InDesign sorunu
Thread poster: Whiz

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 02:05
English to Turkish
+ ...
Aug 3, 2016

Arkadaşlar bir müşteri InDesign formatında bir dosya gönderdi ancak bende InDesign olmadığı için Studio'da dosyanın PDF formatı üzerinden çalıştım.
Şimdi layout'da bazı kaymalar söz konusu. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bildiğim kadarıyla idml uzantılı dosyalar Studio'da açılmıyor?
Çok zor durumda kaldım. Önerileriniz var mı?


Direct link Reply with quote
 
Yusuf Sevgen
Turkey
Local time: 02:05
Turkish to English
+ ...
IDML dosyası Studio ile uyumludur Aug 3, 2016

IDML dosyasını Trados Studio'da açabilir, proje oluşturabilir, çeviri yapabilirsiniz. Yalnız kullandığınız Trados sürümüne göre uyumsuz olduğu konusunda hatalar verebilir. Mesela Studio 2011'de InDesign CS4, CS5'te üretilen IDML dosyalarını açabilirsiniz ama CS6 ve CC sürümleri için hata verebilir. Elinizde IDML varsa ve Trados bahsettiğim gibi bir hata veriyorsa yardımcı olmaya çalışırım.

Direct link Reply with quote
 

Whiz  Identity Verified
Turkey
Local time: 02:05
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Aug 4, 2016

Yusuf Bey,

İlginiz için teşekkür ederim. Bir arkadaşın yardımıyla hallettik işi. Yalnız verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. Firmadan Indesign formatında bir dosya alırken bende Studio 2011 olduğunu hatırlatacağım.

İyi çalışmalar diliyorum


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

InDesign sorunu

Advanced searchmemoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search