Modern Programlarda T├╝rk├že dizgi
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 01:12
Dutch to Turkish
+ ...
May 13, 2005

Merhabalar,

Programlar─▒n son s├╝r├╝mlerinde ├Âzellikle kitap mizanpaj─▒nda kulland─▒─č─▒n─▒z program─▒ sormak istedim.

Uygun heceleme ve hece k─▒r─▒mlar─▒n─▒ nas─▒l yap─▒yorsunuz? Adobe (page maker, ─▒n design etc) Macromedia (free hand) and QuarXpres yeni versiyonlar─▒nda mesela...

Hatta MS word veya Word Perfect (corel( i de katabilirsiniz.
Bir kelime i┼člemci y├╝klemekle sorun ├ž├Âz├╝lebilir mi? Cevap evet ise hangisi?

Bilgisi olan payla┼č─▒rsa sevinirim.

Sa─čl─▒cakla kal─▒n.

Nizamettin Yigit

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
MS Word i┼č g├Âr├╝r May 13, 2005

Ben, Psikoloji S├Âzl├╝─č├╝n├╝ MS Word'da yapt─▒m. ├çok da iyi sonu├ž ald─▒m. Framemaker, Ventura, QXpress, Indesign da kullan─▒r─▒m.

Ama├ž, standart bir kitap dizgisiyse, sa─ča sola sapmaya hi├ž gerek yok. MS Word ile bu anlamda yap─▒lamayacak hi├ž bir ┼čey yok. S├Âzl├╝k dizgisi, kitap dizgisinden daha zordur. Benim s├Âzl├╝─č├╝n dizgi ve sayfa d├╝zeni, bat─▒daki e┼čde─čerlerini aratmayacak niteliktedir: ├çift s├╝tun, ana giri┼čler i├žin dinamik "running heads," dizin, vs. hepsi otomatik. Az─▒c─▒k VB makro ile, her ┼čey m├╝mk├╝n.

Ama ama├ž web publishing ise, o zaman Framemaker veya Corel Ventura'y─▒ tavsiye ederim.
SB

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Otomatik hece b├Âlme May 13, 2005

Sel├žuk Budak wrote:

Ben, Psikoloji S├Âzl├╝─č├╝n├╝ MS Word'da yapt─▒m. ├çok da iyi sonu├ž ald─▒m. Framemaker, Ventura, QXpress, Indesign da kullan─▒r─▒m.

Ama├ž, standart bir kitap dizgisiyse, sa─ča sola sapmaya hi├ž gerek yok. MS Word ile bu anlamda yap─▒lamayacak hi├ž bir ┼čey yok. S├Âzl├╝k dizgisi, kitap dizgisinden daha zordur. Benim s├Âzl├╝─č├╝n dizgi ve sayfa d├╝zeni, bat─▒daki e┼čde─čerlerini aratmayacak niteliktedir: ├çift s├╝tun, ana giri┼čler i├žin dinamik "running heads," dizin, vs. hepsi otomatik. Az─▒c─▒k VB makro ile, her ┼čey m├╝mk├╝n.

Ama ama├ž web publishing ise, o zaman Framemaker veya Corel Ventura'y─▒ tavsiye ederim.
SB

Sel├žuk bey,

Cevab─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler

bu defa net soray─▒m.
Ben MS Word ingilizce ve ─░ngilizce Win 2000 kullan─▒yorum. Bu y├╝zden T├╝rk├že Wordun hece b├Âlmeyi kendisi (otomatik) yap─▒yor mu? (bunu bilmiyorum. ) E─čer yap─▒yorsa sorun yok tabii...

Ayr─▒ca harf veya sat─▒r genliklerini Quark'ta kendiniz se├žip ayarlayabiliyorsunuz. Word'un o ├Âzelli─či s─▒n─▒rl─▒ san─▒r─▒m.

Kolay gelsin

Nizam Yigit

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Otomatik Heceleme ve Sat─▒r / Harf Aralar─▒ May 13, 2005

Nizamettin Yigit wrote:

Ben MS Word ingilizce ve ─░ngilizce Win 2000 kullan─▒yorum. Bu y├╝zden T├╝rk├že Wordun hece b├Âlmeyi kendisi (otomatik) yap─▒yor mu? (bunu bilmiyorum. ) E─čer yap─▒yorsa sorun yok tabii...

Ayr─▒ca harf veya sat─▒r genliklerini Quark'ta kendiniz se├žip ayarlayabiliyorsunuz. Word'un o ├Âzelli─či s─▒n─▒rl─▒ san─▒r─▒m.

Ben de hep MS Office ─░ng. kullan─▒yorum. Ancak, T├╝rk├že "spell-check" ve "hyphenation" s├Âzl├╝klerini de y├╝kl├╝yorum. Hal b├Âyle olunca, otomatik tireleme elbette yap─▒yor. Ancak, s├Âzl├╝kte yer almayan kombinasyonlarda heceleme yapam─▒yor. Bu durumda elle tire koyman─▒z gerekiyor. Koydu─čunuz tireyi tan─▒yor. Hatta normal tireyi (-) oynak tire ("soft hyphen") ile de─či┼čtirebiliyorsunuz daha sonra. B├Âylece, format de─či┼čti─či zaman sabit tireler kalmam─▒┼č oluyor.

Harf veya sat─▒r genlikleri'nden kast─▒n─▒z─▒ anlamad─▒m. E─čer genlikten kast─▒n─▒z sat─▒r aralar─▒ ve harf aralar─▒ (character spacing /kerning) ise, bu ├Âzellikler her standart kelime i┼člemcide oldu─ču gibi, Word'de de olduk├ža geli┼čmi┼č bir d├╝zeyde mevcut.

Sat─▒r aralar─▒n─▒, 0.1 punto d├╝zeyinde bir hassasl─▒kta ayarlayabiliyorsunuz (├Ârne─čin 11.1 punto diyebilirsiniz).
Ayn─▒ ┼čey "character spacing" i├žin de ge├žerli.
Detayland─▒r─▒lm─▒┼č daha ├Âzel sorular─▒n─▒z olursa (nas─▒llara ili┼čkin), ben de daha detayl─▒ yazabilirim.

hih
SB

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Modern Programlarda T├╝rk├že dizgi

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search