Türkçe karakter sorunu [Firefox]
Thread poster: Özden Arıkan
Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 15:08
Member
English to Turkish
+ ...
Apr 28, 2005

Arkadaşlar, iki gündür karakterimiz bozuldu. Ben son forum konularını ve Kudoz sorularını hâlâ bozuk görüyorum, sizde de öyle mi görünüyor? Browser'ımla mı oynayacağım, yoksa Proz'da edit mi yapacağım ben de şaşırdım çünkü. Diğer dillerde de aynı sorun vardı (Rusça, Yunanca, vb, farklı alfabe veya karakter kullanan diller, Almanca'da da mesela) hepsi düzeldi bir biz kaldık, Support ... See more
Arkadaşlar, iki gündür karakterimiz bozuldu. Ben son forum konularını ve Kudoz sorularını hâlâ bozuk görüyorum, sizde de öyle mi görünüyor? Browser'ımla mı oynayacağım, yoksa Proz'da edit mi yapacağım ben de şaşırdım çünkü. Diğer dillerde de aynı sorun vardı (Rusça, Yunanca, vb, farklı alfabe veya karakter kullanan diller, Almanca'da da mesela) hepsi düzeldi bir biz kaldık, Support Request'ten de sanki bir tek bende sorun varmış gibi bir izlenime kapıldım, o yüzden soruyorum. Sizde durum nedir?

[Edited at 2005-04-28 20:01]

[Edited at 2005-05-27 16:45]
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 10:08
English to Turkish
+ ...
sorun yok Apr 28, 2005

Proz'dan durup dururken 14 tane "posting notification." E bunun hesabını bir gün sorarım elbet...

Bende ne Turkish forum anasayfasında sorun var, ne de bu konu başlığında. Firefox 1 ve Netscape 4(!) ile denedim. Encoding'i seçmeye bile gerek yok; sanırım baştaki doctype kodundan alet kendisi anlıyor.

Aziz

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 17:08
English to Turkish
+ ...
sorun yok Apr 28, 2005

Ben de gayet güzel görüyorum bütün harfleri. üstelik internet explorer kullanıyorum:-)

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Çıldıracam ya! Apr 28, 2005

Kusura bakmayın, valla çok mahcubum
Ben iki gündür sessiz sedasız Firefox ayarlarıyla oynayıp duruyordum zaten, ta ki bugün bu forumu görünce dellenip sağa sola başvurmaya başladım. ISO'yu mu ne zorlamışlar, ne demek oluyorsa, fakat o forumda da benden başka herkesin sorunu çözüldü zaten. Şimdi I
... See more
Kusura bakmayın, valla çok mahcubum
Ben iki gündür sessiz sedasız Firefox ayarlarıyla oynayıp duruyordum zaten, ta ki bugün bu forumu görünce dellenip sağa sola başvurmaya başladım. ISO'yu mu ne zorlamışlar, ne demek oluyorsa, fakat o forumda da benden başka herkesin sorunu çözüldü zaten. Şimdi IE 6 ile girdim, her şey düzgün görünüyor. Demek sorun gerçekten Firefox ayarlarındaymış. Ama ben IE kullanmak istemiyorum, lütfen Firefox'un dilinden anlayan biri bana yol yordam göstersin. Sorun şu: Karakter kodlamasını Türkçe Win 1254 yapınca düzeliyor bu meret, ama sayfa değiştirince hop yine Batı Avrupa 1252'ye veya ISO bilmemneye dönüyor. Bunu nasıl yerine mıhlayabilir, sticky yapabilirim? Bir de, Proz'dan başka hiçbir web sitesinde bu sorun olmuyor. İmdat!
Collapse

Nazim Aziz Gokdemir
Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 10:08
English to Turkish
+ ...
iki ihtimal Apr 28, 2005

Özden, ben uzun süredir Firefox kullanıyorum; genellikle (her türlü) problem yaşandığında kaynağı şudur:

"If you run into problems using Firefox (e.g. problems starting after installing an extension, or other features not functioning properly), the first thing you're usually asked to do in the tech support forum is to create a new profile. This tutorial will not only show you how to do that, but also how to create backups and move or restore existing profiles."... See more
Özden, ben uzun süredir Firefox kullanıyorum; genellikle (her türlü) problem yaşandığında kaynağı şudur:

"If you run into problems using Firefox (e.g. problems starting after installing an extension, or other features not functioning properly), the first thing you're usually asked to do in the tech support forum is to create a new profile. This tutorial will not only show you how to do that, but also how to create backups and move or restore existing profiles."

(http://www.mozilla.org/support/firefox/profile)

Bu adreste sanırım sorunun cevabını bulacaksın. Ama mutlaka yukarıda altını çizdiğim "backup" mevzuunu iyi oku; ve ayrıca benim gibi bookmark'larına çok önem veriyorsan bilgisayarında önce o dosyayı bul (profil dosyasının içinde derinlerde bir yerde bir user dosyasında bulacaksın: mesela C/ Documents and Settings/ Ozden/ Application Data/ Mozilla/ Firefox/ Profiles/ default.up7/ bookmarks.html) ve bir yere kopyala. Bazen Firefox crash sonrası karşına "tertemiz" bir profille çıkabilir ve yılların birikimi olan bookmark'larını kaybetmek istemiyorsan -- gerçi paniğe kapılmazsan yeni profil yaratıp sonra eskisine dönerek türlü işkenceden sonra bookmark'larına kavuşman mümkün ama yine de -- bunları ara sıra bir yerde "backup" olarak muhafaza et. Bildiğin bir yerde kopya olursa en kötü ihtimalle temiz profildeki yeni sıfır kilobaytlık bookmarks.html yerine backup bookmark dosyasını koyarsın.

Neyse, profil işine girmeden önce şunu dene, belki sorunu çözer:

Tools/Options/General/Languages/Default Character Encoding (Turkish'i seç) ve OK.
Collapse

Özden Arıkan
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Çok teşekkürler, Aziz Apr 28, 2005

Son söylediğini -kolay olanı- birkaç seçenek halinde denedim olmadı, artık öbürünü yapacağım ama çok fazla Yerimim var, Firefox Türkçe terminolojisiyle, artık yarına bıraktım. Verdiğim rahatsızlık için herkesten bir kez daha özür dilerim

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Bilgisayarın var, derdin var! Apr 29, 2005

Merhabalar,

Bir süredir artık ben de yazarken klavyemi değiştirip karakterleri arayarak yazmaya çalışıyoprum. Ancak aynı sorun kısmen bende de var!

Bu başlık altındaki bazı mesajlardaki Türkçe karakterleri görebildiğim halde, bazı mesajlardaki I, Ğ ve Ş harflerini " raftan düşen haşlanmış yumurta gibi görüyorum. Ne tamamen dağılıyor ne de özelliğini koruyabiliyor yani...

Şu an kalvyem Tr modunda. Win dili ENG ancak ikinci
... See more
Merhabalar,

Bir süredir artık ben de yazarken klavyemi değiştirip karakterleri arayarak yazmaya çalışıyoprum. Ancak aynı sorun kısmen bende de var!

Bu başlık altındaki bazı mesajlardaki Türkçe karakterleri görebildiğim halde, bazı mesajlardaki I, Ğ ve Ş harflerini " raftan düşen haşlanmış yumurta gibi görüyorum. Ne tamamen dağılıyor ne de özelliğini koruyabiliyor yani...

Şu an kalvyem Tr modunda. Win dili ENG ancak ikinci dil TR ve IE nin Aziz'in söylediği Türkçe eklemesi yapılmış durumda. Ancak yine de bazı karekterleri benim PC göremiyor veya yanlış görüyor. Bu sebeple ben kısmen kullanıcının kısmen de mesajı gönderen veya da sistem bilgisayarına bağlı olduğunu düşünmekteyim.

Kolay gelsin
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkçe karakter sorunu [Firefox]

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »