DNS Ayarları
Thread poster: barisay

barisay
Turkey
Mar 11, 2015

DNS yani açılımı ile Domain Name System özellikle artık çağımızın vazgeçilmezlerinden ve her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gerekenlerden. Son zamanlarda sosyal ağlardan tutun da diğer birçok internet sitesinin devlet tarafından engellenmeye tabii tutulduğunu görebilmek mümkün. Bu engellemelerin bir kısmı gerçekten vatandaşların çıkarı düşünülerek yapılıyor. Yine de vatandaşların çıkarları ve iyilikleri göz edilmeksizin engellenen internet sayısının da son derece yüksek olduğunu biliyoruz. DNS ayarları kolayca bu engelleme işleminden sıyrılmanıza yardımcı oluyor.

İnternet sağlayıcılarımız, bizlerin bu adreslere ulaşmasını istemediğinde kolaylıkla devletin kararını yerine getirerek bizim o internet sitesine giriş yapmamızı engelleyebiliyorlar. Fakat internet sağlayıcımızın bizim için varsayılan kullandığı DNS adresinden daha farklı bir DNS ayarı kullanırsak o zaman istediğimiz internet sitesine giriş yapabiliyoruz. DNS ayarlarının diğer yasaklı sitelere giriş yöntemlerine göre birçok farklı avantajı vardır. Doğru ve düzgün DNS ayarları kullanıcıların bilgisayarına saptandığı taktirde hem hız kaybına neden olmuyor hem de performans kaybına neden olmuyor. Bu da internet deneyimimizi ve alacağımız verimi arttırıyor.

Proxy ve tünel siteleri gibi giriş yöntemleri ile uğraşmak yerine DNS ayarları kullanarak bir internet sitesine girmek böylece size çok daha büyük bir performans sunuyor. Web sitemizin içerisinde DNS ayarlarınızı nasıl değiştirebileceğinizi ve hangi DNS ayarlarını hangi durumlarda kullanabileceğinize dair içeriklere ulaşıp, bunları uygulayarak bilgisayarınıza en sorunsuz DNS girişlerini sağlayabilirsiniz.

Google DNS >> 8.8.8.8 >> 8.8.4.4
Yandex DNS >> 77.88.8.8 >> 77.88.8.1
OpenDNS >> 208.67.222.222 >> 208.67.220.220
Level3 >> 209.244.0.3 >> 209.244.0.4
Securly >> 184.169.143.224 >> 184.169.161.155
Comodo Secure DNS >> 8.26.56.26 >> 8.20.247.20

Kaynak: DNS Ayarları


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:58
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Demokrasi Mar 11, 2015

Ben sahsen belirli Internet sitelerine erisimin vatandaslarin çikarlari düsünülerek (!) engellenmesini demokratik düzene tamamen aykiri buluyorum. Tamamen demokratik bir sistem bu konuda inisiyatifi halka birakir. Halkin kendisi için en iyiyi seçebilecegine olan inanci tamdir. Demokratik sistem ayni zamanda bireylerin yetiskin oldugunu (baska deyisle çocuk olmadigini) kabul eder.

Öte yandan, belirli Internet sitelerine sebebi ne olursa olsun erisimi engelleyen bir sistem tamamen otokratik bir sistemdir. Otokratik bir sistemde halk inisiyatif sahibi degildir. Kendisi için neyin iyi neyin kötü oldugunu belirleyemez. Otokratik bir sistemde bireyler hala çocuktur, yetiskin olamamislardir. Bireylerin tüm bu eksikliklerini otoriter rejim tamamlar. Onlar adina kararlar verir.

Konunun paradoks içeren tarafi da sudur: Demokratik sistemlerde kendini yönetecek olanlari seçen de halkin ta kendisidir. Bir baska deyisle, demokratik bir sistem ile otokratik bir sistem arasindaki seçim, halkin oylariyla gerçeklesir. Tabii ki istenen ve hayal edilen tamamen demokratik bir sistemdir. Dünyanin gelismis ülkeleri hep bunu tercih ederler.

Bu baglamda bilgisayarinizda Domain Name System ayarlarini degistirmek, basiniz her agridiginda bir adet Aspirin almaya benzer. Bir gün bakarsiniz evde hiç Aspirin kalmamis. Öte yandan, basinizin agrisi azalmadan devam eder.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

DNS Ayarları

Advanced searchWordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search