Telefon dolandırıcılığı
Thread poster: Gülnur Seyhanoğlu

Gülnur Seyhanoğlu  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:04
English to Turkish
+ ...
Mar 3, 2015

Çeviri işiyle ilgisi yok, ama kimsenin canının yanmasını istemediğim için bu konuyu tanıdığım herkesle paylaşmak istiyorum, hepimizin başına gelebilir:
Dün bir telefon dolandırıcılığı girişimine maruz kaldım. Hepinize polisten bununla ilgili uyarı mesajları gelmiş ve basından bu tür olayları öğrenmişsinizdir mutlaka ama bu kişiler çok inandırıcı konuşup en zeki ve uyanık kişileri bile kandırabiliyorlar. Polisten aldığım bilgiye göre bugünlerde Beşiktaş ilçesinde bu tür olaylara çok sık rastlanıyormuş. Özellikle yalnız yaşayan yaşlı ve emeklileri hedef alıyorlarmış. Bu yolla birçok kişiyi dolandırıp ömür boyu biriktirdikleri para, altın ve değerli eşyayı gasp etmişler.
Önce polis olduklarını söyleyip size kimlik bilgilerinizi sorarak doğrulatıyorlar, birilerinin kimliğinizi kopyalayıp üzerine kendi resimlerini yapıştırarak yasa dışı işlerde kullandıklarını, terör örgütlerine para aktardıklarını, bu sebeple sizin de şüpheli olduğunuzu ve hakkınızda soruşturma yürütüldüğünü, telefonlarınızın dinlenip kaydedildiğini, söyleyeceğiniz her şeyin aleyhinize delil olarak kullanılacağını söyleyerek sizi korkutuyorlar. Sonra da sizden para sızdırmaya çalışıyorlar. Bu arada telefonlarınızı sürekli meşgul ederek başkalarıyla konuşmanızı engelliyorlar. Böyle bir telefon alırsanız isminizi dahi söylemeden hemen kapatmanızı tavsiye ederim.
Bundan başka taktikler de var; bir yakınınızın kaza geçirdiğini, hastaneye yatırıldığını ve acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyerek büyük meblağlar isteyenler, telefonunuzdan devlet büyüklerinin eşlerinin rahatsız edildiğini, taciz edildiğini söyleyip, bu şahısları yakalama çalışması yapmak için sizden para ve kontör isteyenler, SİM kartınızın kopyalandığını söyleyip kontör isteyenler, banka hesaplarınızın bloke edildiğini söyleyip en yakın kartsız bankacılık işlemi yapan ATM’ye gidip TC kimlik numarası ve telefon numarası üzerinden havale yapmanızı isteyenler, kendi telefonlarına yönlendirilmiş olan (özellikle 0312 alan kodu ile başlayan) sabit hatlardan savcı ve emniyet yetkilisi ile görüşmenizi isteyenler, ödül kazandığınızı bildirip masraf karşılığı para isteyenler olabilir, bunlara da inanmayın.
Böyle bir durumla karşılaşırsanız mümkün olduğu kadar paniğe kapılmadan soğukkanlı hareket etmeye çalışın. Yine de bazen insan boş bulunup tuzağa düşebilir, bu vesile ile öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum:
Kimlik bilgilerinize internet kullanabilen herkes erişebilir, bunun için polis olmaya gerek olmadığını unutmayın.
Polis hiçbir zaman telefonla ifade alıp kişisel bilgilerinizi sormaz, sizi yazılı bir çağrıyla polis merkezine davet eder.
Polis hiçbir sebeple vatandaştan para talep etmez, kamu görevlilerinin para istemesi de, onlara para verilmesi de suçtur.
Bu kişiler sizi aradıklarında telefonunuzda istedikleri isim ve numaranın görünmesini sağlayabilecek teknolojiye sahipler, polis, banka, arkadaşlarınız, tanıdığınız kişilerin ismi ve numarasını (hatta kendi numaranızı bile) ekranda görebilir ve onlara bilmeden vermemeniz gereken bilgiler verebilirsiniz, dikkatli olun.
Size gelen telefonların gerçekten emniyet birimlerinden gelip gelmediğini anlamak için 155’i veya en yakın polis merkezini arayın.
Ne olursa olsun, böyle durumlarda kimseye tek kuruş bile para vermeyin, bir kere verdiniz mi izinin bulunması ve geri gelmesi olasılığı yok denecek kadar az.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:04
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Polislik ve TC Vatandaslik # Mar 3, 2015

Öncelikle büyük geçmis olsun. Amerikan filmlerini izleyenler iyi bilirler, polis oldugunu iddia eden bir kisi mutlaka ve mutlaka kimligini göstererek bunu kanitlamak durumundadir. Bunun nedeni ise polislik bizler gibi siradan vatandaslari "abuse" etmek (yani "kullanmak") için çok uygun bir meslektir. Marifet sirf üniforma giymekte degildir. Benzer sekilde marifet kötü niyetli bir kisinin telefonda polis oldugunu iddia etmesinde de degildir. Telefonda polis oldugunu söyleyen birine verilecek yanit sudur: Lütfen polis oldugunuzu bana kanitlayin. Yillarca otokratik zihniyetlerce yönetilmis (daha dogrusu "abuse" edilmis) Türk halkindan bu denli bilinçli bir tavir beklemek çok gerçekçi degildir, bunun ben de farkindayim.

Ek olarak, hepimizin sahip oldugu TC vatandaslik numaralari aslinda kisiye özel yani siradan ortamlarda baskalari ile paylasilmamasi geren numaralardir. Ben Türk halkinin ayni nedenle bu numaralara da yeterli hassasiyeti göstermedigini düsünüyorum. ABD'de "Social Security Number" denen kisiye özel numaralar bir bakima gizlidir ve hiçbir zaman üçüncü sahislarla paylasilmaz. Bunun nedeni de sizin SSN'inizi bilen birisi sizin adiniza bir dolu islemi gerçeklestirebilir. Bunun da ne kadar sakincali olacagini tahmin edebilirsiniz. Ayni sakinca bizdeki TC vatandaslik numarasi için geçerlidir. O halde bu numaralari lütfen baskalari ile paylasmayalim.


 

Özgür Salman  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:04
Member (2011)
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
TC kimlik: NO! Mar 3, 2015

Teşekkürler, Gülnur Hanım.

Eve kargo geldiğinde, internetten sipariş verirken veya benzeri durumlarda TC kimlik numaranız istendiğinde yanlış bir numara söylemekte fayda var. En azından son rakamını değişik söylemek yeterli olacaktır.

SMS'le gelen "Hediye kazandınız" tarzı mesajlara karşı ise, bildirimler kapatılabilir. Bu, daha ziyade rahatsız olmama adına yapılacak bir şey aslında. İnsanlar artık yavaş yavaş telefonlarındaki SMS bildirimlerini kapatmaya başlıyorlar. Ulaşmak isteyenler zaten Whatsapp, Viber ve benzeri yazılımlar üzerinden bir şekilde ulaşıyor. Bunlardan hiçbirini kullanmayan azınlıktan olmadığımız sürece, günde 8-10 kez gelen "Hediye kazandınız", "İki pizza al, bir öde" gibi kampanya SMS'lerine karşı, bildirimler gönül rahatlığıyla kapatılabilir.

"Geriye dönük kredi masraflarınız..." diye başlayan ses kaydı ve benzeri durumlara karşı ise telefon numarasını engelliyorum ama bazen her seferinde farklı numaradan arıyorlar veya aramış gibi gösteriyorlar. Bunlara karşı da yasa çıkacaktı bir ara, ne oldu bilmiyorum.

[Değişiklik saati 2015-03-03 16:33 GMT]


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:04
Member
English to Turkish
+ ...
Genel tavır ilginç Mar 4, 2015

Gülnur hanımı dışarıda tutarak bu tür telefon dolandırıcılığındaki insanların yaklaşımını üzücü buluyorum çünkü;

hesapların yasadışı örgütün eline geçtiğini söyleyen sahte polise kimse kalkıp "polis sensin, işin bu, git bul kim yaptıysa" diyemiyor.

yüzyıllara dayanan, neredeyse DNA'mıza işlemiş devlet ve polis korkusu sahtecilere ekmek kapısı oluyor.

işte bu yüzden üzücü.


 

Gülnur Seyhanoğlu  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:04
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
otorite korkusu Mar 4, 2015

Emin Arı wrote:

Gülnur hanımı dışarıda tutarak bu tür telefon dolandırıcılığındaki insanların yaklaşımını üzücü buluyorum çünkü;

hesapların yasadışı örgütün eline geçtiğini söyleyen sahte polise kimse kalkıp "polis sensin, işin bu, git bul kim yaptıysa" diyemiyor.

yüzyıllara dayanan, neredeyse DNA'mıza işlemiş devlet ve polis korkusu sahtecilere ekmek kapısı oluyor.

işte bu yüzden üzücü.


Haklısınız Emin Bey,
Yetiştirilme tarzımızdan, genlerimize işlemiş korkularımızdan ötürü hepimizin otoriteye karşı direnci zayıf. En eğitimli, akıllı, mantıklı olanlarımız bile bundan kurtulamıyor. Sonradan sakin kafayla düşününce asla yapmayacağımız şeyleri bir anlık panik yüzünden yapabiliyor, sonra da pişman oluyoruz. Ayrıca bu sadece Türk insanına özgü değil. Batı toplumları da şimdiki disiplinlerini yüzyıllar boyu süren türlü çeşitli baskılar ve cezalarla terbiye edilerek kazandılar ve batı insanında otorite korkusu bizden çok daha fazla. Ünlü Milgram ve Stanford deneylerini hatırlayın mesela.
Bununla ilgili bir yazıyı da paylaşmak istiyorum:

http://gundemaktuel.com/haber/58920/telefon-dolandiricilarina-neden-inaniyoruz?fb_action_ids=853321834731090&fb_action_types=og.likes&fb_source=feed_opengraph&action_object_map={"853321834731090":669890759792923}&action_type_map={"853321834731090":"og.likes"}&action_ref_map=[]

[Edited at 2015-03-04 08:19 GMT]

[Edited at 2015-03-04 08:20 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Telefon dolandırıcılığı

Advanced searchWordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search