DNS Ayarları
Thread poster: barisay

barisay
Turkey
Mar 11, 2015

DNS yani açılımı ile Domain Name System özellikle artık çağımızın vazgeçilmezlerinden ve her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gerekenlerden. Son zamanlarda sosyal ağlardan tutun da diğer birçok internet sitesinin devlet tarafından engellenmeye tabii tutulduğunu görebilmek mümkün. Bu engellemelerin bir kısmı gerçekten vatandaşların çıkarı düşünülerek yapılıyor. Yine de vatandaşların çıkarları ve iyilikleri göz edilmeksizin engellenen internet sayısının da son derece yüksek olduğunu biliyoruz. DNS ayarları kolayca bu engelleme işleminden sıyrılmanıza yardımcı oluyor.

İnternet sağlayıcılarımız, bizlerin bu adreslere ulaşmasını istemediğinde kolaylıkla devletin kararını yerine getirerek bizim o internet sitesine giriş yapmamızı engelleyebiliyorlar. Fakat internet sağlayıcımızın bizim için varsayılan kullandığı DNS adresinden daha farklı bir DNS ayarı kullanırsak o zaman istediğimiz internet sitesine giriş yapabiliyoruz. DNS ayarlarının diğer yasaklı sitelere giriş yöntemlerine göre birçok farklı avantajı vardır. Doğru ve düzgün DNS ayarları kullanıcıların bilgisayarına saptandığı taktirde hem hız kaybına neden olmuyor hem de performans kaybına neden olmuyor. Bu da internet deneyimimizi ve alacağımız verimi arttırıyor.

Proxy ve tünel siteleri gibi giriş yöntemleri ile uğraşmak yerine DNS ayarları kullanarak bir internet sitesine girmek böylece size çok daha büyük bir performans sunuyor. Web sitemizin içerisinde DNS ayarlarınızı nasıl değiştirebileceğinizi ve hangi DNS ayarlarını hangi durumlarda kullanabileceğinize dair içeriklere ulaşıp, bunları uygulayarak bilgisayarınıza en sorunsuz DNS girişlerini sağlayabilirsiniz.

Google DNS >> 8.8.8.8 >> 8.8.4.4
Yandex DNS >> 77.88.8.8 >> 77.88.8.1
OpenDNS >> 208.67.222.222 >> 208.67.220.220
Level3 >> 209.244.0.3 >> 209.244.0.4
Securly >> 184.169.143.224 >> 184.169.161.155
Comodo Secure DNS >> 8.26.56.26 >> 8.20.247.20

Kaynak: DNS Ayarları


Direct link Reply with quote
 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 20:56
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Demokrasi Mar 11, 2015

Ben sahsen belirli Internet sitelerine erisimin vatandaslarin çikarlari düsünülerek (!) engellenmesini demokratik düzene tamamen aykiri buluyorum. Tamamen demokratik bir sistem bu konuda inisiyatifi halka birakir. Halkin kendisi için en iyiyi seçebilecegine olan inanci tamdir. Demokratik sistem ayni zamanda bireylerin yetiskin oldugunu (baska deyisle çocuk olmadigini) kabul eder.

Öte yandan, belirli Internet sitelerine sebebi ne olursa olsun erisimi engelleyen bir sistem tamamen otokratik bir sistemdir. Otokratik bir sistemde halk inisiyatif sahibi degildir. Kendisi için neyin iyi neyin kötü oldugunu belirleyemez. Otokratik bir sistemde bireyler hala çocuktur, yetiskin olamamislardir. Bireylerin tüm bu eksikliklerini otoriter rejim tamamlar. Onlar adina kararlar verir.

Konunun paradoks içeren tarafi da sudur: Demokratik sistemlerde kendini yönetecek olanlari seçen de halkin ta kendisidir. Bir baska deyisle, demokratik bir sistem ile otokratik bir sistem arasindaki seçim, halkin oylariyla gerçeklesir. Tabii ki istenen ve hayal edilen tamamen demokratik bir sistemdir. Dünyanin gelismis ülkeleri hep bunu tercih ederler.

Bu baglamda bilgisayarinizda Domain Name System ayarlarini degistirmek, basiniz her agridiginda bir adet Aspirin almaya benzer. Bir gün bakarsiniz evde hiç Aspirin kalmamis. Öte yandan, basinizin agrisi azalmadan devam eder.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

DNS Ayarları

Advanced searchSDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search