Pages in topic:   [1 2] >
1001 soru - Yeni ├╝yeyim
Thread poster: Semra Maden-Balamir (X)

Semra Maden-Balamir (X)  Identity Verified
Local time: 16:29
German to Turkish
+ ...
Jun 30, 2005

Merhabalar,

proz.com'un yeni ├╝yesiyim. Iki g├╝n ├Ânce kaydoldum ve siteyi ancak bug├╝n biraz karistirma firsatim oldu.
├ľncelikle kendimi tanitayim: Cevirmenim, Almanya'nin Bonn kentinde ikamet etmekteyim. Bonn ├ťniversitesi M├╝tercim & Terc├╝manlik B├Âl├╝m├╝ mezunuyum.
Siteyle ilgili bir kac sorum olacak.
1. team/161, Multi-Turki diye bir klas├Âr var. Bu ekibin islevi nedir ve nasil ├╝ye olunur?
2. Platin ├╝yelik tam olarak nedir, nasil olunur?
3. Sitenin genel ├Âzellikleri kisaca nedir?
4. Aranizda edebi ceviri yapan ve bu konuda deneyim sahibi olan var mi? Bir T├╝rk Yayinevi ile g├Âr├╝smelerim devam ediyor. ├ľrnek ceviri g├Ândermistim, ve begenildi. Fakat Almanya'da oldugum icin, olasi bir s├Âzlesmede neye dikkat etmeliyim? ├ľdeme kosullarini -her iki tarafi da olumsuz etkilememesi sartiyla- nasil belirlemem dogru olur?

Aklima gelen sorular simdilik bu kadar. Cevaplariniz icin simdiden tesekk├╝rler.
Herkese kolay gelsin...

Bonn'dan selamlar...

Tuncay Kurt  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Ho┼čgeldiniz. Jun 30, 2005

[quote]Semra Maden-B. wrote:

3. Sitenin genel ├Âzellikleri kisaca nedir?
4. Aranizda edebi ceviri yapan ve bu konuda deneyim sahibi olan var mi? Bir T├╝rk Yayinevi ile g├Âr├╝smelerim devam ediyor. ├ľrnek ceviri g├Ândermistim, ve begenildi. Fakat Almanya'da oldugum icin, olasi bir s├Âzlesmede neye dikkat etmeliyim? ├ľdeme kosullarini -her iki tarafi da olumsuz etkilememesi sartiyla- nasil belirlemem dogru olur?
[quote]

Merhaba&Ho┼čgeldiniz,

Ben her ne kadar bu sitenin yeni ├╝yelerinden olsam da size elimden geldi─čince bu maddeleri a├ž─▒klayay─▒m.

3- En g├╝zel ├Âzelliklerinden birisi d├╝nyan─▒n her taraf─▒ndaki ├ževirmenleri bir araya getiriyor olmas─▒ ki bu kadar ├ževirmen bir "kapta" birikince gerisi geliyor zaten; toplant─▒lar, bilgi/fikir al─▒┼č veri┼či, s├Âzl├╝k payla┼č─▒m─▒, terim yard─▒m─▒, geyik de cabas─▒. Onun d─▒┼č─▒nda yine bir ├žok ├╝lkeden m├╝┼čteri bulabilme f─▒rsat─▒ oluyor ki "jobs" k─▒sm─▒na g├Âz at─▒n derim.

4- Ba┼čka arkada┼člar da var edebi ├ževiri yapan, onlar daha yard─▒m─▒ olacakt─▒rlar. Ben hen├╝z "yeniyim", bir kitap i├žin g├Âr├╝┼čme a┼čamas─▒nday─▒m ve bir ortak ├žal─▒┼čmada yer al─▒yorum. www.kitapcevirmenleri.org sitesi size edebi ├ževiri ile ilgili gerekli bilgiyi sa─člayacakt─▒r, bu sitede ├žo─ču ki┼činin ├╝zerinde anla┼čt─▒─č─▒ bir "tip s├Âzle┼čme" ├Ârne─či bulacaks─▒n─▒z, onu kullanabilirsiniz mesela.

Kolayl─▒klar diliyorum, Sivas'tan da Bonn'a selamlar olsun (Orada da bir s├╝r├╝ Sivas'l─▒ vard─▒r zira Sivas'l─▒lar her yerde).

Tuncay.

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:29
Turkish to English
+ ...
Ho┼č gelmi┼čler Jun 30, 2005

Gayet kapsaml─▒ sorular. Bundan ba┼čl─▒ ba┼č─▒na bir FAQ (SSS) ├ž─▒kar bence. Yan─▒ltmamak ve ku┼čkudan kurtulamak amac─▒yla, bu sorular─▒ en iyi de─čerli modlar─▒m─▒z yan─▒tlayabilir san─▒r─▒m. Tekrar ho┼čgeldiniz..

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
2.sorunun cevab─▒ Jun 30, 2005

Platin ├╝yelik Proz.com'un ├že┼čitli olanaklar─▒ndan daha geni┼č kapsamda ve ├Âncelikli olarak yararlanabilmek amac─▒yla belirli periyodlara y├Ânelik belirli bir ├╝cret ├Âdeyerek sahip olabilece─činiz bir ├Âzellik. Platin ├╝yeli─čin ├že┼čitli avantajlar─▒ var.
1. Baz─▒ i┼čler sadece (bazen de ├Âncelikli olarak) platin ├╝yelere a├ž─▒k. Platin ├╝ye olamazsan─▒z i┼čin i├žeri─čini g├Âremiyor ve bu nedenle teklif de veremiyorsunuz.
2. Platin ├╝yelerin genele a├ž─▒k olan i┼člerde verdikleri teklifler daha ├╝st s─▒rada g├Âr├╝n├╝yormu┼č...
3. Platin ├╝yelerin Proz.com sitesini (Blue Board da dahil) s─▒n─▒rs─▒z kullanabilme imkan─▒ var.
4. ├ľdemenizi kredi kart─▒yla yaparsan─▒z hemen VID alabiliyorsunuz. Bu VID i├žin sevgili moderat├Âr├╝m├╝z Xola daha ayr─▒nt─▒l─▒ bir a├ž─▒klama yapar.

Saymay─▒ unuttu─čum varsa di─čer platin ├╝ye arkada┼člar eklesin l├╝tfen.

Platin ├╝yelik hakk─▒nda daha fazla bilgi "http://www.proz.com/plat" adresinde...

[Edited at 2005-06-30 22:32]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Merhaba Semra, Jun 30, 2005

Proz'a ve T├╝rk├že foruma ho┼čgeldiniz.

Arkada┼člar sorular─▒n─▒z─▒n ├žo─čuna cevap vermi┼čler ve size yeni soru malzemesi de ├ž─▒karm─▒┼člaricon_smile.gif Yaln─▒z Platin ├╝yelikle ilgili en ├Ânemli ┼čey atlanm─▒┼č: Platin ├╝yelik, paral─▒ ├╝yelik demek. B├╝t├╝n bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Baybars'─▒n s├Âz├╝n├╝ etti─či VID i├žin de ┼ču forum mesaj─▒na bakman─▒z─▒ ├Âneririm. (Ama tabii FAQ sayfas─▒nda onunla ilgili a├ž─▒klamalar da var.)

Platin ├╝yeli─čin sa─člad─▒─č─▒ 2 olanak daha var: En ├Ânemlisi, ├ževiri hizmeti sa─člayanlar─▒n bulundu─ču dizinde ilk sayfada g├Âr├╝n├╝yorsunuz. Yani ├ževirmene ihtiyac─▒ olup da Proz dizininde arama yapan bir ├ževiriveren, ├Ânce Platinleri g├Âr├╝yor. ─░kincisi de, tak─▒m kurma. Tak─▒mlara herkes ├╝ye olabiliyor ama sadece Platinler tak─▒m kurabiliyor. Tak─▒mlar da, birbirini tan─▒yan, birlikte ├žal─▒┼čmakta olan ve/veya ├žal─▒┼čmak isteyen ├ževirmenlerin bir araya gelerek olu┼čturdu─ču ekipler. ─░┼č ilanlar─▒na isterseniz tak─▒m olarak da ba┼čvurabiliyorsunuz. T├╝rk├že ├ževirmenlerinin kurdu─ču 4 tak─▒m var -bildi─čim kadar─▒yla- Multi-Turki de bunlardan bir tanesi. Tak─▒mlar hakk─▒nda genel bilgi i├žin de yine ilgili FAQ'den yararlanabilirsiniz.

Tabii ┼ču ana kadar g├Âzard─▒ etmi┼č olabilece─čimiz bir ┼čey var: Ne yaz─▒k ki bu sitenin lokalizasyonu bir t├╝rl├╝ tamamlanamad─▒ ve bilgilerin b├╝y├╝k b├Âl├╝m├╝ h├ól├ó sadece ─░ngilizce. Verdi─činiz bilgiler ─▒┼č─▒─č─▒nda ─░ngilizce bildi─činizi varsay─▒yorum, ama sayfan─▒zdan g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla ─░ngilizce'yle ├žal─▒┼čm─▒yorsunuz. ─░nsan b├╝t├╝n g├╝n dille u─čra┼č─▒nca, ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒ bir dili ilerletmesi, hatta diri tutmas─▒ ├žok zor oluyor. O y├╝zden, verdi─čim sayfalardaki bilgiler konusunda bu a├ž─▒dan herhangi bir sorununuz olursa l├╝tfen tekrar yaz─▒n. Ama zaten forumlar ba┼čta olmak ├╝zere sitenin ├že┼čitli b├Âl├╝mlerini biraz kurcalay─▒nca b├╝t├╝n bu sorular─▒n cevab─▒n─▒ bulacaks─▒n─▒z, daha do─črusu onlar kendili─činden sizi bulacakicon_smile.gif

Selamlar,
├ľzden Ar─▒kan

[Edited at 2005-07-01 02:45]

Nilg├╝n Bayram  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Ho┼čgeldin Semra Jul 1, 2005

Arkada┼člar olabildi─čince yan─▒tlam─▒┼člar sorular─▒n─▒, benim ekleyece─čim fazladan bilgim yok. Sadece "ho┼čgeldin ve gelmekle iyi ettin" demek i├žin yazd─▒micon_smile.gif

German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ho┼čbuldum:-) Jul 1, 2005

Cevaplariniz icin tesekk├╝rler...
B├Âyle karsilanmak cidden g├╝zel:-)

Xola,"Tak─▒mlara herkes ├╝ye olabiliyor ama sadece Platinler tak─▒m kurabiliyor. Tak─▒mlar da, birbirini tan─▒yan, birlikte ├žal─▒┼čmakta olan ve/veya ├žal─▒┼čmak isteyen ├ževirmenlerin bir araya gelerek olu┼čturdu─ču ekipler" demissiniz, tam olarak anlamadim. Beni kimse tanimiyor, yine de ├╝ye olabiliyor muyum:-)
yoksa takim mi buna karar veriyor?

Site oldukca karmasik ve kompleks, alisana kadar biraz zaman alacaga benziyor. Kaydolurken default dil olarak Almanca'yi tikladim ama, Almanca olan kisma rastlamadim hen├╝z:-)

Sevgiler...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-01 21:44]

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Tak─▒m Jul 1, 2005

Semra Maden-B. wrote:

Cevaplariniz icin tesekk├╝rler...
B├Âyle karsilanmak cidden g├╝zel:-)

Xola,"Tak─▒mlara herkes ├╝ye olabiliyor ama sadece Platinler tak─▒m kurabiliyor. Tak─▒mlar da, birbirini tan─▒yan, birlikte ├žal─▒┼čmakta olan ve/veya ├žal─▒┼čmak isteyen ├ževirmenlerin bir araya gelerek olu┼čturdu─ču ekipler" demissiniz, tam olarak anlamadim. Beni kimse tanimiyor, yine de ├╝ye olabiliyor muyum:-)
yoksa takim mi buna karar veriyor?

Site oldukca karmasik ve kompleks, alisana kadar biraz zaman alacaga benziyor. Kaydolurken default dil olarak Almanca'yi tikladim ama, Almanca olan kisma rastlamadim hen├╝z:-)

Sevgiler...

Yapabiliyor, edebiliyor derken ┼čunu kastettim: Tak─▒m kurma, Platin ├╝yeler taraf─▒ndan kullan─▒labilecek ┼čekilde programlanm─▒┼č sistem fonksiyonlar─▒ndan biri. Yani Platin ├╝yeler, sayfalar─▒nda "Tak─▒m kur" diye bir link g├Âr├╝yorlar; Platin olmayanlar b├Âyle bir link g├Âremiyor. Ama tak─▒m kuran, istedi─čini tak─▒ma davet edebiliyor. Yani orada, Platin olan/olmayan k─▒s─▒tlamas─▒ yok.

Almanca ├ževiri hi├ž yap─▒lmam─▒┼č olabilir, ├ž├╝nk├╝ Alman ├ževirmenler i├žinde ─░ngilizce'yle ├žal─▒┼čma oran─▒ ├žok y├╝ksek; yine Alman ├ževirmenler sisteme en aktif kat─▒lanlar aras─▒nda yer ald─▒klar─▒ i├žin, browniz toplamak ├╝zere site ├ževirisi yapmaya da gerek duymam─▒┼člard─▒r muhtemelen.

EK Bu nedense hi├ž akl─▒m─▒za gelmedi: Sistem dili olarak T├╝rk├žeyi se├žebilirsiniz, yaln─▒z ... [bu k─▒s─▒m koro i├žin yaz─▒ld─▒]... valla ben ├ževirmedim!

[Edited at 2006-04-28 00:48]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Kolaysa senin de ba┼č─▒na gelsin... Jul 2, 2005

Ho┼č geldiniz, sefa bulunuz...

"Kolay gelsin" ne zaman s├Âylenir?
Kolay olmayan bir i┼č g├Ârd├╝─č├╝n├╝z zaman.

├ľnce zor sorular─▒ sor sonra kolay gelsin de ├ž─▒k i┼čin i├žinden....

Zamanla b├╝t├╝n sorulara ceav─▒ Proz.com i├žinde bulaca─č─▒n─▒z─▒ s├Âylemi┼č Xola. Hakl─▒d─▒r. Yeterki cevaplar─▒ arayacak veya okuyacak zaman─▒n─▒z olsun....

Ben son soruya den├╝┼č├╝k bir noktadan bak─▒yorum.

F─▒kra molas─▒ndan sonra daha anla┼č─▒l─▒r olacak. ├çekirdek AB s─▒n─▒rlar─▒nda bir terim var. "Export i├žin"... Kullan─▒lmaz rektefiye gerektiren eski otolar fakir Afrika ile demirden perde hikayesindeki kahraman ├╝lkelere g├Ânderiliyor. Ho┼č demir de perde de kalkt─▒ktan sonra bizim u┼čakc─▒klar sefil kald─▒rlar ama neyse...

Vaktin birinde bir Polak ekport oto al─▒c─▒s─▒ gelir ve araba arar... Bir ka├ž tane araba alacak paras─▒ var... 4 ki┼čiler...5 vitesli araba ar─▒yorlar...Bizimkileri 2 tanecik bulduk der ve satarlar bu adamlara... Gece Polonya'ya do─čru yoldalar.. Sabaha kar┼č─▒ ula┼č─▒rlar... Bir ┼č├Âf├Âr iner yav der bu arabada bi┼čr ar─▒za var... Sabaha kadar 5'nci vitese ge├žmedi bir t├╝rl├╝...
-├ľb├╝r├╝ devam eder...Ya ├Âyle mi ? ben de sadece benim araba ar─▒zal─▒ sand─▒m der...

Var─▒┼č noktas─▒nda 1 g├╝n sonra ar─▒zay─▒ tamire kalk─▒┼čan ekibimiz arabalar─▒n 4 vitesli oldu─ču sonucuna katlanmak durumundad─▒r.

Bizim uyanuklar yav bu Polaklara ┼ču arabalar─▒ nas─▒l sataruz deyince orta─č─▒ eklemi┼č:
- Nas─▒l ossun... Vites kolu ├╝zerindeki plakalar─▒ deni┼čtirerek....

┼×imdi k─▒ssadan hisse:
1- ─░yi d├╝┼č├╝nmek ve iyi pazarl─▒k, tart─▒┼čma vs yi kaz─▒─č─▒ yedikten sonra de─čil yemeden ├Ânce yapmal─▒.
2-Yay─▒nc─▒ ya ben kendi taraf─▒mdan bak─▒yorum, senin taraf─▒ndan bak─▒yorum fena de─čil, durum de─či┼čmiyor derse inanmay─▒n. Zira siz her iki durumda da 4 vitesli arabaya 5'ci vites paras─▒ ├Âd├╝yor olabilirsiniz...
3- Olmayan ┼čeyleri arayaca─č─▒n─▒za, arayaca─č─▒n─▒z ┼čeyleri ba┼čtan bulman─▒z ve bilmeniz laz─▒m.
4- E─čer ki bu ├╝├ž madde sonu├ž vermedi ise ve her ┼čeye ra─čmen kazuk at─▒ld─▒ iseniz, bunun tekrar─▒na m├╝sade etmemeyi becerebilmeniz laz─▒m.

Bunlardan en ├Ânemlisi 4'c├╝ madde...
Hadi rastgele...

N. Yi─čit

German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Peki standart nedir? Jul 2, 2005

Nizamettin Yigit wrote:
┼×imdi k─▒ssadan hisse:
1- ─░yi d├╝┼č├╝nmek ve iyi pazarl─▒k, tart─▒┼čma vs yi kaz─▒─č─▒ yedikten sonra de─čil yemeden ├Ânce yapmal─▒.
2-Yay─▒nc─▒ ya ben kendi taraf─▒mdan bak─▒yorum, senin taraf─▒ndan bak─▒yorum fena de─čil, durum de─či┼čmiyor derse inanmay─▒n. Zira siz her iki durumda da 4 vitesli arabaya 5'ci vites paras─▒ ├Âd├╝yor olabilirsiniz...
3- Olmayan ┼čeyleri arayaca─č─▒n─▒za, arayaca─č─▒n─▒z ┼čeyleri ba┼čtan bulman─▒z ve bilmeniz laz─▒m.
4- E─čer ki bu ├╝├ž madde sonu├ž vermedi ise ve her ┼čeye ra─čmen kazuk at─▒ld─▒ iseniz, bunun tekrar─▒na m├╝sade etmemeyi becerebilmeniz laz─▒m.

Bunlardan en ├Ânemlisi 4'c├╝ madde...
Hadi rastgele...

N. Yi─čit

Size kesinlikle katiliyorum...
Bir cok sey anlasmaya bagli tabii ki. Ancak kendi sartlarimi belirleyebilmem icin, piyasayi bilmem gerekir.
Alman yayinevlerinin ceviri fiyatlari sayfa basi 20 'dan basliyor. TR'deki ortalama nedir?

Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Standart Jul 2, 2005

Semra Maden-Balamir wrote:
Size kesinlikle katiliyorum...
Bir cok sey anlasmaya bagli tabii ki. Ancak kendi sartlarimi belirleyebilmem icin, piyasayi bilmem gerekir.
Alman yayinevlerinin ceviri fiyatlari sayfa basi 20 'dan basliyor. TR'deki ortalama nedir?

Siz zaten T├╝rkiye'de bir yay─▒neviyle g├Âr├╝┼čmekte oldu─čunuzu s├Âylemi┼čtiniz. ├ľdeme konusunda da konu┼čmu┼č olsan─▒z gerek. T├╝rkiye'de kitap ├ževirisine sayfa ├╝creti ├Âdenmiyor, y├╝zde ├╝zerinden ├Âdeme yap─▒l─▒yor. Bir├žok ┼čey anla┼čmaya ba─čl─▒ de─čil, bir├žok ┼čey -i┼čin esas─▒- telif yasalar─▒yla belirleniyor. Tuncay'─▒n daha ├Ânce verdi─či Kitap ├çevirmenleri Organizasyonu sayfas─▒nda b├╝t├╝n bu konularda bilgi bulabilirsiniz zaten.

German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Standart Jul 2, 2005

Xola wrote:

Siz zaten T├╝rkiye'de bir yay─▒neviyle g├Âr├╝┼čmekte oldu─čunuzu s├Âylemi┼čtiniz. ├ľdeme konusunda da konu┼čmu┼č olsan─▒z gerek.

Konusmus olsaydim, sormamin anlami olmazdi zaten, ├Âyle degil mi?!
Simdilik sadece roman cevirisi ├Ânerisi geldi, ben de sicak baktigimi s├Âyledim.
Tuncay Bey'in verdigi linke baktiktan sonra bu soruyu sorma ihtiyacini duydum, zira orada da sizin de s├Âylediginiz gibi y├╝zde ├╝zerinden ├Âdemeden ve telif yasalarindan bahsediliyor. Asil standartin bu oldugunu ve sayfa basi ├Âdeme yapilmadigini kestiremedim bastan.

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
devlet te┼čvikleri Jul 4, 2005

Edebi ├ževiriler i├žin bir├žok ├╝lkenin k├╝lt├╝r bakanl─▒─č─▒ ve Avrupa Birli─či taraf─▒ndan verilen te┼čvikler mevcut. Belki de yay─▒nevleri ile pazarl─▒k etmekten ziyade, bu te┼čvikleri ara┼čt─▒rmak daha verimli olabilir. Almanya'daki durumu maalesef bilmiyorum, bu y├╝zden daha yak─▒n bilgi veremeyece─čim. Ba┼čar─▒lar

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Devlet te┼čvikleri ve Almanya Jul 4, 2005

mea wrote:
Edebi ├ževiriler i├žin bir├žok ├╝lkenin k├╝lt├╝r bakanl─▒─č─▒ ve Avrupa Birli─či taraf─▒ndan verilen te┼čvikler mevcut. Almanya'daki durum...

Almanya'n─▒n, Geothe'nin baz─▒ kitaplar─▒n─▒n ├ževirisini finanse etti─čini ve bu i┼čten yay─▒nevlerinin hat─▒r─▒ say─▒l─▒r para ald─▒─č─▒n─▒ biliyorum. Almanya bu ├žal─▒┼čmay─▒ yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam El├žiliklerin ilgili birimleri vas─▒tas─▒yla y├╝r├╝t├╝yor.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
T├╝rkiye Jul 5, 2005

mea wrote:

Edebi ├ževiriler i├žin bir├žok ├╝lkenin k├╝lt├╝r bakanl─▒─č─▒ ve Avrupa Birli─či taraf─▒ndan verilen te┼čvikler mevcut. Belki de yay─▒nevleri ile pazarl─▒k etmekten ziyade, bu te┼čvikleri ara┼čt─▒rmak daha verimli olabilir. Almanya'daki durumu maalesef bilmiyorum, bu y├╝zden daha yak─▒n bilgi veremeyece─čim. Ba┼čar─▒lar

T├╝rkiye te┼čviklerinden haberiniz var m─▒?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

1001 soru - Yeni ├╝yeyim

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search