yeni ├╝yeden selam ve birka├ž soru: proz'dan ne oranda iş alabiliyorsunuz?
Thread poster: MeA
MeA
Czech Republic
Local time: 21:56
Czech to Turkish
+ ...
Apr 28, 2005

Herkese merhaba,

Uzun bir s├╝reden sonra girdi─čim bu forumda ilgimi ├žeken tart─▒┼čmalar─▒n geli┼čti─čini g├Ârd├╝m ve kat─▒lmaya karar verdim. As─▒l amac─▒m gevezelik de olsa, hemen ba┼čtan proz ile tan─▒┼čmamdan beri merak etti─čim bir konuyu a├žmak istiyorum, umar─▒m ters ka├žmaz: Platin veya de─čil, ger├žekten de bu site arac─▒l─▒─č─▒yla ge├žimini sa─člayan var m─▒? Veya: ─░┼člerinizin y├╝zde ka├ž─▒ buradan geliyor? Yanl─▒┼č anla┼č─▒lmas─▒n, hakikaten meraktan soruyorum, buradan bir i┼č beklentim yok...
Umar─▒m bayan moderat├Âr buradan di─čer ipliklere l├óf yeti┼čtirdi─čime k─▒zmaz, uzun de─čil, sadece:
@ikidille yeti┼čme: Kendim iki dilde b├╝y├╝t├╝ld├╝m, konu┼čmamda bir gecikme olu┼čmad─▒, okuma yazmay─▒ da okul ├ža─č─▒ndan ├Ânce s├Âkt├╝m. Yine de iki dilde ├žocuk yeti┼čtirmenin zararlar─▒ ile ilgili bilimsel bir kan─▒t i┼čime gelmezdi diyemem, her t├╝rl├╝ sorunumu ona bahane edebilirdim
omegaT ve openoffice ile ilgili deneyimlerim biraz uzun oldu, ilgili ipli─če kopyal─▒yorum, girer girmez mod'la tersle┼čmeyelim...

Herkese ba┼čar─▒ ve bol sab─▒r dileklerimle

mea

[Subject edited by staff or moderator 2005-04-28 20:18]

Direct link Reply with quote

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Deneme! Apr 28, 2005

Merhaba, foruma ho┼čgeldiniz. Ba┼čl─▒k, bir nevi 13. Cuma [i┼čte bir tane daha "e┼č┼ček ar─▒l─▒k" film ad─▒ ├ževirisi] k├óbusu efekti yaratmaya y├Ânelik tats─▒z bir ┼čakayd─▒ sadece

Proz'dan ge├žimini sa─člayan birka├ž ki┼či tan─▒yorum. Site sahibi Henry, sistem sorumlusu Jason, mal├« i┼čler sorumlusu Cathy ve birka├ž Proz.com eleman─▒ daha. Ama e─čer ├ževirmenleri soruyorsan─▒z, bizim as─▒l amac─▒m─▒z gevezelik etmek ┼×aka bir yana, belki i┼čy├╝k├╝n├╝n ├žok yo─čun oldu─ču dillerde -─░ng-─░sp gibi mesela- olabilir ama, en az─▒ndan T├╝rk├že'de tamamen Proz'dan ge├žim sa─članabilece─čini sanm─▒yorum. Ger├ži kendi ad─▒ma konu┼čay─▒m tabii, yine de uluslararas─▒ ├ževiri b├╝rolar─▒yla ba─člant─▒lar kurmak i├žin iyi olanaklar sundu─čunu s├Âyleyebilirim. Tabii bu sizin g├Âsterdi─činiz ├žabalara, kendinizi tan─▒tman─▒za, ili┼čki kurmak i├žin inisiyatif g├Âstermenize ve meslek├« becerilerinize de ba─čl─▒. Ger├ži sizin pek bir ┼čey yapman─▒za gerek yok. ├çek├že-T├╝rk├že ├ževiri yapan ka├ž ki┼či var ki?

Ben de bunu merak ettim. Bu iki dil aras─▒nda bir piyasa var m─▒? Edebiyat ├ževirisinde galiba Aslan Asker ┼×vayk'tan sonra -ve epey uzun bir s├╝re sonra- bir Kundera'n─▒n kitaplar─▒ yay─▒nland─▒, bir de Havel'in, ki ikisi de ├çek├že'den ├ževrilmi┼č de─čil. (─░lkininkiler zaten ├çek├že yaz─▒lm─▒┼č da de─čildi galiba.) Ticari ├ževiri? Benim kafamda koca bir bo┼čluk var, zaten nereden bilece─čim, anlat─▒rsan─▒z sevinirim tabii.

Ba┼čka ipliklere laf yeti┼čtirmenize bayan moderat├Âr k─▒zmaz, yaln─▒z bizim bir de baymayan moderat├Âr├╝m├╝z var, o ne der bilemem. Tek dilli T├╝rk├že konusuyla ba┼člay─▒p ikidillili─če d├Ân├╝┼čen foruma ilk elden katk─▒lar─▒n─▒z─▒ bekliyoruz. Yaln─▒z ben ikidilli yeti┼čmenin sak─▒ncalar─▒ndan de─čil, ikidilli yeti┼čememe durumlar─▒ndan s├Âz ettim. Baymazsa bir daha okuyun derim

Size de ba┼čar─▒lar ve bol sab─▒rlar.
├ľzden Ar─▒kan

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
├žek├že kitaplar Apr 28, 2005

├ľnce ilk sorumu biraz farkl─▒ soray─▒m: Peki buradan hi├ž i┼č alan oldu mu? Ya da ├Âdeme ile sorunu olan?

Sizin de dedi─činiz gibi ├çek├že-T├╝rk├že ├ževirilerde pek rek├óbet yok.
Bu alanda karde┼čimle birlikte tek tabanca say─▒l─▒r─▒z. Bizim d─▒┼č─▒m─▒zda birka├ž yeminli terc├╝man olsa da, onlar teknik konulara pek girmiyorlar. Yani mahkemelerin yan─▒nda ihaleler, g├╝venlik bilgi formlar─▒, bilirki┼či raporlar─▒, anla┼čmalar, yaz─▒l─▒m lokalizasyonu v.s. ikimize fazlas─▒yla yetiyor. Buraya i┼č i├žin de─čil, l├ókl├ók i├žin geldi─čimi s├Âylemi┼čtim ya...

"Peki niye soruyorsun bunlar─▒" derseniz: ger├žekten merak. ─░┼čin prensibi beni ilgilendiriyor. 1998 y─▒l─▒nda bu i┼če ba┼člad─▒─č─▒m─▒zda, internette serbest-meslek ├ževirmenlerin kay─▒tl─▒ oldu─ču bir veri taban─▒, bir nevi ajans olsa gibisinden bir ┼čeyler d├╝┼č├╝n├╝yordum. Ge├žen sene buray─▒ buldu─čumda elbette g├Âzlerim falta┼č─▒ gibi a├ž─▒ld─▒. Benim zaman─▒nda d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m, tabii ki bu denli devasa bir organizasyon de─čildi, sadece birka├ž ├ževirmen arkada┼č─▒mla olu┼čturaca─č─▒m ortak bir platformdu, hi├žbir zaman da ger├žekle┼čmedi.

Edebiyat konusuna gelince; Kundera, Havel, Ha┼ček ve ge├žen sene Almanca'dan ├ževrilen Ivan Klima d─▒┼č─▒nda T├╝rk├žele┼čtirilen ├çek yazar─▒ oldu─čunu sanm─▒yorum.

Kundera'n─▒n "┼×aka", "G├╝l├╝nesi A┼čklar", "Ayr─▒l─▒k Valsi" ve "Hayat Ba┼čka Yerde" kitaplar─▒ ├çek├že, "Varolman─▒n Unutulmaz Hafifli─či" roman─▒ ve ┼ču anda hat─▒rlayamad─▒─č─▒m di─čerleri Frans─▒zca yaz─▒lm─▒┼čt─▒r.

─░leride ├çek├že'den ├ževrilen yazar say─▒s─▒n─▒n artaca─č─▒n─▒ kesinlikle s├Âyleyebilirim, zira iki hafta sonra, ilk ├ževirdi─čim kitap olan Jachym (Yahim) Topol'un "Andel" isimli roman─▒ Norgunk Yay─▒nlar─▒ndan yay─▒mlanacak. Bu, benim i├žin bir ba┼člang─▒├ž oldu─ču i├žin ne kadar heyecanl─▒ oldu─čumu s├Âylememe gerek yoktur herhalde. Her t├╝rl├╝ ele┼čtiriye a├ž─▒k oldu─čumu da. ├çekinmeden paralay─▒n, z─▒rh─▒m kal─▒n...

Ayr─▒ca ┼×veyk'in yeni bir ├ževirisi yolda, Celal ├ťster yap─▒yor, bir makalede yazd─▒klar─▒na g├Âre bitmek ├╝zereymi┼č.

Sevgiler
m.

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
bir de... Apr 29, 2005

p.s. bays─▒n, baymas─▒n, ba┼č─▒m─▒ moderat├Ârlerle belaya sokmak istemem, bir daha olmaz, s├Âz ...

Germany
Member
English to Turkish
├ľnce zevkli konulardan ba┼člayal─▒m Apr 29, 2005

mea demi┼č ki:

iki hafta sonra, ilk ├ževirdi─čim kitap olan Jachym (Yahim) Topol'un "Andel" isimli roman─▒ Norgunk Yay─▒nlar─▒ndan yay─▒mlanacak. Bu, benim i├žin bir ba┼člang─▒├ž oldu─ču i├žin ne kadar heyecanl─▒ oldu─čumu s├Âylememe gerek yoktur herhalde. Her t├╝rl├╝ ele┼čtiriye a├ž─▒k oldu─čumu da. ├çekinmeden paralay─▒n, z─▒rh─▒m kal─▒n...

Tebrikler. Bunun heyecan─▒n─▒ ve sevincini tahmin edebiliyorum. ├ç─▒k─▒nca forumda tan─▒t─▒m─▒n─▒ yapars─▒n─▒z umar─▒m. Paralamay─▒z ayr─▒ca, ne demek. Ve bundan sonra T├╝rkiye'de ├çek├že edebiyat─▒n daha ├žok tan─▒nmas─▒n─▒ bekleyelim. Hem de ├Âzg├╝n dilinden ├ževrilerek tabii. Sizinki herhalde ilk olacak. Sayd─▒klar─▒n─▒zdan Ivan Klima'y─▒ daha ├Ânce duymad─▒m bile (so─čuk memlekette ya┼čad─▒─č─▒m i├žin i┼čim olmad─▒ herhalde), ├ževirisi iyiyse alay─▒m (meslek hastal─▒klar─▒m─▒ saymama gerek var m─▒?) ┼×vayk'─▒ da ┼čimdi Cel├ól ├ťster'in ├ževirmesine ├žok sevindim, bence ├žok iyi bir ├ževirmendir.

Bu arada, T├╝rk├že edebiyat ├çek Cumhuriyeti'nde tan─▒n─▒yor mu hi├ž?

Edebiyat konusuna gelince; Kundera, Havel, Ha┼ček ve ge├žen sene Almanca'dan ├ževrilen Ivan Klima d─▒┼č─▒nda T├╝rk├žele┼čtirilen ├çek yazar─▒ oldu─čunu sanm─▒yorum.

Kundera'n─▒n "┼×aka", "G├╝l├╝nesi A┼čklar", "Ayr─▒l─▒k Valsi" ve "Hayat Ba┼čka Yerde" kitaplar─▒ ├çek├že, "Varolman─▒n Unutulmaz Hafifli─či" roman─▒ ve ┼ču anda hat─▒rlayamad─▒─č─▒m di─čerleri Frans─▒zca yaz─▒lm─▒┼čt─▒r.

Varolman─▒n Dayan─▒lmaz Hafifli─či'nin ├çek├žesi yok mu peki, yani yine Kundera'n─▒n elinden ├ž─▒kma? ├ç├╝nk├╝ -┼čimdi burada yine bir meslek hastal─▒─č─▒ devreye giriyor, bak─▒n─▒z- ─░ngilizcesinden (The Unbearable Lightness of Being) -ve romanda bu a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesiyle oynanan yerlerden- hareketle isminin yanl─▒┼č ├ževrilmi┼č oldu─ču gibi bir ukalal─▒─č─▒n i─čvas─▒na kap─▒lm─▒┼č─▒md─▒r da senelerdir. Onu soracakt─▒m, ama Frans─▒zcaysa orijinali ┼čimdi size de g├╝venemem tabii Neyse, a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesinden ├Ât├╝r├╝, "dayan─▒lmaz" de─čil de, "ta┼č─▒nmaz" veya "kald─▒r─▒lmaz" olmal─▒yd─▒ gibi geliyor bana. E─čer ├Âyleyse, kaybolan kelime oyunlar─▒n─▒n ah─▒ bir g├╝n ├ž─▒kacakt─▒r

As─▒l sorunuza gelecek olursak...

├ľnce ilk sorumu biraz farkl─▒ soray─▒m: Peki buradan hi├ž i┼č alan oldu mu? Ya da ├Âdeme ile sorunu olan?

...i┼č ilanlar─▒ verildi─čine ve kapand─▒─č─▒na g├Âre i┼č alan oluyor tabii. Ve i┼č alan oldu─čuna g├Âre ├Âdeme sorunlar─▒ da oluyor Ben kendi deneyimimi anlatay─▒m: Bidleri kastediyorsan─▒z, Platin de─čilken hi├ž i┼č almad─▒m. Platin olduktan sonra da epey bir s├╝re almad─▒m. Sonra kafam bozuldu ve ben buradan bir i┼č alaca─č─▒m, arkada┼č, dedim, en az─▒ndan Platin paras─▒n─▒ ├ž─▒kartacak kadar. Epeyce d├╝┼č├╝k bir fiyat─▒ kabul ettim ve ald─▒m, ├žok fena da olmad─▒, z─▒rt p─▒rt i┼č g├Ânderen bir yer ├ž─▒kt─▒, ama hep mini mini i┼čler ve epeyce d├╝┼č├╝k fiyatlarla ─░kinci ald─▒─č─▒m i┼č ise s├Âylemesi ay─▒p 20 euroluk bir ┼čeydi, adam─▒n iyi niyetinden ┼č├╝phem yok, bence unuttu, ben de hat─▒rlatmaya utand─▒m, zaten aradan da ├žok zaman ge├žti, ├Âyle kald─▒, asl─▒nda salakl─▒k ettim, sigara param─▒ ├ž─▒kar─▒rd─▒m i┼čte - ├Âhh├ kk├Âhh├Â├Â├Â! ├ť├ž├╝nc├╝de hayat─▒m─▒n en edepsiz pazarl─▒─č─▒n─▒ ettim ve istedi─čim fiyata i┼č ald─▒m. (Buradan bir ders ├ž─▒kart─▒labilir bak─▒n!) Demek ki ├╝├ž senede ├╝├ž bid alm─▒┼č─▒m, biri hammaliye, ├Âb├╝r├╝ bakiye, ├╝├ž├╝nc├╝s├╝ edepsizlikle. ├ľn├╝m├╝zdeki ├╝├ž sene i├žinde daha fazlas─▒n─▒ almay─▒ da ummuyorum. (Ger├ži sitedeki de─či┼čiklikler fiyatlar─▒ yukar─▒ do─čru da itebilir belki.) Ama birincisi, bidlerin d─▒┼č─▒nda, yani sayfadan do─črudan ba─člant─▒ kurarak gittik├že daha ├žok i┼č geliyor; ikincisi, asl─▒nda internet ├╝zerinden ├žal─▒┼čmaya ba┼člayal─▒ beri, yani son 2-3 senedir, T├╝rkiye d─▒┼č─▒na yapt─▒─č─▒m b├╝t├╝n i┼čler d├Ân├╝p dola┼č─▒p bir ┼čekilde Proz ├╝yeli─čime ba─član─▒yor, yani g├Âr├╝n├╝rde Proz'a hi├ž de─čmeden buldu─čum m├╝┼čteriler bile dolayl─▒ olarak ya burada kurdu─čum ili┼čkilerin, ya buradan ├Â─črendi─čim yerlerin sonucu. Demek ki ba─člant─▒ ve g├Âr├╝n├╝rl├╝k, anahtar kelimeler.

Bu arada, OmegaT forumundaki yaz─▒n─▒zdan anlad─▒─č─▒ma g├Âre ├çek Cumhuriyeti'nde T├╝rkler'in ba┼č─▒ ├žok s─▒k belaya giriyor olmal─▒

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Local time: 22:56
Turkish to English
+ ...
Çek edebiyatı ve proz kaynakları Apr 29, 2005

A├ž─▒k├žas─▒ sevgili Xola'n─▒n a├ž─▒klamalar─▒ benim i├žin de ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ oldu bir nebze. Ben buradaki platin ├╝yelerin, yani benim gibi s─▒radan olmayan insanlar, s├╝rekli proz kaynakl─▒ beslendiklerini ve sabah ak┼čam outsourcer i┼či yapt─▒klar─▒n─▒ hayal ederdim. D├╝┼č├╝n├╝n bir, ben bile iki elin parmaklar─▒ kadar i┼č buldum proz sayesinde veya arac─▒l─▒─č─▒yla, ama ger├ži hep onlar buldu beni. Bu itibarla, platin olmak ger├žekten gerekli mi diye d├╝┼č├╝n├╝r oldum. Zaten Henry bir zamanlar bah┼četti─či VID payesini de sonralar─▒ geri alm─▒┼čken.. Proz mali kaynaklar─▒n─▒ sekteye u─čratmak istemem, ama...

├çek Edebiyat─▒ konusunda ger├žekten ilgili arkada┼čtan daha fazla bilgi rica ediyorum. Bu benim i├žin bakir bir alan, ayr─▒ca kendisine ho┼čgeldin demek isterim..

Xola wrote:

mea demi┼č ki:

iki hafta sonra, ilk ├ževirdi─čim kitap olan Jachym (Yahim) Topol'un "Andel" isimli roman─▒ Norgunk Yay─▒nlar─▒ndan yay─▒mlanacak. Bu, benim i├žin bir ba┼člang─▒├ž oldu─ču i├žin ne kadar heyecanl─▒ oldu─čumu s├Âylememe gerek yoktur herhalde. Her t├╝rl├╝ ele┼čtiriye a├ž─▒k oldu─čumu da. ├çekinmeden paralay─▒n, z─▒rh─▒m kal─▒n...

Tebrikler. Bunun heyecan─▒n─▒ ve sevincini tahmin edebiliyorum. ├ç─▒k─▒nca forumda tan─▒t─▒m─▒n─▒ yapars─▒n─▒z umar─▒m. Paralamay─▒z ayr─▒ca, ne demek. Ve bundan sonra T├╝rkiye'de ├çek├že edebiyat─▒n daha ├žok tan─▒nmas─▒n─▒ bekleyelim. Hem de ├Âzg├╝n dilinden ├ževrilerek tabii. Sizinki herhalde ilk olacak. Sayd─▒klar─▒n─▒zdan Ivan Klima'y─▒ daha ├Ânce duymad─▒m bile (so─čuk memlekette ya┼čad─▒─č─▒m i├žin i┼čim olmad─▒ herhalde), ├ževirisi iyiyse alay─▒m (meslek hastal─▒klar─▒m─▒ saymama gerek var m─▒?) ┼×vayk'─▒ da ┼čimdi Cel├ól ├ťster'in ├ževirmesine ├žok sevindim, bence ├žok iyi bir ├ževirmendir.

Bu arada, T├╝rk├že edebiyat ├çek Cumhuriyeti'nde tan─▒n─▒yor mu hi├ž?

Varolman─▒n Dayan─▒lmaz Hafifli─či'nin ├çek├žesi yok mu peki, yani yine Kundera'n─▒n elinden ├ž─▒kma? ├ç├╝nk├╝ -┼čimdi burada yine bir meslek hastal─▒─č─▒ devreye giriyor, bak─▒n─▒z- ─░ngilizcesinden (The Unbearable Lightness of Being) -ve romanda bu a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesiyle oynanan yerlerden- hareketle isminin yanl─▒┼č ├ževrilmi┼č oldu─ču gibi bir ukalal─▒─č─▒n i─čvas─▒na kap─▒lm─▒┼č─▒md─▒r da senelerdir. Onu soracakt─▒m, ama Frans─▒zcaysa orijinali ┼čimdi size de g├╝venemem tabii Neyse, a─č─▒rl─▒k/hafiflik meselesinden ├Ât├╝r├╝, "dayan─▒lmaz" de─čil de, "ta┼č─▒nmaz" veya "kald─▒r─▒lmaz" olmal─▒yd─▒ gibi geliyor bana. E─čer ├Âyleyse, kaybolan kelime oyunlar─▒n─▒n ah─▒ bir g├╝n ├ž─▒kacakt─▒r

As─▒l sorunuza gelecek olursak...

...i┼č ilanlar─▒ verildi─čine ve kapand─▒─č─▒na g├Âre i┼č alan oluyor tabii. Ve i┼č alan oldu─čuna g├Âre ├Âdeme sorunlar─▒ da oluyor Ben kendi deneyimimi anlatay─▒m: Bidleri kastediyorsan─▒z, Platin de─čilken hi├ž i┼č almad─▒m. Platin olduktan sonra da epey bir s├╝re almad─▒m. Sonra kafam bozuldu ve ben buradan bir i┼č alaca─č─▒m, arkada┼č, dedim, en az─▒ndan Platin paras─▒n─▒ ├ž─▒kartacak kadar. Epeyce d├╝┼č├╝k bir fiyat─▒ kabul ettim ve ald─▒m, ├žok fena da olmad─▒, z─▒rt p─▒rt i┼č g├Ânderen bir yer ├ž─▒kt─▒, ama hep mini mini i┼čler ve epeyce d├╝┼č├╝k fiyatlarla ─░kinci ald─▒─č─▒m i┼č ise s├Âylemesi ay─▒p 20 euroluk bir ┼čeydi, adam─▒n iyi niyetinden ┼č├╝phem yok, bence unuttu, ben de hat─▒rlatmaya utand─▒m, zaten aradan da ├žok zaman ge├žti, ├Âyle kald─▒, asl─▒nda salakl─▒k ettim, sigara param─▒ ├ž─▒kar─▒rd─▒m i┼čte - ├Âhh├ kk├Âhh├Â├Â├Â! ├ť├ž├╝nc├╝de hayat─▒m─▒n en edepsiz pazarl─▒─č─▒n─▒ ettim ve istedi─čim fiyata i┼č ald─▒m. (Buradan bir ders ├ž─▒kart─▒labilir bak─▒n!) Demek ki ├╝├ž senede ├╝├ž bid alm─▒┼č─▒m, biri hammaliye, ├Âb├╝r├╝ bakiye, ├╝├ž├╝nc├╝s├╝ edepsizlikle. ├ľn├╝m├╝zdeki ├╝├ž sene i├žinde daha fazlas─▒n─▒ almay─▒ da ummuyorum. (Ger├ži sitedeki de─či┼čiklikler fiyatlar─▒ yukar─▒ do─čru da itebilir belki.) Ama birincisi, bidlerin d─▒┼č─▒nda, yani sayfadan do─črudan ba─člant─▒ kurarak gittik├že daha ├žok i┼č geliyor; ikincisi, asl─▒nda internet ├╝zerinden ├žal─▒┼čmaya ba┼člayal─▒ beri, yani son 2-3 senedir, T├╝rkiye d─▒┼č─▒na yapt─▒─č─▒m b├╝t├╝n i┼čler d├Ân├╝p dola┼č─▒p bir ┼čekilde Proz ├╝yeli─čime ba─član─▒yor, yani g├Âr├╝n├╝rde Proz'a hi├ž de─čmeden buldu─čum m├╝┼čteriler bile dolayl─▒ olarak ya burada kurdu─čum ili┼čkilerin, ya buradan ├Â─črendi─čim yerlerin sonucu. Demek ki ba─člant─▒ ve g├Âr├╝n├╝rl├╝k, anahtar kelimeler.

Bu arada, OmegaT forumundaki yaz─▒n─▒zdan anlad─▒─č─▒ma g├Âre ├çek Cumhuriyeti'nde T├╝rkler'in ba┼č─▒ ├žok s─▒k belaya giriyor olmal─▒

Germany
Member
English to Turkish
Yan─▒lt─▒c─▒ olmak istemem Apr 29, 2005

Serkan, Xola'n─▒n fla┼č if┼čaatlar─▒n─▒ de─čerlendirir:

A├ž─▒k├žas─▒ sevgili Xola'n─▒n a├ž─▒klamalar─▒ benim i├žin de ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ oldu bir nebze. Ben buradaki platin ├╝yelerin, yani benim gibi s─▒radan olmayan insanlar, s├╝rekli ProZ.com kaynakl─▒ beslendiklerini ve sabah ak┼čam outsourcer i┼či yapt─▒klar─▒n─▒ hayal ederdim. D├╝┼č├╝n├╝n bir, ben bile iki elin parmaklar─▒ kadar i┼č buldum ProZ.com sayesinde veya arac─▒l─▒─č─▒yla, ama ger├ži hep onlar buldu beni. Bu itibarla, platin olmak ger├žekten gerekli mi diye d├╝┼č├╝n├╝r oldum.

Proz'dan i┼č bulamad─▒m demedim zaten, bidlerde ba┼čar─▒l─▒ olmad─▒─č─▒m─▒ s├Âyledim, yoksa Proz'dan i┼č bulunuyor. Platin olmakla s─▒radanl─▒─č─▒n / s─▒rad─▒┼č─▒l─▒─č─▒n bir ilgisi yok. Eminim sen de yan─▒lt─▒c─▒ olmak istemezsin

Zaten Henry bir zamanlar bah┼četti─či VID payesini de sonralar─▒ geri alm─▒┼čken.. ProZ.com mali kaynaklar─▒n─▒ sekteye u─čratmak istemem, ama...

Sevgili Serkan, bu konuda da niye inatla yan─▒lmaya devam ediyorsun, anlam─▒yorum. VID, bah┼čedilen bir ┼čey de─čil. Kredi kart─▒yla ├Âdeme yapma ve VID yetkisi olan bir ├╝yeyle y├╝z y├╝ze gelme d─▒┼č─▒nda VID'lenme yolu yok. Senin ba┼č─▒na gelen bir teknik aksakl─▒kt─▒, d├╝zeltildi. Bazen olur b├Âyle ┼čeyler, bir milyon tane kod d├Ân├╝yor ┼ču sayfalarda. Benim de gelmi┼čti ba┼č─▒ma, daha ger├žekten VID'lenmeden ├Ânce bir geceli─čine yanl─▒┼čl─▒kla VID olmu┼čtum.

Senin yapaca─č─▒n, burada bask─▒ unsuru olu┼čturup bu tembellere powwow d├╝zenletmek, o kadaaar! Serkan, bir de rica etsem, ┼ču al─▒nt─▒lar─▒ daha k─▒sa tutabilir misin, sayfay─▒ a┼ča─č─▒ indirene kadar bayg─▒nl─▒k geliyor insana ├çok te┼čekk├╝rler.

[Edited at 2005-04-29 21:00]

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Boyun b├Âlgesi Apr 29, 2005

Tabi ki, bayan (han─▒m manas─▒nda) modumuza kar┼č─▒ boynumuz k─▒ldan dahi incedir..

Xola serkan'─▒ d├╝zeltiverir;
-k─▒sa tutulan al─▒nt─▒-

L├╝tfen Xola'n─▒n dediklerini dikkate al─▒n─▒z, o benden iyi bilir...

Germany
Member
English to Turkish
Estağfurullah Apr 29, 2005

Sayfaların yok yere uzamaması i├žin bir ricada bulundum ben sadece. Mesela yukarıda benim mesajım iki, mea'nınki ├╝├ž kere yayınlanmış oluyor, buna gerek var mı? Alıntılardan, alıntılama sebebiyle bağlantısı olmayan yerleri ├žıkarmak zor bir iş değil oysa.

[Edited at 2005-04-30 02:11]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Soru┼č ┼čekli Apr 29, 2005

Bu soruyu zaman zaman duyuyoruz, ancak san─▒r─▒m sorunun sorulu┼č ┼čekli biraz "soru"nlu.

Prozda ├žok i┼č olabilir, ama siz hi├ž bir i┼č alamayabilirsiniz.
Prozda hi├ž i┼č olmayabilir, ama siz hep i┼č yap─▒yor olabilirsiniz.

Prozda ├žok i┼čin olmas─▒ size i┼č garantisi vermedi─či gibi, i┼č olmamas─▒ da sizi i┼čsiz b─▒rakmaz.

├ľrne─čin,ki┼čisel olarak, ┼×ubat ba┼č─▒ndan bu yana prozdan tek bir i┼č bile almad─▒m. Ama tamamen de bo┼č de─čilim.

Soruyu belki de ┼ču ┼čekilde ortaya koymak daha do─čru: Bir ├ževirmen olarak, yeterli i┼či bulabiliyor musunuz?

Ya da prozun ├Âzellikleri dikkate al─▒narak soru ┼č├Âyle daralt─▒labilir: ─░nternet ├╝zerinden i┼č (ya ta yeterince i┼č) almak m├╝mk├╝n m├╝d├╝r?
SB

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
├ľl├╝lerin sak─▒z─▒ ve dirilerin helvas─▒ Apr 29, 2005

Merhabalar,

Bizim orada bu t├╝rden bir kar┼č─▒la┼čt─▒rma i├žin ┼ču ifade kullan─▒l─▒r.

"├ľl├╝ler zannedermi┼č ki d├╝nyadakiler her g├╝n un helvas─▒ yiyorlar; diriler de sanarm─▒┼č ki ├Âl├╝ler i┼č g├╝├ž yok g├╝nlerini sak─▒z ├žatlatarak ge├žiriyor"

Ancak her iki durum i├žin de san─▒lan s├Âzkonusu de─čil. Yani; proz.com dan i┼č ya─čm─▒yor ama, i┼č al─▒nm─▒yor da de─čil.

Dahas─▒ benim gibi fazla bid etmeyen, işleri bid ettikten sonra da takib etme-arkas─▒ndan ko┼čturmay─▒ da genelde ihmal etme huyunda olan birisine bile proz.com'dan i┼č geliyor. Tabi bir y─▒lda ald─▒─č─▒n i┼či sayarsan yine fazla de─čil ama; matematik yalan s├Âylemez, geliyor mu evet!

araya bir f─▒kra katarak s├╝sleyelim:
Bir grup arkada┼č helikopterlere binip bir yere gidiyormu┼č. ─░├žlerinden bir ekip yolunu kaybetmi┼č ve al├žalm─▒┼č, a┼ča─č─▒da gezinmekte olan bir adam seslenmi┼č: Amcaa biz neredeyiz? Buras─▒ neresi?
Adam biraz d├╝┼č├╝nm├╝┼č sonra:
- Bir helikopterin i├žinde ve olduk├ža al├žaktas─▒n─▒z!
Onu duyan arkada┼č─▒na d├Â├╝p. Bu adam kesinlikle matematik├ži demi┼č. Pilot nerden bildin deyince:
- Birincisi bu cevab─▒ veremek i├žin ├žok d├╝┼č├╝nd├╝. ─░kincisi s├Âyledi─činin hi├ž bir ┼čeye faydas─▒ yok!

Neyse konuya d├Ânecek olursak en son ald─▒─č─▒m i┼čin hiayesini anlatay─▒m da sonra var─▒n siz g├Âr├╝n:
Vermi┼č oldu─ču ilan─▒n ├Âzelliklerine tam uyan kullan─▒c─▒ say─▒s─▒ az diye bir grup proz.com pro'suna e-mail at─▒p proje hakk─▒nda bilgi vermek alicenapl─▒─č─▒n─▒ g├Âsteren bir proje sahibi sayesinde platinum olmay─▒ d├╝┼č├╝nmeye ba┼člad─▒m.
Bilgisayar─▒n ba┼č─▒nda olup da mesaj gelir gelmez 10 dakika i├žinde adamlarla telefonda g├Âr├╝┼čmesem i┼č kesin ba┼čkas─▒n─▒n idi. Tabi k─▒smet de bizeymi┼č.

├ľzetle anlatt─▒klar─▒m beni bulan i┼čler, benim buldu─čum i┼čler de─čil. Ve ben ayn─▒ durumun b├╝t├╝n proz.com pro'lar─▒ i├žin de ge├žerli olabilece─čine dair bir ├Ân kabullenmeye sahibim.

Kapat─▒rken ├çekya da T├╝rklerin ba┼č─▒ beladaym─▒┼č yorumuna bir f─▒kra ile cevap verelim.

Tan─▒d─▒k bir f─▒kra ama tekrar yazay─▒m da tan─▒yanlar da tebess├╝m etin:
Ali bir Alman okulunda ├Â─črenciymi┼č. Alman ├Â─črencilerin T├╝rk Alman ayr─▒m─▒ yapmalar─▒ndan ┼čikayet eden ├Â─črenciye ├Â─čretmeni: Ali demi┼č. Bu g├╝nden itibaren sen de Almans─▒n. ve ad─▒n Wilhelm. Ali sevinmi┼č eve gelmi┼č durumu annesine anlatm─▒┼č. Daha laf─▒n─▒ hen├╝z tamamlam─▒┼č ki annesi surat─▒na ge├žirmi┼č.
Ali a─člayarak yata─č─▒na gitmi┼č. Ak┼čam babas─▒ i┼čten gelmi┼č. Alinin sol yan─▒ k─▒rm─▒z─▒-mor aras─▒. Ali a─čl─▒yor. Babas─▒ sormu┼č. Ali ba┼člam─▒┼č: Baba bug├╝n okulda b├Âyle oldu ben de Anneme demi┼č ve daha anlatt─▒m diyemeden bu defa baba ge├žirmi┼č tokad─▒. Pataklam─▒┼č Ali'yi.
Sabah ali boynu b├╝k├╝k okula gitmi┼č y├╝z g├Âz morarm─▒┼č. Aliye sormu┼č ne oldu ali bu vaziyet ne?
Ali ├Â─čretmenine:
- Daha hen├╝z 24 saattir Alman'─▒m ve T├╝rkler ile ba┼č─▒m beyalay girdi.

Hadi hepinize bol i┼č ve kazan├žlar.

[Edited at 2005-04-29 08:01]

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
cevaplara te┼čekk├╝rler Apr 29, 2005

Ivan Klima hakk─▒nda benim de pek bilgim yok, uzun zaman ├Ânce bir roman─▒n─▒ okumu┼čtum, ismini bile hat─▒rlam─▒yorum.

Milan Kundera'n─▒n ├çek Cumhuriyetindeki konumu ger├žekten ilgin├ž, hatta garip. Kendisi 90 sonras─▒nda geri d├Ânenler aras─▒nda de─čildi, sadece "incognito" geliyor ve birka├ž eski dostu hari├ž kimseyle g├Âr├╝┼čm├╝yor, bas─▒nla asla. Duydu─čum kadar─▒yla, ├ževiri konusunda k─▒l─▒ k─▒rk yar─▒yor desek az olur. ├çevirmenlere tam anlam─▒yla cehennem azaplar─▒ ├žektiriyor. Ayr─▒ca Fransa'da ├ž─▒kan bir├žok kitab─▒ ├çek├že'ye ├ževrilmedi, zira ├╝stat izin vermiyor. A├ž─▒klama: Kitaplar─▒ ├çek├že'ye ├ževrilse, tekrar ├╝zerlerinden ge├žmesi gerekecek, bu i┼či titizce yapmak istedi─či i├žin ├žok vakit alacak, buna zaman─▒ yok, ├ž├╝nk├╝ eski i┼čleriyle de─čil, ┼čimdi yazmak istedikleri onu daha ├žok ilgilendiriyor. Elbette kamuoyuna bu tav─▒rlar pek ┼čirin gelmiyor. ┼×ahsen en ├žok 60'l─▒ y─▒llarda ├çek├že yazd─▒klar─▒n─▒ sevsem de, bence anla┼č─▒l─▒r, hatta sempatik bir durum. ├ľzellikle bas─▒nla hi├ž g├Âr├╝┼čmemesi ve filmcilere o rezil film i├žin iyi bir kaz─▒k atmas─▒. Varolman─▒n Dayan─▒lmaz Hafifli─či, ├çek├že'ye de "dayan─▒lmaz" olarak ├ževrildi.
Burada T├╝rk edebiyat─▒ hi├ž tan─▒nm─▒yor, 60larda Aziz Nesin'in bir kitab─▒ ├ževrilmi┼č, bir de Naz─▒m Hikmet, ama kimse tan─▒m─▒yor. Sevim Burak veya O─čuz Atay veya Ahmet Hamdi Tanp─▒nar, ├ževrilebilecek kitap ├žok.
├çekya'da (├çek CUmhuriyeti ├žok uzun ama ├çekya kulak t─▒rmalay─▒c─▒, ah ah niye ayr─▒ld─▒ salatal─▒klar, ├çekoslovakya ne g├╝zeldi ayr─▒ca upuzun kelimeler filan t├╝retebiliyorunuz, aah ah. ┼×imdi yine united states of europe'da bulu┼čtular ya neyse...) ger├žekten de vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n ba┼č─▒ s─▒k s─▒k belaya giriyor, mesela yar─▒n bir d├╝─č├╝ne gidiyorum.)
─░┼č konusundaki ayd─▒nlat─▒c─▒ cevaplar─▒n─▒z i├žin ├žok te┼čekk├╝rler, edindi─čim genel kan─▒, genelde az da olsa bir ┼čeyler geliyor olmas─▒, g├╝zel. Bir de tabii g├Âr├╝nebilirlik konusu var, bunu hi├ž az─▒msamamak l├óz─▒m. ─░nternet ├╝zerinden i┼č bulma prensip olarak ├žok ho┼č, belki baz─▒ gayr─▒ ciddi ajanslara biraz k├Âstek olur, hi├ž de fena olmaz.
F─▒kray─▒ tan─▒m─▒yordum, hemen e┼če dosta anlatmaya ba┼člad─▒m.
├çek edebiyat─▒ hakk─▒nda bilgi, hm, biraz daha a├žarsan─▒z bilgilerim dahilinde yard─▒mc─▒ olmaktan mutluluk duyar─▒m, ┼ču anda nereden ba┼člayaca─č─▒m─▒ pek bilemiyorum.
Herkes 100lerce sayfal─▒k e─členceli ├ževiriler ve sevgiler dilerim,

m.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

yeni ├╝yeden selam ve birka├ž soru: proz'dan ne oranda iş alabiliyorsunuz?

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search