"Aracıları aradan çıkaralım" neden olmaz?
Thread poster: Adnan Özdemir

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 14:29
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Jan 28, 2016

Basit iktisadi gerekçelerle olmaz. Yaptığımız işi aslında üretici > toptancı > perakendeci zincirine benzetebiliriz. Beş kilo portakalı doğrudan sebze halinden almak mümkün. Daha güzeli üreticiden almak için portakal bahçesine doğru yola çıkmak olurdu. İşte burada yol ve taşıma giderlerini hesaplamak gerekiyor, Her ihtiyacımız olduğunda sebze haline, tarladaki üreticiye her zaman gidebilir miyiz? Gidemeyiz. Gitsek bile akıldışı bir çözüm olacaktır bu.

Zaman etkeni: Sebze haline-üreticiye gidip gelmek için zaman da harcamak gerekiyor. Olmuyor. Hele bunu 100'lerce üründe (dayanıklı-dayanıksız) yapmak olanaksız.

Gelelim çeviri sektörüne:

Dünya genelinde yüzlerce konuda kimbilir kaç binlerce çevirmen çalışıyor. Makine üretimi yapan Avrupalı bir sanayici 15-20 dil için 15-20 ülke gezemez (internette gezmesi bile verimli olmaz), astarı yüzünden pahalıya gelir. Toptancıyla (çeviri bürosu) anlaşır. Şu şu dillerde kullanma kılavuzlarımı çevir, bana teslim et der. Toptancı işi alınca perakendecilere (çevirmenler) yönelir. Emek harcayarak ilgili çevirmenleri bulur ayrıca iş kalitesinin sorumluluğunu da üstlenir. Çeviride sorun çıkması, düzeltme, gözden geçirme, ekleme-çıkarma yapma vb. işlerden büro sorumlu olur. Büro-işgönderen tüm bu angarya ve tekrarlayıcı işlerin sorumluluğunu da üstlenir. İşin sokak müşterisi boyutu da var ayrıca bildiğiniz gibi... Oturduğumuz eve tabela asıp çalışamayacağımıza göre (mantıksız olduğu için) birileri bu işi büro açarak halledecektir.

İstisnalar:

İlgili makine üreticisi bazı durumlarda doğrudan o an ihtiyaç duyduğu dillerdeki çevirmenlere ulaşmayı deneyebilir. Bizim doğrudan müşteri dediğimiz bu oluyor. İnternete aşinaysa, şirket bünyesinde 2-3 dilde hazır bir çeviri bölümü varsa ve Türkçeye ihtiyaç duyulduysa; işte bizi aracısız bulanlar genelde bu kişilerdir. Çoğu meslektaşımız olur.

Adam sigortacıdır, 3-5 gün sonra vereceği seminere Türk öğrenciler gelecektir, yer İsviçre'dir, acil halletmesi gerekiyordur, nette arar bizlerden birini bulur.*Eleştiri ve yorumlara açık bir yazıdır.

[Edited at 2016-01-28 03:15 GMT]


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 14:29
Member
English to Turkish
+ ...
Aracıları ortadan kaldırmak iyi bir fikir değil Jan 28, 2016

Çeviri bürolarının olmaması aslında çevirmenlere faydalı olacağını bırakın, zarar vereceğine inanıyorum.

Şirketler çeviri işini temizlik işi gibi görür. Şirket temizlik elemanları istihdam edip, temizlik malzemeleri satın almak yerine bir temizlik şirketi ile anlaşır çünkü ekonomik açıdan daha iyidir. Yaptıkları basit bir "yap ya da satın al" kararıdır. Bir diğer nokta ise işi uzmanına bırakarak işi garantiye almaktır.

Diyelim ki aracılar ortadan kalktı. Dalından kopardığı ürünü pazarda satan köylü teyzeler gibi biz de doğrudan işverenle çalışmaya başladık.

Şirketin bu işle görevlendirdiği elemanın çeviri konusunda tecrübesi ve bilgisi olmadığı için doğal olarak işleri en ucuz teklif verene ihale edecektir.

Bu durumda fiyatlar inanılmaz düşecektir, tabi çeviri kalitesine değinmek bile istemiyorum.

Evet aracı firmalar %40 ile %60 arasında bir komisyon alıyorlar ama onlar sayesinde fiyatlar makul bir düzeyde kalıyor çünkü çevirinin kalitesini işverene açıklayabilir ve ikna edebilir. Ayrıca, bu konuda uzmanlaştıkları için iyi çevirmeni kötü çevirmenden kolayca ayırabilirler.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

"Aracıları aradan çıkaralım" neden olmaz?

Advanced searchCafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search