Çeviri şirketinin ödeme yapmaması hakkında
Thread poster: Erhan Aksu

Erhan Aksu  Identity Verified
Turkey
Local time: 11:18
English to Turkish
+ ...
Aug 26, 2019

Merhaba Arkadaşlar,
Mayıs ayında Türkiye'deki bir çeviri şirketine İngilizce-Türkçe çeviri yaptım.
Şirket yetkilisi ilk yazışmalarımızda çeviri ücretinin fatura gönderildikten sonra 7-14 gün içinde ödeneceğini belirtmişti. Çeviriyi tamamladım ve sonrasında faturayı göndermek için şirketten PO istedim. PO'da ödemenin faturadan 45 gün sonra yapılacağı yazıyordu. Buna göre faturayı düzenleyip gönderdim. Şirket yetkilisi faturayı aldığını t
... See more
Merhaba Arkadaşlar,
Mayıs ayında Türkiye'deki bir çeviri şirketine İngilizce-Türkçe çeviri yaptım.
Şirket yetkilisi ilk yazışmalarımızda çeviri ücretinin fatura gönderildikten sonra 7-14 gün içinde ödeneceğini belirtmişti. Çeviriyi tamamladım ve sonrasında faturayı göndermek için şirketten PO istedim. PO'da ödemenin faturadan 45 gün sonra yapılacağı yazıyordu. Buna göre faturayı düzenleyip gönderdim. Şirket yetkilisi faturayı aldığını teyit etti ve ödeme gününü beklemeye başladım. Ödeme günü geldiğinde ödeme yapılmadı. Şirketle irtibata geçtim. Yurt dışında olan müşteri ödeme yapmadığı için bana ve projede yer alan diğer çevirmenlere ödeme yapılmayacağı, ödeme almak için şirketin dava açtığı, çevirmenlerin de müşteriye dava açmalarının uygun olacağını şirket yetkilisi belirtti. Ve sonrasında da 1,5 ay geçti ve hiçbir gelişme olmadı. Faturayı göndereli yaklaşık 3 ay oldu ve ödeme alamadım, ödeme alabileceğime dair de bir belirti yok. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Tecrübelerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Collapse


Paris Brooker
 

Çağatay Duruk  Identity Verified
Turkey
Local time: 11:18
Turkish to English
+ ...
Ben olsam şunları yapardım, Aug 27, 2019

- Noter vasıtasıyla bir ihtarname göndererek son bir şans verirdim,
- Yine ödenmediyse sosyal medyada, sözlüklerde, vb, her yerde şirketi ve ortaklarının adını ifşa ederdim (ticaret sicil kayıtları kamuya açık, ortakların isimlerini kolaylıkla bulabilirsiniz)
- Yine ödenmediyse, alacak büyük ise hukuki işlem başlatırdım. Değil ise konuyu unuturdum.

(Not, başka bir yerden ödeme alınamadığı bahanesi bence durumu hiç değiştirmiyor).

Kolaylıklar dilerim.


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 11:18
Member
English to Turkish
+ ...
eksi LWA Aug 28, 2019

Geçmiş olsun.

Öncelikle proz.com'da şirket için 1 puan verin ve yaşadıklarınızı yazın. Eğer şirketin proz.com'da kaydı yoksa siz şirket için bir kayıt açabilirsiniz. Bu kaydın web linkini şirkete gönderin. Yaklaşık bir iki hafta bekleyin. Yine yanıt gelmiyorsa bir avukata danışın. Noterden ihtirname göndermeyin, astarı yüzünden pahalıya geliyor. Tabi meblağı bilmiyorum, yani alacağınızın büyük olduğunuzu varsayıyorum, örneğin 3000, 4000 tl falan.


 

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Local time: 11:18
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Bu büro ödeme yapmaz Aug 29, 2019

Erhan Bey, bu büronun ödeme yapmaya niyeti olmadığı gayet açık. Muhtemelen bir Avrupa bürosu aldığı işi ucuza yaptırmak için Hindistan'daki bir büroya vermiş, Hindistan bürosu da Türkiye'deki bu büroya vermiş. İlk müşteri ödemeyi 45-60 günde yapsa bile size ödeme yapılması 150-200 günü bulur, o da taksitlerle. Avukata verin desem cebinizden yine para çıkar ki sonuç garanti değil. Büroyu ziyaret edip tahsilatı yapmadan çıkmamak da bir alternatif.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Çeviri şirketinin ödeme yapmaması hakkında

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within SDL Trados Studio

SDL Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search