Harika haber/Yem.tercüman-bilirkişi başvurusu
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 18:56
Turkish to English
+ ...
Jan 8, 2016

Bu sene sadece İstanbul'da 11.000 Yeminli tercüman-bilirkişi kabul edildi ve çıkan bir haberde "Yabancılara 10 milyar dolarlık konut satılacağı bildirilmekte". Satılan bir konutun 400 alt sektörde insanlara iş alanı açığı düşünülürse çevirmenler olarak Tapu Dairesindeki çevirilerimizle ülkemize oldukça katkı sağlayacağız.

Yabancılara 10 milyar dolarlık konut satacağız
Konut sektörü temsilcileri, 2016 yılında yabancılara konut satış tutarının 10 milyar doları bulabileceğini belirtiyor.

Yabancılara 10 milyar dolarlık konut satacağız
Eklenme: 08 Ocak 2016, 11:16 / Güncelleme: 08 Ocak 2016, 11:16 / 1 Yorum


HABERİ YAZDIR
BÜYÜKLÜK - A A +
Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası (İSTESOB) Başkanı Nizameddin Aşa, 2015 yılının başında yabancıya konut satışından en az 5 milyar dolar beklendiğini, ancak bazı sektör temsilcilerinin, bu rakamın 7 milyar dolara kadar çıkabileceğini öngördüğünü anımsattı.

Aşa, 2015 yılında yabancıya konut satış rakamının asgari hedef düzeyinde kaldığını ve 5 milyar dolar civarında olduğunu, sıkıntılı bir yıla rağmen yine de güzel bir tutar yakalandığını ifade etti.

Bazı ülkelerde Türkiye'nin Güneydoğusunda sanki iç savaş varmış gibi yansıtıldığına dikkati çeken Aşa, yabancı yatırımcıyı tedirgin eden bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

- "Yabancı acenteler yüzünden fiyatlar yüzde 5 - 10 yükselebiliyor"

Aşa, yaşanan bazı sıkıntılara da değinerek, şunları kaydetti:

"Yabancılara konut satışında söz konusu arazinin askeriyeye ait olup olmadığı soruluyor. Bu uygulama satış işlemlerini geciktiriyor. Askeri alanlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün sistemine biran önce yüklenirse satışlar çok çok hızlanır. Süreçler kısalırsa yabancı yatırımcının da işine gelir. Ayrıca maketten satışta denetimler artırılmalı, suistimalin önüne geçilmeli. Son dönemde epey azalsa bile bu konuda yabancı yatırımcı mağduriyetleri oluşabiliyor.

Öte yandan yatırımcıları Türkiye'ye ev alması için getiren yabancı acenteler de iyi denetlenmeli. Bunlar yüksek komisyon ücreti alıyorlar satıcıdan. Böylece ev fiyatları da artıyor. Yani ev fiyatları bu kişiler yüzünden ortalama yüzde 5, bazen yüzde 10 yükselebiliyor. Halbuki sadece aracı oluyorlar. Bu konuda denetim artırılmalı. Bu şartlar sağlanırsa 2016'da yabancıya konut satışı 10 milyar doları bulur. Rahat bir şekilde bulur. Türkiye bir cazibe merkezi. Konut kalitesinden çok iyi yerlerdeyiz."

- "Yabancı yatırımcının iştahı artıyor"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de "Kamunun yaptığı yatırımların belirginleşmeye başlaması ve siyasi istikrar, yabancı yatırımcıyı tekrar iştahlandıracak ve yabancıların Türkiye'deki konut yatırımı 2016'da en az 8 milyar doları bulacak" dedi.

Türkiye genelinde yapılan İstanbul Yeni Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ovit Tüneli gibi büyük yatırımların birçoğunun 2016'da tamamlanacağını veya tamamlanma aşamasına geleceğinini aktaran Demir, bu durumun yabancı yatırımcının iştahını artıracağını belirtti.

Demir, 2016'da konut satışında zirvenin görüleceğini ve ne kadar olumsuzluk yaşanırsa yaşansın halkın Türk siyasetine güvendiğini anlattı.

- "Türkiye sığınılabilecek bir liman, yabancıya satışta hedef 2'ye katlanmalı"

Fikirtepe Müteahhitler Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, inşaat sektörünün son dönemde her yılı artı ile kapattığını, 2016'nın ise daha başarılı geçeceğini söyledi.

Konut satışlarında düşük faizin önemine dikkati çeken Nuhoğlu, aylık konut kredisi faiz oranının en azından 1'in altına düşmesi gerektiğini vurguladı.

Nuhoğlu, Türkiye'de yeni yapılan konut projelerinin özellikle orta ve üst gelir grubu yabancı yatırımcıyı cezbettiğini dile getirerek, "2016'da yabancı yatırımcı için bu yıl yakalanan 5 milyar dolar rakamının 2 katını hedeflemeli, 10 milyar doları hedeflememiz gerekiyor. Ayrıca Türkiye çevre ülkelere kıyasla sığınılabilecek bir liman olarak gözüküyor" ifadelerini kullandı.

- "Bazı tatlandırıcılarla 10 milyar dolara ulaşılmasını temenni ediyoruz"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ise geçen yılın 10 ayında yabancılara 18 bin 567 konut satışı yapıldığını, yıl sonu itibarıyla bu rakamın 22-23 bin düzeylerine ulaşmasının beklendiğini hatırlattı.

Irak, Suudi Arabistan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Azerbaycan'ın, Türkiye'ye konut açısından ilgi gösteren ülkelerin başında geldiğini anımsatan Çelik, ancak toplam konut satışı içerisinde yabancıların payının çok düşük kaldığını aktardı.

Çelik, konut satış adedinin 50-100 binleri bulması halinde yabancılara konut satışından bahsedilebileceğini savundu.

Geçen yıl yabancılara 5 milyar dolarlık satış rakamına ulaşıldığının beklendiğini kaydeden Çelik, "Yabancıya konut satışının 2016 yılında 10 milyar dolara çıkmasını temenni ediyoruz. Bu konuda daha çok potansiyelimiz var ama bunun için de tatlandırıcılara ihtiyacımız var" görüşünü paylaştı.

Çelik, yabancıya satışın döviz kazandırıcı hizmetler alanına alınması, tapu harcında ve damga vergisinde kolaylık gibi tatlandırıcıların sektöre ivme kazandıracağını da sözlerine ekledi.

[Edited at 2016-01-08 17:32 GMT]

[Edited at 2016-01-08 17:34 GMT]


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:56
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
tahminlerimin çok üstünde Jan 9, 2016

11.000 tercüman, buna yeminli tercüman / bilirkişilik yapmayanları da eklersek tercüman sayısı benim tahminlerimin çok üstündeymiş. Ama çalıştığım bürolar referans verebileceğim tercüman olup olmadığını sorduğunda aklıma en fazla 3-5 kişi geliyoricon_smile.gif

 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:56
Member
English to Turkish
+ ...
temkinli yaklaşıyorum Jan 9, 2016

Yabancılar yapılan konut satışının bu kadar yüksek miktarlara çıkacağından biraz şüpheliyim. En büyük alıcılar olan Araplar neredeyse iflasın eşiğine gelmiş durumda. Rusya ile durum malum.

Diğer taraftan konut satışının bu kadar çevirmen ihtiyacı doğurmasını da anlayamadım. Satış işlemlerinde çevrilmesi gereken ne kadar metin var ki?


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 18:56
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Özellikle Suudi Arabistan'dan çok yoğun talep Jan 9, 2016

olacağına inanıyorum. Son yıllara kadar etliye sütlüye karışmayan S.A.'nın halkı savaşmaya başlayınca istikrarlı, modern ve güzel bir Müslüman ülke arayan Libya, Suriye, BAE vb. diğer Arap ülkelerinin vatandaşları gibi Türkiye'ye akın edecekler kanımca. Buna Küveyt'i de katarsak ve bunların geniş bahçeli tripleks villadan başka bir şey almadığını da göz önünde bulundurursak bu rakam 3-4 misline çıkacak diye düşünüyorum her hafta 2-3 kere satışa giderek edindiğim tecrübeden (tabii bunda sonradan görme kolay para kazanan Türk zenginleri gibi Arap zenginlerinin de birbirleriyle üre yarıştırma huylarını hesaba katmıyorum).

Satış işlerinde çevrilecek fazla bir şey yok fakat gelip gitmesi ve beklemesi yarım ya da tam günü alabiliyor. Bu durumda da çok satış olması durumunda çok tercüman olması gerekiyor. Zira sözlü çeviriler aynı zamanda mahkemelerde, emniyet amirliklerinde, evlendirme dairelerinde, ehliyet sınavlarında, yabancı ve yerli işadamları arasında vb. birçok yerde olduğu için çakışma durumu olabiliyor.

Özellikle Suudların batması şehir efsanesi çünkü adamlarda petrolün yanı sıra uranyum, altın, gümüş, platin yani değerli hangi meta varsa çıkıyor. Daha 1980'lerde bütün nesilleri ABD'de okudu, dünyanın her yanında fabrikalar aldılar ve tarımda dışa bağımlılığı bitirdiler. Başka bir Arap ülkesi olan Dubai, petrolün değil eğitimli, ticaretten anlayan ve zeki insanların eseri. Bu zamanında koca Demir Perde liderine buradaki uyanıkların ayda 10 Dolar kazanıyor demesi gibi.icon_smile.gif

[Edited at 2016-01-09 22:04 GMT]


 

betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Local time: 18:56
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
sözlü tercüme Jan 10, 2016

Bildiğim kadarıyla pek yazılı metin çevirisi yapılmıyor daha çok noterlerde, tapu dairelerinde sözlü tercüme gerekiyor. Yine bildiğim kadarıyla noterler, o ilde adliyede kaydı olmayan tercümanla çalışmıyor. Aslında bunun kuralı kaidesi de nasıl çok emin değilim, noterlerde emir demiri kesiyor malum neye binaen çalılmayız diyorlar onu da bilmiyorum.

 

Mustafa Ozturk
Turkey
Local time: 18:56
French to Turkish
+ ...
11000 mi? Jan 12, 2016

11000 tercüman çok abartı bence Türkiye'deki profesyonel çevirmen sayısı 1000'i geçmez zira bürolar bazen güvenilir çevirmen bulamıyor çoğu çevirmen işini yarım bırakıyor ve vaktinde işini bitiremiyor

 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 18:56
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Arkadaşlar lütfen Jan 15, 2016

tapu dairelerine gittiğiniz zaman esas evrakın verilmeyeceğini ve oradaki memur ya da müdürün kendilerine gelen 2 sayfalık mevzuatı okuyup evrakın aslını gördükten sonra fotokopisini alması gerektiğini hatırlatın. Ayrıca Adliye Komisyonu'na tapu dairelerindeki memurların ya da müdürün kendilerine gelen 2 sayfalık mevzuatı okumadıklarını ve evrakın aslını aldıklarını söyleyip 5-6 adet esas belge alın. Adamlar zevk için vermiyorlar. Ayrıca yine Adliye Komisyonu'nun tercümanlık belgelerini satışların durmasını engellemek için yılbaşından önce vermeleri gerektiğini de hatırlatın. Memurların kazmalığının ve tembelliğinin ülkemizin geri kalmasına ve kabağın tercümanların başına patlamasını engellemek de bu noktada bizim elimizde.

 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 18:56
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Konutta yabancılar yeni yıla hızlı başladı Feb 24, 2016

Türkiye'de yabancıların satın aldığı konut sayısı 2016 ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artışla bin 462 oldu. Satılan bir konutun 400 alt sektörde insanlara iş alanı açığı düşünülürse çevirmenler olarak Tapu Dairesindeki çevirilerimizle ülkemize oldukça katkı sağlayacağız.


http://emlak.haber7.com/konut/haber/1811419-konutta-yabancilar-yeni-yila-hizli-basladi


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 18:56
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Konut satışları arttı Apr 22, 2016

http://www.hurriyet.com.tr/yabancilara-konut-satisinda-iraklilar-zirvede-40093026

Öngördüğüm şekilde İstanbul'un gitgide dünyanın merkezi olma yolunda attığı adımlar meyvesini vermekte. 3. havalanı ve Kanal İstanbul projeleri ise yakında aynı Londra, Berlin vs. gibi İstanbul'u tamamen kozmopolit bir şehir yapacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın mart ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, satış sonucu el değiştiren konut sayısı, martta bir önceki aya göre yüzde 15,2 artarak 117 bin 205 oldu. Konut satışlarında İstanbul 21 bin 993 ile en yüksek paya (yüzde 18,8) sahip oldu. Yabancılara konut satışında ise martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azalışla bin 595 olurken, satışların yaklaşık yarısı Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Afganistan vatandaşlarına yapıldı.


Diğer öngörüm ise 2 ay sonra vizeler kalkınca AB ülkelerine buradan yoğun işadamı trafiği ve buna paralel olarak yine yoğun tercüman gereksinimi olacağı. Hükümet söylemese de Afrika ülkelerine tekrar vize konulduğu ortada zira Emniyet'e 1,5 aydır eroin/kokain vakası gelmiyor. Evim 10 dakika mesafede olduğu ve anayasaya göre tutuklanan bir şüpheliyi 24 saatte mahkemeye çıkarmaları gerektiği için beni sıklıkla arıyorlardı. Neyse ülkeye eroin, kokain,esrar, gat, metaamfetamin vs. girmesin de varsın benim işlerim dursun. .)


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Harika haber/Yem.tercüman-bilirkişi başvurusu

Advanced searchSDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search