Yurtdışı iş hacminde azalma
Thread poster: Whiz

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 22:34
English to Turkish
+ ...
Jan 18, 2016

Arkadaşlar,

Noel, yılbaşı vs. derken Ocak ayına geldik. Ancak Ocak ayında da yurtdışı işlerimde azalma söz konusu. Benzer durumu yaşayanlar var mı? Endişelenmeye başladım... Fikirlerinizi öğrenmek istiyorum...

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Veriler Jan 19, 2016

Anladigim kadariyla son haftalarda islerde bir azalma olmasi sizi endiselendiriyor. Ben de devamli çalistigim bir-iki müsterimden son haftalarda bir haber alamadim. Ne var ne yok diye havadan sudan iletisim kurmak da istemedim. Onlar isterlerse zaten bana yaziyorlar. Aslinda yilbasi bu tarz bir iletisim için iyi bir firsatti ama onu da ben unuttum.

Biraz da genele bakmak gerekiyor. Yani hem çevirmen geneline hem de gözlemledigimiz zaman geneline... Baska bir deyisle daha saglikli bir veri için istatistiksel veri önemli. Bildigim kadariyla bu veriye sahip degiliz. Bence endiselenmeniz için yeterli verimiz yok. Bazen bizim hiç bilemedigimiz sebep(ler) de bu durumu etkileyebiliyor.

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Jan 27, 2016

Dini bayramlar, yılbaşı, Paskalya yortusu vb nedenlerle iş dünyasının işleri kısmen asması, yeni yıl planlamaları, karar vericilerin kayak yapmaya gitmesi, ülkeler arası siyasal ilişkiler, kuzey yarımkürede şiddetli kış, bazı dönemlerde en iyi 2-3 müşterimizin yaşadığı dönemsel zorluklar...

Saydığım tüm bu ve benzer nedenlerle "dönemsel durgunluklar" olabiliyor. Bazı dönemler müşteriler hep bir ağızdan sözleşmiş gibi banada bana da derken; bazen de dünya yakışıklısı/güzeli olsak bile dönüp de bakan olmuyor.

Bilindiği gibi çeviri türü işlerin en büyük zorluklarından biri düzensiz iş akışına sahip olmasıdır. Bayram seyran derken, Hıristiyan dünyası olsun İslam dünyası olsun bu tür "devrevi dalgalanmalara" neden olabiliyor.

Tabi bir de dünya ekonomisinin yaşadığı dönemsel dalgalanmalar var. Düzensiz bir işkolu olmasaydı daha çok insan bu işe merak sarardı. Belki böyle olması bizlerin yararınadır.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

[Edited at 2016-01-27 21:28 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yurtdışı iş hacminde azalma

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search