Off topic: ölümlerin ardından
Thread poster: Mustafa C. KATI

Mustafa C. KATI  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:05
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Mar 13, 2016

iyi geceler dileyesim gelmiyor, kusuruma bakmayın.

onlarca insanımız öldü yine. canım yandı yine. hem de çok yandı...
hislerimi ifade edecek kelimeleri bulmakta öyle zorlanıyorum ki...

neye üzüleceğimi biliyorum da nasıl teselli bulacağımı bilemiyorum. hala hayatta olmakla mı, tanıdığım hiçkimsenin ölmemiş/yaralanmamış olmasıyla mı teselli bulayım.. kime üzüleceğimi biliyorum da kime kızacağımı bilemiyorum. katile mi kızayım, azmettirene mi kızayım, engel ol(a)mayana mı kızayım, hiç sorumluluğu yokmuş gibi yüzü hala kızarmayıp ekranda konuşana mı kızayım, yayın/erişim yasağı getirip herşeyin sanki bu acı hiç yaşanmamış gibi devam etmesini isteyene mi kızayım; hangisine küfredip hangisine lanet okuyayım bilemiyorum..

ama onların istediği gibi hiçbirşey olmamış gibi yapamayacağım için, insani vasıflarımı hala kaybetmediğim için, onların yasağına inat aklıma gelen her yere yazmaya çalışıyorum. onlar aksini göstermeye çalışsa da bu akşam bana bir şey oldu; yüreğim acıdı, içim yandı, daha önce hiç tanışmadığım onlarca dostum öldü...


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:05
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Acınızı paylaşıyorum Mar 14, 2016

Başımız sağolsun Mustafa Bey.

Ben de ne diyeceğimi, nasıl yazıya dökeceğimi bilemiyorum kardeşim. "Başımız sağolsun" demekle, başımızın sağ olmayacağını da biliyorum. İşte hayvanları çok sevmemin bir nedeni de savaş, katliam nedir bilmemeleri (boğuşuyorlar o kadar). Atom bombası, hidrojen bombası, makineli tüfek, bomba yapmayı filan da bilmiyorlar.

İnsanın en kutsal, en aziz hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkı olacak ki diğer haklarına da sıra gelebilsin...

Her türlü vurdumduymazlığı, terörü lanetliyorum.

! Basta Ya ! Yeter!

Ekleme:
=====
Öldürerek hak arama (!) devri artık çoktan gerilerde kalmalıydı. Kör terörün hedefi herkes olabilir; ben, sen, o, biz, siz, onlar... ETA filan bu tür rezillikleri bıraktı. İspanya'da yaşayarak gördüğüm ! Basta Ya! yürüyüşlerini hatırlıyorum da... https://en.wikipedia.org/wiki/¡Basta_Ya!

Kimden ve nereden gelirse gelsin terör lanetlenmelidir. Almanların da kulağını çınlatayım. "Herkesin terör ve terörist tanımı kendine göre" anlayışından da vazgeçilmeli. Herifler en küçük sözde islamcı kıpırdanmaları-örgütlenmeleri bile elemancıkların evlerini basarak pattadak yakalayıveriyorlar Almanya'da. Ya Türkiye'deki teröre ne diyorlar örneğin mi? Ne diyecekler, o birileri var ya "bilmemneresi işçi partisi"ymiş onlar.. savaşçıları-rebelleri-aktivistleri filan olasıymış... Daha ne herzeler, kepazelikler...

Terörün sağı solu islamcısı, kürtçüsü, türkçüsü, şucusu, bucusu olmaz ey dünya, ey insan!!! Hedefi masum insanlardır. Terör insanı hedef alan öldürme-korkutma vahşetidir. Rezilliktir, adiliktir...

***************

-- farzımuhal -- kısm-i nihayyetiye-i mirkelam cihan-ül zemahşeri --

Toros ahalisi, hayvan hakları için HHP (Hayvan Hakları Partisi) adında bir parti kursun, hayvan haklarına dikkat çekmek ve çiftliklerdeki tutsak hayvanları tıkıldıkları deliklerden kurtarmak amacıyla başlasınlar etsever ve etliekmekçi insanları kırmaya. Canavar, köpek, kartal, akbaba, anadolu parsı, çakal, sırtlan gibi yırtıcı hayvanlardan da destek alsınlar... Bom bom -tak tak tak. Yetmesin her yöre binbir çeşit amaç için mızraklı olarak örgütlensin... Davası (!) uğruna kim var kim yok ........ (!). Olur mu bu? Olmaz...

Bir örgüt de ben kurayım, mahalleyi haraca bağlayayım, adına da Gezegensel Cihanşümul Demokrasi Derneği diyeyim, estireyim terörümü. Olur mu? Olmazzz. Beğensek de beğenmesek de adam gibi çağdaş ülkelerde "devletin zor kullanma ve yurttaşlarının can ve mal güvenliğini sağlama tekeli ve yükümlülüğü" vardır.

[Edited at 2016-03-14 22:38 GMT]


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:05
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Imagine Mar 14, 2016

Geçen ay olanlardan sonra ben naif bir düsünceyle Ankara'da güvenlik önlemlerinin farkedilir ölçüde artacagini sanmistim. Öyle ya, Türkiye Cumhuriyetinin baskenti, hükümetin ve dolayisiyla devlet büyüklerinin bulundugu sehir, milyonlarca TC vatandasinin evi, ülkenin odak noktasi olan Ankara burasi. Yanilmisim. Güvenlik açisindan degisen olmamis. Peki bir sehir için güvenlikten daha önemli diyebileceginiz baska bir kriter var midir?

Dünyada birçok ülkede her sene o ülkenin "most livable" sehri seçilir. Benim yasadigim ABD'de bu seçimler her sene itina ile yapilirdi. Meraklilari (benim gibi) bu sonuçlari ilgi ile izlerdi. "Most livable" olmanin en önemli kriterlerinden biri de nedir, biliyor musunuz? Dogru tahmin ettiniz. Güvenli bir sehir olmaktir. Eger herhangi bir sehirde "crime statistics" Ankara'da oldugu gibi yüksekse, o sehrin "most livable" ünvanini alamayacagi asikardir.

Ben artik bu konularla sizi daha fazla mesgul etmek istemiyorum. Yukarida bahsettiklerimi muhtemelen birçogumuz rahatlikla idrak edebiliyordur, diye düsünüyorum. Bu aksam TRT Radyo 3 dinlerken bir sarkinin sözleri aniden dikkatimi çekti ve bana Ankara olaylarini animsatti. Asagida bu sözleri sizle paylasmak istiyorum. Kendinize iyi bakin.


Influenced by the events in Ankara.


John Lennon
"Imagine"

Imagine there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one.


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:05
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
İstanbul havaalanı katliamı Jun 29, 2016

Ülkemiz artık tam bir ortadoğu bataklığına döndü-dönüyor. Yine masum insanlar can verdi. Hunharca öldürüldüler. Parçalandı bedenleri. Uçup gittiler bu dünyadan...

Çocuklar; çocuklar; hiç mi gülmeyeceğiz artık bu coğrafyada?
Hep korkarak ve korkutularak mı yaşayacağız şu üç günlük dünyayı?
Hiç gün yüzü görmeyecek miyiz şu güzelim topraklarda?

Biliyorum; bana da çıkabilir
Sevdiğim birine de vurabilir bu uğursuz piyango.

Allah belanızı versin katil sürüleri...

---
"Bir yılda 10 büyük acı" -> http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/547293/1/Bir_yilda_10_buyuk_aci.html
_________________________________________________________________________________________


--Sözcü gazetesinden alınmıştır--

"Atatürk Havalimanı’nda patlama olduğu sırada reyting sonuçları zirvede Survivor’u gösterdi"
=========================================================
Önceki akşam Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen patlama sonrası pek çok kanal bu konuya dönmüşken, ülke olarak merak ettiğimiz tek şey yine eğlence oldu.
12:51 29 Haziran 2016 Sözcü Gazetesi

"Terör, korkunç yüzünü önceki akşam İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gösterdi. Dün akşam 22.00 sıralarında gerçekleşen patlama sonrası tüm Türkiye’nin gözü kulağı İstanbul’a Atatürk Havalimanı’na çevrildi. Haber kanalları canlı yayında havalimanına bağlandı, Amerika’daki pek çok haber kanalı saat farkına rağmen patlamayla ilgili haberler verdi ve Dünya çapındaki internet haber sitelerinin manşetleri İstanbul’daki patlama oldu. Ölü sayısının sürekli arttığı yaralıların yüzü geçtiği bu patlama sırasında yayın akışı devam ediyordu. Aynı gece televizyon başındaki büyük bir çoğunluğun tercihi ise ‘belki konudan haberdar olmadıklarından’ belki de ardı ardına gelen terör olayları onları tepkisizleştirdiğinden eğlence programları ve dizilerdi. Patlamanın olduğu saatlerde, yarın gerçekleşecek olan final bölümüne katılacak isimleri açıklayan Acun Ilıcalı’nın Survivor’u ekran karşısındaki yüz kişiden 23’üne ulaşarak reyting listesinde birinci sırada yer alırken, yüz kişiden 12’sine ulaşan Hayat Şarkısı dizisi de listelerde ikinci sırada kendisine yer buldu. Her ne kadar reyting sıralamalarında tematik haber kanalları yer almıyor olsa da listeye giren ulusal kanalların haber bültenlerinin de birinci sıraya oturmamış olması, daha bu ayın başında Vezneciler’deki terör saldırısıyla sarsılmış Türk kamuoyunun ilginç bir yansımasıydı."

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/ataturk-havalimaninda-patlama-oldugu-sirada-reyting-sonuclari-zirvede-survivoru-gosterdi/

[Edited at 2016-06-29 22:49 GMT]


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:05
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Mercer Quality of Living Index Jun 29, 2016

Uluslararasi bir insan kaynaklari danismanlik firmasi olan Mercer, her sene dünya sehirlerini yasam kalitesi kriterlerini kullanarak siralar. Mercer yasam kalitesi kriterleri asagidakilerdir:

1. Political and social environment (political stability, crime, law enforcement, etc.).
2. Economic environment (currency exchange regulations, banking services).
3. Socio-cultural environment (media availability and censorship, limitations on personal freedom).
4. Medical and health considerations (medical supplies and services, infectious diseases, sewage, waste disposal, air pollution, etc.).
5. Schools and education (standards and availability of international schools).
6. Public services and transportation (electricity, water, public transportation, traffic congestion, etc.).
7. Recreation (restaurants, theatres, cinemas, sports and leisure, etc.).
8. Consumer goods (availability of food/daily consumption items, cars, etc.).
9. Housing (rental housing, household appliances, furniture, maintenance services).
10. Natural environment (climate, record of natural disasters).

Bu kriterler Ingilizce ama sadece bir sözlük Türkçe’ye çevirmeye yetecektir. Burada bence birinci madde güncel ve önemlidir.

2016 senesi baslarinda yayinlanan Mercer “Quality of Living” (Yasam Kalitesi) siralamasinin ilk 10 sehri sunlardir:

1. Vienna
2. Zurich
3. Auckland
4. Munich
5. Vancouver
6. Dusseldorf
7. Frankfurt
8. Geneva
9. Copenhagen
10 Sydney

Mercer 2016 siralamasinda Istanbul 122. sirada bulunuyor. En alt sirada ise Bagdat var.

Uluslararasi sirketler Mercer siralamasina bakarak yabanci ülkelere eleman gönderme kararlari aliyorlarmis. Acaba Mercer 2017 siralamasinda Istanbul hangi sirada olacak?


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:05
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
14 Temmuz 2016 gecesindeki Nice terör saldırısı Jul 15, 2016

Haber kaynaklarına göre; Fransa'nın Nice kentinde teröristin biri kamyonla Bastil Günü kutlamalarının yapıldığı yayalarla dolu yola 90 km hızla giriyor ve kim var kim yok çiğneyip geçiyor 2 km boyunca. Şu an TSİ 03:23 sularında 80'e yakın ölü ve 100 civarında yaralı varmış...

Eskiden çok yalvardık bu ASALA, PKK ve diğer terör örgütleri TC yurttaşlarını hedef alırken; yapmayın etmeyin destek vermeyin, yataklık etmeyin şunlara dedik, dedik.... Dinletemedik!

Önce insanım. Oh olsun filan diyemem arkadaş. Ölenler kan davalım olsa bile oh çekemem.

Korkutma ve yıldırma amacıyla yapılan her türlü öldürme-yaralama-korku salma vahşetine terör denir.

"Benim teröristim iyidir" salaklığı ile insanlık olarak bir yerlere filan varamayız.

BAŞIN SAĞOLSUN FRANSA!

YÜREĞİM SİZLER İÇİN YANIYOR BU GECE...

[Edited at 2016-07-15 00:30 GMT]


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 23:05
Turkish to English
+ ...
Sadece lanetlemek gerekiyor bu insanları... Jul 15, 2016

Hangi kitapta masum insanları öldür diyor? Hangi din ve peygamber masum insanları öldürmeyi emrediyor? Bunun fetvasını kim ve neye dayandırarak veriyor? Bunu uygulayan aldığı fetvayı niye sorgulamıyor ve inanıyor? Irkçılık, faşizm, nazizim gibi sapık inançları anlarım zira adı üstünde sapık ve sorgulanacak bir kaynak ya da merci yok ama din adına yapılan şeyler... İnanmak mümkün değil.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

ölümlerin ardından

Advanced searchSDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search