Yurtdışı iş hacminde azalma
Thread poster: Whiz

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 04:55
English to Turkish
+ ...
Jan 18, 2016

Arkadaşlar,

Noel, yılbaşı vs. derken Ocak ayına geldik. Ancak Ocak ayında da yurtdışı işlerimde azalma söz konusu. Benzer durumu yaşayanlar var mı? Endişelenmeye başladım... Fikirlerinizi öğrenmek istiyorum...


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 04:55
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Veriler Jan 19, 2016

Anladigim kadariyla son haftalarda islerde bir azalma olmasi sizi endiselendiriyor. Ben de devamli çalistigim bir-iki müsterimden son haftalarda bir haber alamadim. Ne var ne yok diye havadan sudan iletisim kurmak da istemedim. Onlar isterlerse zaten bana yaziyorlar. Aslinda yilbasi bu tarz bir iletisim için iyi bir firsatti ama onu da ben unuttum.

Biraz da genele bakmak gerekiyor. Yani hem çevirmen geneline hem de gözlemledigimiz zaman geneline... Baska bir deyisle daha saglikli bir veri için istatistiksel veri önemli. Bildigim kadariyla bu veriye sahip degiliz. Bence endiselenmeniz için yeterli verimiz yok. Bazen bizim hiç bilemedigimiz sebep(ler) de bu durumu etkileyebiliyor.


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 04:55
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Jan 27, 2016

Dini bayramlar, yılbaşı, Paskalya yortusu vb nedenlerle iş dünyasının işleri kısmen asması, yeni yıl planlamaları, karar vericilerin kayak yapmaya gitmesi, ülkeler arası siyasal ilişkiler, kuzey yarımkürede şiddetli kış, bazı dönemlerde en iyi 2-3 müşterimizin yaşadığı dönemsel zorluklar...

Saydığım tüm bu ve benzer nedenlerle "dönemsel durgunluklar" olabiliyor. Bazı dönemler müşteriler hep bir ağızdan sözleşmiş gibi banada bana da derken; bazen de dünya yakışıklısı/güzeli olsak bile dönüp de bakan olmuyor.

Bilindiği gibi çeviri türü işlerin en büyük zorluklarından biri düzensiz iş akışına sahip olmasıdır. Bayram seyran derken, Hıristiyan dünyası olsun İslam dünyası olsun bu tür "devrevi dalgalanmalara" neden olabiliyor.

Tabi bir de dünya ekonomisinin yaşadığı dönemsel dalgalanmalar var. Düzensiz bir işkolu olmasaydı daha çok insan bu işe merak sarardı. Belki böyle olması bizlerin yararınadır.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

[Edited at 2016-01-27 21:28 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Yurtdışı iş hacminde azalma

Advanced searchTM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search