Pages in topic:   [1 2] >
2199 kelimelik test 癟evirisi istemek normal mi?
Thread poster: Nilg羹n Bayram

Nilg羹n Bayram  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:27
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Mar 22, 2005

Selam arkadalar,

u job posting'e bakm覺s覺n覺zd覺r san覺r覺m.

http://www.proz.com/job/73951

Bavuracak olanlardan 繹rnek metni 癟evirmeleri istenmi. rnek metin ise word'羹n yapt覺覺 say覺ma g繹re 2199 kelime. 200 kelime 1 sayfa kabul羹yle hesaplarsak 11 sayfa test 癟evirisi 癟覺k覺yor ortaya.

Ben bug羹ne dek bu kadar uzun test 癟evirisi isteiyle kar覺lamad覺覺m i癟in bu istei hayli tuhaf buldum. 襤in hacmi ne kadar b羹y羹k olsa da bu kadar uzun bir test 癟evirisi yapmay覺 da makul bulmuyorum.

D羹羹ncelerinizi payla覺rsan覺z sevinirim. Galiba baz覺 eyleri konumam覺z gerekiyor. Ne dersiniz?

Direct link Reply with quote

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Rekor bende Mar 22, 2005

Hakl覺s覺n,
Ama rekor bende. Bir film firmas覺 benden ge癟en aylarda yakla覺k 25 sayfal覺k bir test 癟evirisi istedi. Hem de biraz karma覺k bir formatta.. Tabi y覺llar覺n verdii dingin deneyimle niyetlerini an覺nda kavrad覺m ve suratlar覺nan vurdum. z羹r dilediler...

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
elbette normal deil Mar 22, 2005

Normal olmad覺覺 i癟in de yapmad覺m zaten. Ayr覺ca bir de bu 癟eviriyi nas覺l kontrol edecekler? Zaten 癟eviriden 癟ok 繹nemli olan kontrol edilmesi. Bir sayfay覺 kontrol etmek baka 11 sayfay覺 kontrol etmek baka. Kontrol edecek olana allah kolayl覺k versin:-)

Bir an dedim ii bedavaya m覺 halledecekler, ama anlad覺m ki herkese ayn覺 metin veriliyor.

Deneme 癟evirisinin de ilkeleri olmal覺 yani. Bu t羹r bir 繹rnekte uzun c羹mlelerin bulunduu, terminolojinin de bolca kullan覺ld覺覺 200-250 kelimelik bir metin yeter de artar bile.

Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
k羹癟羹mseme var sanki Mar 22, 2005

Ben bu ite art niyet olduunu sanm覺yorum ama sanki 癟evirmenlere kar覺 k羹癟羹mseme var gibi.

Al覺覺lmam覺 bir ey isteniyorsa gerek癟esi de a癟覺klanmal覺 diye d羹羹n羹yorum. Belki hakl覺 bir d羹羹nceleri vard覺r???

Sample text: Applicants must translate the following text

art覺n覺 okuduktan sonra sample text'in ne kadar uzun olduunu g繹r羹nce:

"Benim iimi yapmak i癟in haz覺r bekleyen o kadar 癟ooooookkk 癟evirmen var ki keyfin bilir"

diyorlar gibi alg覺lad覺m a癟覺k癟as覺

Alp Berker  Identity Verified
United States
Local time: 17:27
Turkish to English
+ ...
Projeye bal覺 - ama uzun test genellikle boa vakit harcama oluyor. Mar 22, 2005

Bence projeye bagli. Ona gore degerlendirmek gerek. Sayet test metini buyuk bir projeye giderse, O zaman vaktini degerlendirmis oluyorsunuz. Sayet birsey benzemiyorsa, O zaman vakitiniz bosa gidecektir. Bu zaman diliminde baska proje pesine gitmekte yarar var. Boyle uzun test verenler bunu anlamis degiller - time is money.
Bende size katiliyorum, boyle bir test ile bir tercumanin zamani sifir gibi gozukuyor. Bizde ekmek parasi kazanmak zorundayiz, biraz saygi gorulmek hakkimizdir.

[Subject edited by staff or moderator 2005-03-22 17:08]

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Profesyonel terc羹man bulamazlar Mar 22, 2005

2199 kelimelik test 癟evirisi, profesyonel bir terc羹man覺n 1 g羹nl羹k mesaisinde yapabilecei bir i. Mesele u ki hi癟bir profesyonel terc羹man覺n bu ie ay覺rabilecei bo vakti olduunu sanm覺yorum. Mesela benim elimde her zaman en az 3 g羹nl羹k i olur, bana toplu i verecek b羹ronun 1 hafta-10 g羹n 繹nceden "rezervasyon" yapmas覺 gerekir. ou profesyonel terc羹man i癟in de durum bundan farkl覺 deildir san覺r覺m.

Bu durumda bu istenen deneme 癟evirisini ancak ie yeni balayan, bir anlamda acemi terc羹manlar覺n yapmaya vakti olacakt覺r. Ee, onlara da kolay gelsin diyorum. Tabii bir dier sorun da deneme 癟evirisini kimin kontrol edecei. 20 kii deneme 癟evirisi g繹nderse 40 bin kelime yapar ki, bunlar覺 okuyacak kiiye de kolay gelsin
-----------------------------------------------------------
Tabii bir dier sorun da iin hacmi: 400,000 kelime
Deneyimlerime dayanarak, b繹yle bir iin 1-1,5 ay s羹rede 4 terc羹man taraf覺ndan yap覺laca覺n覺 d羹羹n羹yorum. Ki bu s羹re serbest 癟al覺an bir terc羹man i癟in piyasadan kopmas覺na neden olabilecek uzunlukta bir s羹re. 襤 bulma sorunu olmayan profesyonel bir terc羹man piyasa fiyatlar覺yla (kelimesi 0,03 $ = sayfas覺 7 YTL) bu ii kabul eder mi sizce? Yurtd覺覺 fiyatlarla (kelimesi 0,10 $) olsa d羹羹n羹lecek bir i ama bu artlarla piyasadan kopmaya demez gibi geliyor bana.

[Edited at 2005-03-22 16:02]

Sel癟uk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Kotar覺 Mar 22, 2005

Bal覺k uydu mu bilmiyorum, ama bu t羹r iler "kotarmak" i癟in al覺n覺r. 襤yi, "etli" itir. 襤yi para b覺rak覺r. (b羹ro a癟覺s覺ndan konuuyorum elbette, 癟evirmen a癟覺s覺ndan deil). B羹rolar b繹yle bir ii her zaman yakalayamaz. Fiyat覺 da iyi alm覺 ve kotaracak adam da bulunmusa, tek kalemde, tek faturada 30-40K hem de $ cinsinden iyi parad覺r.

"Deneme metnini" ben de g繹rd羹m. .03'ten i almay覺 d羹羹nd羹羹m i癟in deil (ki, fiyat覺m覺 yukar覺 癟ekmeye haz覺rlan覺yorum), merak ettiim i癟in. Ger癟ekten 癟ok uzun bir deneme. Hi癟bir profesyonel, 200-300 kelimeden fazla deneme 癟evirisi kabul etmez.

襤lan覺 veren arkada, iin hacmiyle deneme 癟evirisinin hacminin orant覺l覺 olmas覺 gerektiini d羹羹nm羹 herhalde!

Ben kendi ad覺ma, baz覺 istisnalar覺n d覺覺nda art覺k "羹cretsiz" deneme 癟evirisi de almamaya karar verdim. Kiisel sitemin deneme 癟evirisiyle ilgili sayfas覺n覺 da ona g繹re haz覺rlad覺m: Deneme 癟evirisi isteniyorsa, 羹cretini pein 繹dersiniz. 襤i bana verirseniz, deneme i癟in 繹dediiniz miktar覺 faturadan d羹eriz. Beenmezseniz, para bana kal覺r.

Yoksa, 繹yle g羹nler oluyor ki, birka癟 yerden birden "deneme 癟evirisi" isteniyor. Bir an gelir ki, deneme 癟evirisi yapmaktan i yapamaz hale gelirsiniz.

te yandan, 0.03 i癟 piyasaya 癟al覺an arkadalar a癟覺s覺ndan, iin hacmi de dikkate al覺nd覺覺nda, kabul edilebilir bulunabilir. Daha d羹羹e yapabilecek olanlar da vard覺r. Ancak b繹ylesine hacimli bir ie "angaje" olup, daha uygun ileri "ka癟覺rma" riski de yabana at覺l覺r deil dorusu.

uras覺 muhakkak ki, "quality is bound to be compromised."

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 23:27
Member
English to Turkish
Tabii ki deil Mar 22, 2005

Daha demin bir deneme 癟evirisi yapt覺m, 85 kelime. Beenirlerse 12k kelimelik bir i alaca覺m. Yani iin hacmini d羹羹nerek orant覺ya vurduumuzda da normal deil, art覺 2.199 kelimelik deneme metni g繹nderecek 5 kii 癟覺ksa bile -ki sanm覺yor ve ummuyorum- eder 10k kelime. Kim okuyacak bu deneme metinlerini?

Bence hepiniz fazla iyi niyetlisiniz veya ben fazla k繹t羹 niyetliyim, ama bu iin tamam覺n覺n 400k olduuna da inanm覺yorum. T覺klay覺p bakt覺ysan覺z deneme metni kendi i癟inde b羹t羹nl羹羹 olan bir metin. 襤in tamam覺n覺n bu olmad覺覺na, yani 2.199 kelime olmad覺覺na dair ne gibi bir garanti var ortada?

Neyse, bu forumu a癟t覺覺n 癟ok iyi olmu, Nilg羹n. B繹yle 癟evirmenlerde k羹sk羹nl羹k ve g羹vensizlik yaratabilecek durumlar覺 i癟imizde tutup kendi kendimize s繹ylenmek yerine hep birlikte konumam覺z 癟ok iyi oluyor. Asl覺nda ben, sitenin de bu konuda bir politikas覺 olmas覺 gerektiini d羹羹n羹yorum. Dolay覺s覺yla bunu T羹rk癟e forumda deil, uluslararas覺 forumlarda tart覺mak laz覺m. As覺l orada, mesela Jobs Systems forumunda yazman覺 繹nerebilir miyim?

Balaban Cerit  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
Mant覺kl覺 bir durum deil Mar 22, 2005

Sevin癟 Han覺m hakl覺: "Bu t羹r bir 繹rnekte uzun c羹mlelerin bulunduu, terminolojinin de bolca kullan覺ld覺覺 200-250 kelimelik bir metin yeter de artar bile." Hani, s繹zkonusu deneme metninde bir癟ok deiik uzmanl覺k alan覺 bulunsa, belki bu kadar uzun bir metninin gerekli olduu iddia edilebilir, bir yere kadar. Ama b繹yle bir durum da yok. O halde, s繹zkonusu ajans覺n niyeti iyi dahi olsa, akla zden'in yazd覺覺 t羹rden k繹t羹 bir olas覺l覺k geliyor. B繹yle bir olas覺l覺k s繹zkonusu olmasa bile, bu durum, k繹t羹 niyetli kiiler i癟in uygun bir 繹rnek yarat覺yor.

Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Normalmi;-) Mar 22, 2005

襤te bu kadaaaaar!

襤 kapanm覺 bile. Demek ki 2199 kelime test 癟evirisi yapmak normalmi! Biz tantana ederken aranan kan bulunmu arkadalar.

Ben hen羹z acemi terc羹man覺m ve bu piyasay覺 fazla tan覺m覺yorum. Bana 繹yle i akt覺覺 filan yok, ba覺m覺 ka覺yacak vaktim de 癟ok. Tuzum da kuru deil. Bug羹nlerde bo oturuyorum hatta. T覺p 癟evirisi yapmay覺 da 癟ok seviyorum. Ammaaaaaa ben bu ie bavurmad覺m. Bavurmad覺m 癟羹nk羹 baz覺 ilkeler, kurallar filan olmas覺 gerektiini d羹羹n羹yorum. Bu yaa geldim hal璽 ak覺llanmad覺m yani

Biriniz iyilik edip bu piyasada neler oluyor anlatsan覺z belki anlar覺m

Germany
Member
English to Turkish
Ben anlatay覺m bu piyasada neler oluyor Mar 22, 2005

Burada en son herkese ana avrat k羹frettikten sonra banlanan, fakat s羹rekli yeni kimlikler al覺p gelmekten bir t羹rl羹 vazge癟meyen, 繹zellikle kad覺n k覺l覺覺yla dolamay覺 seven, bu forumu hi癟birinizin g繹rmedii hakaret ve k羹f羹r mesajlar覺yla doldurmu olan, en son da beni ve mit'i tehdit etmeyi bir nevi bo zaman elencesi haline getirmi olan bir arkada覺m覺z var ya hani... ite ondan iki adet yeni tehdit mesaj覺 ald覺m, bu konuyu g羹ndeme getirmemizin "bizim 癟ocuklar覺 baya rencide etmi" olduunu bildiriyor. Kimsenin g羹nah覺n覺 almak istemem ama, siz yine kime i ve bilhassa deneme 癟evirisi yapt覺覺n覺za aman dikkat edin...

[Edited at 2005-03-22 22:09]

Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ah Xola ah Mar 22, 2005

襤yice kafam覺 kar覺t覺rd覺n, moralimi bozdun

Tehdit mesaj覺 yollamak... s繹ylenecek 癟ok s繹z var ama birden 羹st羹me yorgunluk 癟繹kt羹

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
?? Mar 22, 2005

Xola wrote:

Burada en son herkese ana avrat k羹frettikten sonra banlanan, fakat s羹rekli yeni kimlikler al覺p gelmekten bir t羹rl羹 vazge癟meyen, 繹zellikle kad覺n k覺l覺覺yla dolamay覺 seven, bu forumu hi癟birinizin g繹rmedii hakaret ve k羹f羹r mesajlar覺yla doldurmu olan, en son da beni ve mit'i tehdit etmeyi bir nevi bo zaman elencesi haline getirmi olan bir arkada覺m覺z var ya hani... ite ondan iki adet yeni tehdit mesaj覺 ald覺m, bu konuyu g羹ndeme getirmemizin "bizim 癟ocuklar覺 fena halde rencide etmi" olduunu bildiriyor. Kimsenin g羹nah覺n覺 almak istemem ama, siz yine kime i ve bilhassa deneme 癟evirisi yapt覺覺n覺za aman dikkat edin...

Ben bir tek kad覺n k覺l覺覺yla dolamas覺 k覺sm覺n覺 anlamad覺m ama konumuzla ilgisi yok herhalde.

Germany
Member
English to Turkish
Konuyu sapt覺rd覺覺m i癟in 繹z羹r dilerim ama b覺kt覺m art覺k bu hastal覺kla uramaktan, kusura bakmay覺n Mar 22, 2005

Sel癟uk Aky羹z anlamam覺:

Ben bir tek kad覺n k覺l覺覺yla dolamas覺 k覺sm覺n覺 anlamad覺m ama konumuzla ilgisi yok herhalde.

Bunda anlamayacak bir ey yok! Hi癟 mi duymad覺n sen, kad覺n k覺l覺覺yla dolaan erkek? ok var, oysa... Hem de eskiden beri.

[Edited at 2005-03-22 22:55]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

2199 kelimelik test 癟evirisi istemek normal mi?

Advanced search

BaccS Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search