İhaleye katılacağını söyleyen bürolara Cv'nizi gönderir misiniz?
Thread poster: amelie08

amelie08
Turkey
Local time: 00:30
Turkish to Spanish
+ ...
Apr 14

Ocak ayında bir firma uzun yıllardır falanca firmayla çalıştıklarını beni de projeye dahil etmek istediklerini söyledi. Özgeçmişimi, referanslarımı gönderdim. İhaleyi aldıklarını ama projeye henüz başlamadıklarını söylediler. Pek inandırıcı gelmedi. Diplomalı tercümanları gösterip, işi ucuza yapan kişilere gönderiyorlar bence. Siz olsanız gönderir miydiniz?

 

Baran Keki  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:30
Member
English to Turkish
+ ...
Firma hangi ülkeden Apr 14

sorması ayıp?

 

amelie08
Turkey
Local time: 00:30
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
Ankara, Türkiye Apr 14

Baran Keki wrote:

sorması ayıp?


İsimlerini veremeyeceğim ama haklarında kötü bir yorum yok. Arkadaşım kendileriyle çalışmış, bana önermişti. Bana birkaç yıl önce İspanyolca Türkçe hukuk çevirisini 12 Tl'ye yaptırmak istemişlerdi, kabul etmemiştim.

Niye gönderdiniz diyeceksiniz? Belki fiyatlarını yükseltirler diye düşündüm. Uzun süreli bir proje demişlerdi.


 

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:30
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Professional Ethics Apr 19

Bana sorarsaniz CV gondermek hic kimseye zarar vermez. Bu nedenle istediginiz yere CV gonderebilirsiniz. CV sizin profesyonel iletisim araclarinizdan biridir. Eger karsi taraf bu masum belgeyi art niyetle ve/veya sizin aleyhinize kullanirsa bu tamamen onlarin bir etik sorunudur. Kesinlikle sizin bir sorununuz degildir. Bu nedenle endise etmeyin.

 

Serdar Oncu  Identity Verified
Turkey
Local time: 00:30
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Kişisel tecrübem May 2

Uzun yıllardır serbest tercümanlık yapan biri olarak, bugüne kadar ihaleye (özellikle de AB ihalelerine) katılacağını söyleyip diploma kopyası, pasaport kopyası, bilmem kaç kelimelik çeviri yaptığınızı gösteren referans belgeleri isteyen yerli/yabancı müşterilerin hiç birinden bir dönüş olmadı, artık bu tür isteklere sadece cv'mi göndermekle yetiniyorum. Ayrıca, çeviri işinin ihale edilmesine de karşıyım, sonuçta emeğe/bilgiye dayalı bir işte fiyat düşürme esasına dayalı bir süreçten en zararlı çıkacak taraf o işin emekçileridir. 15 tane açık kalp ameliyatı yaptırılacaktır şeklinde bir ihaleye çıkılması kadar anlamsız.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

İhaleye katılacağını söyleyen bürolara Cv'nizi gönderir misiniz?

Advanced searchTM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search