excel'i kaydetmeden kapattım
Thread poster: erkehan
erkehan
erkehan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 17:14
German to Turkish
+ ...
Mar 8, 2015

Merhaba arkadaşlar,

Maalesef dün gece üzerinde 3 gündür çalıştığım yak. 5000 kelimelik (hem de mertek gibi gibi 1=4/5 potanslı Almanca kelimeler) bir excel dosyasını, altta açık duran başka bir excel dosyası yük olmasın diye kapatınca, henüz hiç kaydetme yapmadan kapatmış bulunuyorum (hayalimde onu word dosyasıymış gibi sanarak--excel ile seyrek çalıştığımdan..).

Belki daha önce kazara başına gelen arkadaş olmuştur diye yazıyorum.
... See more
Merhaba arkadaşlar,

Maalesef dün gece üzerinde 3 gündür çalıştığım yak. 5000 kelimelik (hem de mertek gibi gibi 1=4/5 potanslı Almanca kelimeler) bir excel dosyasını, altta açık duran başka bir excel dosyası yük olmasın diye kapatınca, henüz hiç kaydetme yapmadan kapatmış bulunuyorum (hayalimde onu word dosyasıymış gibi sanarak--excel ile seyrek çalıştığımdan..).

Belki daha önce kazara başına gelen arkadaş olmuştur diye yazıyorum.

Bugün net'ten falan araştırmaya koyuldum, ama nafile. Halen uğraşıyorum. "gizli .xar dosyası olarak kayıt defterinde saklanıyor" falan yazmışlar, ama bunlara bir türlü ulaşıp alamıyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
. Mar 8, 2015

Erkehan Bey, geçenlerde yine sizinle konuşmuştuk, değil mi, benzer bir veri kurtarma konusu için? Sizdiniz diye hatırlıyorum.

Neyse, orada yazdıklarım aynen bu durum için de geçerlidir zira siz kaydetmiş olmasanız bile Word ve Excel dosyaları belli sürelerle otomatik olarak kendini kaydeder.

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
geçenlerde.. Mar 8, 2015

Evet Özgür Bey, teşekkür ederim. O zaman bir word dosyasını kaydetmiş, ancak otomatik kaydetme penceresi bunu her zaman alışık olduğum yere değil, tamamen bilmediğim bir yere hızla gizli dosya olarak kaydedince (sanki benimle oynar gibi) bulamamıştım.
Ardından yardımlarınızla neyse çabuk bulup atlatmıştım. Oysa şimdi hiçbir şeyi bir kaydetme penceresi üzerinden kaydetmeden kapattık maalesef ve o geçenlerde baktığım yerlere bir bir bakıp saatlerce taradım
... See more
Evet Özgür Bey, teşekkür ederim. O zaman bir word dosyasını kaydetmiş, ancak otomatik kaydetme penceresi bunu her zaman alışık olduğum yere değil, tamamen bilmediğim bir yere hızla gizli dosya olarak kaydedince (sanki benimle oynar gibi) bulamamıştım.
Ardından yardımlarınızla neyse çabuk bulup atlatmıştım. Oysa şimdi hiçbir şeyi bir kaydetme penceresi üzerinden kaydetmeden kapattık maalesef ve o geçenlerde baktığım yerlere bir bir bakıp saatlerce taradım, ne yazık ki dosyayı sadece ilk haliyle, yani sonraki yaptığım değişiklikler kaydedilmemiş şekilde gizli dosyalarda bulabildim.
Collapse

Vedat ViyanalI
Vedat ViyanalI  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
..\AppData\Local\Microsoft\Office\UnsavedFiles Mar 8, 2015

Merhaba Erkehan Bey,

bu tür durumlarda iki ihtimal vardır.

1. Dosyaya isim vererek en az bir defa kaydetmişseniz, ayarlanabilir aralıklarla (varsayılan 10 dk.) otomatik kayıtlar oluşturulacaktır. Bu durumda en fazla son 10 dk.'lık çalışmanızı kaybetmiş olursunuz.

2. Yeni dosyayı açtıktan sonra hiç kaydetmeden kapanmışsa, - seçeneklerinden açılan pencerenin sağ alt köşesinde "Kaydedilmemiş Çalışma Kitaplarına Kurtar" butonu
... See more
Merhaba Erkehan Bey,

bu tür durumlarda iki ihtimal vardır.

1. Dosyaya isim vererek en az bir defa kaydetmişseniz, ayarlanabilir aralıklarla (varsayılan 10 dk.) otomatik kayıtlar oluşturulacaktır. Bu durumda en fazla son 10 dk.'lık çalışmanızı kaybetmiş olursunuz.

2. Yeni dosyayı açtıktan sonra hiç kaydetmeden kapanmışsa, - seçeneklerinden açılan pencerenin sağ alt köşesinde "Kaydedilmemiş Çalışma Kitaplarına Kurtar" butonu vardır. Oraya tıklayıp, aradığınız çalışma kitabını bulursanız kurtarabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiler için bkz:
http://www.pcwelt.de/tipps/Excel-Tipps-Tricks-Ungesicherte-Arbeitsmappen-wiederherstellen-5760027.html

Bir de bu gibi kazalarda hasarı minimize etmek adına, her yeni Office belgesi ile çalışmaya başlar başlamaz, bu belgeye bir isim vererek kaydetmek çok faydalı olacaktır.

Umarım dosyanızı bulup kurtarabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Collapse

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
işin Mar 8, 2015

benim için sefil tarafı, kendime öfkelenmemdir. Çünkü işi yarın sabah teslim edeceğim diye söz vermiştim. Neyse ki, bundan sonra "inşallah/umarım/bir aksilik olmazsa" filan demeyi unutmamayı öğreneceğim.
Ancak kendime kızmam da pek doğru değil, zira aniden elektrikler gidiverse de aynı sonuç doğabiliyormuş.

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bağlantı Mar 8, 2015

için teşekkürler Vedat Bey,

evet dosyaya isim vererek en az bir defa kaydetmiştim, şimdi hatırladım.

Dosyayı tekrar açtığımda "Dosya" menüsünün en altında [paylaştırılmış] dosya olarak başlangıçta revizyon işi için yeni ayarladığım, üstünde çalıştığım dosya da dahil menünün alt kısmında 4 tane dosya adı sıralanmış. Çalıştığım dosya üstüne tıklayıp açarak devam ettiğimde Almanca sitede (benim excel'de menü adları
... See more
için teşekkürler Vedat Bey,

evet dosyaya isim vererek en az bir defa kaydetmiştim, şimdi hatırladım.

Dosyayı tekrar açtığımda "Dosya" menüsünün en altında [paylaştırılmış] dosya olarak başlangıçta revizyon işi için yeni ayarladığım, üstünde çalıştığım dosya da dahil menünün alt kısmında 4 tane dosya adı sıralanmış. Çalıştığım dosya üstüne tıklayıp açarak devam ettiğimde Almanca sitede (benim excel'de menü adları Türkçe) tekrar ->Dosya/Datei -> Informationen bölümüne basarak oradan "versiyonlar" kısmına geçmem..söyleniyor.

"Informationen" herhalde ürkçe dosya menüsünde "özellikler" veya "dosya ara" bölümüne tekabül edebilir deyip baktım, ancak "özellikler" de "versiyona" denk olabilecek tek bölüm "içindekiler" de "belge içeriği" olarak listelenmiş 2 içerik=1-çalışma sayfaları; 2-Tabelle 1, bulunuyor. Acaba "çalışma sayfaları"nı tıklayıp "tamam"a mı basmam gerek.
Sütten ağzım yandı yoğurdu üfleyerek yiyorum, bir tane daha yanlış tık yapmayayım diye soruyorum.

Yoksa sitenin kastettiği yerler başka yerler mi?
Collapse

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
ek Mar 8, 2015

olarak söylemeliyim. Bu Almanca sitede "excel 2010"dan bahsediliyor. Bu işi 2002 model packard bell bir bilgisayarda yapmıştım. Acaba bunun mahsuru olur mu..

Vedat ViyanalI
Vedat ViyanalI  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
şu anki haliyle kurtarma dosyalarını da önce "kurtarın" Mar 8, 2015

Erkehan Bey,

sizin sürümünüzde nelerin ne kadar farklı olacağını bilemiyeceğim.

İşinizi bundan sonra garantiye almak için mevcut kurtarma dosyalarını (4 tane dosyadan bahsetmiştiniz) ayrı bir dizine kopyalayın ve onların üzerinde hiç değişiklik yapmamaya dikkat edin. Bu dosyaların kopyaları üzerinde her türlü denemeyi yapabilirsiniz, ta ki en ideal sonuca ulaşana kadar. Sonuçtan memnun kalana kadar sadece o 4 dosyanın kopyaları üzerinde �
... See more
Erkehan Bey,

sizin sürümünüzde nelerin ne kadar farklı olacağını bilemiyeceğim.

İşinizi bundan sonra garantiye almak için mevcut kurtarma dosyalarını (4 tane dosyadan bahsetmiştiniz) ayrı bir dizine kopyalayın ve onların üzerinde hiç değişiklik yapmamaya dikkat edin. Bu dosyaların kopyaları üzerinde her türlü denemeyi yapabilirsiniz, ta ki en ideal sonuca ulaşana kadar. Sonuçtan memnun kalana kadar sadece o 4 dosyanın kopyaları üzerinde çalışın.

Selamlarımla,
Collapse

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
çok Mar 8, 2015

teşekkürler..Henüz bir çaresini bulup emeklerimi kurtaramadım, fakat yardımlarınız için sağolun.
Belki bir faydası, bundan sonra excel dosyalarıyla çalışırken, onun bu istisnai özelliğinden korkudan tir tir titreyerek, unutmamak için ya önüme kocaman bir levha yazmak ya da 3 dakikada çalan bir alarm kurmak falan olacak, devamlı "kaydet" işaretine basıp durmak için. İlkel bir yöntem de olsa, daha iyisini bulasıya ..

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
UPS Mar 8, 2015

erkehan wrote:

Ancak kendime kızmam da pek doğru değil, zira aniden elektrikler gidiverse de aynı sonuç doğabiliyormuş.

Öncelikle, kendinize kizmayin. Herkesin rahatlikla basina gelebilir bu tür olaylar. Umarim bir sekilde bulursunuz. Benim bu mesaji yazmamin nedeni aslinda biraz daha farkli. Yukaridaki cümlenizle ilgili.

Aniden elektriklerin gitmesi ülkemizde çok sik rastlaniyor ve bu tüm elektronik cihazlara son derece zararli bir durum. Ben uzun seneler ABD'de yasadim. Orada böyle durumlar için aldigim ufak bir UPS (Uninterrupted Power Supply) vardi. Markasi da APC (American Power Company) idi. Fiyatini simdi iyi animsamiyorum ama iyi biliyorum iki basamakli bir rakam idi (en fazla $99. gibi). Tabi ABD'de elektrik kesilmesi deprem olmasi kadar ender rastlanan bir olaydir. Ben senelerce sadece elektrikle çalisan (pil back-up'i olmayan) bir çalar saat kullandim.

Simdi Türkiye kosullarini düsünürsek, bu tür bir UPS ne kadar elzemdir, kolaylikla anlayabiliriz. Bir günde birkaç kez elektrik kesildigini çok iyi biliyorum. Ben sahsen bulabilsem küçük bir UPS satin almak isterim. UPS konusunda bilgisi veya deneyimi olanlar burada paylasirsa sevinirim.

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teskin Mar 8, 2015

edici ve çözümleyici sözleriniz için çok teşekkür ederim Atıl Bey.

Hakikaten de öyle..

Ben de uzun yıllar Avrupa'nın çeşitli yerlerinde yaşamama rağmen, maalesef ülkemizdeki elektrik kesintilerinin sıklığından muzdarip olmadım değil..

Söylediğiniz gibi bir cihaz ise çok çok elzem hem de..

Bulursam ben de hemen alırdım.

Saygılar

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
İkinci vukuat Mar 10, 2015

Erkehan Bey,

Bu ikinci vukuatınız. Hadi birincisi kaza diyelim ama bu ikincisi fazla oldu.

Şaka bir yana UPS falan değilde otomatik kaydetme özelliğini kullansanız? ya da Laptop alıp büyük ekrana bağlasanız?

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
vukuat Mar 10, 2015

deyince hemen polis, jandarma falan aklıma geldi. Beni korkuttunuz Emin Bey

Evet öyle oldu. Kusura bakmayın.
Belki ileride yine bu türden sorular sormaya mecbur kalabilirim.
Ama iyi ki de böyle bir portaldayım ve her zaman, gece gündüz demeden burada birbirimize elimizden geldiğince yardıma koşabiliyoruz.

ProZ'a üye olmamın nedenlerinden biri de buydu zaten.
Çünkü bilgisa
... See more
deyince hemen polis, jandarma falan aklıma geldi. Beni korkuttunuz Emin Bey

Evet öyle oldu. Kusura bakmayın.
Belki ileride yine bu türden sorular sormaya mecbur kalabilirim.
Ama iyi ki de böyle bir portaldayım ve her zaman, gece gündüz demeden burada birbirimize elimizden geldiğince yardıma koşabiliyoruz.

ProZ'a üye olmamın nedenlerinden biri de buydu zaten.
Çünkü bilgisayar başında mütercim tercümanlık yapmaya erken başlayanlardan değilim maalesef..
Ancak öğrenmenin ne yaşı ne de sonu olur diyerek girdim.

Ve ilkem de hep "bilmemek değil öğrenmemek ayıp" şeklindeki sözümüz olduğundan,
kimseyi zorlamadan ve mecbur etmeden "sora sora Bağdat bulunur" deyip, sadece başka yollarla cevap arayıp bulamadığımda portalımıza başvuruyorum.

Dizüstü bilgisayarım mevcut. Ancak bunu büyük ekrana bağlamanın farkını anlayamadım. Bağışlayın, dedim ya, bu alet konusunda acemiyim.

Kaydetmeyi excel dosyası menüsündeki "Kaydet" düğmesine arada bir basarak yapıyordum.
"Otomatik kaydetme özelliği"? İlk duyuşum. Belki menüde ararsam bulurum. Ama şu an vaktim yok. Ancak bu beni o düğmeye basıp durmaktan kurtarırsa harika bir şey olur.

Teşekkürler Emin Bey bu bilgi için..

Saygıyla
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

excel'i kaydetmeden kapattım

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »