Pages in topic:   [1 2] >
Turkish Ottoman / Osmanl─▒ca da art─▒k dil listesinde
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 08:01
Dutch to Turkish
+ ...
Jul 17, 2005

Arkada┼člar dikkat ettiniz mi bilmem. Proz.com'da men├╝de ve i┼čleyi┼čte de─či┼čiklikler yap─▒ld─▒. De─či┼čikliklerden biri ├Ânceden bulunmayan dil ├žiftleri eklenmi┼č. Bunlardan birisi de Osmanl─▒ca. Ben bu konuda proz.com y├Ânetimine ge├žen y─▒l bir ka├ž tane mesaj yazm─▒┼č bu dil ├žiftinin de burada olmas─▒ gerekti─čini izah etmeye ├žal─▒┼čm─▒┼čt─▒m. Bu ekleme sadece Ormanl─▒ca i├žin de─čil, ┼ču an pratikte konu┼čulmayan dil/leh├želer i├žin de yap─▒lm─▒┼č ve g├╝zel bir de─či┼čim olmu┼č. Umar─▒z bu dil ├žiftinde de projeler post edilmeye ba┼člar...

Payla┼čay─▒m istedim.

Kolay gelsin

N. Yi─čit

Not: Hem working languages ayarlar─▒n─▒z─▒ de─či┼čtirebilir, hem de kudoz sorular─▒nda da dil ├žiftlerini "bilahere" ona g├Âre belirleyebilirsiniz.

[Edited at 2005-07-17 16:23]

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-18 00:26]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 07:01
Member
English to Turkish
+ ...
Laf─▒ a─čz─▒mdan ald─▒n :-) Jul 17, 2005

Ge├žen y─▒l "Proz.com Suggestions" forumunda da dile getirilmi┼čti. Sonunda, y─▒l─▒n ba┼č─▒nda "TurkishOttoman 1500-19..." gibi bir giri┼č yapt─▒lar. Bunun yanl─▒┼č oldu─čunu s├Âyleyince "TurkishOttoman 1500-1928" diye d├╝zeltmi┼čler, sa─čolsunlaricon_lol.gif D├╝n bir arkada┼č─▒m─▒z "melbusat" diye bir soru sordu, Turkish > English Kudoz'da, onu g├Âr├╝nce tekrar akl─▒ma gelmi┼čti, ├ž├╝nk├╝ asl─▒nda Ottoman > English oldu─ču a├ž─▒k bu sorunun. Osmanl─▒can─▒n dil listesine eklenmesi hem Osmanl─▒ca ile ├žal─▒┼čanlar─▒n sayfalar─▒nda g├Âsterebilmesi a├ž─▒s─▒ndan, hem Kudoz i├žin iyi bir ┼čey tabii de bu giri┼čte biraz edit yap─▒lmas─▒ gerekti─či de a├ž─▒k bana kal─▒rsa, en az─▒ndan tarihlerde. Bunu bir s├Âyleyip sonra burada duyuray─▒m da isteyenler kullans─▒n diye d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝m, s├╝reci h─▒zland─▒rd─▒─č─▒n i├žin te┼čekk├╝rlericon_smile.gif

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Osmanl─▒ca Jul 17, 2005

Osmanl─▒ca 15. yy dan evvel de var olan bir dil. Do─čru olan─▒ Bir devletin ad─▒yla an─▒ld─▒─č─▒ i├žin devletin resmi varl─▒─č─▒ s├╝resince var olmu┼č olaca─č─▒ndan 1299-1923 yaz─▒lmas─▒ laz─▒m.

Yine de burada arkada┼člar bir ortak g├Âr├╝┼č olu┼čturup onu bildirelim derim.

hadi kolay gelsin

N. Yi─čit

Serkan Do─čan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Amas─▒ var Jul 17, 2005

Evet, bu daha ├Ânce dikkatimi ├žekmi┼čti. Ottoman dil ├žiftinde soru sorulabiliyor. Ama, dil ├žiftimiz olarak Ottoman ekleyemiyoruz san─▒r─▒m. Daha ├Ânce denemi┼čtim, biraz ├Ânce yine bakt─▒m, yok. Yoksa bu da m─▒ benim prozuma y├Ânelik bir aksakl─▒k m─▒, h─▒ Sn. Xola. Neden "yeni bir dil ├žifti ekle" k─▒sm─▒ndan Osmanl─▒ca ekleyemiyorum, sorar─▒m sana?.icon_smile.gif

Turkey
Turkish to English
+ ...
Do─čru ve yanl─▒┼č Jul 17, 2005

Nizam bey, bir y├Ânden hakl─▒s─▒n. Ama, 1299'lu y─▒llarda di─čer Anadolu beylikleri Osmanl─▒ beyli─činden daha farkl─▒ bir dil kullan─▒yor de─čillerdi ki. Demem o ki, T├╝rkler din de─či┼čtirmelerinden itibaren Arap├ža/Fars├ža kelimelere kucak a├žmaya ba┼člam─▒┼člard─▒r. Tam tarih belirlemek zor bunun i├žin.

Nizamettin Yigit wrote:

Osmanl─▒ca 15. yy dan evvel de var olan bir dil. Do─čru olan─▒ Bir devletin ad─▒yla an─▒ld─▒─č─▒ i├žin devletin resmi varl─▒─č─▒ s├╝resince var olmu┼č olaca─č─▒ndan 1299-1923 yaz─▒lmas─▒ laz─▒m.

Yine de burada arkada┼člar bir ortak g├Âr├╝┼č olu┼čturup onu bildirelim derim.

hadi kolay gelsin

N. Yi─čit

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
O belirsizlik var Jul 17, 2005

Serkan bey,

Evet bu belirsizli─čin fark─▒nday─▒m ama 1299 tarihi 1500'e g├Âre daha akla yatk─▒n diye onu ├Ânerdim. Aksi halde dildeki etkile┼čim Karahanl─▒lar'a kadar gider ki o zaman kimse i├žinden ├ž─▒kamaz.

Osmano─čullar─▒/Osmanl─▒ beyli─činin varl─▒─č─▒n─▒n ba┼člang─▒c─▒n─▒ da tam kestirmek g├╝├ž. Ancak yine de 1299 ├╝zerinde geni┼č bir kabul var.

Ben belirsizliktense kesinli─či hususunda netlik olmayan 1299 olmas─▒ daha iyi.

Bu arada dil ├žifti olarak da ekleyebiliyorsun. Sadece kutucuklar─▒n alt─▒ndaki see more languages linkine t─▒klaman gerekiyor.

Kolay gelsin,

N. Yi─čit

Turkey
Turkish to English
+ ...
Bana kal─▒rsa Jul 17, 2005

Old Turkish olmal─▒. Ottoman Turkish hadisesini Turkolog olmayan ki┼čilere anlatmak o kadar g├╝├ž ki. Old English var, niye Old Turkish olmas─▒n. Bizdeki ayr─▒mlar ve de─či┼čimler daha keskin de olsa, bu terimin yerle┼čmesi daha akla yatk─▒n bence.

Evet, daha fazla ├žifti g├Ârd├╝m ┼čindi..

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Old Turkish Jul 17, 2005

Serkan Dogan wrote:

Old Turkish olmal─▒. Ottoman Turkish hadisesini Turkolog olmayan ki┼čilere anlatmak o kadar g├╝├ž ki. Old English var, niye Old Turkish olmas─▒n. Bizdeki ayr─▒mlar ve de─či┼čimler daha keskin de olsa, bu terimin yerle┼čmesi daha akla yatk─▒n bence.

Evet, daha fazla ├žifti g├Ârd├╝m ┼čindi..

Ben bu noktada tam tersini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Old Turkish yeni bir dil ├žifti olarak girilmeli. Ancak onda da sorun belirli bir taihsel kronoloji uygulanma g├╝├žl├╝─č├╝. Fakat iyi taraf─▒ da hala kullan─▒lan kelimeler var. Bu kullan─▒m durumu Osmanl─▒ca i├žin de ge├žerli.

Yani T├╝rk├že ─░slam ├ľncesi ─░slam sonras─▒ diye ana b├Âl├╝mlere ay─▒r─▒p, ─░slam sonras─▒n─▒ da Osmanl─▒ca ve Bug├╝n konu┼čmakta oldu─čumuz T├╝rk├že olarak ikiye ayr─▒lmal─▒.

Yine de bu konuda i┼či otoritelkerine b─▒rakmak laz─▒m. Bu konuda birka├ž referans ki┼čiyle yaz─▒┼č─▒p ondan sonra Proz.com da bir de─či┼čiklik ├Ânermek daha do─čru. Her ne kadar bu konularda bir ittifak mevcut de─čilse de, yine de en do─čru olan 3 dil ┼čeklinde girilmesi.

Old Turkish
Ottoman Turkish
Turkish

Bu arada bunu da oylamaya sunmu┼č olal─▒m.

Turkey
Turkish to English
+ ...
O ne? Jul 17, 2005

Ben zaten Old Turkish derken halen Ottoman Turkish denen dili kastetmi┼čtim. Yok e─čer ├Âzt├╝rk├že s├Âzc├╝kleri kastediyorsan, old demek do─čru olmaz, zira Orta Asya'da halen kullan─▒mdalar.
Bu arada, bu konuda otorite birax bix oluyorux...
icon_smile.gif

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Bence ayr─▒lmamal─▒ Jul 17, 2005

Ben Osmanl─▒ca'n─▒n T├╝rk├že'den ayr─▒lmamas─▒ gerekti─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bir kere Osmanl─▒ca ayr─▒ bir dil olarak ├Â─čretilmiyor bildi─čim/hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla. ├ťniversitelerin Dil B├Âl├╝mlerinde Osmanl─▒ca T├╝rk Dili Edebiyat─▒n─▒n bir par├žas─▒. ─░steyen sonra uzmanla┼čabiliyor. Her ne kadar ├žok farkl─▒ bir dilmi┼č gibi g├Âr├╝n├╝yorsa da bug├╝n kulland─▒─č─▒m─▒z dilin bir ├Ânc├╝s├╝, bize ait bir ┼čey, farkl─▒ bir yaz─▒ karakteri kullanm─▒┼č olmas─▒, farkl─▒ s├Âzc├╝kleri bar─▒nd─▒rmas─▒, onu T├╝rk├že'den ayr─▒ bir dil k─▒lmaz. Nas─▒l ki Osmanl─▒lar─▒ T├╝rk say─▒yorsak dilini de ├Âyle saymal─▒y─▒z. Osmanl─▒ca-T├╝rk├že ayr─▒m─▒ bence siyasi bir mesele. Dilsel olarak bak─▒ld─▒─č─▒nda yok ├Âyle bir ayr─▒m. ├ťstelik 1923'ten sonraki edebiyat eserlerine, resmi yaz─▒┼čmalara, kanunlara vs. bak─▒ld─▒─č─▒nda ikisinin bolca bir arada bulundu─čunu s├Âylemeye gerek yok herhalde. Do─čal bir geli┼čim olarak dil sadele┼čmi┼č. ├ťstelik bug├╝n T├╝rk├že'nin kifayetsiz kal─▒p Osmanl─▒ca s├Âzc├╝klerin bo┼čluklar─▒ doldurdu─ču da bir ger├žektir.

Ayr─▒ca bir dil ┼ču tarihte ba┼člad─▒ ve ┼ču tarihte bitti demek de anlams─▒z. 1299'de Osmanl─▒ devleti kurulmu┼č olabilir, ama herhalde dili de o kurulu┼č tarihinde icat etmediler. Tam bilmiyorum ama, daha sonra olu┼čmu┼č olmas─▒ daha muhtemel zaten, Arap├ža ve Fars├ža giriyor i┼čin i├žine, o y├╝zden 15. y├╝zy─▒l daha do─čru gibi. 1923'te de bitmedi, ├ž├╝nk├╝ yukar─▒da dedi─čim gibi hem k├╝lt├╝rel hem de siyasi/resmi alanda kullan─▒lmaya devam edildi, halen de s─▒n─▒rl─▒ da olsa varl─▒─č─▒n─▒ ba┼čka bir bi├žimde s├╝rd├╝r├╝yor.

Eski eskidir, gerek Karaco─član ┼čiirleri, gerekse Nedim'in ┼čiirleri ha dedin mi anlamad─▒─č─▒m s├Âzc├╝kler i├žeriyor. Karacao─član T├╝rk├že kullanm─▒yordu mu diyece─čim ┼čimdi?

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
+ ...
Osmanl─▒, T├╝rk tabii ki, "turp" olacak hali yok ya ;-) Jul 17, 2005

├ľnce, staff'a durumu izah etmek i├žin buradaki tart─▒┼čman─▒n biraz daha ilerlemesini beklemeye karar verdim. Biz konunun ba┼čka y├Ânlerini de tart─▒┼čmaya devam edebiliriz tabii de, dizinde yap─▒lacak d├╝zeltmeye y├Ânelik olarak durumu Proz sitesi ve/veya ├ževirmenlik mesle─činin ama├žlar─▒ a├ž─▒s─▒ndan da ele almakta fayda var. Osmanl─▒ca ile T├╝rk├že'nin dilbilimsel olarak iki ayr─▒ dil oldu─čunu ben de d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Ama bizim ama├žlar─▒m─▒z a├ž─▒s─▒ndan iki ayr─▒ dil olabilirler. Zaten "dil" nas─▒l tan─▒mlan─▒yor diye d├╝┼č├╝n├╝nce ortal─▒k epeyce bulan─▒yor. Norve├ž├že ile ─░sve├ž├žeyi ayr─▒ dil yap─▒p da Sorani ile Kurman├žiyi ayn─▒ dil yapan nedir sorusuna kesin bir cevab─▒ olan varsa, sak─▒n bizden esirgemesin.(Burada bir antr parantez olarak: Bizim ama├žlar─▒m─▒z a├ž─▒s─▒ndan "dil"e devlet meselesini, resm├« dil stat├╝s├╝n├╝ falan kar─▒┼čt─▒rman─▒n sonsuz sak─▒ncas─▒ var. Devlettir, kurulur, y─▒k─▒l─▒r; dil baki kal─▒r. Bask├ža, Katalanca, K├╝rt├že, Yidi┼č ve listedeki daha nice dilin hi├žbiri bir devletin resm├« dili de─čil.)

Bizim ama├žlar─▒m─▒z a├ž─▒s─▒ndan ayr─▒ dil olabilirler derken de ┼čunu kastettim: Hepimiz T├╝rk├že ├ževirmeniyiz, tek veya ├žift y├Ânl├╝ olarak, bunun en indirgenmi┼č nedeni de anadilimizin T├╝rk├že olmas─▒. Ama hepimiz Osmanl─▒ca ├ževirmeni de─čiliz. Bunun nedeni ne? Osmanl─▒ca "ayr─▒ bir ├žal─▒┼čma veya uzmanl─▒k alan─▒" demek ki, T├╝rk├že ├ževirmenli─činin bir par├žas─▒ veya alt kategorisi de─čil. Netice olarak benim g├Âr├╝┼č├╝m, asl─▒nda sadece "Ottoman" ┼čeklinde bir giri┼čin yeterli oldu─čudur. Bu "Ottoman Turkish" de yap─▒labilir belki, ama "Turkish Ottoman" diye bir ┼čey yok, ne duyulmu┼č ne g├Âr├╝lm├╝┼č.

Tarihlere gelince, her ikisi de tamamen yanl─▒┼č (bu arada 1500, 15. de de─čil, 16. y├╝zy─▒l oluyor) ve gereksiz. Bunlar─▒n "Turkish Ottoman" diye bir ┼čey uydurup bir de yan─▒na -nereden buldularsa- tarih yazmalar─▒n─▒n sebebi ┼ču: EnglishOld yyyy-yyyy veya DutchMiddle yyyy-yyyy diye giri┼čler eklediler dil listesine, bizimkini de ayn─▒ ┼čekilde de─čerlendirmi┼čler, oysa tam ├Âyle de─čil, ├ž├╝nk├╝ tarihin ne oldu─čundan ba─č─▒ms─▒z olarak Osmanl─▒ca'n─▒n kullan─▒ld─▒─č─▒, yaz─▒ld─▒─č─▒, var oldu─ču d├Ânemde bir de yine var olmaya devam eden T├╝rk├že var. Bu y├╝zden, her ne kadar g├╝nl├╝k dilde "Eski T├╝rk├že" ifadesi ├žo─ču zaman Osmanl─▒ca'y─▒ belirtmek i├žin kullan─▒l─▒yorsa da, bizim ama├žlar─▒m─▒z a├ž─▒s─▒ndan yan─▒lt─▒c─▒. ┼×u a┼ča─č─▒daki iki ┼čiire bak─▒n, biri Karacao─član'dan, ├Âb├╝r├╝ Nedim'den. Vasat bir e─čitim g├Ârm├╝┼č herhangi bir T├╝rk, birincisini anlamak i├žin hi├žbir s├Âzl├╝─če, a├ž─▒klamaya falan muhta├ž de─čil. ─░kincisi i├žinse durum biraz farkl─▒ - ├╝stelik de ikincisi, ├Âtekinden 100 y─▒l sonra yaz─▒lm─▒┼č, mesele "eskilik-yenilik" de─čil yani:

Karacao─član (1606-1679 veya 1689)

Vara vara vard─▒m ol kara ta┼ča
Hasret ettin beni kavim karda┼ča
Sebep ne g├Âzden akan kanl─▒ ya┼ča
Bir ayr─▒l─▒k bir yoksulluk bir ├Âl├╝m

Nedim (1680-1730)

Bir gevher-i yekpare iki bahr aras─▒nda
Hur┼č├«d-i cihan-t├ób ile tart─▒lsa sez├ód─▒r

Bir kân-ı niamdır ki anın gevheri ikbâl
Bir ba─č-─▒ iremdir ki g├╝l├╝ izz ├╝ al├ód─▒r

[Edited at 2005-07-18 00:04]

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Dile dair Jul 18, 2005

Payla┼č─▒lan g├Âr├╝┼člere k─▒smen kat─▒l─▒yorum. Biz burada o dili d├╝nya literat├╝r├╝nde bir ayr─▒m─▒n─▒ da yap─▒yor de─čiliz. Yapmaya niyetli hele hi├ž de─čiliz.

"Osmanl─▒ca" (Osmani) bir dil ├žifti olarak ayr─▒lmal─▒. Bunda benim ki┼čisel g├Âr├╝┼člerimi dayand─▒rd─▒─č─▒m nedenler:

1- Osmanl─▒ca Osmanl─▒ develetinin var oldu─ču d├Ânemde de "osmani" olarak s├Âylenir.
2- Cumhuriyet sonras─▒nda "osmanl─▒ca" deyimi aynen kullan─▒lm─▒┼čt─▒r, kullan─▒l─▒r, kullan─▒lmal─▒d─▒r.
3- Dilin kendine ├Âzg├╝ bir alfabesi vard─▒r. Ana karakterler arap├že olsa bile harflerin dizili┼člerine ba─čl─▒ olarak seslerinin farkl─▒la┼č─▒p farkl─▒ sesleri vermesi ve Arap├žada bulunmayan harflerle birlikte sesler tamamlan─▒r.
4- Osmanl─▒ca bug├╝n b├╝t├╝n edebiyat ve tarih k├╝rs├╝lerinde okutulmaktad─▒r. Yani s├Âzkonusu farkl─▒l─▒k ve ayr─▒┼čma kabul g├Ârm├╝┼čt├╝r.
5- yeni nesil bu dili ne okuyabilir ne de anlayabilir. Okuyup anlamak i├žin ├Âzel bir e─čitimden ge├žmek gerekir. Bu di─čer eski bat─▒ dillerinde, ├ľrnek: Eski ─░ngilizce, Frans─▒zca veya Dutch, b├Âyle de─čildir. Basit bir ├žal─▒┼čma ile herkes de─či┼čiklikleri ├Â─črenebilir ve anlayabilir. Denemek i├žin Kitab-─▒ mukaddes'i okuyabilirsiniz. K─▒smen eski ingilizce i├žerir.
6- Osmanl─▒ca'n─▒n var oldu─ču d├Ânemde T├╝rk├že vard─▒r ve konu┼čulmu┼čtur. (Xola'dan al─▒nt─▒. Hemfikirim)
7- Osmanl─▒cada uzmanla┼č─▒labilir

Bunlar─▒ uzatabiliriz. Ancak her ┼čeye ra─čmen Osmanl─▒ca'n─▒n T├╝rk├že ile ├žat─▒┼č─▒k de─čil ├žak─▒┼č─▒k bir olma ├Âzellikleri de var.
- Pek ├žok Osmanl─▒ca ifade bug├╝n bile kullan─▒l─▒r.
- De─či┼čtirildik├že yenilense de ├Âzellikle hukuk sistemimiz y├╝kl├╝ce bir Osmanl─▒ca i├žermektedir.
- Ayr─▒┼čt─▒rma Xola'n─▒n da dedi─či gibi politik-siyasi veya devlet gelene─čidir. Biz ise "├že-vir-men" olarak bunlarla ilgilenmemeliyiz. Kat─▒l─▒yorum. Zaten politik veya siyasi bir gerek├žem olsayd─▒ daha farkl─▒ d├╝┼č├╝n├╝yor olmam m├╝mk├╝nd├╝.
Burada da gerek├želeri uzatmak m├╝mk├╝n.

B├╝t├╝n bunlara ra─čmen ben dil ├žifti olarak Uthmani (yayg─▒n ingilice kullan─▒m Uthmani'dir Turkish'ten ayr─▒lmas─▒n─▒n bir zarar getirmeyece─čini ├ževirmenler a├ž─▒s─▒ndan bilakis olumlu sonu├žlar─▒ olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

1- ├çevirmen bunu ayr─▒ bir dil ├žifti olarak de─čerlendirecek, T├╝rk├žele┼čtirmek i├žin bile "├ževiri" muamelesi yapacakt─▒r.
2- Eskiye ait ve uzmanl─▒k dili oldu─ču i├žin "rate"ler normal T├╝rk├že ├ževirinin ├╝zerinde olacakt─▒r.
3- Nas─▒l ki DTP, programlama, vs bilen ├ževirmen bu ├Âzellikleri ayr─▒ca kullan─▒p avantaj elde edebiliyorsa, Osmanl─▒ca i├žin de ├ževirmen ayn─▒ avatanj─▒ kullanabilmelidir.

Has─▒l-─▒ kelam ben herhangi bir politik veya siyasi ilintilerine bakmaks─▒z─▒n, dil ├žifti olarak ay─▒rman─▒n avantajlar─▒n─▒, e─čer var ise, kullanabilmek gerek diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Zaten i┼čin siyasi taraf─▒yla ilgilenenler veya o konuda karar vermesi gerekenler zaman zaman bunu yap─▒yorlar. Veya onun i├žin mevcut ba┼čka platformlar var... Ben sadece bu ayr─▒m─▒ ├ževirmenlik ve ├ževiri odakl─▒ d├╝┼č├╝nerek olumlu buluyorum. Netice olarak proz.com d├╝nya dillerinin tasnifi konusunda otorite olan, veya s├Âyledikleri aynen kayda ge├žen bir kurum veya bu kurumun bir organ─▒ da de─čil.

Benim d├╝┼č├╝ncelerim bundan ibaret.

Sa─čl─▒cakla kal─▒n─▒z,

N. Yi─čit

Semra Maden-Balamir (X)  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Ayr─▒lmal─▒... Jul 18, 2005

Bence de kesinlikle ayrilmali...

Bazi arkadaslarin da dedigi gibi, Osmanlica Turkoloji'nin bir parcasi olsa da uzmanlik gerektirir, dolayisiyla T├╝rkce ceviri yapan her cevirmen Osmanlica'dan ceviri yapamaz. Bu arg├╝man, ayri tutulmasi gerektigine iliskin yeterli bir arg├╝man.

Kaldi ki, T├╝rkce ceviri yapan birinin, -birakin ceviriyi- Osmanlica'yi okuyabilmesi bile gerekmez. Osmanlica kendi icinde bile degisik kategorilere ayrilir, Eski, Orta, Yeni Osmanlica... Bilhassa bilimsel acidan baktigimizda, ayrilmasi gerekir diye d├╝s├╝n├╝yorum. Onca Osmanlica-T├╝rkce s├Âzl├╝k var, bosuna degil herhalde?

Herkese iyi calismalar...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-18 16:25]

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Fonksiyonel olarak ayr─▒ tutulmal─▒ Jul 18, 2005

Xola wrote:

Karacao─član (1606-1679 veya 1689)

Vara vara vard─▒m ol kara ta┼ča
Hasret ettin beni kavim karda┼ča
Sebep ne g├Âzden akan kanl─▒ ya┼ča
Bir ayr─▒l─▒k bir yoksulluk bir ├Âl├╝m

Nedim (1680-1730)

Bir gevher-i yekpare iki bahr aras─▒nda
Hur┼č├«d-i cihan-t├ób ile tart─▒lsa sez├ód─▒r

Bir kân-ı niamdır ki anın gevheri ikbâl
Bir ba─č-─▒ iremdir ki g├╝l├╝ izz ├╝ al├ód─▒r

Bu basit ├Ârne─čin de g├Âsterece─či gibi, ilkini anlamak i├žin okuryazar olmaya bile gerek yok. Di─čeri i├žin ise, kapsaml─▒ bir s├Âzl├╝k gerekir.

Hem, buradaki ayr─▒m eski-yeni ayr─▒m─▒ da de─čildir, yine bu ├Ârne─čin g├Âsterdi─či gibi. ─░stanbul-Anadolu ayr─▒m─▒d─▒r, ya da Saray-Halk ayr─▒m─▒d─▒r.
─░┼čin siyasetini bir yana b─▒rakacak olursak, bu ikisini fonksiyonel a├ž─▒dan(yani terc├╝me a├ž─▒s─▒ndan) elbette ayr─▒ tutmak gerekir. Birincisi, Osmanl─▒ca durumunda farkl─▒ bir yaz─▒ karakteri kullan─▒l─▒yor. Burada kar─▒┼čt─▒r─▒lan bir ┼čey var: "Eski T├╝rk├že" deniyormu┼č. Hay─▒r, eski t├╝rk├že denmiyor, eski t├╝rk├žeden kas─▒t, arap harfleridir. Yoksa, t├╝rk├ženin eski bir formu de─čil. Bu anlamda biz, Karacao─član'dan hi├ž de farkl─▒ bir dil kullanm─▒yoruz, sadece kentliler olarak, baz─▒ kelimeleri biraz daha inceltiyoruz "karda┼č" oluyor "karde┼č!"
─░kincisi, Osmanl─▒ca durumunda farkl─▒ bir dil, daha do─črusu diller ├Âne ├ž─▒k─▒yor. Osmanl─▒ca a─č─▒rl─▒k kazand─▒k├ža, T├╝rk├že'nin a┼ča─č─▒, gerilere itildi─čini, horland─▒─č─▒n─▒, kullan─▒lmamaya ├Âzen g├Âsterildi─čini g├Âr├╝yoruz. Bu ├Âyle bir noktaya varm─▒┼č ki T├╝rk├že neredeyse tamamen d─▒┼članm─▒┼č.

Bir tutulamaz, tutulmamal─▒. Osmanl─▒ca-X-dil ├žifti tutar m─▒, tutmaz m─▒, ya da i┼č ├ž─▒kar m─▒, bilemem ama, ayr─▒ tutulmas─▒ gerekti─či a├ž─▒k. ├ľzellikle, de Osmanl─▒ca'y─▒ do─čal ├Â─črenme s├╝reciyle bilen eski ku┼čaktan insanlar─▒n say─▒s─▒ azald─▒k├ža. ├ç├╝nk├╝ ┼čimdi art─▒k Osmanl─▒ca'y─▒ okumak ve anlamak i├žin, ayr─▒ bir ├žaba ve e─čitim gerekiyor.

Turkey
Turkish to English
+ ...
Osmanl─▒ca bilgisi Jul 21, 2005

┼×imdi burada ben sakin sakin oturur ├žay─▒n─▒ yudumlarken, ┼ču konuya bir ba┼čka a├ž─▒l─▒m getireyim dedim. Tezim ┼č├Âyle:

Bence her insan─▒m─▒z, her vatanda┼č─▒m─▒z (100 kelimeyle hayat─▒n─▒ s├╝rd├╝renler dahil), ama ├Âzellikle de her profesyonel terc├╝man yeterli kapsamda Osmanl─▒ca bilgisine sahip olmal─▒d─▒r.

┼×ahsen meslek hayat─▒mda emsal te┼čkil edecek durumlarla kar┼č─▒la┼čt─▒m, ├Ârne─čin:

1-20 senedir profesyonel profesyonel Almanca terc├╝me yap─▒yorum diyen bir karde┼čimiz "m├╝fredat" kelimesini, nas─▒l ├ževrilece─čini, ne anlama geldi─čini, ve hatta hangi alanda kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ bilmiyordu. Mesela e─čitimde kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒, ders m├╝fredat─▒ ┼čeklinde bir ifade oldu─čunu bilmiyordu. ─░ngilizce "Curriculum" ve di─čer Avrupa dillerinde benzeri ┼čekillerde belirtilen kelimeyi bilmiyordu ve ├Âzel ve mesleki hayat─▒nda hi├ž duymam─▒┼čt─▒.

2-40 senedir profesyonel ─░ngilizce terc├╝manl─▒k ve d├╝zeltmenlik yapan bir amcam─▒z ise, "uyruk" e┼čanlaml─▒s─▒ olan "tabiiyet" kelimesinin nas─▒l yaz─▒laca─č─▒n─▒ bilmiyordu. S├Âylememe ve sonra TDK s├Âzl├╝─č├╝nden g├Âstermeme ra─čmen ya┼č─▒n─▒n ve sa├ž─▒ndaki yo─čun aklar─▒n verdi─či dinginlik (ve afedersiniz budalal─▒k) ile buna kar┼č─▒ ├ž─▒kt─▒. Hay─▒r, ben bilmiyor olamam, falan dedi. Ayr─▒ca, "murakebe" kelimesini bilmiyordu. Mesela, "murakebe kalemi" ├Ârne─čini verdi─čimde "ben altm─▒┼ča merdiven dayad─▒m, 40 senedir terc├╝me yap─▒yorum, bilsem ben bilirim, yok ├Âyle bir kullan─▒m" falan dedi.

Konuyu y├╝ksek takdirlerinize arz ediyorum..

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Turkish Ottoman / Osmanl─▒ca da art─▒k dil listesinde

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search