi varken...
  • Ottoman Historical Dictionary
  • Sesli S├Âzl├╝k
  • Turkish Dictionaries (Sel├žuk'un yukar─▒da belirtti─či linkler; downloadable .pdf)
  • Kitab─▒ Mukaddes (downloadable zipped kaynaklar var i├žinde)
  • Avrupa Birli─či Temel Terimler S├Âzl├╝─č├╝ (Sevin├ž, bu senin dedi─čin olsa gerek - downloadable .pdf)
  • Matbaa Terimler S├Âzl├╝─č├╝ (Sel├žuk, burada tipo mu var, yoksa ad─▒ ger├žekten b├Âyle mi, "Terimleri" de─čil mi yani?)
  • ─░ngilizce S├Âzl├╝k
  • AdaNet Mitoloji
  • Automotive Acronyms (Nilg├╝n, hacklenmi┼č oldu─čunu bildirdi, iyi kaynakt─▒ oysa...)
  • AB Terminolojisinde KOB─░'lerle ─░lgili S├Âzc├╝k ve Kavramlar (downloadable .pdf)
  • Excavation, archaelogy
  • Ekolojik ve Botanik Terimler S├Âzl├╝─č├╝
  • Madencilik Terimleri S├Âzl├╝─č├╝
  • Uluslararas─▒ Deniz Nakliyat Terimleri - International Marine Transport Terms
  • G├╝mr├╝k Terimleri S├Âzl├╝─č├╝ - International Trade and Shipping Terms

Dedi─čim gibi, bunlar sadece kaynak ve/veya hedef dili T├╝rk├že olarak belirtilmi┼č olanlar ya da T├╝rk├že tekdilli kaynaklar (hepsi s├Âzl├╝k de─čil, farkl─▒ kaynaklar da var i├žlerinde). Ayr─▒ca MS Glossaries'den tutun da daha pek ├žok alanda y├╝zlerce dilde haz─▒rlanm─▒┼č olan, dolay─▒s─▒yla T├╝rk├že'yi de i├žeren kaynaklar var. Yani asl─▒nda, ├ževiri s─▒ras─▒nda "haydaaa! bu ne lannn!" dedi─čimiz nokta ile "iyi g├╝nler, ┼č├Âyle bir Kudoz sorum olacakt─▒ da... pardon, ba─člam m─▒ dediniz?" noktas─▒ aras─▒nda, g├Âze g├Âr├╝nenden ├žoook daha uzun bir yol varicon_wink.gif

Not Sevin├ž, buraya yazd─▒klar─▒n─▒ oraya da yolluyorsun, de─čil mi? Bak Browniz de veriyorlaricon_cool.gif

[Edited at 2005-01-12 07:47]

[Edited at 2005-01-13 02:09]

[Edited at 2005-01-14 05:43]

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Matbaa Terimler S├Âzl├╝─č├╝ Jan 11, 2005

Xola wrote:

• Matbaa Terimler S├Âzl├╝─č├╝ (Sel├žuk, burada tipo mu var, yoksa ad─▒ ger├žekten b├Âyle mi, "Terimleri" de─čil mi yani?)

• Matbaac─▒lar tipo yapm─▒┼čicon_smile.gif
    ┼×aka bir yana, ├žok kapsaml─▒, iyi bir s├Âzl├╝k bu.

Xola wrote:

• G├╝ncel T├╝rk├že S├Âzl├╝k (bu da TDK, yine ├žift giri┼č)

• Bir ba┼čka T├╝rk├že S├Âzl├╝k daha var:

http://sozluk.mikrobeta.com.tr/index.php

Asl─▒nda i├žerik olarak TDK'dan ├žok farkl─▒ de─čil ama haz─▒rlayanlar farkl─▒; zannederim eski TDK (Dil Derne─či) taraf─▒ndan haz─▒rlanm─▒┼č. Bu s├Âzl├╝─č├╝n aray├╝z├╝ daha kullan─▒┼čl─▒.

[Edited at 2005-01-11 09:50]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
    English to Turkish
    + ...
    Bize de bir rol d├╝┼čer Jan 11, 2005

Birka├ž kurumsal girisimin d─▒s─▒nda, bizdeki s├Âzl├╝kler daha ├žok kisisel sayfalarda kisisel ├žabalarla haz─▒rlanm─▒s seyler. Tutarl─▒l─▒k ise hakgetire. Yine de, "rudimentary" da olsa, ufak ufak k─▒p─▒rdanmalar var.

Ben de Ko├ž'un "t├╝rk├že-ing-alm" bir otomotiv s├Âzl├╝─č├╝ne link verecektim, ama s├Âzl├╝─č├╝n izini kaybetmisim. ):

Ancak, "virtual" terc├╝manlar olarak bu konuda bize ├Ânemli bir rol ve g├Ârev d├╝st├╝─č├╝ne inan─▒yorum. ├ľrne─čin y─▒llardan beri biriktirdi─čim, oradan buradan toplad─▒─č─▒m, ├ževiri yaparken (├Âzellikle son iki y─▒ld─▒r) oraya buraya not edip b─▒rakt─▒─č─▒m hemen her konuda ├╝├ž-bes bin terim, kavram var. Bunlar, oturup kars─▒l─▒k uydurmadan daha do─čru, ├ž├╝nk├╝ orijinal bir "ba─člam─▒n" i├žinden ├žekilip ├ž─▒kar─▒lm─▒s, kars─▒l─▒k bulunmus seyler.

Su anda bilgisayar─▒mda, birka├ž CD dolduracak kadar ─░ngilizce s├Âzl├╝k, ansiklopedi, vs. var. Hemen her konuda. Fantazi bu ya, onlar─▒n i├žinden derlemeler yapmay─▒ hayal ediyorum. ├ľn├╝m├╝zdeki aylarda belki bu konuda kisisel bir katk─▒ olarak bir s├╝rpriz yapabilirim.

Not: sistemimdeki bir sorundan ├Ât├╝r├╝, "sh"yi bir t├╝rl├╝ yazd─▒ram─▒yorum. L├╝tfen baz─▒ "s"leri bu /s/ekilde okuyun.
    S.B.

[Edited at 2005-01-11 11:24]

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-11 11:25]

Umit Altug  Identity Verified
    English to Turkish
    + ...
    birka├ž tane de benden Jan 11, 2005

├ľnce birka├ž ciddi ve sayg─▒n s├Âzl├╝k ba─člant─▒s─▒ vererek arkadan geleceklere yol a├žay─▒m. Bili┼čim terminolojisinde de piyasada oldu─ču gibi MS hegemonyas─▒ var, ama Linux yerelle┼čtirmesinde ├žok ciddi ├žal─▒┼čmalar yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ unutmayal─▒m. (Bu arada, Linuxu do─čru ad─▒yla anmak gerek, yani GNU/Linux. GNU nedir diye soran olursa, GNU is Not Unixin k─▒saltmas─▒). T├╝rk├že Linux Ansiklopedik S├Âzl├╝k ve ─░ngilizce T├╝rk├že Linux Bili┼čim Terimleri S├Âzl├╝─č├╝, oylum gibi baz─▒ kelimeler benim midemi buland─▒rsa da, genel olarak yararl─▒ ve kapsaml─▒ ├žal─▒┼čmalar. Bir de s├Âzl├╝k de─čil ama http://www.linux.org.tr/index.php?Pg=Yerellestirme adresinde ├že┼čitli terminoloji tart─▒┼čma listelerine ba─člant─▒lar var. ODTU B─░DB Enformatik Grubu Elektronik ve Bilgisayar Terimleri S├Âzl├╝─č├╝ de dikkate de─čer. Faruk ├çubuk├žunun Terimler ve K─▒saltmalar S├Âzl├╝─č├╝, Cisconun haz─▒rlad─▒─č─▒ Internet Terimleri S├Âzl├╝─č├╝ o kadar kapsaml─▒ olmasa da yer yer i┼če yar─▒yor.

Tabii, s├Âzl├╝kler sadece i┼č i├žin de─čil, salt okuma hazz─▒ i├žin de d├╝┼č├╝n├╝lmeli. Daha derin konulara ge├žecek olursak, T├╝rk├že ┼×arap Terimleri S├Âzl├╝─č├╝ iyi bir ba┼člang─▒├ž olabilir. Ayn─▒ konuda ba┼čka bir s├Âzl├╝k www.gurmeguide.com/wineCulture.asp?catID=2 adresinde de bulunabilir. Bu minvalde, Denizci Dili ve Denizcilik Terimleri s├Âzl├╝klerinin de el alt─▒nda bulunmas─▒nda fayda var. Hay─▒r, bunlar deniz ticaretiyle filan ilgili de─čil, do─črudan denizcilik ve yelkencilik terimleri. Y├╝z bin sayfal─▒k AB mevzuat ├ževirisi geldi─činde bu paralar─▒ ne yapal─▒m diye d├╝┼č├╝nen olursa, i┼čte bir alternatif. (Benden bir tavsiye: gulet modas─▒na kap─▒lmay─▒n ve t─▒rhandilden ┼ča┼čmay─▒n.) ┼×imdi ilgisiz olacak ama,
    NBA terimleri s├Âzl├╝─č├╝n├╝ de buraya ekleyeyim.

Internet ├╝zerinde yeterince T├╝rk├že argo s├Âzl├╝─č├╝ olmamas─▒ bence b├╝y├╝k eksiklik. Argopedya ├ževrimi├ži ilk ├Ârnek diye an─▒l─▒yor ama ├žok yetersiz, g├╝ncellikten uzak. Yine de ilk oldu─ču i├žin ho┼čg├Ârebiliriz. Kad─▒n Argosu konuya daha do─črudan dalm─▒┼č, ama burada offensive i├žerikten kolay incinenler i├žin bir uyar─▒ ve Disclaimer of Liability yazmam gerekli (FraVian─▒n s├Âzleriyle I disclaim thee, oh liability). Ayk─▒r─▒ S├Âzler Derleme S├Âzl├╝─č├╝ de takdire de─čer bir ├žal─▒┼čma. ─░ngilizce>T├╝rk├že k─▒sa bir ├Ârnek de Hiphop S├Âzl├╝─č├╝ (bu ba─člant─▒ ├žal─▒┼čmazsa, Google ├Ânbelle─čindeki adresi: http://64.233.183.104/search?q=cache: DdgOUJ9xmb0J:yusufsen.sitemynet.com/hiphopsozluk.htm) Asl─▒nda, hiphop bize ters gelir, bluesu anlamayan nesle a┼čina de─čiliz, ama bu da bir kenarda bulunsun.

Baz─▒ finans, hukuk , vs. s├Âzl├╝k ba─člant─▒lar─▒ vard─▒ ama ipin ucu ka├žt─▒, burada kessem iyi olacak. Son olarak, ─░ngilizce i├žin bir adres. Bunlar─▒n baz─▒lar─▒ Glosspostta varsa bile de─či┼čik yerlere da─č─▒lm─▒┼čt─▒r, burada toplu halde bulunabilir: Strange and Unusual Dictionaries. Bir g├Âz at─▒n derim.

Germany
    Member
    English to Turkish
    + ...
    TOPIC STARTER
    Me─čer hi├ž de kaynak s─▒k─▒nt─▒m─▒z yokmu┼č Jan 11, 2005

Ama n'olur, bunlar─▒ GlossPost'ta da payla┼čmay─▒ unutmay─▒n.

A┼ča─č─▒daki kaynak ise san─▒yorum GlossPost'a uygun de─čil, hem zaten ben bunu, b├╝y├╝k fedak├órl─▒klar g├Âstererek, gecesini g├╝nd├╝z├╝ne katarak bana modluk ├Â─čreten, en zor anlar─▒mda deste─čini benden esirgemeyen, b├╝y├╝k insan, m├╝mtaz mod, de─čerli ko-modum ├ťmit karde┼čimize arma─čan ediyorum. Komodin'den komod'a, ┼č├╝kranlar─▒mla: icon_biggrin.gif

CRIME LIBRARY

[Edited at 2005-01-11 16:16]

English to Turkish
    + ...
    Helter-Skelter Jan 11, 2005

Xola wrote:
    A┼ča─č─▒daki kaynak ise san─▒yorum GlossPost'a uygun de─čil

Gidip ┼č├Âyle bir bakt─▒m da, benim de─čerli abim, "68 ku┼ča─č─▒" konusunda ├žok ┼čeyler ├Â─črendi─čim, o g├╝n├╝n sosyolojisine, "├ži├žek ├žocuklar─▒"n─▒n ruhuna ayna tutan, aziz Charles Manson da var m─▒ diye. ├ľyle bir site, onsuz olamazd─▒.

┼×imdi ne akala? diyeceksiniz.

┼×├Âyle ki. Ben Bayan Xola'n─▒n aksine, bir alaka kurdum.

Helter-Skelter, benim en az 4-5 kere okudu─čum bir "true-crime." Bizzat olay─▒ soru┼čturan savc─▒ (ki kendisi bir hukuk profes├Âr├╝d├╝r) taraf─▒ndan yaz─▒lm─▒┼č. ─░ster bir roman olarak okuyun, ister 68 ku┼ča─č─▒na ili┼čkin sosyolojik veya psikolojik bir deneme, ister bir hukuk metni. Hepsine uygun. Ben hala arada bir al─▒r okurum. Hayat─▒mda beni derinden etkileyen (hay─▒r, sarsan, ├╝rperten) birka├ž kitaptan birisidir.

Hukuk kavramlar─▒n─▒n, terimlerinin ├žo─čunu o kitaba bor├žluyum.
    68 ku┼ča─č─▒ konusunda hissetti─čim, d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m ┼čeylerin (hi├ž de ├Âyle toz pembe, bar─▒┼č├ž─▒, vs. olmad─▒─č─▒) teyidini de.

Okuyan var m─▒?
    SB

Germany
    Member
    English to Turkish
    + ...
    TOPIC STARTER
    Daldan dala GlossPost Jan 12, 2005

Ad─▒ Crime Library olan bir sitede, olmaz olas─▒ Charles Manson olmaz olur mu hi├ž? (Sahi, bu siteyi, forumdaki ├že┼čitli yaz─▒lar─▒ndan kriminolojik vaka anlat─▒lar─▒na ilgi duydu─ču sonucuna vard─▒─č─▒m ├ťmit'e ufak bir k─▒yak vesilesiyle herkesle payla┼čmak istedim ger├žekten de. Ama ├ževiri a├ž─▒s─▒ndan kaynak de─čeri oldu─čunu pek sanm─▒yorum... belli olmaz tabii de.) Helter Skelter'─▒ okumad─▒m, okuyaca─č─▒m─▒ da sanm─▒yorum, ya┼č─▒m ilerledik├že her ┼čeyi kald─▒ramaz oldum ├ž├╝nk├╝ art─▒k. Yedi y├╝z sayfa tutan bu kitab─▒, hele art─▒k g├╝ndeme pek de─čmedi─či de d├╝┼č├╝n├╝l├╝rse, T├╝rk├že'de yay─▒nlamay─▒ d├╝┼č├╝necek babayi─čit bir yay─▒nc─▒ da bulunamayacakt─▒r san─▒r─▒m. Ama okuyanlar─▒m─▒z, Nizam arkada┼č─▒m─▒z─▒n a├žm─▒┼č oldu─ču Neler Okuyoruz? forumunda bizlerle payla┼č─▒rlarsa ├žok sevinirim. Ayr─▒ca merak edenler ├Ân bilgi i├žin Amazon'a bir g├Âz atabilirler.

Bunun ├Âtesinde, Charles Manson'─▒n bana 68'i hat─▒rlatt─▒─č─▒n─▒ da s├Âyleyemeyece─čim, ├ž├╝nk├╝ beni 68'in Amerikal─▒lar nezdindeki sansasyonel kapan─▒┼č─▒ de─čil, geli┼čimi ve bizatihi s├╝reci daha ├žok ilgilendiriyor; hem de 68'in uluslararas─▒ merkezini California de─čil Paris olarak g├Ârmeyi tercih ederim. Manson'─▒n bana hat─▒rlatabilece─či tek hay─▒rl─▒ ┼čey ise Roman Polanski olur ancak. Ger├ži -tabii ki Manson'─▒nkiyle k─▒yas kabul etmez ama- bir kad─▒n ve bir anne olarak onun da kriminal sicilini affetmem m├╝mk├╝n de─čilse de sinemas─▒na, insan ruhunu g├Ârsel dile terc├╝me etme yetene─čine hayran─▒m.

Haz─▒r sinema demi┼čken, ┼čurada iki tane veri taban─▒ vereyim. Genel olarak sinemaya ilgi duyanlar eminim ho┼članacakt─▒r -ve muhtemelen zaten biliyorlard─▒r- hem de zaman zaman hi├ž belli olmayan ├ževiri i┼člerinde film k├╝nye bilgilerine ihtiya├ž duyulabiliyor. Bir tanesi, International Movie Database. GlossPost'ta benim saptayabildi─čim ├╝├ž ayr─▒ giri┼či var (bu GlossPost'ta bir ay─▒klama i┼či yap─▒l─▒r art─▒k umar─▒m). ├ľb├╝r├╝ de, ba┼čka ┼čeylerin yan─▒nda, T├╝rkiye'de g├Âsterilen yerli ve yabanc─▒ filmlerin k├╝nye bilgilerine ula┼čma a├ž─▒s─▒ndan da yararl─▒ olabilecek Sinema Fanatik. Ama bu ikincisini GlossPost'a g├Ânderme konusunda teredd├╝tl├╝y├╝m. Belki ├žok daha iyi siteler bilenler vard─▒r i├žimizde; payla┼č─▒rlarsa sevinirim.

[Edited at 2005-01-12 08:05]

English to Turkish
    + ...
    ├çok uğraştım Jan 12, 2005

Xola wrote:

.... hele art─▒k g├╝ndeme pek de─čmedi─či de d├╝┼č├╝n├╝l├╝rse, T├╝rk├že'de yay─▒nlamay─▒ d├╝┼č├╝necek babayi─čit bir yay─▒nc─▒ da bulunamayacakt─▒r san─▒r─▒m.

Ka├ž kez ├ževirmeye yeltendim, ka├ž yay─▒nevinin kap─▒s─▒n─▒ ├žald─▒m, ben bile saymad─▒m. Ama ├Âyle bir babayi─čit bulamad─▒m. Yine dei├žimde bir uhde kald─▒. Bir g├╝n (belki "emeklili─čimde") mutlak ├ževiririm.

Her a├ž─▒dan ├ževirmeye de, okumaya da de─čer bir kitap. G├╝ncelli─činden hi├žbir ┼čey yitirmedi─či de, verilen linklerin say─▒s─▒ndan belli. Bir klasik. Kriminolojiyle ilgilenenlerin okumas─▒n─▒ ├Âneririm.
    ----
    Neyse, Helter-Skelter "diversion"a kar┼č─▒l─▒k bir "diversion"d─▒.

Bizim T├╝rk├že terminoloji kaynaklar─▒m─▒z da bir t├╝r "helter-skelter" de─čil mi? ┼×urada burada "sporadic" ├žabalar, birbirini tutmayan yakla┼č─▒mlar.

Terminoloji konusunda, hen├╝z ayr─▒nt─▒lar─▒n─▒ payla┼čmak i├žin zaman─▒n─▒ erken buldu─čum kendimce ilgin├ž, pratik, pragmatik fikirlerim, giri┼čim d├╝┼č├╝ncelerim var. ┼×u s─▒ralar zaman bulduk├ža altyap─▒ ├žal─▒┼čmalar─▒ yap─▒yorum, daha do─črusu yapam─▒yorum. (ileri d├╝zeyde php & mysql bilen profesyonel bir tasar─▒mc─▒ ar─▒yorum art─▒k) "Open source" niteli─činde, herkesin yararlanmas─▒na da, katk─▒da bulunmas─▒na da a├ž─▒k, ama "farkl─▒" bir "glosspost" yakla┼č─▒m─▒. Do─čald─▒r ki ├žok emek, y─▒llara yay─▒lan zaman istiyor.

Bunu b├Âyle buraya "a├ž─▒k a├ž─▒k" yazmam─▒n nedeni bir merak. Her terc├╝man─▒n, k─▒y─▒da k├Â┼čede ├╝├ž be┼č terimi vard─▒r, bir yerlere not etti─či, kendince ├Ânemli buldu─ču. Benim gibi 40'─▒n─▒ devirmi┼člerde bu genellikle x 1000 ile ifade edilir ve kendini "s├Âzl├╝k yapma" arzusu ┼čeklinde d─▒┼čavurur.

Acaba diyorum, b├Âyle "birikmi┼č terimleri" olan arkada┼člar var m─▒d─▒r, bu "birikimlerini" kamuya a├žmak isterler mi?
    SB

sevinc altincekic  Identity Verified
    English to Turkish
    + ...
    isterim Jan 12, 2005

Sel├žuk Budak wrote:

Acaba diyorum, b├Âyle "birikmi┼č terimleri" olan arkada┼člar var m─▒d─▒r, bu "birikimlerini" kamuya a├žmak isterler mi?
    SB

─░sterim....

Son ├ževirdi─čim kitapta mesela epey bir s├Âzl├╝k├že olu┼čtu. B├╝y├╝k ─░skender'in seferlerini anlatan bir kitapt─▒. O y├╝zden epey yer adlar─▒, halklar─▒n adlar─▒ vs... ├ž─▒kt─▒.

Ba┼čka konularda da var, internetten toplad─▒─č─▒m, art─▒k internette olmayan ┼čeyler de var.

─░sterim yani payla┼čmay─▒...

Balaban Cerit  Identity Verified
    Turkey
    Member (2004)
    English to Turkish
    + ...
    elbette payla┼čal─▒m Jan 12, 2005

Asl─▒nda bu t├╝r bir "terim payla┼čma" ├žal─▒┼čmas─▒, bu ├žal─▒┼čmaya kat─▒lan ├ževirmenlerin kendi notlar─▒n─▒ ve ar┼čivlerini toparlamas─▒na da yard─▒mc─▒ olabilir. Ba┼čkalar─▒n─▒ bilemem ama benim pek ├žok notum da─č─▒n─▒k durumda. Acaba bununla ilgili yaz─▒┼čmalar i├žin yeni bir forum alan─▒ a├žmak daha m─▒ iyi olur?

Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

GlossPost ve ba┼čka terminoloji kaynaklar─▒

Advanced search

WordFinder Unlimited
    For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
    PerfectIt consistency checker
    Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
    • All of ProZ.com
    • Term search
    • Jobs
    • Forums
    • Multiple search