ÇEVİRİBİLİM VE MÜTERCİM-TERCÜMANLIK ARASINDAKİ FARKLAR, TAVSİYELERİNİZ
Thread poster: Ömer Kandemir

Ömer Kandemir
Turkey
Local time: 05:43
English to Turkish
+ ...
Apr 10

Öncelikle merhabalar değerli Proz Türkiye ayağının atardamarı niteliğindeki insanlar...

Eski bir Elektronik Mühendisliği öğrencisi olarak bu yıl alan değiştirme kararı alıp üniversitemden ayrıldım. İngilizce düzeyim C1, rahat 8-10k'lık bir kelime haznesine sahibim. Türkçem ise oldum olası iyidir, dile çok önem veren bir insanımdır. Sürekli kitap okurum hem Türkçe hem de İngilizce... Küçüklükten beridir yabancı dillere olan dinginlenemez bir merakım da yok değil. 2 yıl boyunca aldığım lisans eğitiminde de teknik anlamda pek çok terim öğrendim, iyi bir yazar-çevirmen olmak ise en büyük idealim haline geldi bu son 1 yıl içerisinde. Matematiğim iyi de olsa artık radikal bir değişim istiyorum hayatımda. Okumak, yazmak varken teknik işlerle uğraşmak çok yıpratıyor insanı daha doğrusu subjektif olarak beniicon_biggrin.gif

Speaking-Listening konusunda da yaklaşık 5-6 yıldır kendimi geliştirmeye devam ediyorum, malumunuz eğitim sistemimiz tarafından ilkokuldan beri verilen her anlamda yetersiz eğitimin sonucu olarak ülkemizde çoğu insan matematikten de, Türkçeden de yabancı dillerden de soğutularak yetiştiriliyor. Ülkesel anlamdaki başarısızlığımızın temelinde de bu; hem çevresel, hem de ailesel yetiştiriliş anlayışı yatıyor. Bilmiyorum ülkemizdeki algı kirliliğinden ötürü müdür yoksa bendeki ani aydınlanma hissinden midir yetenekli olduğumu düşündüğüm bu alana yöneldim, iyi ki de yönelmişim diyorum. Çünkü uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soruydu bu. "Sözel bölüm okursan işsizsin.", "Tarih okuyandan bir halt olmaz." vb. söylemlerden bahsetmek bile istemiyorum ki aldığım yanlış kararların temelinde yatan ana psikolojik etmenler de bunlardan başkası değildir.

Dediğim gibi ben Türkçe'ye de İngilizce'ye de çok önem gösteren biriyim.
Şimdi tanış olma faslını biraz geçtiğimize göre sizlere yöneltmek istediğim asıl soruya geçebiliriz.

Ülkemizde ve yurtdışında Çeviribilim ve Mütercim-Tercümanlık arasındaki farklar nelerdir?
Beraberlerinde ne gibi avantajlar ve dezavantajlar barındırırlar?
Lisans eğitimim bittikten sonra İngiltere'de yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorum, ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?Dipnot: Haziran ayında 21 yaşına giriyorum. Bu yıl sözde değiştirilen sistemde yeniden sınava gireceğim YKS ve AYT'ye, soruların %80-85'ine hakimim. Sınav denemelerinde 430-470 aralığında puanlar yapıyorum. Umarım biraz daha arttırabilirim yoksa seneye asker kaçağı durumuna düşeceğimicon_biggrin.gif


Neyse şimdiden hepinize teşekkür ederim.

[Edited at 2018-04-10 14:57 GMT]


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:43
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Mühendislik ve ProZ Profili Apr 10

Inanin bunu yazmak pek kolay degil ama keske Elektronik Mühendisligi lisans derecenizi alip ondan sonra kariyer degisikligi yapsaydiniz. Yasamda bazi seyleri elde etmek için çaba ve sabir gerekir. Mühendislikte bir lisans derecesi almak tüm bu çabaya ve sabira deger. Mühendislik insana baska yollardan elde edilmesi olanaksiz bir vizyon kazandirir. Analitik ve niceliksel düsünmeyi ögretir. Olaylara baskalarinin pek bakamadigi teknik bir açidan bakmaya baslarsiniz. En önemlisi de bu ana kadar gösterdiginiz çaba bosa gitmemis olurdu.

Sordugunuz sorularin yanitini maalesef bilmiyorum. Ben mühendislik dereceleri aldiktan çok sonra bu çevirmenlik isine girenlerdenim. Size simdilik sunu önerebilirim. ProZ profilinize baktim. Bence vakit buldugunuzda profilinizin üzerinde yogun çalismaniz gerekir. Örnegin, tam 1 sayfalik bir özgeçmisiniz olmali ve bunu ProZ profilinize koymalisiniz. Olabildigince "dolu" bir profil size birçok avantaj saglar. Bol sanslar.


 

Ömer Kandemir
Turkey
Local time: 05:43
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Apr 11

Sayın Atıl bey tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Profilimi yakın zaman içerisinde dolduracağım, burada sistemin nasıl işlediğine hakim olmaya çalışıyorum şimdilik.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

ÇEVİRİBİLİM VE MÜTERCİM-TERCÜMANLIK ARASINDAKİ FARKLAR, TAVSİYELERİNİZ

Advanced searchDéjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search