Muhammed Ali dünyasını değişti...
Thread poster: Adnan Özdemir

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:58
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Jun 4, 2016

"Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım"


Muhammed Ali aramızdan ayrıldı.

Çok şey yazmak isterdim ama yazamıyorum . Çok büyük bir insan ve sporcu göçtü gitti aramızdan. Çocukluğumun en başat sporcu kahramanıydı... Büyüyünce; o kocaman yüreğinin başka mücadeleler için de attığını öğrenecektim...

Mekanın cennet olsun.

--------------------Cumhuriyet gazetesinden alıntı--------------------

Üç kez (1964, 1974, 1978) dünya ağır siklet şampiyonu olan Muhammed Ali’nin 1942’den 1984’e dek uzanan sıradışı öyküsünü kardeşi Rahman Ali, menajerleri Gene Kilroy ‘la Angelo Dundee, futbolcu Jimmy Brown, politik lider Malcolm X, imaj yaratıcıları George Lois’le Carl Fischer, şarkıcı Tom Jones, karısı Veronica Porsche, kızları Hana ve Maryum, oğlu Muhammed Ali JR, rakipleri George Foreman’la Joe Frazier, boksör Mike Tyson, gazeteci Ken Jones çarpıcı anlatımlarıyla tanıklık ediyorlar.

Kentucky doğumlu Muhammed 12 yaşında boksa başladı. Dedesi siyahi köle Cassius Marcellus Clay’in adını alan Muhammed 1964’de 22 yaşında dünya ağır siklet boks şampiyonu olunca Muhammed Ali adını alıp İslam dinini seçti. “Artık köle değilim, adım bundan böyle Muhammed Ali” dedi. Vietnam Savaşı’nı haksız, dine karşı bulduğu için savaşa gitmeyi reddetti, ABD hükümetine, ırkçılığa, ayrımcılığa karşı durdu. Vietnam Savaşı’na katılmadığı için ünvanı geri alındı, önündeki en güzel boks yıllarını yitirdi. Tüm bunlara karşın cesaretini yitirmedi, baskılara rağmen
saygınlığını korudu.

1971’de Yüksek Mahkeme boks lisansının iptal edilmesi cezasını oybirliğiyle bozdu. 32 yaşındaki Muhammed Ali her zamankinden güçlü bir şekilde ringlere yeniden dönerek yenilmez kabul edilen George Foreman’ı nakavt etti. 1981’de 38 yaşındayken Parkinson teşhisi konan, tüm zamanların en iyi dövüşçüsü dokuz çocuğu olan Muhammed Ali, karısı Bonnie’yle birlikte Arizona’da yaşıyordu.


I am Ali (Ben Ali) Yönetmen: Clare Lewins Oyn: Muhammed Ali, Gene Kilroy, Angelo Dundee, Jimmy Brown, George Lois, Tom Jones, George Foreman, Mike Tyson, Hana Ali, Maryum Ali, Veronica Porche / 2014, 107 dakika, As Sanat/ Format: Dvd.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/545614/_Kelebek_gibi_ucarim__ari_gibi_sokarim_.htmlMuhammed Ali (Wiki)
https://tr.wikipedia.org/wiki/Muhammed_Ali
https://az.wikipedia.org/wiki/Məhəmməd_Əli
https://de.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali
https://es.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali
https://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali
https://fa.wikipedia.org/wiki/محمدعلی_کلی
https://ar.wikipedia.org/wiki/محمد_علي_كلاي
https://he.wikipedia.org/wiki/מוחמד_עלי_(מתאגרף)
https://ru.wikipedia.org/wiki/Али,_Мохаммед
https://ca.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali_(boxador)
https://fr.wikipedia.org/wiki/Mohamed_Ali_(boxe_anglaise)

[Edited at 2016-06-04 22:05 GMT]


 

Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Turkey
Local time: 12:58
Turkish to English
+ ...
Yunanistan'lı bir meslektaşımızın bana yaptığı yorum: Jun 5, 2016

What I admired about him is his impact on US race relations. He helped break down racial barriers in the US because millions of white Americans were fans of his which helped promote racial understanding. His pre-Islamic name was Cassius Marcellus Clay. He was named after a famous 19th-Century American abolitionist who had the exact same name. The first Cassius Clay helped end slavery and the second one helped end institutionalized discrimination.

 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:58
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
On Charity Work, Philanthropy and Celebrities Jun 5, 2016

Muhammed Ali ünlü bir boksördü ama sanirim ayni zamanda sade biriydi. Dünyada birçok ünlünün yaptigi gibi maddi varliginin bir bölümü ile bazi STK'lari ("charity") desteklerdi. Ingilizce'de bu tür etkinliklere "philanthropy, charity work" gibi isimler veriliyor. Muhammed Ali'nin maddi ve manevi varligi ile destekledigi bazi ilkeler sunlar:

"Abuse, AIDS & HIV, ALS, Alzheimer's Disease, Bullying, Cancer, Children, Family/Parent Support, Health, Homelessness, Human Rights, Hunger, Literacy, Mental Challenges, Miscellaneous, Parkinson's Disease, Physical Challenges, Poverty, Slavery & Human Trafficking, Sports"

Muhammed Ali'nin katkida bulundugu bazi STK'lar asagidaki gibi siralaniyor:

Ali Care Program
Andrea Bocelli Foundation
Athletes For Hope
BeatBullying
Buoniconti Fund To Cure Paralysis
Celebrity Fight Night Foundation
HELP USA
Jeff Gordon Children's Foundation
Keep Memory Alive
Michael J. Fox Foundation
Muhammad Ali Center
Muhammad Ali Parkinson Center
Parkinson Society Maritime Region
Project A.L.S.
Special Olympics
The HollyRod Foundation
The Miami Project
UNICEF
Watering Seeds Organization

https://www.looktothestars.org/celebrity/muhammad-ali


Ben ABD'de seyrek de olsa "celebrity"ler ile ilgili TV programlarini izledigimde aklimda kalanlar hep falanca ünlü, falanca STK'ya yok efendim $50,000. verdi, cinsinden haberlerdi. Derken simdi aklima geliverdi. Bill Gates tüm dünyada en çok bilinen philanthropist'lerden biridir. Yanlis bilmiyorsam her sene STK'lara milyonlarca dolar bagis yapar. Tabii simdi diyeceksiniz ben de Bill Gates olsam ben de milyonlarca dolar bagis yaparim. Kimse kimseden Bill Gates gibi bagis yapmasini beklemiyor. O sadece bir ikon. Burada bagis yapmasi beklenenler "celebrity" ünvanina giren kisilerdir. Yani, TV'deki "celebrity" programlarinda görüntülenen kisilerden bahsediyorum. Muhtemelen hiçbir izleyici, falanca ünlü bilmem kaç yüzbin TL'ye yeni bir SUV satin aldi, cinsinden haberleri merak etmez. Bana ne elin adaminin/kadininin kullandigi araçtan. Kimseyi ilgilendirmez. Ama izleyiciler falanca ünlü KIZILAY'a 100,000. TL bagis yapti, cinsinden haberleri mutlaka merak ederler. TV'de "celebrity" programlari yapanlarin sanirim yayinlarinda daha seçici olmalari gerekiyor.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Muhammed Ali dünyasını değişti...

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search