Pages in topic:   [1 2] >
1001 soru - Yeni 羹yeyim
Thread poster: Semra Maden-Balamir
Semra Maden-Balamir  Identity Verified
Local time: 11:21
German to Turkish
+ ...
Jun 30, 2005

Merhabalar,

proz.com'un yeni 羹yesiyim. Iki g羹n 繹nce kaydoldum ve siteyi ancak bug羹n biraz karistirma firsatim oldu.
ncelikle kendimi tanitayim: Cevirmenim, Almanya'nin Bonn kentinde ikamet etmekteyim. Bonn niversitesi M羹tercim & Terc羹manlik B繹l羹m羹 mezunuyum.
Siteyle ilgili bir kac sorum olacak.
1. team/161, Multi-Turki diye bir klas繹r var. Bu ekibin islevi nedir ve nasil 羹ye olunur?
2. Platin 羹yelik tam olarak nedir, nasil olunur?
3. Sitenin genel 繹zellikleri kisaca nedir?
4. Aranizda edebi ceviri yapan ve bu konuda deneyim sahibi olan var mi? Bir T羹rk Yayinevi ile g繹r羹smelerim devam ediyor. rnek ceviri g繹ndermistim, ve begenildi. Fakat Almanya'da oldugum icin, olasi bir s繹zlesmede neye dikkat etmeliyim? deme kosullarini -her iki tarafi da olumsuz etkilememesi sartiyla- nasil belirlemem dogru olur?

Aklima gelen sorular simdilik bu kadar. Cevaplariniz icin simdiden tesekk羹rler.
Herkese kolay gelsin...

Bonn'dan selamlar...

Direct link Reply with quote

Tuncay Kurt  Identity Verified
Turkey
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Hogeldiniz. Jun 30, 2005

[quote]Semra Maden-B. wrote:

3. Sitenin genel 繹zellikleri kisaca nedir?
4. Aranizda edebi ceviri yapan ve bu konuda deneyim sahibi olan var mi? Bir T羹rk Yayinevi ile g繹r羹smelerim devam ediyor. rnek ceviri g繹ndermistim, ve begenildi. Fakat Almanya'da oldugum icin, olasi bir s繹zlesmede neye dikkat etmeliyim? deme kosullarini -her iki tarafi da olumsuz etkilememesi sartiyla- nasil belirlemem dogru olur?
[quote]

Merhaba&Hogeldiniz,

Ben her ne kadar bu sitenin yeni 羹yelerinden olsam da size elimden geldiince bu maddeleri a癟覺klayay覺m.

3- En g羹zel 繹zelliklerinden birisi d羹nyan覺n her taraf覺ndaki 癟evirmenleri bir araya getiriyor olmas覺 ki bu kadar 癟evirmen bir "kapta" birikince gerisi geliyor zaten; toplant覺lar, bilgi/fikir al覺 verii, s繹zl羹k payla覺m覺, terim yard覺m覺, geyik de cabas覺. Onun d覺覺nda yine bir 癟ok 羹lkeden m羹teri bulabilme f覺rsat覺 oluyor ki "jobs" k覺sm覺na g繹z at覺n derim.

4- Baka arkadalar da var edebi 癟eviri yapan, onlar daha yard覺m覺 olacakt覺rlar. Ben hen羹z "yeniyim", bir kitap i癟in g繹r羹me aamas覺nday覺m ve bir ortak 癟al覺mada yer al覺yorum. www.kitapcevirmenleri.org sitesi size edebi 癟eviri ile ilgili gerekli bilgiyi salayacakt覺r, bu sitede 癟ou kiinin 羹zerinde anlat覺覺 bir "tip s繹zleme" 繹rnei bulacaks覺n覺z, onu kullanabilirsiniz mesela.

Kolayl覺klar diliyorum, Sivas'tan da Bonn'a selamlar olsun (Orada da bir s羹r羹 Sivas'l覺 vard覺r zira Sivas'l覺lar her yerde).

Tuncay.

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Local time: 12:21
Turkish to English
+ ...
Ho gelmiler Jun 30, 2005

Gayet kapsaml覺 sorular. Bundan bal覺 ba覺na bir FAQ (SSS) 癟覺kar bence. Yan覺ltmamak ve kukudan kurtulamak amac覺yla, bu sorular覺 en iyi deerli modlar覺m覺z yan覺tlayabilir san覺r覺m. Tekrar hogeldiniz..

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
2.sorunun cevab覺 Jun 30, 2005

Platin 羹yelik Proz.com'un 癟eitli olanaklar覺ndan daha geni kapsamda ve 繹ncelikli olarak yararlanabilmek amac覺yla belirli periyodlara y繹nelik belirli bir 羹cret 繹deyerek sahip olabileceiniz bir 繹zellik. Platin 羹yeliin 癟eitli avantajlar覺 var.
1. Baz覺 iler sadece (bazen de 繹ncelikli olarak) platin 羹yelere a癟覺k. Platin 羹ye olamazsan覺z iin i癟eriini g繹remiyor ve bu nedenle teklif de veremiyorsunuz.
2. Platin 羹yelerin genele a癟覺k olan ilerde verdikleri teklifler daha 羹st s覺rada g繹r羹n羹yormu...
3. Platin 羹yelerin Proz.com sitesini (Blue Board da dahil) s覺n覺rs覺z kullanabilme imkan覺 var.
4. demenizi kredi kart覺yla yaparsan覺z hemen VID alabiliyorsunuz. Bu VID i癟in sevgili moderat繹r羹m羹z Xola daha ayr覺nt覺l覺 bir a癟覺klama yapar.

Saymay覺 unuttuum varsa dier platin 羹ye arkadalar eklesin l羹tfen.

Platin 羹yelik hakk覺nda daha fazla bilgi "http://www.proz.com/plat" adresinde...

[Edited at 2005-06-30 22:32]

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Merhaba Semra, Jun 30, 2005

Proz'a ve T羹rk癟e foruma hogeldiniz.

Arkadalar sorular覺n覺z覺n 癟ouna cevap vermiler ve size yeni soru malzemesi de 癟覺karm覺lar Yaln覺z Platin 羹yelikle ilgili en 繹nemli ey atlanm覺: Platin 羹yelik, paral覺 羹yelik demek. B羹t羹n bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Baybars'覺n s繹z羹n羹 ettii VID i癟in de u forum mesaj覺na bakman覺z覺 繹neririm. (Ama tabii FAQ sayfas覺nda onunla ilgili a癟覺klamalar da var.)

Platin 羹yeliin salad覺覺 2 olanak daha var: En 繹nemlisi, 癟eviri hizmeti salayanlar覺n bulunduu dizinde ilk sayfada g繹r羹n羹yorsunuz. Yani 癟evirmene ihtiyac覺 olup da Proz dizininde arama yapan bir 癟eviriveren, 繹nce Platinleri g繹r羹yor. 襤kincisi de, tak覺m kurma. Tak覺mlara herkes 羹ye olabiliyor ama sadece Platinler tak覺m kurabiliyor. Tak覺mlar da, birbirini tan覺yan, birlikte 癟al覺makta olan ve/veya 癟al覺mak isteyen 癟evirmenlerin bir araya gelerek oluturduu ekipler. 襤 ilanlar覺na isterseniz tak覺m olarak da bavurabiliyorsunuz. T羹rk癟e 癟evirmenlerinin kurduu 4 tak覺m var -bildiim kadar覺yla- Multi-Turki de bunlardan bir tanesi. Tak覺mlar hakk覺nda genel bilgi i癟in de yine ilgili FAQ'den yararlanabilirsiniz.

Tabii u ana kadar g繹zard覺 etmi olabileceimiz bir ey var: Ne yaz覺k ki bu sitenin lokalizasyonu bir t羹rl羹 tamamlanamad覺 ve bilgilerin b羹y羹k b繹l羹m羹 h璽l璽 sadece 襤ngilizce. Verdiiniz bilgiler 覺覺覺nda 襤ngilizce bildiinizi varsay覺yorum, ama sayfan覺zdan g繹rd羹羹m kadar覺yla 襤ngilizce'yle 癟al覺m覺yorsunuz. 襤nsan b羹t羹n g羹n dille ura覺nca, 癟al覺mad覺覺 bir dili ilerletmesi, hatta diri tutmas覺 癟ok zor oluyor. O y羹zden, verdiim sayfalardaki bilgiler konusunda bu a癟覺dan herhangi bir sorununuz olursa l羹tfen tekrar yaz覺n. Ama zaten forumlar bata olmak 羹zere sitenin 癟eitli b繹l羹mlerini biraz kurcalay覺nca b羹t羹n bu sorular覺n cevab覺n覺 bulacaks覺n覺z, daha dorusu onlar kendiliinden sizi bulacak

Selamlar,
zden Ar覺kan

[Edited at 2005-07-01 02:45]

Nilg羹n Bayram  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Hogeldin Semra Jul 1, 2005

Arkadalar olabildiince yan覺tlam覺lar sorular覺n覺, benim ekleyeceim fazladan bilgim yok. Sadece "hogeldin ve gelmekle iyi ettin" demek i癟in yazd覺m

German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hobuldum:-) Jul 1, 2005

Cevaplariniz icin tesekk羹rler...
B繹yle karsilanmak cidden g羹zel:-)

Xola,"Tak覺mlara herkes 羹ye olabiliyor ama sadece Platinler tak覺m kurabiliyor. Tak覺mlar da, birbirini tan覺yan, birlikte 癟al覺makta olan ve/veya 癟al覺mak isteyen 癟evirmenlerin bir araya gelerek oluturduu ekipler" demissiniz, tam olarak anlamadim. Beni kimse tanimiyor, yine de 羹ye olabiliyor muyum:-)
yoksa takim mi buna karar veriyor?

Site oldukca karmasik ve kompleks, alisana kadar biraz zaman alacaga benziyor. Kaydolurken default dil olarak Almanca'yi tikladim ama, Almanca olan kisma rastlamadim hen羹z:-)

Sevgiler...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-01 21:44]

Germany
Member
English to Turkish
Tak覺m Jul 1, 2005

Semra Maden-B. wrote:

Cevaplariniz icin tesekk羹rler...
B繹yle karsilanmak cidden g羹zel:-)

Xola,"Tak覺mlara herkes 羹ye olabiliyor ama sadece Platinler tak覺m kurabiliyor. Tak覺mlar da, birbirini tan覺yan, birlikte 癟al覺makta olan ve/veya 癟al覺mak isteyen 癟evirmenlerin bir araya gelerek oluturduu ekipler" demissiniz, tam olarak anlamadim. Beni kimse tanimiyor, yine de 羹ye olabiliyor muyum:-)
yoksa takim mi buna karar veriyor?

Site oldukca karmasik ve kompleks, alisana kadar biraz zaman alacaga benziyor. Kaydolurken default dil olarak Almanca'yi tikladim ama, Almanca olan kisma rastlamadim hen羹z:-)

Sevgiler...

Yapabiliyor, edebiliyor derken unu kastettim: Tak覺m kurma, Platin 羹yeler taraf覺ndan kullan覺labilecek ekilde programlanm覺 sistem fonksiyonlar覺ndan biri. Yani Platin 羹yeler, sayfalar覺nda "Tak覺m kur" diye bir link g繹r羹yorlar; Platin olmayanlar b繹yle bir link g繹remiyor. Ama tak覺m kuran, istediini tak覺ma davet edebiliyor. Yani orada, Platin olan/olmayan k覺s覺tlamas覺 yok.

Almanca 癟eviri hi癟 yap覺lmam覺 olabilir, 癟羹nk羹 Alman 癟evirmenler i癟inde 襤ngilizce'yle 癟al覺ma oran覺 癟ok y羹ksek; yine Alman 癟evirmenler sisteme en aktif kat覺lanlar aras覺nda yer ald覺klar覺 i癟in, browniz toplamak 羹zere site 癟evirisi yapmaya da gerek duymam覺lard覺r muhtemelen.

EK Bu nedense hi癟 akl覺m覺za gelmedi: Sistem dili olarak T羹rk癟eyi se癟ebilirsiniz, yaln覺z ... [bu k覺s覺m koro i癟in yaz覺ld覺]... valla ben 癟evirmedim!

[Edited at 2006-04-28 00:48]

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Kolaysa senin de ba覺na gelsin... Jul 2, 2005

Ho geldiniz, sefa bulunuz...

"Kolay gelsin" ne zaman s繹ylenir?
Kolay olmayan bir i g繹rd羹羹n羹z zaman.

nce zor sorular覺 sor sonra kolay gelsin de 癟覺k iin i癟inden....

Zamanla b羹t羹n sorulara ceav覺 Proz.com i癟inde bulaca覺n覺z覺 s繹ylemi Xola. Hakl覺d覺r. Yeterki cevaplar覺 arayacak veya okuyacak zaman覺n覺z olsun....

Ben son soruya den羹羹k bir noktadan bak覺yorum.

F覺kra molas覺ndan sonra daha anla覺l覺r olacak. ekirdek AB s覺n覺rlar覺nda bir terim var. "Export i癟in"... Kullan覺lmaz rektefiye gerektiren eski otolar fakir Afrika ile demirden perde hikayesindeki kahraman 羹lkelere g繹nderiliyor. Ho demir de perde de kalkt覺ktan sonra bizim uakc覺klar sefil kald覺rlar ama neyse...

Vaktin birinde bir Polak ekport oto al覺c覺s覺 gelir ve araba arar... Bir ka癟 tane araba alacak paras覺 var... 4 kiiler...5 vitesli araba ar覺yorlar...Bizimkileri 2 tanecik bulduk der ve satarlar bu adamlara... Gece Polonya'ya doru yoldalar.. Sabaha kar覺 ula覺rlar... Bir 繹f繹r iner yav der bu arabada bir ar覺za var... Sabaha kadar 5'nci vitese ge癟medi bir t羹rl羹...
-b羹r羹 devam eder...Ya 繹yle mi ? ben de sadece benim araba ar覺zal覺 sand覺m der...

Var覺 noktas覺nda 1 g羹n sonra ar覺zay覺 tamire kalk覺an ekibimiz arabalar覺n 4 vitesli olduu sonucuna katlanmak durumundad覺r.

Bizim uyanuklar yav bu Polaklara u arabalar覺 nas覺l sataruz deyince orta覺 eklemi:
- Nas覺l ossun... Vites kolu 羹zerindeki plakalar覺 denitirerek....

imdi k覺ssadan hisse:
1- 襤yi d羹羹nmek ve iyi pazarl覺k, tart覺ma vs yi kaz覺覺 yedikten sonra deil yemeden 繹nce yapmal覺.
2-Yay覺nc覺 ya ben kendi taraf覺mdan bak覺yorum, senin taraf覺ndan bak覺yorum fena deil, durum deimiyor derse inanmay覺n. Zira siz her iki durumda da 4 vitesli arabaya 5'ci vites paras覺 繹d羹yor olabilirsiniz...
3- Olmayan eyleri arayaca覺n覺za, arayaca覺n覺z eyleri batan bulman覺z ve bilmeniz laz覺m.
4- Eer ki bu 羹癟 madde sonu癟 vermedi ise ve her eye ramen kazuk at覺ld覺 iseniz, bunun tekrar覺na m羹sade etmemeyi becerebilmeniz laz覺m.

Bunlardan en 繹nemlisi 4'c羹 madde...
Hadi rastgele...

N. Yiit

German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Peki standart nedir? Jul 2, 2005

Nizamettin Yigit wrote:
imdi k覺ssadan hisse:
1- 襤yi d羹羹nmek ve iyi pazarl覺k, tart覺ma vs yi kaz覺覺 yedikten sonra deil yemeden 繹nce yapmal覺.
2-Yay覺nc覺 ya ben kendi taraf覺mdan bak覺yorum, senin taraf覺ndan bak覺yorum fena deil, durum deimiyor derse inanmay覺n. Zira siz her iki durumda da 4 vitesli arabaya 5'ci vites paras覺 繹d羹yor olabilirsiniz...
3- Olmayan eyleri arayaca覺n覺za, arayaca覺n覺z eyleri batan bulman覺z ve bilmeniz laz覺m.
4- Eer ki bu 羹癟 madde sonu癟 vermedi ise ve her eye ramen kazuk at覺ld覺 iseniz, bunun tekrar覺na m羹sade etmemeyi becerebilmeniz laz覺m.

Bunlardan en 繹nemlisi 4'c羹 madde...
Hadi rastgele...

N. Yiit

Size kesinlikle katiliyorum...
Bir cok sey anlasmaya bagli tabii ki. Ancak kendi sartlarimi belirleyebilmem icin, piyasayi bilmem gerekir.
Alman yayinevlerinin ceviri fiyatlari sayfa basi 20 'dan basliyor. TR'deki ortalama nedir?

Germany
Member
English to Turkish
Standart Jul 2, 2005

Semra Maden-Balamir wrote:
Size kesinlikle katiliyorum...
Bir cok sey anlasmaya bagli tabii ki. Ancak kendi sartlarimi belirleyebilmem icin, piyasayi bilmem gerekir.
Alman yayinevlerinin ceviri fiyatlari sayfa basi 20 'dan basliyor. TR'deki ortalama nedir?

Siz zaten T羹rkiye'de bir yay覺neviyle g繹r羹mekte olduunuzu s繹ylemitiniz. deme konusunda da konumu olsan覺z gerek. T羹rkiye'de kitap 癟evirisine sayfa 羹creti 繹denmiyor, y羹zde 羹zerinden 繹deme yap覺l覺yor. Bir癟ok ey anlamaya bal覺 deil, bir癟ok ey -iin esas覺- telif yasalar覺yla belirleniyor. Tuncay'覺n daha 繹nce verdii Kitap evirmenleri Organizasyonu sayfas覺nda b羹t羹n bu konularda bilgi bulabilirsiniz zaten.

German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Standart Jul 2, 2005

Xola wrote:

Siz zaten T羹rkiye'de bir yay覺neviyle g繹r羹mekte olduunuzu s繹ylemitiniz. deme konusunda da konumu olsan覺z gerek.

Konusmus olsaydim, sormamin anlami olmazdi zaten, 繹yle degil mi?!
Simdilik sadece roman cevirisi 繹nerisi geldi, ben de sicak baktigimi s繹yledim.
Tuncay Bey'in verdigi linke baktiktan sonra bu soruyu sorma ihtiyacini duydum, zira orada da sizin de s繹ylediginiz gibi y羹zde 羹zerinden 繹demeden ve telif yasalarindan bahsediliyor. Asil standartin bu oldugunu ve sayfa basi 繹deme yapilmadigini kestiremedim bastan.

MeA
Czech Republic
Czech to Turkish
+ ...
devlet tevikleri Jul 4, 2005

Edebi 癟eviriler i癟in bir癟ok 羹lkenin k羹lt羹r bakanl覺覺 ve Avrupa Birlii taraf覺ndan verilen tevikler mevcut. Belki de yay覺nevleri ile pazarl覺k etmekten ziyade, bu tevikleri arat覺rmak daha verimli olabilir. Almanya'daki durumu maalesef bilmiyorum, bu y羹zden daha yak覺n bilgi veremeyeceim. Baar覺lar

Sel癟uk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Devlet tevikleri ve Almanya Jul 4, 2005

mea wrote:
Edebi 癟eviriler i癟in bir癟ok 羹lkenin k羹lt羹r bakanl覺覺 ve Avrupa Birlii taraf覺ndan verilen tevikler mevcut. Almanya'daki durum...

Almanya'n覺n, Geothe'nin baz覺 kitaplar覺n覺n 癟evirisini finanse ettiini ve bu iten yay覺nevlerinin hat覺r覺 say覺l覺r para ald覺覺n覺 biliyorum. Almanya bu 癟al覺may覺 yanl覺 hat覺rlam覺yorsam El癟iliklerin ilgili birimleri vas覺tas覺yla y羹r羹t羹yor.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
T羹rkiye Jul 5, 2005

mea wrote:

Edebi 癟eviriler i癟in bir癟ok 羹lkenin k羹lt羹r bakanl覺覺 ve Avrupa Birlii taraf覺ndan verilen tevikler mevcut. Belki de yay覺nevleri ile pazarl覺k etmekten ziyade, bu tevikleri arat覺rmak daha verimli olabilir. Almanya'daki durumu maalesef bilmiyorum, bu y羹zden daha yak覺n bilgi veremeyeceim. Baar覺lar

T羹rkiye teşviklerinden haberiniz var mı?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

1001 soru - Yeni 羹yeyim

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
LSP.expert
Youre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. Its easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search