Yard─▒m: Disney karakterleri
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 09:48
Member
English to Turkish
+ ...
Apr 1, 2005

Arkada┼člar, bir ├ževiri i├žin ┼ču karakterlerin T├╝rk├že'deki isimlerine ihtiyac─▒m var. Yard─▒mc─▒ olabileceklere ┼čimdiden ├žok te┼čekk├╝rler:

1 ├ľncelikle Varyemez Amca'n─▒n ye─čenleri olan ├╝├ž k├╝├ž├╝k ├Ârdek yavrusu. Bunlar─▒ asl─▒nda buldum da hangi isimleri daha eski ve yerle┼čmi┼č, hangileri daha yayg─▒n biliniyor, emin olam─▒yorum:

Cin, Can, Cem

ve

Cim, Tim, Mim

[Anla┼č─▒lan de─či┼čik d├Ânemlerde de─či┼čik isimler verilmi┼č bunlara; Ob├ęlix de mesela benim ├žocuklu─čumda Hopdediks'ti, ┼čimdi Oburiks yapm─▒┼člar - hi├ž de iyi etmemi┼člericon_frown.gif ]

2 Beagle Boys: Varyemez Amca'n─▒n servetine g├Âz diken haydutlar, tiplerini g├Âr├╝nce hat─▒rlar m─▒s─▒n─▒z acaba T├╝rk├že adlar─▒n─▒?

3 Bu da yine Varyemez'in servetine g├Âz diken Magica de Spell:

4 Son olarak elimdeki metinde Chisler McSue diye bir kere ge├žen bir tip var (yine Varyemez'in servetine g├Âz dikenlerden, dikmeyen olmas─▒ m├╝mk├╝n m├╝ hem?), ama bunu Google'da falan hi├ž bulamad─▒m. Sonra ba┼čka yerden Chisel McSue diye bir Donald Duck karakteri oldu─čunu g├Ârd├╝m, herhalde do─čru ad Chisel olsa gerek, anlam itibar─▒yla da uyuyor. Ama onun da resmini bulamad─▒m maalesef, hani olur da biri biliverir...

┼×imdiden te┼čekk├╝rler yard─▒mlar─▒n─▒zaicon_smile.gif
├ľzden

[Edited at 2005-04-02 05:08]

Chisel'─▒n resmini Balaban buldu (├žok te┼čekk├╝r ederim, Balaban), bir de ismini bilen ├ž─▒ksaicon_smile.gif

[Edited at 2005-04-02 05:10]

Not D├╝┼č├╝nd├╝m de, bunlar asl─▒nda Kudoz sorusu tabii. Ama resimlerini g├Âr├╝nce ├žok daha iyi tan─▒nabilir/hat─▒rlanabilirler diye d├╝┼č├╝nd├╝m. Kudoz'da da resim y├╝kleyemezdim. O y├╝zden burada sordum. Umar─▒m kimse a├ž─▒s─▒ndan bir sak─▒ncas─▒ yoktur.

[Edited at 2005-04-02 05:14]

smyrna
Local time: 10:48
English
Walt Disney Apr 2, 2005

[quote]Xola wrote:

Arkada┼člar, bir ├ževiri i├žin ┼ču karakterlerin T├╝rk├že'deki isimlerine ihtiyac─▒m var. Yard─▒mc─▒ olabileceklere ┼čimdiden ├žok te┼čekk├╝rler:

Disney Kahramanlar─▒ s├╝re├ž i├žerisinde y├╝zlerce isim de─či┼čikli─čine u─črad─▒lar
Donald Amca'n─▒n ye─čenleri i├žin, Can, Cim, Cem halen ge├žerli ve yayg─▒n
Magica De spell i├žin (Mistik)

Beagle Boys i├žin H─▒rs─▒z Karde┼čler ama tek tek isimlerini bilemeyece─čim
a┼ča─č─▒da verece─čim sitede t├╝m kahramanlar─▒n resimleri di─čer dillerdeki adlar─▒ var yard─▒mc─▒ olabilir.

http://duckman.pettho.com/characters/beagleb.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Duck

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
─░┼č bir tek haf─▒zaya kald─▒ Apr 2, 2005

smyrna wrote:

Smyrna, ├žok te┼čekk├╝rler.

Yaln─▒z birka├ž soru:

Cim mi, Cin mi? Ben hep n ile buluyorum. Asl─▒nda bir yerde de Con, Can, Cin falan gibi bir ┼čeyler buldum ama o yanl─▒┼č herhalde.

Bu Mistik'in ├Ân├╝nde sonunda ba┼čka laf yok mu, tek ba┼č─▒na b├Âyle Mistik mi sadece ismi?

Beagle Boys'un ise tek tek isimleri gerekmiyor zaten. Bu kadar─▒ yeter, ├žok te┼čekk├╝rler.

a┼ča─č─▒da verece─čim sitede t├╝m kahramanlar─▒n resimleri di─čer dillerdeki adlar─▒ var yard─▒mc─▒ olabilir.

Bu t├╝r sitelerin hepsine bakt─▒m, hatta burada da GP'de "B├╝t├╝n Dillerde Disney Karakterleri" diye bir s├Âzl├╝k var, ama T├╝rk├že'de bir tek Donald'─▒n Donald oldu─čunu yazm─▒┼člar, sa─č olsunlaricon_biggrin.gif

Yani i┼č sadece haf─▒zaya kald─▒, ancak birilerinin akl─▒na gelecek de bana s├Âyleyecek, san─▒yorum bak─▒labilecek b├╝t├╝n kaynaklar─▒ t├╝ketmi┼č durumday─▒m zaten. Ve iki soru daha:

Donald'a ben Vakvak Amca dendi─čini san─▒yordum, Donald'─▒n T├╝rk├žesi Donald m─▒?

Bir de bir ser├╝vende Fermies ve Terries ad─▒nda iki dizi yarat─▒k ge├žermi┼č, bunlar yerin alt─▒nda ya┼čar, Fermies yerkabu─čunu yukar─▒ do─čru iterek, Terries yanlara do─čru ├žeki┼čtirerek kim daha ├žok hareket ettirecek diye yar─▒┼č─▒rlarm─▒┼č. Depremler de b├Âyle olurmu┼č. Bunlar─▒ hat─▒rlayabilecek bir Allah'─▒n kulu var m─▒, tabii T├╝rk├žeye ├ževrildiyse o ser├╝ven?

Tekrar te┼čekk├╝r ediyorumicon_smile.gif

smyrna
Local time: 10:48
English
Walt Disney Karakterleri Apr 2, 2005

Xola wrote:

smyrna wrote:

Smyrna, ├žok te┼čekk├╝rler.

Yaln─▒z birka├ž soru:

Cim mi, Cin mi? Ben hep n ile buluyorum. Asl─▒nda bir yerde de Con, Can, Cin falan gibi bir ┼čeyler buldum ama o yanl─▒┼č herhalde.

Bu Mistik'in ├Ân├╝nde sonunda ba┼čka laf yok mu, tek ba┼č─▒na b├Âyle Mistik mi sadece ismi?

Beagle Boys'un ise tek tek isimleri gerekmiyor zaten. Bu kadar─▒ yeter, ├žok te┼čekk├╝rler.

Bu t├╝r sitelerin hepsine bakt─▒m, hatta burada da GP'de "B├╝t├╝n Dillerde Disney Karakterleri" diye bir s├Âzl├╝k var, ama T├╝rk├že'de bir tek Donald'─▒n Donald oldu─čunu yazm─▒┼člar, sa─č olsunlaricon_biggrin.gif

Yani i┼č sadece haf─▒zaya kald─▒, ancak birilerinin akl─▒na gelecek de bana s├Âyleyecek, san─▒yorum bak─▒labilecek b├╝t├╝n kaynaklar─▒ t├╝ketmi┼č durumday─▒m zaten. Ve iki soru daha:

Donald'a ben Vakvak Amca dendi─čini san─▒yordum, Donald'─▒n T├╝rk├žesi Donald m─▒?

Bir de bir ser├╝vende Fermies ve Terries ad─▒nda iki dizi yarat─▒k ge├žermi┼č, bunlar yerin alt─▒nda ya┼čar, Fermies yerkabu─čunu yukar─▒ do─čru iterek, Terries yanlara do─čru ├žeki┼čtirerek kim daha ├žok hareket ettirecek diye yar─▒┼č─▒rlarm─▒┼č. Depremler de b├Âyle olurmu┼č. Bunlar─▒ hat─▒rlayabilecek bir Allah'─▒n kulu var m─▒, tabii T├╝rk├žeye ├ževrildiyse o ser├╝ven?

Tekrar te┼čekk├╝r ediyorumicon_smile.gif

O─člumun ├žok sevdi─či karakterlerden, hen├╝z on ya┼č─▒nda ona sordum, Can, Cim, Cem dedi,elindeki dergilrde de bu ┼čekilde okudum A├ž─▒k├žas─▒ netde ben de "Cim" de─čil de "Cin" olarak buldum, hatta "Con" a da rastlad─▒m,Birde Halen T├╝rkiyede "DONALD AMCA" Ad─▒nda bir dergi var."DANILD" de─čil.Hatta ┼ču anda elimde bir tanesi var.├ľyle yaz─▒yor."Vakvak Amca" yine ayn─▒ dizinin ba┼čka bir versiyonu, bu ba┼čl─▒kta bir comic var ├Âyle de kullan─▒l─▒yor ayn─▒ kahramanlar...benzer hikyeler...
"Mistik" karakteri Frans─▒z Walt Disney literat├╝r├╝nde "Miss Thick" san─▒r─▒m,

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Balaban, Smyrna ve Ye┼čilyurt'a... Apr 4, 2005

... bir kez daha ├žok ├žok te┼čekk├╝rler.

Sevgiler,
├ľzden

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yard─▒m: Disney karakterleri

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search