Bol ve gereksiz virgül kullanımı
Thread poster: Baran Keki

Baran Keki  Identity Verified
Turkey
Local time: 14:32
Member
English to Turkish
+ ...
Feb 22

Selam,
Türkçe dilbilgisi konusunda kesinlikle uzman değilim. Okul yıllarımda genel olarak dilbilgim zayıftı ve ancak bu mesleğe adım attıktan sonra habelkader birşeyler öğrenmeye başladım.
Türkçe bir metinde az çok nerede virgül kullanılması gerektiğini biliyorum diyebilirim, fakat bana sanki Türkçede virgül kullanımının İnglizcede olduğu kadar kesin ve net kuralları yokmuş gibi geliyor. Sanki Türkçede virgül kullanımı İngilizceye kıyasla daha
... See more
Selam,
Türkçe dilbilgisi konusunda kesinlikle uzman değilim. Okul yıllarımda genel olarak dilbilgim zayıftı ve ancak bu mesleğe adım attıktan sonra habelkader birşeyler öğrenmeye başladım.
Türkçe bir metinde az çok nerede virgül kullanılması gerektiğini biliyorum diyebilirim, fakat bana sanki Türkçede virgül kullanımının İnglizcede olduğu kadar kesin ve net kuralları yokmuş gibi geliyor. Sanki Türkçede virgül kullanımı İngilizceye kıyasla daha 'keyfi' nitelikte. Özellikle müşterilerin TM'lerinde evvelden çalışmış arkadaşların çevirilerinde ve benim yaptığım çevirilerin redaksiyonlarında (proofreading) dikkat ediyorum, çok miktarda virgül kullanılıyor ve birden çok okazyonda (bu konuda en çok dikkatimi çeken şey bu) hep cümlenin ilk kelimesinden (özne veya başka bir gramer unsuru) sonra virgül kullanıldığını görüyorum.
Sizden aşağıdaki cümlelere (özellikle cümlelerin ilk kelimelerine) bakmanızı ve buradaki virgül kullanımlarının doğru ve yanlış olduğu konusunda yorum yapmanızı rica ediyorum. Bu konu uzun zamandır aklımı kurcalıyor ve belki ben herşeyi yanlış biliyorum. Bu arada cümleler bana ait, cümlenin ilk kelimesinden sonraki virgüller redaktöre ait:

1. FCPA, yazılı yerel kanunlara göre yasal nitelikte olan ödemelere izin verir.

2. Fransız ceza hukuku, (yabancı veya yerli) kamu görevlilerine veya yargı mensuplarına rüşveti yasaklamaktadır.

3. Ralph Lauren, 2010 yılında bağlı ortaklığın çalışanlarının ana şirketi görevi suistimal konusunda bilgilendirmelerini teşvik eden yeni bir FCPA uyum politikasını kabul etti.

4. 20 Haziran 2019 tarihinde Walmart, Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika’da hadiselere yol açan gevşek rüşvet politikalarına ilişkin soruşturmaların tamamlanması sonrası SEC ve DOJ’a 282 milyon dolar tutarında para cezası ödemeyi kabul etti.

5. Rus hukukuna göre, aktif ve pasif rüşvetin ikisi de suçtur

Bunlar sadece bir kaçı... Dün bu konuyu Türkçe öğretmenliği yapan bir arkadaşıma sordum, kendisi TDK'nın "uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için konur" kuralını referans göstererek genel olarak redaktöre hak verdi. Açıkçası, ben tatmin olduğumu söyleyemem. Bu konudaki değerli görüşlerinizi merak ediyorum. Sizce cümlenin ilk kelimesinden (genellikle özneden) sonra virgül koymak, kaynak cümlede 2-3 virgül olan bir cümleyi 6-7 virgül koyarak çevirmek doğru mudur?
Teşekkürler.
Collapse

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Virgül Feb 22

Bence burada virgül konmasa da olur. Özne zaten net olarak belli.

2. Fransız ceza hukuku, (yabancı veya yerli) kamu görevlilerine veya yargı mensuplarına rüşveti yasaklamaktadır.

Burada da özne net olarak belli. Virgül konmasa da olur.

3. Ralph Lauren, 2010 yılında bağlı ortaklığın çalışanlarının ana şirketi görevi suistimal konusunda
... See more

Bence burada virgül konmasa da olur. Özne zaten net olarak belli.

Burada da özne net olarak belli. Virgül konmasa da olur.

3. Ralph Lauren, 2010 yılında bağlı ortaklığın çalışanlarının ana şirketi görevi suistimal konusunda bilgilendirmelerini teşvik eden yeni bir FCPA uyum politikasını kabul etti.

Yukaridaki yorumlarim burada da geçerli. Virgül suni duruyor. Sadece Ralph Lauren firmasi kendine dikkat çekmek için virgül koymak isteyebilir.

4. 20 Haziran 2019 tarihinde Walmart, Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika’da hadiselere yol açan gevşek rüşvet politikalarına ilişkin soruşturmaların tamamlanması sonrası SEC ve DOJ’a 282 milyon dolar tutarında para cezası ödemeyi kabul etti.

Bu cümlede virgül gerekli görünüyor çünkü ard arda siralanmis birtakım sözcükler var. Ancak, cümleyi biraz değiştirirsek Walmart'tan sonra virgül gerekli olmaz: Walmart 20 Haziran 2019 tarihinde Brezilya, Çin, vs.

5. Rus hukukuna göre, aktif ve pasif rüşvetin ikisi de suçtur.

Bence burada virgül gereksiz. Zaten oldukça kisa bir cümle. Belki Ingilizce'de According to Russian legal system dedikten sonra bir virgül konabilir.

Evet, bazi cümlelerde özneyi ayirt etmek için virgül gerekebilir ama ben yukarıdaki cümlelerde bu gereksinimi göremedim (No.4 hariç).
Collapse

Çağatay Duruk  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Basit cümleler dışında öznenin virgül ile ayrılması öneriliyor Feb 22

Güvendiğim kaynaklardan edindiğim genel kural bu, "basit cümleler dışında özne virgül ile ayrılmalıdır". Hangi cümlenin basit, hangisinin basit olmadığı ise, doğal olarak kişiye göre değişecektir. Bence virgülsüz halinde cümleyi okuyunca anlam açık ise, cümle basit sayılır ve virgül gerekmez. Ama bir başkası böyle görmeyebilir. Verdiğiniz örnekler için benim fikrim, 2 ve 5 nolu cümleler virgülsüz daha güzel, 1, 3 ve 4 ise virgüllü daha güzel.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bol ve gereksiz virgül kullanımı

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search