Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9]
Off topic: İlginç yazılar
Thread poster: Adnan Özdemir

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 13:47
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
~ Nov 6

Yüksek teknolojiye karşı düşük teknoloji

Yazı: Ado


Hep övülen, hep elde edilmek istenen en en ileri teknoloji bilindiği gibi yüksek teknolojidir.

Düşük teknoloji ürünleri ise herkesin kısıtlı imkanlarla yapabileceği, mucitçe şeylerdir çoğunlukla. Nedense "düşük teknolojiler" unutturuldu, unutturuluyor hep günümüzde. Düşük teknolojiyle yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki kendi başınıza... Hele bu internet çağında araştırın bakın neler yapabiliyorsunuz, siz de şaşıracaksınız buna...

Sepet örmeyi iyi bilirin, baharın ağaçlara yeni su yürürken ördüğüm sepetler çok alımlı. Olabildiğince plastiksiz bir çevre için alışverişlerimde kullanıyorum son 1 yıldır. Bunun bir de "kuş tuzağı sepeti" var. Bunu çocukken köydeyken, av merakından, et yeme güdüsünden, çocukça cahilliğimizden örer-kurardık kışın. Şimdi içimi acıtan bir düşük teknoloji. Kuşlara laf söyletmem ve de avlatmam artık.

Çiçek sulama sistemi...

Ayaklı-ayarlanabilir rahle (adamın biri işi ticarete dökmüş, o kadar rahat ve sarıcı okunuyor ki sandalyede, koltukta otururkana. O kişi kimse gutların gendisini.

Daha çok var da (plastik pervane ve çamaşır makinesi elektrik motoru marifetiyle) yaylada rüzgar enerjisi üretimi...

He ne diyecektim. Bilinen şeyleri tekrarlamak istemem.

İnternette, hele hele farklı dillerde çok şey var artık.

Düşük teknoloji ile evde yapabileceklerinize çok şaşıracaksınız.

Kısa kestim bu sefer. "Böööhh düşük teknoloji" deyip dudak bükmeden bi araştırın baalım merak ettiğiniz pratik çözümleri nette.


//Resimleri netten buldum///h7uafzbtpcalblwexva2.jpg

*-*adk4cglmiags1zz7elg9.jpg

*-*aus1ygxcynghfw5hx3im.jpg

*-*nvgf9dbiciqwj3x8selr.png

.
.
.
...


▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄


//Bu da benim rahlem. Birez de hava atayın şöööle, çok okuyuyoruyun ayaklarınaicon_biggrin.gif///


*-*w2buypxqznbzmvfcwchw.jpg

*-*atnuohqdapfxopqomsdk.jpg
*-*Soldakı dergi "Der Spiegel"in eski özel sayılarından biri, sağdakı da Ernest Hemingway'ın "Tod am Nachmittag"ı... havam yerindeeeicon_biggrin.gif gaz lambası da cabası, camı kırılmıştı; Karaman'da bulamayıyoruyun, belki Ermenek'de bulurun.


▄▄▄▄▄▄

*-* Delikli tuğladan yapılma kalemlik. Hayatım boyunca en beğendiğim kalemliğim bu oldu. Delikli tuğlaları şömine-ocak yapan birisinde görmüş ve yıllar önce 7-8 tane alıp kalemlik yapmıştım. Yeğenlerimi motive ettimdi. Malum, delikli tuğla ya; ölçüsünü altına karton koyarak alıp, kartonu, gompile yapışkan sürerek yapıştırıp kurumaya bırakın ve işte size en gözelinden tuğla gibi kalemlik....

*-*ohwzkhxcatdfo1q27hwm.jpg


*-*//Sepetlerim... Nasıl? Gözel örmüş müyün?xhgyvis1yfrltyiongpm.jpg[Edited at 2018-11-07 17:30 GMT]


Özgür Salman
 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 13:47
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Nov 9

l2y9987puht0wba5buxo.jpg


m7p8wwva1rtuwe7hsp4x.jpg


tsf0ntg6pwcqwbidzneo.jpg


wyravsf8rsbj4f5ahl5b.jpg

[Edited at 2018-11-09 23:01 GMT]


Özgür Salman
 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 13:47
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
_ Nov 11

--Alıntı--

"İran futbolunda kadın devrimi! 39 yıl sonra…"

Sözcü 10 Kasım 2018 20:11

lpxjkrer4ggymvkskqut.jpg

İran futbolunda 39 yıl sonra bir ilk yaşandı. 500 civarındaki kadın taraftar, Tahran Azadi (Özgürlük) Stadı'nda oynanan Asya Şampiyonlar Ligi final rövanş maçında yerini aldı.

İran’da 39 yıl sonra kadın taraftarların maçlara girişine izin verildi. Başkent Tahran’daki Özgürlük Stadı’nda, ülkenin en fazla taraftarı olan Persepolis, Asya Şampiyonlar Ligi finali rövanş maçında Japonya’nın Kashima Antlers takımını konuk etti.

Mustafa Denizli’nin daha önce iki kez çalıştırdığı Persepolis’in maçı için 80 bin taraftar tribünlerdeki yerini aldı. Taraftarlar arasında 500’e yakın da kadın sporsever vardı. İlk maçta rakibine 2-0 yenilen Persepolis’i desteklemek için gelen kadın taraftarlar, tarihe geçti. Zira, 1979 İran Devrimi’nden bu yana kadınlar erkek turnuvalarına giremiyordu. Kadın sporseverler ayrıca, 1981’den bu yana da İran Ligi maçlarına alınmıyordu.

Sosyal medya hesaplarında statlardaki kadın taraftarların, futbolcuların yakınları ile kadın futbol takım oyuncuları olduğu iddia edilirken; ISNA Haber Ajansı kadınlara 850 kişilik kontenjan ayrıldığı kaydedildi. Daha önce Azadi Stadı’nda oynanan uluslararası maçlarda, konuk ülke takım taraftarları alınmıştı. Parlamento üyesi Fatemeh Zolqadr, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) isteği üzerine üst düzey maçlara kadın taraftarların girişine izin verildiğini açıklamıştı. Bu arada karşılaşma 0-0 sona erdi ve Asya Şampiyonlar Ligi’ni Japonya’nın Kashima Antlers takımı kazandı.

Kaynak: https://skor.sozcu.com.tr/2018/11/10/iran-futbolunda-kadin-devrimi-39-yil-sonra-806207/

[Edited at 2018-11-11 08:24 GMT]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

İlginç yazılar

Advanced searchCafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search