Arapça Türkçe - Türkçe Arapça Sözlük
Thread poster: Haluk Erkan

Haluk Erkan  Identity Verified
Turkey
Local time: 10:09
Partial member (2011)
German to Turkish
+ ...
Jul 30, 2015

Arkadaşlar, Fas üniversite eğitimi gören bir kardeşimiz için nitelikli Arapça Türkçe - Türkçe Arapça bir sözlük almamız gerekiyor. Bu konuda bilgili meslektaşlarımın acilen tavsiyesine ihtiyacımız var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Direct link Reply with quote
 
holar
Local time: 10:09
Sözlük Aug 10, 2015

Bu soruya ilk ben cevap verdiğim için mutluyum.
Modern standart Arapça için en güvenilir ve kapsamlı tek yayın Dağarcık Yayınlarından çıkan Serdar Mutçalı imzalı Arapça-Türkçe Sözlük.
Mutluluğumun sebebi hem sözlüğün promosyonunu yapmak için bir vesile olması hem de sözlüğün esasen Hans Wehr'in Dictionary of Modern Written Arabic adlı eserinin sağlam bir çevirisi olduğunu burada açık etme iştahımı giderme fırsatının doğmuş olması.
Gerçi Serdar Bey faydalandığı kaynaklar arasında ilgili sözlüğü zikrediyor ama hangi oranda faydalandığını kapalı bırakıyor. İşte ben o kapalılığı gidermiş bulunuyorum.


Direct link Reply with quote
 

Mehmet Akıncı
Turkey
Local time: 10:09
Arabic to Turkish
+ ...
sözlük öneri Feb 26, 2016

Kadir Güneş Mektep yayınları öneriyorum. Serdar Mutçalı önermiyorum. Önce kitabını alışılmış format olan sağdan sola doğru dizinletsin. Sonra İngilizce aslından ne kadar faydalandığını belirtsin. Öyle kapalı kutu bu işler olmaz. Ayıp denen bi şey var. Emeğe yazık.

Bu dediğim kitap ise danışman hocam olan Arap dili & belagatı hocası Prof. Dr. Tacettin Uzun'un tavsiyesi. Sonra daha temel kaynak ise Mevlüt Sarı'nın sözlüğüdür. Bu da 13 yaşımdan bu yana (Yaş 37) Arapça ile ilgilenen biri olarak benim önerim. Yani bir sözlük yetmez. Ya da şöyle diyeyim her yönüyle iyi bir sözlük maalesef yok. O nedenle birden fazla bulundurmak zorundasınız.

Son olarak online ve offline kullanabileceğiniz onlinearapça sözlük öneririm. http://www.arapcasozluk.net/satin-al.asp Fena değildir, yardımcı olur. Satın almaya değer görüp aldığım tek program budur pcde. Ayrıca Android versiyounu ücretsizdir. İş görür fazlasıyla.

Daha iyisi elmaani'dir online ve offline kullanabilirsiniz Android platformda. PC de ise online

http://www.almaany.com/tr/dict/ar-tr/

Özellikle elmeani'nin arapça arapça versiyonu tadından yenmez.

Saygılar.
[Edited at 2016-02-26 13:29 GMT]

[Edited at 2016-02-26 13:43 GMT]


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Arapça Türkçe - Türkçe Arapça Sözlük

Advanced searchAcross v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search