Adliye girişlerinde
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 22:51
Turkish to English
+ ...
Jan 11, 2016

tercümanların da avukatların ya da en azından personelin girdiği yerden girmesi gerekmez mi?

 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 22:51
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Esitlik ve Demokrasi Jan 11, 2016

Ben adliye girislerinde imtiyazli ve imtiyazsiz olarak tanimlanabilecek farkli nitelikte girislerin tamamen gereksiz oldugunu düsünüyorum. Bir düsünün. Bir taraftan kanun önünde HERKES esittir, diyoruz. Öte yandan, adaletin bir simgesi olan adliyelerde imtiyazli kisilere farkli girisler veriyoruz. Sizce bu ciddi bir çeliski degil midir?

Maalesef ortadogu kültürünün tartisilmaz bir parçasi olan toplumumuzda buna benzer örnekler bulmak hiç de zor degildir. Devlet bir taraftan büyük motorlu araçlara inanilmaz yüksek vergiler uygular, diger taraftan en büyük motorlu araçlari kullanan bizzat devletin ta kendisidir. Size ciddi bir çeliski daha...

Toplumlarin demokrasi rejimini benimsemeleri ve tam anlamiyla uygulamalari çok uzun yillar alir. Ilkokul kitaplarinda Türkiye Cumhuriyetinin yönetim tarzi Cumhuriyettir yazmasi maalesef bu önemli ilkenin gerçekten uygulanmasi anlamina gelmeyebilir. Önemli olan basta ülkeyi yönetenler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin Cumhuriyeti bilmeleri, anlamalari ve uygulamalaridir. Bunun gerçeklesmesi yukaridaki çeliskilerin birer birer yok edilmesi ile mümkün olacaktir. Bu da bence toplumun gençlerine düsen bir sorumluluktur.


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 22:51
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Durum burada farklı. Jan 11, 2016

Genelde adliyelerin önünde kuyruklar oluşturan insanlar birtakım evraklar alıp vermek için geliyorlar fakat avukat ya da tercümanların belirli saatlerde orada bulunması gerekiyor. İstanbul şartlarında ben en az yarım saat önce gireceğim mahkemenin önünde olmaya çalışıyorum ama metrobüs bozulması, aşırı yağışlar ya da başka nedenlerle biraz geç kalırsanız ve kuyruk varsa davaya girememek tercümanlık belgenizin alınmasına neden olabilir. Gerçi ben her şartlarda yetkilileri ikna edip ya da gerekirse sesimi yükseltip falan giriyorum ama niye kolay girmek varken buna gerek kalsın. Neticede tercümanlar da avukat-hakim-savcı-şüpheli kısaca adalet zincirinin olmazsa olmazı.

[Edited at 2016-01-11 21:16 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Adliye girişlerinde

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search