Off topic: T羹rk癟e eitim!
Thread poster: Serkan Doan

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:33
Turkish to English
+ ...
Jun 7, 2005

u T羹rk癟e eitim ve 襤ngilizce eitim meselesi. Hangi taraftas覺n覺z, ve neden? 襤ngilizce eitim verilmesi yanl覺 m覺?.

ANKARA - AK Parti Eskiehir Milletvekili Fahri Keskin, eitim-繹retimin T羹rk癟e yap覺lmas覺 ve yabanc覺 dille eitime son verilmesini 繹ng繹ren kanun teklifini TBMM Bakanl覺覺'na sundu.

'Yabanc覺 Dil Eitimi ve retimi ile T羹rk Vatandalar覺n覺n Farkl覺 Dil ve Leh癟elerin renilmesi Kanunu'nda yer alan 'yabanc覺 dille eitim ve 繹retim' ibarelerinin 'yabanc覺 dil eitimi ve 繹retimi' olarak deitirilmesini d羹zenleyen teklife g繹re, T羹rk癟e'den baka bir dil ile eitim ve 繹retim yap覺lamayacak.

Yabanc覺 bilim adamlar覺 derslerini 繹rencilerin anlayabilecei bir dilde veya T羹rk癟e terc羹meli olarak anlatabilecekler.

Teklifin yasala覺rsa ODT, Boazi癟i, Bilkent gibi 羹niversiteler ile TED, Galatasaray, Tevfik Fikret ve Robert Kolej gibi okullarda T羹rk癟e eitime ge癟ilecek.

Kanun teklifinin orjinal metnini http://www2.tbmm.gov.tr/d22/2/2-0498.pdf adresinden okuyabilirsiniz..

Kanun teklifi u an komisyonda. Kanunla覺rsa T羹rk癟e eitim derhal balayacak...

Direct link Reply with quote

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 04:33
English to Turkish
+ ...
Karma覺k bir konu... Jun 7, 2005

Ben yabanc覺 dilde 繹renim g繹rm羹 bir kii olarak, eitimin yerli dilde yap覺lmas覺 taraftar覺y覺m. Benimsediim modeller Hollanda ve Finlandiya gibi 羹lkeler. Bu 羹lkelerde hemen herkes kusursuza yak覺n 襤ngilizce konumakta, ama Robert Kolej gibi, derslerin yar覺s覺n覺n 襤ngilizce okutulduu okullarda okuduklar覺 i癟in deil. Belli ki anadilde eitim esas覺na bal覺 kalarak gayet iyi yabanc覺 dil 繹retilebiliyor. Anadilde eitimin yarar覺 a癟覺k: dilini daha iyi kullanan insanlar yetitirmenin yan覺 s覺ra dili bilimin hizmetine sunarak ister istemez gelitiriyor, zenginletiriyor.

Belirli uluslaras覺 akreditasyon kriterlerine uymak kouluyla isteyen anaokuldan 羹niversiteye kadar okul a癟覺p ister ince ister Ub覺h癟a eitim verebilmeli.

Aziz

[襤stek 羹zerine, kapsam daraltmak i癟in elden ge癟mitir]

[Edited at 2005-06-09 12:43]

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Devletin okullar覺 Jun 8, 2005

Ama san覺r覺m burada yad覺rganan as覺l ey, dier uluslar覺n gelip 羹lkemizde okul a癟mas覺 deil, bizzat devletin kendi okullar覺nda yabanc覺 dille eitim verilmesi ve bunun zorunlu k覺l覺nmas覺. Yoksa biz de gidip baka 羹lkelerde okul a癟覺yor, deiim programlar覺 uyguluyoruz. Amerikanlar覺n gelip 繹zel okul, 羹niversite a癟mas覺na kimse birey demiyor, haddizat覺nda diyemez de. Ama ulusal k繹klerine bu denli bal覺 olduu iddias覺ndaki bir devletin bunu kendi eliyle yapmas覺 sanki kan覺ksanm覺yor bir kertede. yle deil mi, yanl覺 m覺 alg覺l覺yorum yoksa, idrak kanallar覺mda t覺kanma var ise l羹tfen d羹zeltin, insanl覺k hali...
(bu arada, "Ub覺h癟a" da nedir yahu Aziz bey?.?

Nazim Aziz Gokdemir wrote:

Belirli uluslaras覺 akreditasyon kriterlerine uymak kouluyla isteyen anaokuldan 羹niversiteye kadar okul a癟覺p ister ince ister Ub覺h癟a eitim verebilmeli.

Aziz

[Edited at 2005-06-08 13:57]

English to Turkish
+ ...
Son Ub覺h Jun 8, 2005

Ub覺h癟a bir Kafkas dili(ydi). Yaayan son temsilcisi, Tevfik Esen癟, 20.y羹zy覺l覺n bitimini g繹remeden T羹rkiye'nin bir k繹y羹nde yaama veda etti. 癟 oluna ana dilini 繹retemese de bildiklerini dilbilimcilere aktard覺. "Son Ub覺h" terimi (ve Esen癟'in kendisi elbette) kaybolan dillerin simgesi olarak T羹rkiye'de ve d羹nyada bilin癟lere yerleti. Bu adla bir roman ve oyun da var yan覺lm覺yorsam. T羹rk癟e metin ararken konuyu anlatan 繹zetler a覺r覺 milliyet癟i sa癟mal覺klar aras覺nda kaybolup gidebiliyor, aramaya vaktim olmad覺覺ndan 襤ngilizce bir metin vereyim.

"Too Late to Say 'Extinct' In Ubykh..."
The New York Times, 15 VIII 1998
http://www.uwm.edu/~vaux/ubykh.htm

u yaz覺 da yeterince derli-toplu galiba, 羹stelik dilin ilgin癟 bir y繹n羹ne iaret ediyor:
http://www.kafder.org.tr/jante.php?id=7

Eitim konusuna bu akam tekrar geleyim izninizle.

Aziz

[Edited at 2005-06-08 14:14]

English to Turkish
+ ...
Dil ve geliim Jun 9, 2005

Kan覺mca T羹rkiye'nin 繹rencileri kendi dillerinde her t羹rl羹 konuyu, eitim eer yakla覺m 癟ada VE d羹羹nce 繹zg羹rl羹羹 temelli olursa, gayet iyi 繹renebilirler. Buna yabanc覺 dil de dahil. Ve yabanc覺 dili 繹renebilmek i癟in yukar覺da da deindiim gibi derslerin tamam覺n覺n ya da b羹y羹k bir b繹l羹m羹n羹n yabanc覺 dilde verilmesi gerekmiyor. Eitim T羹rk癟e olmal覺, fakat bunun yan覺nda 癟ok iyi ve geni kapsaml覺 bir yabanc覺 dil 繹retimi k羹癟羹k yatan balamal覺. 襤lki dilin gelimesine katk覺da bulunur, ikincisi de 羹lkenin insanlar覺n覺 uluslararas覺 arenada katk覺da bulunmak i癟in yeterince haz覺rlar.

Bu noktaya "akl覺n yolu birdir" diyerek varmal覺y覺z diyorum, yasal d羹zenlemelerle deil. Yani "Hangi taraftas覺n覺z, ve neden? 襤ngilizce eitim verilmesi yanl覺 m覺?" sorusuna cevab覺m, T羹rk癟e taraf覺nday覺m, ama ilk mesajda detaylar覺 verilen deiim y繹ntemini yanl覺 buluyorum.

[襤stek 羹zerine, kapsam daraltmak i癟in elden ge癟mitir]

[Edited at 2005-06-09 12:54]

Turkey
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Dil Jun 9, 2005

Yaz覺m覺 editlemem gerekiyordu ama silmiim malesef, neyse, g繹ren g繹rd羹, konudan sapmayal覺m uyar覺s覺 al覺nd覺. 襤yi 癟al覺malar..

hah buldum..

Arkadalar. Konu hafif siyasi mecralara sapt覺 sapacak. Ger癟i t羹m羹yle apolitik bir herif olan beni hi癟bir ekilde 覺rgalamasa da, iktidar veya parti laflar覺 edilmesi baz覺lar覺n覺 incitebilir. Ben hem genel hem de g羹ncel olan bu hususta fikirlerinize bavurmak istemitim. Malum son g羹nlerde... / ...Bu arada, 羹lke i癟erisindeki yabanc覺 okullarda yabanc覺 m羹d羹r羹n yan覺nda T羹rk m羹d羹r yard覺mc覺s覺 bulunmas覺 yasal bir zorunluluktur. Tabi sistemin ileyi tarz覺n覺 tam olarak bilmiyorum ben. Yabanc覺 dille eitim veren bir okulun mezunu olarak, iin trajikomik yanlar覺na u anda deinmek istemiyorum, potansiyel yorumlar覺 baltalam覺 veya y繹nlendirmi olmayay覺m..)

Not: S. Budak en 繹z yorumu yapm覺, tebrikler, bu son nokta m覺d覺r bilmem ama birileri koymal覺, bu noktay覺, en yak覺n gelecekte..

[Edited at 2005-06-09 21:34]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Anadil Jun 9, 2005

Ben de eitimin anadilde daha baar覺l覺 olaca覺 ve olduunu d羹羹nen insanlardan覺m. Bug羹ne kadar T羹rkiye'de yetiip sonra da d羹nyada ilk s覺ralara yerleen insanlar覺n hemen hepsi (say覺 hi癟 de k羹癟羹k deil) ana dille eitim g繹rm羹ler.

Aziz arkada覺m覺z覺n da s繹yledii gibi Hollanda iyi bir 繹rnek. Tabi yak覺n aileden gelen bir belki ama yine de anadilde eitim zarar verse Benel羹x 羹lkelerine veriridi.

Ancak ben bu konuda tak覺nt覺 edip yaamay覺 da iyi bulmuyorum. T覺pk覺 vaktiyle YK bakan覺n覺n T羹rk癟e hakk覺nd konuup sonra da yaaa ben onu s繹ylememitim dedii T羹rk癟e ile bilim olmaz demeyi de abes buluyorum.

Devletin her iki gruptan insanlara ihtiyac覺 vard覺r. Ve devlet bu ihtiyaca uygun adam yetitirmek i癟in tedbirleri al覺r. Yani ana dil ingilizce olarak da yetien, ana dil T羹rk癟e olarak da yetien
insan kadar elzemdir devlet a癟覺s覺ndan. Tabi n羹fus bir tarafta fazla diye 繹b羹r taraf覺n ortadan kalkmas覺 gerekmiyor.

MeA
Czech Republic
Local time: 10:33
Czech to Turkish
+ ...
hollanda, iskandinav 羹lkeleri Jun 19, 2005

Konuyu biraz sapt覺raca覺m ama, 襤skandinav 羹lkelerinde n羹fusun 癟ounluunun iyi bir d羹zeyde 襤ngilizce konumas覺n覺n sebeplerinden birinin sinema ve televizyonda verilen filmlerin t羹m羹n羹n dublaj deil altyaz覺yla g繹sterilmesi olduunu d羹羹n羹yorum. Altyaz覺l覺 film izlemenin dil 繹renirken ne denli yararl覺 olduunu kendi tecr羹bemden biliyorum.
Bir sinema oyuncusunun performans覺nda sesin t覺n覺s覺 ve konuma bi癟imi 繹nemli bir yer tutuyor, bu dublajda tamamen kayboluyor, ayr覺ca izleyiciler dil bilseler de k繹t羹 癟evirilerin kurban覺 durumundalar.
襤yi 癟al覺malar

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

T羹rk癟e eitim!

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
BaccS Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search