https://www.proz.com/forum/turkish/30953-yard%FDm%3A_disney_karakterleri.html

Yardım: Disney karakterleri
Thread poster: Özden Arıkan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 07:08
Member
English to Turkish
+ ...
Apr 1, 2005

Arkadaşlar, bir çeviri için şu karakterlerin Türkçe'deki isimlerine ihtiyacım var. Yardımcı olabileceklere şimdiden çok teşekkürler:

1 Öncelikle Varyemez Amca'nın yeğenleri olan üç küçük ördek yavrusu. Bunları aslında buldum da hangi isimleri daha eski ve yerleşmiş, hangileri daha yaygın biliniyor, emin olamıyorum:

Cin, Can, Cem

ve

Cim, Tim, Mim
... See more
Arkadaşlar, bir çeviri için şu karakterlerin Türkçe'deki isimlerine ihtiyacım var. Yardımcı olabileceklere şimdiden çok teşekkürler:

1 Öncelikle Varyemez Amca'nın yeğenleri olan üç küçük ördek yavrusu. Bunları aslında buldum da hangi isimleri daha eski ve yerleşmiş, hangileri daha yaygın biliniyor, emin olamıyorum:

Cin, Can, Cem

ve

Cim, Tim, Mim

[Anlaşılan değişik dönemlerde değişik isimler verilmiş bunlara; Obélix de mesela benim çocukluğumda Hopdediks'ti, şimdi Oburiks yapmışlar - hiç de iyi etmemişler ]

2 Beagle Boys: Varyemez Amca'nın servetine göz diken haydutlar, tiplerini görünce hatırlar mısınız acaba Türkçe adlarını?

3 Bu da yine Varyemez'in servetine göz diken Magica de Spell:

4 Son olarak elimdeki metinde Chisler McSue diye bir kere geçen bir tip var (yine Varyemez'in servetine göz dikenlerden, dikmeyen olması mümkün mü hem?), ama bunu Google'da falan hiç bulamadım. Sonra başka yerden Chisel McSue diye bir Donald Duck karakteri olduğunu gördüm, herhalde doğru ad Chisel olsa gerek, anlam itibarıyla da uyuyor. Ama onun da resmini bulamadım maalesef, hani olur da biri biliverir...

Şimdiden teşekkürler yardımlarınıza
Özden

[Edited at 2005-04-02 05:08]

Chisel'ın resmini Balaban buldu (çok teşekkür ederim, Balaban), bir de ismini bilen çıksa

[Edited at 2005-04-02 05:10]

Not Düşündüm de, bunlar aslında Kudoz sorusu tabii. Ama resimlerini görünce çok daha iyi tanınabilir/hatırlanabilirler diye düşündüm. Kudoz'da da resim yükleyemezdim. O yüzden burada sordum. Umarım kimse açısından bir sakıncası yoktur.

[Edited at 2005-04-02 05:14]
Collapse

smyrna
smyrna
Local time: 08:08
English
Walt Disney Apr 2, 2005

[quote]Xola wrote:

Disney Kahramanları süreç içerisinde yüzlerce isim değişikliğine uğradılar
Donald Amca'nın yeğenleri için, Can, Cim, Cem halen geçerli ve yaygın
Magica De spell için (Mistik)

Beagle Boys için Hırsız Kardeşler ama tek tek isimlerini bilemeyeceğim
aşağıda vereceğim sitede tüm kahramanların resimleri diğer dillerdeki adları var yardımcı olabilir.

http://duckman.pettho.com/characters/beagleb.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Duck

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
İş bir tek hafızaya kaldı Apr 2, 2005

smyrna wrote:

Smyrna, çok teşekkürler.

Yalnız birkaç soru:

Cim mi, Cin mi? Ben hep n ile buluyorum. Aslında bir yerde de Con, Can, Cin falan gibi bir şeyler buldum ama o yanlış herhalde.

Bu Mistik'in önünde sonunda başka laf yok mu, tek başına böyle Mistik mi sadece ismi?

Beagle Boys'un ise tek tek isimleri gerekmiyor zaten. Bu kadarı yeter, çok teşekkürler.

aşağıda vereceğim sitede tüm kahramanların resimleri diğer dillerdeki adları var yardımcı olabilir.

Bu tür sitelerin hepsine baktım, hatta burada da GP'de "Bütün Dillerde Disney Karakterleri" diye bir sözlük var, ama Türkçe'de bir tek Donald'ın Donald olduğunu yazmışlar, sağ olsunlar

Yani iş sadece hafızaya kaldı, ancak birilerinin aklına gelecek de bana söyleyecek, sanıyorum bakılabilecek bütün kaynakları tüketmiş durumdayım zaten. Ve iki soru daha:

Donald'a ben Vakvak Amca dendiğini sanıyordum, Donald'ın Türkçesi Donald mı?

Bir de bir serüvende Fermies ve Terries adında iki dizi yaratık geçermiş, bunlar yerin altında yaşar, Fermies yerkabuğunu yukarı doğru iterek, Terries yanlara doğru çekiştirerek kim daha çok hareket ettirecek diye yarışırlarmış. Depremler de böyle olurmuş. Bunları hatırlayabilecek bir Allah'ın kulu var mı, tabii Türkçeye çevrildiyse o serüven?

Tekrar teşekkür ediyorum

smyrna
smyrna
Local time: 08:08
English
Walt Disney Karakterleri Apr 2, 2005

Xola wrote:

smyrna wrote:

Smyrna, çok teşekkürler.

Yalnız birkaç soru:

Cim mi, Cin mi? Ben hep n ile buluyorum. Aslında bir yerde de Con, Can, Cin falan gibi bir şeyler buldum ama o yanlış herhalde.

Bu Mistik'in önünde sonunda başka laf yok mu, tek başına böyle Mistik mi sadece ismi?

Beagle Boys'un ise tek tek isimleri gerekmiyor zaten. Bu kadarı yeter, çok teşekkürler.

Bu tür sitelerin hepsine baktım, hatta burada da GP'de "Bütün Dillerde Disney Karakterleri" diye bir sözlük var, ama Türkçe'de bir tek Donald'ın Donald olduğunu yazmışlar, sağ olsunlar

Yani iş sadece hafızaya kaldı, ancak birilerinin aklına gelecek de bana söyleyecek, sanıyorum bakılabilecek bütün kaynakları tüketmiş durumdayım zaten. Ve iki soru daha:

Donald'a ben Vakvak Amca dendiğini sanıyordum, Donald'ın Türkçesi Donald mı?

Bir de bir serüvende Fermies ve Terries adında iki dizi yaratık geçermiş, bunlar yerin altında yaşar, Fermies yerkabuğunu yukarı doğru iterek, Terries yanlara doğru çekiştirerek kim daha çok hareket ettirecek diye yarışırlarmış. Depremler de böyle olurmuş. Bunları hatırlayabilecek bir Allah'ın kulu var mı, tabii Türkçeye çevrildiyse o serüven?

Tekrar teşekkür ediyorum

Oğlumun çok sevdiği karakterlerden, henüz on yaşında ona sordum, Can, Cim, Cem dedi,elindeki dergilrde de bu şekilde okudum Açıkçası netde ben de "Cim" değil de "Cin" olarak buldum, hatta "Con" a da rastladım,Birde Halen Türkiyede "DONALD AMCA" Adında bir dergi var."DANILD" değil.Hatta şu anda elimde bir tanesi var.Öyle yazıyor."Vakvak Amca" yine aynı dizinin başka bir versiyonu, bu başlıkta bir comic var öyle de kullanılıyor aynı kahramanlar...benzer hikyeler...
"Mistik" karakteri Fransız Walt Disney literatüründe "Miss Thick" sanırım,

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Balaban, Smyrna ve Yeşilyurt'a... Apr 4, 2005

... bir kez daha çok çok teşekkürler.

Sevgiler,
Özden

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yardım: Disney karakterleri

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »