Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7] >
Blue Board & T├╝rkiye'deki ├ževiri i┼čverenlerini kapsayacak benzer bir veri taban─▒ projesi
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 05:28
Member
English to Turkish
Jun 20, 2005

Selamlar,

Bug├╝n bir meslekta┼č─▒m─▒zla BB konusu g├╝ndeme geldi de ilk defa merak ettim, ve tabii kendi BB davran─▒┼č─▒m─▒n da ne kadar isabetli oldu─čunu merak etmeye ba┼člad─▒m. Dolay─▒s─▒yla sizlere de sorup, en az─▒ndan kendi durumumu sizinkilerle k─▒yaslayarak de─čerlendirmek istiyorum.

Bakt─▒m, ┼čimdiye kadar 7 ki┼čiye giri┼č yapm─▒┼č─▒m BB'de. Biri hari├ž hepsi 5. ┼×imdi bunlar─▒n ilk 2-3'├╝ acemilik asl─▒nda, bir tane i┼č yapt─▒m, paras─▒n─▒ hemen ald─▒m diye tutup hemen 5 vermi┼čim adamlara. Bunun herhangi bir sak─▒ncas─▒ da olmam─▒┼č, zaten d├╝zg├╝n yerler, nitekim benden ├Ânce de bir s├╝r├╝ 5'leri varm─▒┼č, benden sonra da olmu┼č. Ama ┼čimdi bak─▒nca, tek bir deneyime dayanarak BB giri┼či yapman─▒n do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Pi┼čman oldu─čum bir BB giri┼čim de var a├ž─▒k├žas─▒, ama ┼ču anda d├╝zeltme imk├ón─▒m yok. Sonu├žta bu tek bir ana ili┼čkin duygu ve d├╝┼č├╝nceleri ifade etti─či i├žin iyice ├Âl├ž├╝p bi├žmeden giri┼č yapmamak laz─▒m galiba.

Sizin d├╝┼č├╝nceleriniz, deneyimleriniz nedir? BB giri┼člerini nas─▒l yapt─▒n─▒z, daha ├Ânemlisi, herhangi bir etkisini g├Ârd├╝n├╝z m├╝? Falan...

[Edited at 2005-06-26 21:58]

Direct link Reply with quote

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 07:28
English to Turkish
+ ...
BB giri┼čleri bazen ├Ânemli, bazen de─čil! Jun 20, 2005

6-7 BB giri┼či de benim var. Bunlardan sadece bir tanesi "tek seferlik" bir i┼če ait.

Normalde BB giri┼činde k─▒stas─▒m, m├╝┼čterinin d├╝zenli olup olmad─▒─č─▒d─▒r. Yani s├╝rekli ├žal─▒┼č─▒yorsam, olumlu bir BB giri┼či yapmakta teredd├╝t etmem. S├Âz├╝n├╝ etti─čim tek istisna, asl─▒nda bana prozdan de─čil, ba┼čka bir yerden ula┼čan bir terc├╝me b├╝rosuydu. ─░lk "international" i┼čimdi ve g├Âz├╝m├╝ karart─▒p girmi┼čtim.

BB'yi sadece giri┼čler i├žin kullanm─▒yorum elbette. ─░┼č teklifi ister prozdan gelsin, ister ba┼čka kanallardan veya do─črudan, ilk ├Ânce BB'yi kontrol ederim. Bununla da yetinmem, ge├žmi┼čteki i┼č ilanlar─▒na bakar─▒m. ─░┼č sirk├╝lasyonu konusunda bir fikir edinmek i├žin. Daha sonra internet sitelerini incelerim: A├ž─▒k adresleri, telefonlar─▒, fakslar─▒ var m─▒d─▒r, site i├žerik a├ž─▒s─▒ndan ne d├╝zeydedir, vs. Teredd├╝te d├╝┼čt├╝─č├╝m durumlarda whois kay─▒tlar─▒na da bakar─▒m. Abartt─▒─č─▒m d├╝┼č├╝n├╝lebilir, ama ├Âyle.

Belki de ┼čans eseri, ┼ču ana kadar hi├žbir olumsuzluk ya┼čamad─▒m. Hatta, hakk─▒nda BB'de ├žok k├Ât├╝ ┼čeyler yazan bir b├╝ro y├╝kl├╝ bir i┼č ├Ânerisiyle geldi─či zaman, "Hakk─▒n─▒zda BB'de ┼č├Âyle ┼č├Âyle ┼čeyler yaz─▒yor, dolay─▒s─▒yla teredd├╝t etmem do─čald─▒r" deyip, ├╝cretin yar─▒s─▒n─▒ pe┼čin istemi┼čtim. Hi├žbir sorun ya┼čamad─▒─č─▒m gibi, d├╝zenli bir m├╝┼čteri olmu┼čtu. Ben de BB'ye olumlu bir not d├╝┼čm├╝┼čt├╝m.

Bir uyar─▒ notu: ├ľzellikle olumsuz BB giri┼člerinde ki┼čisel fakt├Ârler olabilece─čini g├Âz ├Ân├╝nde bulundurmakta yarar var. Yani bir ┼čirket, acente, vs. salt birka├ž ki┼čiden olumsuz puan ald─▒ diye bir kenara itmek do─čru de─čil. Bu, ├ževirmenin kendisinden de kaynaklanabilir (verilen s├╝reye uymama, ├ževirinin m├╝┼čteri taraf─▒ndan geri ├ževrilmesi, vs.). Dolay─▒s─▒yla BB'deki "rating"in, yukar─▒da ├Âzetlemeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m di─čer etkenlerle birlikte de─čerlendirilmesi gerekir.

Ki┼čisel kural─▒m:
1. Toplamda k─▒rk y─▒lda bir i┼č ├ž─▒k─▒yorsa (t├╝m dillerde) ve bir iki olumlu puan alm─▒┼čsa = ? Yani BB'yi dikkate almam.
2. ─░┼č sirk├╝lasyonu fazlaysa (T├╝rk├že olmas─▒ gerekmez) ve fakat birka├ž ki┼čiden d├╝┼č├╝k puan alm─▒┼čsa = Hi├ž korkma
3. BB giri┼čleri ne olursa olsun, T├╝rkiye'nin do─čusundaysa = ?

Herkese bol BB giri┼čli g├╝nler diliyorum.
SB

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Taraf Jun 22, 2005

Bence burada tamamen yanl─▒ bir tutum sergileniyor. Kapitalist bir ├žark sa├žma bir ┼čekilde i┼čletiliyor. Adam bana 2-3 defa ├Âdeme yapm─▒┼č, ┼čimdi y├╝zlerce mailden sonra ya ├Âdeme yapm─▒yor ya da ebesinin new york'unda payable bir ├žek├žik (ve yanl─▒┼č tutarl─▒) g├Ânderiyor. Staf─▒m─▒z ne yap─▒yor, gidip ona soruyor, yaw sen b├Âle b├Âle yapmad─▒n di mi can─▒m?, diyor. O da "evet ben terc├╝man─▒n ┼čeyini ┼čettim" demiyor elbet, yok yahu, yalan vallahi, iftira diyor. Staf hemencecik buna inan─▒veriyor. Ve bunun ├╝zerine verdi─či destek ve harcad─▒─č─▒m saatler sonu├žsuz kald─▒─č─▒ i├žin "yetersiz destek" notu verdi─čimde bana kafa tutuyor staf ve "beni i┼čimden mi ettircen len" deyip sayfalarca kudoz rules kopyal─▒yor. Ama, sonu├ž olarak, hi├žbir ┼čekilde madur ├ževirmenin derdime derman bulunmam─▒┼č oluyor. Yahu karde┼čim sil entry'imi, a─č─▒z dala┼č─▒ falan s├Âz konusu bile de─čil, ┼čerefsizim bir daha i┼č yaparsam ve entry girersem herhangi bir yere ve herhangi bir ┼čekilde diyorum, amaa yine ayn─▒ c├╝mleler ayn─▒ tav─▒rlar..

Netice;
1-BB girmeden 100 defa d├╝┼č├╝nmeli.
2-Girdikten sonra bunun sonu ne olur diye 1000 defa d├╝┼č├╝nmeli.
3-Staff zerre kadar yard─▒mc─▒ olamasa da arkada┼č─▒n proz kariyerini g├Âz ├Ân├╝nde bulundurarak ona mutlaka 5 ├╝zerinden 5 vermeli.

[Edited at 2005-06-22 11:42]

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Hakikat o kadar da g├Âreceli olmasa gerek can─▒m 8 > ) Jun 22, 2005

Serkanc─▒m, bu anlatt─▒─č─▒n olay─▒n b├╝t├╝n ayr─▒nt─▒lar─▒n─▒ ben biliyorum, biliyorsun. Hatta yanl─▒┼č bir ┼čey s├Âylemi┼č olmamak i├žin iki dakika ├Ânce tekrar kontrol ettim. Kusura bakma ama tam b├Âyle oldu─čundan emin misin? ├çok fazla bir ┼čey s├Âylemek istemiyorum ama, birincisi, Staff'in "ona da" sormas─▒ ├žok normal, iki taraf─▒n da meram─▒n─▒ ├Â─črenmek zorunda, de─čil mi? ─░kincisi, bu Staff'in i┼či de─čil, Staff'in de, benim de sana s├Âylemi┼č oldu─čumuz gibi Jobs Mods'un i┼či. H├ól├ó neden ba┼čvurmad─▒n?

Staf─▒m─▒z ne yap─▒yor, gidip ona soruyor, yaw sen b├Âle b├Âle yapmad─▒n di mi can─▒m?, diyor. O da "evet ben terc├╝man─▒n ┼čeyini ┼čettim" demiyor elbet, yok yahu, yalan vallahi, iftira diyor. Staf hemencecik buna inan─▒veriyor. Ve bunun ├╝zerine verdi─či destek ve harcad─▒─č─▒m saatler sonu├žsuz kald─▒─č─▒ i├žin "yetersiz destek" notu verdi─čimde bana kafa tutuyor staf ve "beni i┼čimden mi ettircen len" deyip sayfalarca KudoZ rules kopyal─▒yor.

Verdi─čin destek notuna gelince, senin takdirindir. Ama verdi─čin destek notu, manavdan ─▒srarla aspirin isteyip, adam "Bizde aspirin sat─▒lmaz, eczaneye git karde┼čim" deyince de g├Ârevini yapmad─▒ diye onu Manavc─▒lar Birli─či'ne ┼čik├óyet etmeye benziyor. Ayr─▒ca "Beni i┼čimden mi ettircen len" dememi┼č sana, oray─▒ kesinlikle yanl─▒┼č anl─▒yorsun -i┼činden olmaz zaten o, soyad─▒na bir daha bak istersen -"Senin benden istedi─čin, benim i┼čimin gereklerini yapmamam─▒ gerektiren bir ┼čey" diyor. Bir daha okusan gidip. ─░stedi─čin ┼čeyi yapamamas─▒n─▒n nedeni de ├žok basit, mevzuata uygun de─čil. Bunu a├ž─▒klamak i├žin de kurallar─▒ yap─▒┼čt─▒rm─▒┼č bir daha i┼čte. Ve hi├ž yapmak zorunda olmad─▒─č─▒, hatta asl─▒nda yapmamas─▒ gereken bir ┼čey daha yap─▒yor, mevzuattaki zaaf─▒n fark─▒nda olundu─čunu ve tam da ┼ču s─▒ralar bunu de─či┼čtirmek i├žin u─čra┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlat─▒yor sana. Adam─▒n can─▒na okumu┼čsun, dar─▒lma ama, ben olsam valla onun yar─▒s─▒ kadar sab─▒r g├Âstermezdim.

Netice;
1-BB girmeden 100 defa d├╝┼č├╝nmeli.
2-Girdikten sonra bunun sonu ne olur diye 1000 defa d├╝┼č├╝nmeli.
3-Staff zerre kadar yard─▒mc─▒ olamasa da arkada┼č─▒n proz kariyerini g├Âz ├Ân├╝nde bulundurarak ona mutlaka 5 ├╝zerinden 5 vermeli

Girmeden d├╝┼č├╝nmeli, kat─▒l─▒yorum. Ama 100'e gerek yok; ayr─▒ca, 100 de─čil 100 milyon defa d├╝┼č├╝nsen yine yapabilece─čin bir ┼čey yok. Senelerce iyi ├Âdeme yapan bir outsourcer, g├╝n├╝n birinde yapmayabilir. Tersi de ge├žerli tabii ki.

BB'de ┼č├Âyle bir ┼čey var, bunu herkes biliyor mu emin de─čilim, forumlarda g├╝ndeme gelmi┼čtir ama... Freelancer'─▒n girdi─či entry'ye outsourcer cevap yaz─▒nca -T├╝rk├žeye bak yarabbim, bi de ├ževirmen olacaz; buna da reply deseymi┼čim bari, neyse- o "entry" kapan─▒yor, bir daha edit/delete yap─▒lam─▒yor. Baz─▒ outsourcer'lar─▒n kendilerine g├╝zel puanlar veren ki┼čilere ├žok nazik bir ┼čekilde sistemli olarak te┼čekk├╝r etti─čini g├Âr├╝p, ay ne kibar insanlar diyoruz ya hani. O, bunun i├žin asl─▒nda. Ben de mesela bir yere i┼č yapt─▒m. ─░┼či almadan ├Ânce BB'ye bakm─▒┼čt─▒m. Ona yak─▒n 5 var, adam da hepsine te┼čekk├╝r etti─či gibi, bir de "Bana bunu yazan falanca da ├žok iyi bir ├ževirmen, b├╝t├╝n outsourcer'lara kendisini tavsiye ederim" falan demi┼č. Sadece BB'ye de─čil, pp_list'e de bakm─▒┼čt─▒m, orada da ├žok iyiydi adam─▒n sicili. Gelgelelim, benim param─▒ 3 ayda ├Âdedi. Yine de buradan adam─▒n vayy ┼čerefsiz oldu─ču sonucunu ├ž─▒kar─▒yor de─čilim. Herkesin zaman zaman ├Âdeme s─▒k─▒nt─▒s─▒ olabilir, benim elli sefer telefonum kesildi mesela, hatta T├╝rkTelekom'a h├ól├ó borcum var galiba (Ankara powwow'a niye kat─▒lamad─▒m san─▒yorsunuz ) ┼×imdi ikinci i┼či vaktinde ├Âdeyecek mi bekliyorum, ├Âdemezse, ├žok p─▒r─▒l p─▒r─▒l olmayan bir giri┼č tabii ki yapaca─č─▒m, ama ├Âderse hemen bu ├Âdemenin ├╝st├╝ne olumlu giri┼či yapmam, daha beklerim. Oysa ilk ├žaylak zamanlarda olsa hemen, ayol ├žok nays to v├Ârk vit'i dayard─▒m. Neyse, bunlar─▒ merak edip a├žm─▒┼čt─▒m biraz da bu konuyu, ama yine laf─▒ uzatt─▒m, Serkan'la da papaz olacaz anla┼č─▒lan

Turkey
Turkish to English
+ ...
Olmaz Jun 22, 2005

Xola biliyorsun bahsetti─čin ki┼či benim ve s─▒rf sen istedi─čin i├žin buraya bir┼čeyler yazay─▒m dedim. Sana da staf─▒na da kesinlikle kat─▒lm─▒yorum, papaz olmak veya a─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdim ise hi├ž yok. Burada kestirip at─▒yorum, sonunun ├Âz├╝ ├╝├ž kuru┼čluk para de─čil, denge meselesi.. sayg─▒lar...

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Neyse, ben bu forumu Brigitte Bardot'dan bahsedelim diye a├žt─▒m zaten Jun 22, 2005

Serkan Dogan wrote:

Xola biliyorsun bahsetti─čin ki┼či benim ve s─▒rf sen istedi─čin i├žin buraya bir┼čeyler yazay─▒m dedim. Sana da staf─▒na da kesinlikle kat─▒lm─▒yorum, papaz olmak veya a─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdim ise hi├ž yok. Burada kestirip at─▒yorum, sonunun ├Âz├╝ ├╝├ž kuru┼čluk para de─čil, denge meselesi.. sayg─▒lar...

Bahsetti─čin ki┼či benim, ne demek, Serkan? ─░smini vererek ve senden al─▒nt─▒ yaparak, do─črudan sana cevap vererek yazd─▒m zaten. Kimlik belirtmeden imada bulunmu┼č de─čilim ki. A─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdin olmad─▒─č─▒n─▒ biliyorum da, ├žok tek tarafl─▒ konu┼čuyorsun, ben de buna cevap verme hakk─▒n─▒ kendimde g├Âr├╝yorum. Mekanizmay─▒ iyi bilmiyorsun anla┼č─▒lan, oysa mekanizma umuma kapal─▒ de─čil, FAQ'ye bakabilirdin her zaman; sana anlat─▒ld─▒─č─▒nda da dinlemiyorsun; yap─▒lmas─▒ imk├óns─▒z bir ┼čey isteyip yap─▒lmad─▒ diye su├žluyorsun; sonra da kestirip at─▒yorsun. E g├╝zel... yaln─▒z mesaj─▒nda ├želi┼čkili bir yan var, "staf─▒na da" laf─▒yla o en sona koydu─čun kelime birbirini g├Ât├╝r├╝yor.

Turkey
Turkish to English
+ ...
Denilen Jun 22, 2005

Ah be ├ľzden'cim, peki yani sana ne denir ki, galiba forum yaz─▒s─▒ silme se├žene─čim yok, yoksa nokta m─▒ koysam . sayg─▒lar & sevgiler

Xola wrote:

Serkan Dogan wrote:

Bahsetti─čin ki┼či benim, ne demek, Serkan? ─░smini vererek ve senden al─▒nt─▒ yaparak, do─črudan sana cevap vererek yazd─▒m zaten. Kimlik belirtmeden imada bulunmu┼č de─čilim ki. A─č─▒z dala┼č─▒ gibi bir derdin olmad─▒─č─▒n─▒ biliyorum da, ├žok tek tarafl─▒ konu┼čuyorsun, ben de buna cevap verme hakk─▒n─▒ kendimde g├Âr├╝yorum. Mekanizmay─▒ iyi bilmiyorsun anla┼č─▒lan, oysa mekanizma umuma kapal─▒ de─čil, FAQ'ye bakabilirdin her zaman; sana anlat─▒ld─▒─č─▒nda da dinlemiyorsun; yap─▒lmas─▒ imk├óns─▒z bir ┼čey isteyip yap─▒lmad─▒ diye su├žluyorsun; sonra da kestirip at─▒yorsun. E g├╝zel... yaln─▒z mesaj─▒nda ├želi┼čkili bir yan var, "staf─▒na da" laf─▒yla o en sona koydu─čun kelime birbirini g├Ât├╝r├╝yor.

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Sayg─▒lar, sevgiler bizden... Jun 22, 2005

... demek i├žin t─▒klad─▒m sadece. Hadi ikili konu┼čmay─▒ b─▒rakal─▒m, bakars─▒n bu forum serpilir g├╝zelle┼čir, ama tabii belki de kavruk kal─▒r. Atas─▒n bir mailcik payla┼č─▒r─▒z kozlar─▒m─▒z─▒ sonra teke tek

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Blue Board Jun 22, 2005

Blue Board kullan─▒m─▒na ili┼čkin de─čil de ba┼čka bir konuda sorum olacak. Blue Board'da kayd─▒ olmayan bir ┼čirket ile ilgili merak etti─čim bir husus varsa ba┼čvuru mercii neresidir? Bildi─čim kadar─▒yla, forumlarda X ┼čirketi nas─▒l bir yerdir diye bir soru sorulam─▒yor, de─čil mi?

Nazim Aziz Gokdemir  Identity Verified
Local time: 23:28
English to Turkish
+ ...
Payment practices Jun 22, 2005

Baybars Araz wrote:

Blue Board kullan─▒m─▒na ili┼čkin de─čil de ba┼čka bir konuda sorum olacak. Blue Board'da kayd─▒ olmayan bir ┼čirket ile ilgili merak etti─čim bir husus varsa ba┼čvuru mercii neresidir? Bildi─čim kadar─▒yla, forumlarda X ┼čirketi nas─▒l bir yerdir diye bir soru sorulam─▒yor, de─čil mi?

Google'da ve Proz ve di─čer forumlarda bu kelimelerle bir arama yap─▒n, bir s├╝r├╝ kaynak bulacaks─▒n─▒z. Direkt link de verebilirim ama art─▒k Proz'da neresi "rakip site" diye link'e izin yok, neresi "zarars─▒z" kestiremiyorum. Belki ├ľzden kurallar─▒ daha iyi bildi─činden verebilir.

Aziz

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
BB'ye girebilirsin Jun 22, 2005

Baybars Araz wrote:

Forumlarda ├Âyle bir soru sorulam─▒yor, yani sorarsan sormu┼č olursun, ama silinir Ama BB'ye o ┼čirketi sen girebilirsin, Make Entry linkinden, hatta ┼čimdi yeni bir link daha koymu┼člar galiba, Track Entry diye, veya ad─▒ tam bu de─čilse bile o i┼člevi g├Âr├╝yor. Ayr─▒ca BB'yle s─▒n─▒rl─▒ kalmamak laz─▒m, Yahoo'da Business Practices Discussion ve aa, hayret bi┼čey, pp_list de─čilmi┼č bunun ad─▒, pp_dist'mi┼č, yukar─▒da yanl─▒┼č yazm─▒┼č─▒m neyse Payment Practices gruplar─▒ndan da bilgi bulunuyor mebzul miktarda. [Hatta bu gruplardan ilki, kendine amblem olarak z─▒mbay─▒ se├žmi┼č, niye, bilemeyece─čim art─▒k]

Aziz'in mesaj─▒n─▒ iyi ki ge├ž g├Ârm├╝┼č├╝m... insan─▒n kafas─▒ yar─▒l─▒nca link vermesi zor oluyor da [Bunlar rakip de─čil, ben de buran─▒n forumlar─▒ndan bulmu┼čtum. Proz forumlar─▒ ciddi bir kaynak asl─▒nda, tavsiye ederim ]

[Edited at 2005-06-22 14:04]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
BB, ├Ârt├╝ ve beklenti Jun 22, 2005

Ne akala diyeceksiniz, do─črudur. Alaka yok. ├ť├ž ayr─▒ mesaj atmaktansa, bir mesajda toplayay─▒m dedim.

BB:
Baybars'a: Aziz'in de dedi─či gibi, bir├žok kaynak var. "Bad agencies" diye ayl─▒k liste yay─▒nlayan yerler var. Hatta ├╝yeyseniz, arada bir size "├Âdeme yapmayan, doland─▒r─▒c─▒, vs." ┼čirketlerin, b├╝rolar─▒n g├╝ncelle┼čtirilmi┼č listesini g├Ânderiyorlar. Sonra google var, whois var.

Yukar─▒da yazm─▒┼čt─▒m bu whois meselesini. Her i┼č gibi, bu i┼čte de y─▒─č─▒nla doland─▒r─▒c─▒ var. Hatta, bu i┼či meslek edinenlerin say─▒s─▒ hi├ž de k├╝├ž├╝msenecek gibi de─čil. Salt bu t├╝r bir iki doland─▒r─▒c─▒n─▒n izini s├╝rmek amac─▒yla kurulmu┼č siteler oldu─čunu hat─▒rl─▒yorum. Aralar─▒nda ├Âyleleri var ki, her ay domain name de─či┼čtiriyor, yeni g├Âstermelik siteler a├ž─▒yor, birka├ž ├ževirmeni doland─▒rd─▒ktan sonra oray─▒ kapat─▒p ba┼čka siteler a├ž─▒yor. Hadi can─▒m, dedi─činizi duyar gibiyim. Ama do─čru. D├╝┼č├╝nsenize her ay ├╝├ž-be┼č terc├╝man─▒ doland─▒rmak bile yeterli, birka├ž bin dolar havadan kazanmak i├žin.

─░┼čte bu nedenle, whois kay─▒tlar─▒ ├Ânemli. E─čer ├žok yeni bir kay─▒tsa, soru i┼čaretidir. E─čer site i├žerik a├ž─▒s─▒ndan zengin de─čilse, faks, telefon, a├ž─▒k adres, vb. yoksa, e─čer PR0 ise, bu, dikkatli olunmas─▒ gerekti─či yolunda bir belirtidir.

├ľrt├╝:
Serkan ile Xola aras─▒ndaki a├ž─▒k diyalogun ├╝st├╝ndeki ├Ârt├╝ ├žok kal─▒n oldu─ču i├žin, alt─▒ndakileri pek g├Ârebildi─čimiz s├Âylenemez. Ya biraz daha a├ž─▒k yazmalar─▒n─▒, ya da Xola'n─▒n dedi─či gibi, "private" g├Âr├╝┼čmeye devam etmelerini ├Ânerebilirim.

Beklenti:
i┼čte burada bir alaka kurmak m├╝mk├╝n ├ľrt├╝ ile beklentiyi birle┼čtirirsek, "├Ârt├╝l├╝ beklenti" olur!

Her alanda oldu─ču gibi, ├Âdemelerde ya da genelde ├ževirmen-yay─▒nevi, ya da ├ževirmen-b├╝ro, vb. ili┼čkilerde ├Ârt├╝l├╝ beklentiler ├Ânemli bir yer tutar.

E─čer yay─▒nevinin, terc├╝me b├╝rosunun, ┼čirketin, vs. sizden bir beklentisi varsa, size kar┼č─▒ da daha dikkatli olacakt─▒r. Buna kar┼č─▒l─▒k, b├Âyle bir beklenti yoksa, dikkatsiz davranmakta bir sak─▒nca g├Ârmeyebilir.

Buna ba─čl─▒ olarak, X ┼čirketinin A eleman─▒ndan 5 puan, C eleman─▒ndan 1 puan ald─▒─č─▒n─▒ g├Ârebiliriz. Nihai anlamda bunlar─▒n ikisi de hi├žbir ┼čey ifade etmeyebilir. Ne A eleman─▒n─▒n verdi─či 5 puan, ┼čirketin size de ayn─▒ ┼čekilde dikkatli davranaca─č─▒n─▒, ne de C eleman─▒n─▒n verdi─či 1 puan ┼čirketin sizi de ayn─▒ ┼čekilde "sallayaca─č─▒" anlam─▒na gelmez.

Burada ├Ânemli olan, tek tek veya ortalama puanlar de─čil, genelde ┼čiketin-b├╝ronun toplam profili, ├Âzelde de size ili┼čkin beklentileridir. Bence i┼č al─▒rken dikkate al─▒nmas─▒ gereken en ├Ânemli fakt├Âr budur.
─░kisini birlikte veya ayr─▒ ayr─▒ de─čerlendirebilirsiniz:
1. E─čer bir ┼čirket-b├╝ro proza y├╝zlerce i┼č ilan─▒ vermi┼čse, normal olarak beklenen ┼čeyi bekleyebilirsiniz: her ┼čey d├╝zg├╝n giderse, ├Âdemenizi ├╝├ž a┼ča─č─▒ be┼č yukar─▒ zaman─▒nda yapacakt─▒r. Buradaki ├Ârt├╝l├╝ ├Ânkabul ┼čudur: S├╝rekli i┼či olan, i┼č ak─▒┼č─▒ yo─čun olan bir ┼čirket, a) ├╝├ž-be┼č kuru┼ča zaten tenezz├╝l etmez, b)s├╝rekli ├ževirmene ihtiyac─▒ oldu─ču i├žin, ├ževirmenlerin g├Âz├╝ndeki itibar─▒n─▒n zedelenmesini g├Âze alamaz.

2. E─čer bir ┼čirketin-b├╝ronun, sizden beklentisi varsa, yani sizinle ileride de ├žal─▒┼čmay─▒ umuyorsa, ├╝├ž-be┼č kuru┼č u─čruna sizi kaybetmeyi g├Âze almak istemeyecektir. Bu, kendi i├žinde a├ž─▒k ve anla┼č─▒l─▒r bir ┼čeydir. ("kaz-tavuk")

Sonu├žta bu da bir t├╝r "ticaret," ve ticaretin t├╝m dinamiklerini burada da g├Ârmek m├╝mk├╝n: hem nesnel, hem de psikolojik.

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
... Jun 22, 2005

Bilgiler i├žin sa─čolun arkada┼člar lakin ben yurtd─▒┼č─▒na ├žok fazla ├žal─▒┼čan bir insan de─čilim. Proz ├╝yeli─čimin bedelini ├ž─▒kartacak kadar i┼č yapsam yetiyor bana, bu nedenle benim derdim memleketimin b├╝rolar─▒... Verdi─činiz adresleri daha incelemeye f─▒rsat bulamad─▒m o nedenle bu adreslerde T├╝rkiye'deki b├╝rolar hakk─▒nda da ayr─▒nt─▒l─▒ bilgi bulup bulamayaca─č─▒m─▒ bilmiyorum. E─čer yoksa hi├ž u─čra┼čmayay─▒m

Germany
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Yine ben ama... Jun 22, 2005

Sel├žuk Budak'─▒n,

BB, ├Ârt├╝ ve beklenti

ba┼čl─▒kl─▒ mesaj─▒na de─činerek:

┼×irketin bir b├╝t├╝n olarak verdi─či izlenimin as─▒l ├Ânemli konu oldu─čuna kesinlikle kat─▒l─▒yorum. Benim as─▒l konu┼čmak istediklerim de bunlard─▒ zaten. Tabii ki ne kadar tecr├╝beli olunsa da k├╝lyutmaz olmak diye bir ┼čey yok, herkes yan─▒labilir, amiyane tabiriyle kele─če gelebilir. Veya bir ┼čirketin belli bir anda g├Âsterdi─či olumsuz -veya sonucu ├ževirmen a├ž─▒s─▒ndan olumsuz olan- davran─▒┼č, ille de onun batak├ž─▒ oldu─ču anlam─▒na gelmez. Ayn─▒ ┼čey bizim taraf i├žin de ge├žerli tabii. Kalite, b├╝t├╝nde pay─▒ olan bile┼čenlerden kabul edilir ve ├╝st├╝ d├╝zeyde olanlar─▒n─▒n belli bir y├╝zde s─▒n─▒r─▒n─▒n alt─▒na d├╝┼čmemesi ve bunun da zaman i├žinde belli bir tutarl─▒l─▒k g├Âstermesi demek. Bu ├žok soyut oldu...

Bir ┼čey daha s├Âyleyip hemen gidiyorum. Serkan'la aram─▒zdaki ├Ârt├╝l├╝ ikili konu┼čma i├žin kendi ad─▒ma ├Âz├╝r dilerim. Forum korsanl─▒─č─▒ yapm─▒┼č olduk bir nevi hakikaten. Konu Serkan'─▒n konusu oldu─ču i├žin ben ├Ârt├╝l├╝ konu┼čtum, benim ├Ârt├╝y├╝ nereye kadar a├žabilece─čim onun koyaca─č─▒ s─▒n─▒ra ba─čl─▒. A├ž─▒k├ža konu┼čmak isterse konu┼čal─▒m, belki de ben yan─▒l─▒yorumdur.

Bitti. Gittim

[Edited at 2005-06-22 14:43]

Kap─▒dan d├Ând├╝m, ├ž├╝nk├╝

Baybars Araz dedi ki:

benim derdim memleketimin b├╝rolar─▒... Verdi─činiz adresleri daha incelemeye f─▒rsat bulamad─▒m o nedenle bu adreslerde T├╝rkiye'deki b├╝rolar hakk─▒nda da ayr─▒nt─▒l─▒ bilgi bulup bulamayaca─č─▒m─▒ bilmiyorum. E─čer yoksa hi├ž u─čra┼čmayay─▒m

Yahoo'da T├╝rk├že ├ževirmenlerinin de gruplar─▒ var. Hatta bir tanesinin moderat├Âr├╝ olan sevgili arkada┼č─▒m─▒z belki bizi bilgilendirir, hat─▒rlam─▒yorum hi├ž ajanslarla ilgili bilgi payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ama, sorulabiliyordu galiba. Ama as─▒l diyece─čim ┼ču: Yahoo'da -veya ba┼čka yerde- neden T├╝rkiye'deki outsourcer'larla ilgili bir nevi payment practices grubu kurmuyoruz? Bir ┼čey yapmaya gerek yok ki, bir veri taban─▒ olu┼čmas─▒ i├žin sadece biraz zaman laz─▒m, sonu├žta herkesin katk─▒ olarak sundu─ču bilgilerle olu┼čuyor bu veri tabanlar─▒, i┼čte Proz'un BB'si de ├Âyle olu┼čmu┼č.

[Edited at 2005-06-22 14:57]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Free-lancer puanlamas─▒ Jun 23, 2005

Blue boardsuz kalmamak laz─▒m gibi. Ancak ben zaten fazla da bakma sans─▒m veya bakma ihtiyac─▒m olmuyor.

Blue bord gibi "freee-lancer" lar─▒n da puanlanabildi─či bir y├Ântem var m─▒?

Bir ajanstan menuniyeti ├Âlc├╝s├╝nde ajansla yeniden ├žal─▒┼čmay─▒ istemenin puanlamas─▒ kadar, bir ajans─▒n d├╝zenli i┼č yapan bir ├ževirici bulmas─▒ da ├Ânemli. Veya ├ževirici a├ž─▒s─▒ndan da kay─▒tlar son derece ├Ânemli.

B├Âyle bir site veyaboar veya forum bilen var m─▒?

Sa─člucakla

N. Yigit

Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Blue Board & T├╝rkiye'deki ├ževiri i┼čverenlerini kapsayacak benzer bir veri taban─▒ projesi

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search