Kudoz ve s├Âzl├╝k giri┼čleri
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 05:56
Member
English to Turkish
+ ...
Mar 20, 2005

Bu ├Âneriyi, Polonya forumundan esinlenerek yap─▒yorum.

Kudoz, belli bir anda, belli bir ├ževiri sorununu ├ž├Âzmeye y├Ânelik yard─▒mla┼čma alan─▒ ve cevap verenler a├ž─▒s─▒ndan da ayn─▒ zamanda bir profesyonel egzersiz veya yeni ┼čeyler ├Â─črenme, kendi bilgilerini, becerilerini s─▒nama arac─▒ olman─▒n ├Âtesinde bir referans kayna─č─▒. Yani en az─▒ndan ben b├Âyle g├Âr├╝yorum ve sorular/cevaplar biriktik├že de Kudoz Open Glossary'den, soru sormaya hi├ž s─▒ra gelmeden sonu├ž alma ┼čans─▒ art─▒yor. Dolay─▒s─▒yla ┼ču KOG'a bir el atsak diyorum benicon_smile.gif

Polonya forumundan esinlendi─čim ┼čey de ┼ču: Bazen glossary giri┼člerinde aceleyle yap─▒lm─▒┼č imla hatas─▒ falan da olabiliyor, onlar─▒n d├╝zeltilmesi sorun de─čil; ama bazen de bir├žok insan─▒n, ├Âzellikle giri┼čin yap─▒ld─▒─č─▒ konuda ├Âzel bilgisi, deneyimi olanlar─▒n itiraz etti─či giri┼čler oluyor. Polonyal─▒ moderat├Ârler bu t├╝r giri┼čleri forumda tart─▒┼čarak gerekirse d├╝zelttiklerini s├Âylemi┼člerdi. Biz de b├Âyle bir ┼čey yapabiliriz. Yani ku┼čkumuz, itiraz─▒m─▒z olan giri┼čleri buraya getirerek tart─▒┼čmaya a├žabiliriz. Tabii burada "5 ki┼čiden 3'├╝ ┼ču giri┼č ┼č├Âyle olsun derse, o giri┼č de─či┼čir" gibi bir b├Ân demokrasi mant─▒─č─▒yla gitmemek laz─▒m. (Oylaman─▒n olabilecek en anti-demokratik y├Ântem oldu─ču durumlar bulunabilmesi bir yana, X uzmanl─▒k alan─▒nda Y teriminin T├╝rk├že kar┼č─▒l─▒─č─▒ YT ise bu b├Âyledir, oylamayla de─či┼čemez.) Ama bir├žok durumda da bilenler bilmeyenlere a├ž─▒klar, ┼č├╝pheler giderilir, en uygun sonu├ž tart─▒┼čmayla bulunabilir.

B├Âyle bir y├Ântem uygulamaya ve KOG'yi ger├žekten ciddiye almaya de─čer bir referans kayna─č─▒ haline getirmeye ne dersiniz?

[Edited at 2005-03-21 07:58]

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Mavi ay─▒ ┬Ž-) Mar 20, 2005

G├╝zel bir fikir, ├ľzden... Hepimiz zaman zaman Kudoz Searcheden faydalan─▒yoruz. S├Âzl├╝k giri┼člerin d├╝zeltilmesi sonu├žlar─▒ daha g├╝venilir k─▒lacak; kim istemez b├Âyle bir ┼čeyicon_smile.gif

Belki belli alanlar─▒ ├╝stlenmek isteyen arkada┼člar bulabiliriz. B├Âylece herkes zaman bulduk├ža bilgi sahibi oldu─ču giri┼čleri g├Âzden ge├žirir ve i├žine sinmeyen kar┼č─▒l─▒klar─▒ bu forum ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda toparlariz...

G├╝ne┼čin keyfini ├ž─▒kartmaya gitmeden ki sen bunun burada s─▒k├ža m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒n─▒ biliyorsun 8:) - ┼čimdilik k─▒saca iki de─či┼čiklik ├Ânermek istiyorum:

www.proz.com/kudoz/667153
S├Âzl├╝─če "Semtimizi Koruyal─▒m Projesi" olarak girilmi┼č. Kar┼č─▒l─▒k olarak yanl─▒┼č olmamas─▒na ra─čmen, ├žok daha do─čru ve yayg─▒n bir kar┼č─▒l─▒k mevcut (bence): Mahalle devriyesi

www.proz.com/kudoz/630869
Buradaki "hakiki" fazlal─▒k. Etkili eylemin ├╝├ž ┼čekli vard─▒r: a─č─▒r m├╝essir fiil, m├╝essir fiil ve hafif (basit)m├╝essir fiil. Hepsi de "hakikidir"...

Herkese g├╝zel bir Pazar ak┼čam─▒ dilerimicon_smile.gif
N.

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Mavi Ay─▒'y─▒ d├╝zelttik ├žoktan can─▒m, Mar 20, 2005

Mavi Dana olarakicon_lol.gif

Bu verdiklerinin ikisi de s├Âzl├╝─če girilmemi┼č ki zaten.

S├Âzl├╝k giri┼či olan sorular─▒ a├ž─▒nca ba┼čl─▒klar─▒ ┼č├Âyle g├Âr├╝n├╝yor ve listede de belli oluyorlar.

Bu arada yeni Kudoz Leaders sayfas─▒nda ┼ču a┼ča─č─▒daki ├ža─čr─▒ da dikkat ├žekmi┼čtir belki. Yaln─▒z forumu daha a├žamam─▒┼člar, bo┼č yere t─▒klayabilecekler i├žin s├Âyleyeyim. (Link oldu─ču burada belli olmuyor tabii.)

Please Join the KudoZ Cleanup Campaign!

A campaign is underway to categorizing old KudoZ questions by detailed subject area. You are invited to join in. Specifying detailed categories for your old questions and answers will not only make the archives more valuable and easy to use, it will also boost your position in the directory and in detailed leaderboards appearing throughout the site.

More info is available in this forum thread.

Ne g├╝ne┼či Allah a┼čk─▒na, ya? G├╝ne┼č mi g├Ârmedik?

Not Ya Nuray, o kara ka┼čl─▒ smiley'yi nas─▒l yap─▒yorsun sen?

[Edited at 2005-03-21 08:21]

Leyal  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
┬Ž-) Mar 20, 2005

Aa, sa─č ol (:-P), ├ľzden. Sayende yeni bir ┼čey ├Â─črenmi┼č oldumicon_smile.gif
Ben de Kudoz ana sayfas─▒nda ok ile i┼čaretli (├Ârn. racial harassment --> ─▒rk├ž─▒ taciz) olanlar─▒ s├Âzl├╝─če girilmi┼č biliyordum..

G├╝ne┼č...
Hmm, son g├╝nlerde akl─▒mdan d├╝┼čmeyen bir par├ža var:

*Yetinmeyi bilir misin sana verdi─či kadar─▒yla hayat─▒n? Ho┼č bilsen de, bilmesen de yara bere i├žinde bu yollardan ge├žeceksin Kazanmay─▒ isterdim kaybetmeyi de─čil ama, olmad─▒ yar...*

Eee, ├ľzden'cim, sen ne dersin? Bazen yetinmeyi de bilmek gerekmez miicon_biggrin.gif

┬Ž-) Karaka┼čl─▒m ├žok ┼čeker, de─čil mi?icon_wink.gif
Word'un Ekle/Simge men├╝s├╝n├╝ kullanarak bir k─▒satu┼č (mouse'umda) yaratt─▒m. Faremdeki yan tu┼ča bast─▒─č─▒mda ┬Ž simgesini olu┼čturmu┼č oluyorumicon_wink.gif
Ama belki Sel├žuk veya ba┼čka bir arkada┼č klavyedeki hangi tu┼č(lar)a basmak gerekti─čini a├ž─▒klayabilir sana... Ben bilmiyorum maaleseficon_rolleyes.gificon_confused.gif

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
┬Ž-) Mar 20, 2005

Kolaym─▒┼č, evet. Nuray'─▒n mesaj─▒ndan kopyalay─▒p sonra kendi mesaj alan─▒ma yap─▒┼čt─▒r─▒yorum, i┼čte olduicon_biggrin.gif

Ben de KudoZ ana sayfas─▒nda ok ile i┼čaretli (├Ârn. racial harassment --> ─▒rk├ž─▒ taciz) olanlar─▒ s├Âzl├╝─če girilmi┼č biliyordum..

├ľyle zaten! Ama senin yukar─▒da link verdiklerin ├Âyle de─čil ki. S├Âzl├╝─če girilmi┼č sorunun sayfas─▒n─▒ a├žt─▒n m─▒, kendi sayfas─▒nda da iki dildeki kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ okla ayr─▒lm─▒┼č olarak bir arada verilmi┼č g├Âr├╝yorsun:

racial harassment --> ─▒rk├ž─▒ taciz

┼čeklinde yani...

Yetinmeyi bilir misin sana verdi─či kadar─▒yla hayat─▒n?

E bilmiyorum tabii ki. "G├╝ne┼č yok" kabul├╝yle ya┼čamak daha iyi. G├╝ne┼č olan bir yere gitme hayali kurmaya imk├ón veriyor hemicon_razz.gif

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Local time: 06:56
Turkish to English
+ ...
┬Ž}┬ž Mar 20, 2005

'alt-954' san─▒r─▒m
bu arada her t├╝rl├╝ temizli─če var─▒micon_biggrin.gif hele y├╝ce proz karde┼čli─či ad─▒na biricik glossary'imizi ├žoktan haketti─či durulu─ča kavu┼čturmaksa maksat, var─▒m ben. Ne derler bilirsiniz, "dulce et decorum est pro patria mori"icon_razz.gif

Xola wrote:

Kolaym─▒┼č, evet. Nuray'─▒n mesaj─▒ndan kopyalay─▒p sonra kendi mesaj alan─▒ma yap─▒┼čt─▒r─▒yorum, i┼čte olduicon_biggrin.gif

Ben de KudoZ ana sayfas─▒nda ok ile i┼čaretli (├Ârn. racial harassment --> ─▒rk├ž─▒ taciz) olanlar─▒ s├Âzl├╝─če girilmi┼č biliyordum..

├ľyle zaten! Ama senin yukar─▒da link verdiklerin ├Âyle de─čil ki. S├Âzl├╝─če girilmi┼č sorunun sayfas─▒n─▒ a├žt─▒n m─▒, kendi sayfas─▒nda da iki dildeki kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ okla ayr─▒lm─▒┼č olarak bir arada verilmi┼č g├Âr├╝yorsun:

racial harassment --> ─▒rk├ž─▒ taciz

┼čeklinde yani...

Yetinmeyi bilir misin sana verdi─či kadar─▒yla hayat─▒n?

E bilmiyorum tabii ki. "G├╝ne┼č yok" kabul├╝yle ya┼čamak daha iyi. G├╝ne┼č olan bir yere gitme hayali kurmaya imk├ón veriyor hemicon_razz.gif

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
elbette Mar 21, 2005

Elbette, Open Glossary i├žin zaman ay─▒rabilirim. Genel olarak ge├žmi┼čteki glossary giri┼člerine de bakacak m─▒y─▒z? E─čer b├Âyle yapacaksak, nas─▒l olacak? Herkes kendi hakim oldu─ču alanlardaki glossary giri┼člerine mi bakacak?

Bir de, Ana Men├╝'de 'Kudoz'un alt─▒nda 'Kudoz Glossaries'i se├žince, oradaki dil ├žiftleri aras─▒nda T├╝rk├že g├Âr├╝nm├╝yor. Bu konuda bir bilgisi olan var m─▒?

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Daha ba┼čl─▒kta hata yapt─▒m galiba :-( Mar 21, 2005

┼×imdi ben bunun ad─▒n─▒ niye KOG koydum? E ├ž├╝nk├╝ "Kudoz glossaries" gibi T├╝rk├že olmayan bir ba┼čl─▒k kullanma d├╝┼č├╝ncesi ho┼čuma gitmedi, bari k─▒saltma yapay─▒m, belli olmas─▒n dedimicon_lol.gif (Tamam, A. Miller'da ─░ngilizce ba┼čl─▒k kullanm─▒┼č olabilirim ama, o kelime oyununa imk├ón veriyordu.) Hem sonra d├╝┼č├╝nd├╝m de bir teaser yapal─▒m, millet merak edip gelsin, nedir ulan bu KOG deyip t─▒klas─▒n, dediydimicon_razz.gif Sonra ne bileyim, cool duruyordu KOG, kendine ├Âzg├╝ bi havas─▒, bi a─č─▒rl─▒─č─▒ vard─▒, ├ódeta b├Âyle bir gizli servis ad─▒ veya ├Âyle benim diyenin kolay kolay vukfuna eremeyece─či bir database program─▒na ili┼čkin akronim... falan

Ama biz bunu haz─▒r View topu topu 83'ken de─či┼čtirelim bari. Niye, ├ž├╝nk├╝ bir defa Balaban'─▒n hakl─▒ olarak sordu─ču

Bir de, Ana Men├╝'de 'Kudoz'un alt─▒nda 'Kudoz Glossaries'i se├žince, oradaki dil ├žiftleri aras─▒nda T├╝rk├že g├Âr├╝nm├╝yor. Bu konuda bir bilgisi olan var m─▒?

sorusunun cevab─▒ g├Âsteriyor ki bu akronim, gelecek nesillerin mini mini ├ževirmenleri i├žin anlam kazan─▒r ancak.

Hem sonra ba┼čl─▒─č─▒ "Kudoz ve s├Âzl├╝k giri┼čleri" koyunca neden bahsetti─čimiz daha iyi anla┼č─▒l─▒r. (Ne de olsa "Title makes point" - kendime bir rule reminder yolluyorumicon_frown.gif ) ├ťstelik "Kudoz ve s├Âzl├╝k giri┼čleri" ifadesinde ister istemez bir yak─▒nma ve ihtilaf kokusu var, yani konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒n ilgi g├Ârme ┼čans─▒n─▒ art─▒r─▒ricon_biggrin.gif

Hadi hay─▒rl─▒s─▒...

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Benim orijinal ├Ânerim ┼čuydu: Mar 21, 2005

Elbette, Open Glossary i├žin zaman ay─▒rabilirim. Genel olarak ge├žmi┼čteki glossary giri┼člerine de bakacak m─▒y─▒z? E─čer b├Âyle yapacaksak, nas─▒l olacak? Herkes kendi hakim oldu─ču alanlardaki glossary giri┼člerine mi bakacak?

Hay─▒r. Tabii, isteyen oturup s├Âzl├╝k giri┼člerini elden ge├žirebilir, kimsenin bo┼č zamanlar─▒n─▒ de─čerlendirme al─▒┼čkanl─▒─č─▒ ve t─▒rnak temizli─či bizi ilgilendirmez (nas─▒l olsa birbirimizi g├Ârm├╝yoruzicon_lol.gif).

Benim dedi─čim ┼čuydu: ─░htilaf yaratan bir s├Âzl├╝k giri┼či oldu─ču zaman burada tart─▒┼čarak, ├Âzellikle konuda herkesten ├žok bilgisi olan veya hatta konunun uzman─▒ olan arkada┼člar─▒n da katk─▒s─▒yla hatal─▒ s├Âzl├╝k giri┼člerinin d├╝zelmesini sa─člayabiliriz.

Senin de muhtemelen fark─▒nda oldu─čun gibi Balaban, bu forum konusunu ba┼člatan Kudoz sorusundan ├Ârnek vereyim: Orada muhtemelen insan dokusundan bahsediyor, o y├╝zden yak─▒┼č─▒ks─▒z bir benzetme olacak, ger├žekten ├Âz├╝r dileyerek: "frozen" ile "fresh" aras─▒nda, dondurulmu┼č g─▒da ile manavdaki taze g─▒da aras─▒ndakinden ba┼čka bir fark yok gibi geliyor bana; yani ─░ngilizce "frozen" i├žin T├╝rk├žede "frozen" denmesi tuhaf geliyor. Ama belki bir t─▒p uzman─▒ a├ž─▒s─▒ndan bunun ├žok ge├žerli bir nedeni vard─▒r; veya bu "frozen" diye ├Âyle yerle┼čmi┼čtir ki "dondurulmu┼č" deyince hi├žbir ┼čey ifade etmiyordur falan... Yani asl─▒nda baz─▒ sorulardaki terimler hakk─▒nda uzun uzun tart─▒┼čmak gerekebiliyor ve hem Kudoz alan─▒ yetmiyor hem Kudoz'un kendi ├žer├ževesi elvermiyor ya, o burada yap─▒labilir. Ama tabii eskiden beri orada duran ve d├╝ped├╝z yanl─▒┼č (dikkatsizlik y├╝z├╝nden falan olmu┼č) veya tart─▒┼čmal─▒ s├Âzl├╝k giri┼člerini de buraya getirebiliriz. Uygun mudur?

[Edited at 2005-03-21 17:54]

Turkey
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
evet Mar 21, 2005

Evet, ihtilafl─▒ s├Âzl├╝k giri┼člerini burada tart─▒┼čabiliriz, ger├žekten de bazen Kudoz'da bir alan/├žer├ževe s─▒k─▒nt─▒s─▒ ya┼čan─▒yor. Eski giri┼člerle ilgili olarak da, g├Âz├╝me ├žarpan bir ┼čey olursa, yazar─▒m... Elimizdeki referans kayna─č─▒n─▒ daha iyi hale getirebiliriz.

S├Âz├╝n├╝ etti─čin Kudoz sorusuna gelince; elbette, burada s├Âzkonusu olan insan dokusu. Ancak bundan ├Âtesini, yani bahsi ge├žen i┼člemin T├╝rk├žede nas─▒l adland─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ (ve bu i┼člemin 'dondurulma' m─▒ oldu─čunu yoksa, bana daha sonra iletilen ve not olarak ekledi─čim gibi ba┼čka bir anlama m─▒ geldi─čini) en iyi bilecek ki┼čiler, t─▒p uzmanlar─▒. Zaten asl─▒nda bu gibi arkada┼člar yan─▒t vermeden yan─▒t─▒m─▒n puanlanmas─▒ hi├ž iyi olmad─▒ (do─čru yan─▒t─▒n ortaya ├ž─▒kmas─▒ a├ž─▒s─▒ndan). ├ç├╝nk├╝ bu benim uzmanl─▒k alan─▒m de─čil, bu noktada da kabahatliyim, bunu daha a├ž─▒k├ža belirtmem gerekiyordu. Bundan sonra, uzmanl─▒k alan─▒mda yer almayan bu t├╝r sorulara ya hi├ž yan─▒t vermeyece─čim, ya da verirsem, 'confidence level'i asgariye indirmenin ├Âtesinde, yan─▒t─▒m─▒n puanlanmamas─▒ iste─čimi de not olarak d├╝┼čece─čim.

Bu arada, o soruda s├Âzl├╝k giri┼čini ben yapmad─▒m. Zaten ba─člama g├Âre de─či┼čik anlamlar ta┼č─▒yabilen terimler i├žin s├Âzl├╝k giri┼či yapmak pek do─čru de─čil herhalde, ├Ârne─čin: www.proz.com/kudoz/837716
├ç├╝nk├╝, buna dikkat etmeyince, s├Âzl├╝kte az veya ├žok yetersiz kar┼č─▒l─▒─č─▒ olan giri┼člere neden olunabiliyor, ├Ârne─čin: www.proz.com/kudoz/841271 (Mesela bu terimin daha ayr─▒nt─▒l─▒ bir T├╝rk├že kar┼č─▒l─▒─č─▒ haketti─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Belki fazla uzun bir kar┼č─▒l─▒k olacak ama ├Ânerim ┼ču: "ba─č─▒ml─▒l─▒k yaratan bir maddeyi aniden ve t├╝mden b─▒rakmak / ba─č─▒ml─▒l─▒k yaratm─▒┼č bir maddeyi b─▒rak─▒nca olu┼čan sendrom: kesilme sendromu, yoksunluk ┼čoku"... Ger├ži bu soru da, uzman olmad─▒─č─▒m─▒ belirtti─čim t─▒p alan─▒na giriyor ama bir ara ├Âzellikle bu konu ├╝zerinde ├žal─▒┼čm─▒┼čt─▒m.)

[Edited at 2005-03-22 05:05]

Turkey
Member (2004)
English to Turkish
+ ...
Ev g├╝venlik sistemleri sorusu Mar 24, 2005

Ev g├╝venlik sistemleriyle ilgili ┼ču Kudoz sorusu i├žin: http://www.proz.com/kudoz/978509

"home arming" terimi i├žin S├Âzl├╝─če "ev alarm─▒" giri┼či yap─▒lm─▒┼č.

Anla┼č─▒l─▒rl─▒k a├ž─▒s─▒ndan biraz daha ayr─▒nt─▒l─▒ bir terim bulmakta yarar var gibi duruyor? ("Home Arming" modunda ev g├╝venlik sisteminin sadece cam ve pencere alg─▒lay─▒c─▒lar─▒n─▒n aktif oldu─čunu, i├ž mekan hareket alg─▒lay─▒c─▒lar─▒n─▒n devre d─▒┼č─▒ oldu─čunu anlatacak ┼čekilde.)

Bir k─▒lavuzda, "Home arming" ve alternatifi "Full Arming" anlat─▒l─▒yor ("Full Arming"in bir di─čer kullan─▒m─▒ da, sorunun yan─▒t─▒nda belirtildi─či gibi "Home-away Arming"):

Your XXX offers two kinds of system arming:
- Full Arming prepares all of the system's intrusion detectors to sound an alarm, if violated, and is most often used when the premises will be empty.
- Home Arming (or Stay Arming) allows individuals to remain inside and move about the premises even after the system is armed. Home Arming arms the perimeter (e.g. door and windows), while leaving interior sensors (e.g. motion detectors) disarmed (bypassed).
http://www.alarmvideo.cz/manual/rokonet/Orbit_5us.pdf

Soruya verilen ayr─▒nt─▒l─▒ yan─▒ttan yola ├ž─▒kabiliriz: "Siz evinizdeyken evinizin g├╝venlik sistemini etkinle┼čtirmeniz".

alarm sisteminin k─▒smen devreye girmesi s├Âzkonusu...
(Soruyu soran─▒n da belirtti─či gibi: "system is partially armed particular detectors are bypassed -someone remains in the house"

[Edited at 2005-03-24 05:42]

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
S├Âzl├╝─če girilen, ├Âzg├╝n terimin tam kar┼č─▒l─▒─č─▒ de─čil, bir unsuru Apr 6, 2005

Soruya verilen ayr─▒nt─▒l─▒ yan─▒ttan yola ├ž─▒kabiliriz: "Siz evinizdeyken evinizin g├╝venlik sistemini etkinle┼čtirmeniz".

alarm sisteminin k─▒smen devreye girmesi s├Âzkonusu...
(Soruyu soran─▒n da belirtti─či gibi: "system is partially armed particular detectors are bypassed -someone remains in the house"

Yani, evet, hakl─▒s─▒n Balaban, sanki arming kelimesi hayalden bir la eklenip "alarming" diye g├Âr├╝lm├╝┼č de, yanl─▒┼č yaz─▒lan bir ─░ngilizce terim kafada d├╝zeltilerek T├╝rk├že kar┼č─▒l─▒k yaz─▒lm─▒┼č gibi g├Âr├╝n├╝yor. Yani cevaplardaki a├ž─▒klamalar─▒ okumadan ben b├Âyle bir izlenime kap─▒lm─▒┼čt─▒m, ama yan─▒lm─▒┼č─▒m.

Alarm, "home arming" ile kastedilen sistemin bir par├žas─▒ sadece, b├╝t├╝n terimin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ vermiyor. Cevab─▒ se├žilen arkada┼č─▒m─▒z da a├ž─▒klamalar─▒nda bunu belirtmi┼č, di─čer arkada┼č─▒n verdi─či "mesken korunmas─▒" kar┼č─▒l─▒─č─▒ da daha kapsaml─▒ duruyor.

Ba┼čka herkesin d├╝┼č├╝ncesi ne acaba?

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz ve s├Âzl├╝k giri┼čleri

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search