Uygulama çevirisinde ücret ne olmalı
Thread poster: amelie08
amelie08
amelie08
Türkiye
Local time: 18:57
Turkish to Spanish
+ ...
Oct 16, 2017

Ücretlendirme nasıl olmalı? Her ne kadar kod ve tekrarlanan aynı kelimeler olsa da tercüman bunları da sisteme girmek zorunda. Ancak ücretlendirmeye dahil edilmemiş. Bu nedenle çok zaman harcayarak, bana göre az bir ücret alacağım.

Ben ücretimi normalde kelime başına alıyorum, bana gelen listeye bakıyorum bazı yerler var paragraf gibi 1 satır olarak hesaplanmış, yani içinde 3 kelime mi beş kelime mi var bakılmamış. Normalde böyle mi?

Sizler
... See more
Ücretlendirme nasıl olmalı? Her ne kadar kod ve tekrarlanan aynı kelimeler olsa da tercüman bunları da sisteme girmek zorunda. Ancak ücretlendirmeye dahil edilmemiş. Bu nedenle çok zaman harcayarak, bana göre az bir ücret alacağım.

Ben ücretimi normalde kelime başına alıyorum, bana gelen listeye bakıyorum bazı yerler var paragraf gibi 1 satır olarak hesaplanmış, yani içinde 3 kelime mi beş kelime mi var bakılmamış. Normalde böyle mi?

Sizler hiç yaptınız mı? Nasıl hesaplanmalı çeviri hizmeti?

Örnek verecek olursam cep telefonlarında kullandığımız; WhatsApp, Tinder vb. uygulamalar.
Teşekkürler.

[Edited at 2017-10-16 12:39 GMT]
Collapse

Fikret Yesilyurt
Fikret Yesilyurt  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
bence ücrete dâhil edilmemeli Nov 7, 2017

Kodların ücretlendirmeye dâhil edilmemesi "bence" mantıklı. Trados ve benzeri yazılımlar olsun, cloud-based web arayüzler olsun, kaynak metni 1 saniye bile almadan hedef segmente klavye kısayoluyla aktarabiliyorum. Arasında çevrilecek 1-2 kelime varsa sadece orayı çevirerek birkaç saniyede bir sonraki segmente geçiyorum. Burada sisteme girmekle uğraşmak gibi bir külfet yok pek. Sonuçta 5 satırlık kodu 2 saniyede çevirip geçiyorum. Bir de genel olarak hesaplamayla ben uğra... See more
Kodların ücretlendirmeye dâhil edilmemesi "bence" mantıklı. Trados ve benzeri yazılımlar olsun, cloud-based web arayüzler olsun, kaynak metni 1 saniye bile almadan hedef segmente klavye kısayoluyla aktarabiliyorum. Arasında çevrilecek 1-2 kelime varsa sadece orayı çevirerek birkaç saniyede bir sonraki segmente geçiyorum. Burada sisteme girmekle uğraşmak gibi bir külfet yok pek. Sonuçta 5 satırlık kodu 2 saniyede çevirip geçiyorum. Bir de genel olarak hesaplamayla ben uğraşmıyorum; müşterilerimden projeyle birlikte wordcount da geliyor bana. Sıfır tekrarlı metin şu kadar kelime, tekrarlı metin şu kadar kelime gibi.

Ama "1 satır olarak hesaplanmış" dediğiniz kısmı anlamadım, müşteriniz size wordcount olarak satır bilgisi mi veriyor? Eğer öyleyse enteresanmış. Çevrilecek kelimeyi hesaplar genelde sistemler.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Tekrarlayan Kelimeler Nov 7, 2017

Bana göre adil bir çeviri ücreti, kelime adedini ücret ile çarparak bulunur. Esas olan kelime adedidir. Basit bir örnek verirsek, sizin kelime basina ücretiniz 0.10 ise ve çeviride toplam 100 kelime varsa,

0.10 x 100 = 10.00 gibi bir toplam ücret hesaplanir.

Yaptiginiz çeviriye veya onun sadece bir bölümüne bu açidan yaklasip degerlendirebilirsiniz. Yukarida bulunan toplam ücretten tekrarlayan kelimelerin düsülüp düsülmeyecegi sanirim müsterinin
... See more
Bana göre adil bir çeviri ücreti, kelime adedini ücret ile çarparak bulunur. Esas olan kelime adedidir. Basit bir örnek verirsek, sizin kelime basina ücretiniz 0.10 ise ve çeviride toplam 100 kelime varsa,

0.10 x 100 = 10.00 gibi bir toplam ücret hesaplanir.

Yaptiginiz çeviriye veya onun sadece bir bölümüne bu açidan yaklasip degerlendirebilirsiniz. Yukarida bulunan toplam ücretten tekrarlayan kelimelerin düsülüp düsülmeyecegi sanirim müsterinin inisiyatifine kaliyor. Ben kendi yaptigim çevirilerde müsteri talep etmedikçe tekrarlayan kelimeleri ücretten düsmüyorum. Zaten tekrarlayan kelimeler genellikle "negligible" (ihmal edilebilir) bir miktarda oluyor. Toplam ücreti bence çok fazla degistirmiyor. Tabii istisnalar olabilir. Eger müsteri bu "negligible" miktardaki tekrarlari ücretten düsmek istiyorsa, asiri kisitli bir bütçesi var demektir. Ben sahsen uzun vadede bu tarz bir müsteri ile çalismayi pek tercih etmem. Ama tabii edenler de olabilir.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Uygulama çevirisinde ücret ne olmalı

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »