Off topic: Türkiye "Small Claims Court" Kavrami Var Midir?
Thread poster: ATIL KAYHAN

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:06
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Sep 16, 2015

Seneler önce ABD'de yasarken bir Amerikali arkadas benden (tahmini $500. kadar) borç para istemisti. Ben de kendisine aciyip vermistim. Gel zaman git zaman benle iletisimi tamamen kopardi ve tabii paramin da üstüne yatmaya kalkti. Bunu Türk arkadaslarla paylastigimda bana "Small Claims Court" a gitmemi tavsiye ettiler. Ben de öyle yaptim.

"Small Claims Court" için istenen belgeleri hazirlayip durusma için bir gün aliyorsunuz. "Small Claims Court" için avukat tutamiyorsunuz ve mahkeme sadece tek celsede karar aliyor. Adi üzerinde sadece küçük meblaglar burada görülebiliyor.

Mahkemede hem siz hem de karsi taraf derdini anlatiyor. Yargiç gerekirse size sorular soruyor ve bir karara variyor. Benim durusmamda tabii benim hakli olduguma ve karsi tarafin bana parayi ödemesi gerektigine karar verildi.

Bana borcu olan arkadas benden özür diledi, parayi zaten ödemeyi planladigini (!) söyledi ve gerçekten iki-üç gün içinde bana ödemeyi yapti. Eger Türk dostlarin tavsiyesiyle "Small Claims Court" a gitmemis olsaydim belki de bugün banka hesabim $500. kadar eksik olacakti.

Anladim ki "Small Claims Court" çok yararli bir kavram. Bu hikayenin ardindan sizlere sormak istedigim, Türkiye'de bu islevi gören "Small Claims Court" lar var midir? Varsa onlara ne denir ve nasil ulasilir? Bizleri biraz aydinlatir misiniz?


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 19:06
Turkish to English
+ ...
Uzlaştırmacılık diye birşey çıktı Sep 18, 2015

Herhalde ona denk. http://www.uzlasma.adalet.gov.tr/doc/ihtiyac/grprplr/6grupkitap.pdf Bu arada geçen sene suç duyurusuna bulunup 900 TL'mi zorla aldığım adliye çetesi bu sene yeni transferle güçlenip 1,500 Tl'mi çarptı vaktim olunca gidip yine suç duyurusunda bulunacağım

 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 19:06
Dutch to Turkish
+ ...
Uzlaştırıcı Sep 28, 2015

Halil İbrahim bey teşekkürler.
Bir süre önce bu konuda bir araştırma yapıp Türkiye'deki durum nedir diye bakmış
Türkiye'de Hukuk Fakültesi çıkışlıların yapacağı bir görev olarak düzenlenerek bu arabuluculuk veya uzlaştırıcılık aygıtının önü tıkanmış olduğunu görmüştüm.
Bu paylaştığınız mukayeseli bir inceleme olmuş ki çok güzel.

Eskiden resmi bir statüsü olmasa da mahallede veya köyde hatta birkaç civar köyde mülayimlik, doğruluk ve dürüstlüğüne bakıalrak bazı insanların sözü daha iyi dinlenir ve bunlar uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden sulh olmalarında önemli rol üstlenirlerdi.

Bu düzenleme ile aslında bu tür, becerikli olan insanların veya bir alanda bilgili insanların uzlaştırıcı olmalarına yol açılması gerekliydi. Ne yazık ki öyle değil.

Şu haliyle yine atıl.
Yine hukukçu bakış açısına mahkum...


Ayrıca adliye şebekesi anlatınızı merakla bekliyoruz.

Sağlıcakla kalınız.

Nizam Yigit


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 19:06
Turkish to English
+ ...
Rica ederim Oct 1, 2015

Nizam bey. Buradaki arkadaşların deneyimlerini paylaşmaları sayesinde zaten ufkumuz genişlemekte. Bu vesileyle herkese teşekkürler. Bugün tekrar suç duyurusunda bulunmak için savcı beyi ziyaret ettim. Aynı kişilerin yerinde bulunduklarını söyledim. Amirleriyle görüşmemi söyledi. Ama bu kadar yüksek bir meblağ zimmete geçirilip de bu adamların yeri değişmiyorsa bence amirleri de bu işin içindedir. Anlayacağınız 1,500 TL ceza mahkemelerinde güme gitmiş oldu bu sene. Neyse bu noktada gücüm yetmediği için haram paranın ilahi adaletle bana dönmesini bekleyeceğim. Yeneceğim adamın üzerine giderim. Mike Tyson'la kapışmam. Geçen sene üzerine gittiğim 2-3 memurdu bu sene yeni transferler olmuş defterdarlıktan falan bir de paralel mi ne diyorlar galiba öyle kokular var. O yüzden "itle dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak iyidir" demiş atalarımız ben de onları dinleyeyim şimdilik.icon_smile.gif Ne zaman ülke daha şeffaflaşır herkes hakka girmekten korkar, o zaman oyuna kaldığım yerden devam ederim. Nasıl olsa top bende ve intikam yavaş yenen lezzetli bir yemektir. Şimdi onlar düşünsün depremin nereden vuracağını.icon_smile.gif

 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 19:06
Turkish to English
+ ...
Yorumsuz Oct 3, 2015

Hâkimin elektronik imzasıyla UYAP'a girerek bir sanığın 18 yıllık hapis cezasını 18 aya indiren zabıt kâtibi tutuklandı
Antalya'da sahtecilik suçundan tutuksuz yargılanan Serkan D., mahkeme tarafından 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemede zabıt kâtibi olarak görev yapan 45 yaşındaki Tunç Işılak ise iddiaya göre rüşvet karşılığı hâkimin elektronik imzasını kullanarak UYAP'a girdi. Kararı değiştirip hapis cezasını 18 aya indiren kâtip, hükmün açıklanmasını geri bırakarak cezayı erteledi. Durumun anlaşılmaması için de dosyayı arşive kaldırdı. Bu sırada mahkemenin hâkimi bir üst mahkemeye görevlendirilince ceza ortada kaldı. Olay ise Antalya Cumhuriyet Savcısı Recai Köylü'nün dikkati sayesinde ortaya çıktı. Hâkimin elektronik imzası olan karardan şüphelenen Savcı Köylü, dosyayı UYAP'taki tutanaklarla birebir karşılaştırınca gerçeği ortaya çıkardı. Zabit kâtibi Işılak, olayın ortaya çıkması üzerine kayıplara karıştı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan Işılak, KOM ekiplerinin yaptığı takip sonucu önceki gün yakalandı. Tunç Işılak tutuklanarak cezaevine gönderildi.


 

betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Local time: 19:06
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
hukukçu tekeli Oct 4, 2015

Ülkemizde pek çok konuda hukukçu ve tıpçı tekeli var malum, bu da onlardan birisi

Ama kendileri de yavaş yavaş bunu seslendirmeye başladılar. Üst düzey mahkemelerden birinin, hangisi hatırlanıyorum Danıştay olabilir, bu seneki açılışında bizzat mahkeme başkanı, mahkemelerin yükünün azaltılması için arabuluculuğa önem verilmesi gerektiğini, teknik/mali konularda uzlaşma için bu konuları bilen hukuk eğitimi almamış uzmanların uzlaştırmacı olabileceğini vs. söyledi. Üstüne her yerde hukuk fakültesi açılmasıyla mesleğin ayaklar altına alındığı da nihayet akıllarına gelmiş.

Firma-şahıs ilişkilerinden doğan alacaklar için tüketici hakem heyetleri var ki onlar da tıkandı neredeyse şahıs-şahıs ilişkileri için şu anda normal mahkeme dışında bir çözüm yok o da çok uğraştıran prosedürlere sahip.
Yargı şu anda paralel derdiyle uğraşmakta ama gün gelir devran dönerse, belki bizde de değişiklikler olur.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkiye "Small Claims Court" Kavrami Var Midir?

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search