Pages in topic:   [1 2] >
Turkish Ottoman / Osmanl覺ca da art覺k dil listesinde
Thread poster: Nizamettin Yigit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 18:43
Dutch to Turkish
+ ...
Jul 17, 2005

Arkadalar dikkat ettiniz mi bilmem. Proz.com'da men羹de ve ileyite deiiklikler yap覺ld覺. Deiikliklerden biri 繹nceden bulunmayan dil 癟iftleri eklenmi. Bunlardan birisi de Osmanl覺ca. Ben bu konuda proz.com y繹netimine ge癟en y覺l bir ka癟 tane mesaj yazm覺 bu dil 癟iftinin de burada olmas覺 gerektiini izah etmeye 癟al覺m覺t覺m. Bu ekleme sadece Ormanl覺ca i癟in deil, u an pratikte konuulmayan dil/leh癟eler i癟in de yap覺lm覺 ve g羹zel bir deiim olmu. Umar覺z bu dil 癟iftinde de projeler post edilmeye balar...

Paylaay覺m istedim.

Kolay gelsin

N. Yiit

Not: Hem working languages ayarlarınızı değiştirebilir, hem de kudoz sorularında da dil 癟iftlerini "bilahere" ona g繹re belirleyebilirsiniz.

[Edited at 2005-07-17 16:23]

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-18 00:26]

Direct link Reply with quote

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 17:43
Member
English to Turkish
Laf覺 az覺mdan ald覺n :-) Jul 17, 2005

Ge癟en y覺l "Proz.com Suggestions" forumunda da dile getirilmiti. Sonunda, y覺l覺n ba覺nda "TurkishOttoman 1500-19..." gibi bir giri yapt覺lar. Bunun yanl覺 olduunu s繹yleyince "TurkishOttoman 1500-1928" diye d羹zeltmiler, saolsunlar D羹n bir arkada覺m覺z "melbusat" diye bir soru sordu, Turkish > English Kudoz'da, onu g繹r羹nce tekrar akl覺ma gelmiti, 癟羹nk羹 asl覺nda Ottoman > English olduu a癟覺k bu sorunun. Osmanl覺can覺n dil listesine eklenmesi hem Osmanl覺ca ile 癟al覺anlar覺n sayfalar覺nda g繹sterebilmesi a癟覺s覺ndan, hem Kudoz i癟in iyi bir ey tabii de bu girite biraz edit yap覺lmas覺 gerektii de a癟覺k bana kal覺rsa, en az覺ndan tarihlerde. Bunu bir s繹yleyip sonra burada duyuray覺m da isteyenler kullans覺n diye d羹羹nm羹t羹m, s羹reci h覺zland覺rd覺覺n i癟in teekk羹rler

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Osmanl覺ca Jul 17, 2005

Osmanl覺ca 15. yy dan evvel de var olan bir dil. Doru olan覺 Bir devletin ad覺yla an覺ld覺覺 i癟in devletin resmi varl覺覺 s羹resince var olmu olaca覺ndan 1299-1923 yaz覺lmas覺 laz覺m.

Yine de burada arkadalar bir ortak g繹r羹 oluturup onu bildirelim derim.

hadi kolay gelsin

N. Yiit

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Turkish to English
+ ...
Amas覺 var Jul 17, 2005

Evet, bu daha 繹nce dikkatimi 癟ekmiti. Ottoman dil 癟iftinde soru sorulabiliyor. Ama, dil 癟iftimiz olarak Ottoman ekleyemiyoruz san覺r覺m. Daha 繹nce denemitim, biraz 繹nce yine bakt覺m, yok. Yoksa bu da m覺 benim prozuma y繹nelik bir aksakl覺k m覺, h覺 Sn. Xola. Neden "yeni bir dil 癟ifti ekle" k覺sm覺ndan Osmanl覺ca ekleyemiyorum, sorar覺m sana?.

Turkey
Turkish to English
+ ...
Doru ve yanl覺 Jul 17, 2005

Nizam bey, bir y繹nden hakl覺s覺n. Ama, 1299'lu y覺llarda dier Anadolu beylikleri Osmanl覺 beyliinden daha farkl覺 bir dil kullan覺yor deillerdi ki. Demem o ki, T羹rkler din deitirmelerinden itibaren Arap癟a/Fars癟a kelimelere kucak a癟maya balam覺lard覺r. Tam tarih belirlemek zor bunun i癟in.

Nizamettin Yigit wrote:

Osmanl覺ca 15. yy dan evvel de var olan bir dil. Doru olan覺 Bir devletin ad覺yla an覺ld覺覺 i癟in devletin resmi varl覺覺 s羹resince var olmu olaca覺ndan 1299-1923 yaz覺lmas覺 laz覺m.

Yine de burada arkadalar bir ortak g繹r羹 oluturup onu bildirelim derim.

hadi kolay gelsin

N. Yiit

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
O belirsizlik var Jul 17, 2005

Serkan bey,

Evet bu belirsizliin fark覺nday覺m ama 1299 tarihi 1500'e g繹re daha akla yatk覺n diye onu 繹nerdim. Aksi halde dildeki etkileim Karahanl覺lar'a kadar gider ki o zaman kimse i癟inden 癟覺kamaz.

Osmanoullar覺/Osmanl覺 beyliinin varl覺覺n覺n balang覺c覺n覺 da tam kestirmek g羹癟. Ancak yine de 1299 羹zerinde geni bir kabul var.

Ben belirsizliktense kesinlii hususunda netlik olmayan 1299 olmas覺 daha iyi.

Bu arada dil 癟ifti olarak da ekleyebiliyorsun. Sadece kutucuklar覺n alt覺ndaki see more languages linkine t覺klaman gerekiyor.

Kolay gelsin,

N. Yiit

Turkey
Turkish to English
+ ...
Bana kal覺rsa Jul 17, 2005

Old Turkish olmal覺. Ottoman Turkish hadisesini Turkolog olmayan kiilere anlatmak o kadar g羹癟 ki. Old English var, niye Old Turkish olmas覺n. Bizdeki ayr覺mlar ve deiimler daha keskin de olsa, bu terimin yerlemesi daha akla yatk覺n bence.

Evet, daha fazla 癟ifti g繹rd羹m indi..

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Old Turkish Jul 17, 2005

Serkan Dogan wrote:

Old Turkish olmal覺. Ottoman Turkish hadisesini Turkolog olmayan kiilere anlatmak o kadar g羹癟 ki. Old English var, niye Old Turkish olmas覺n. Bizdeki ayr覺mlar ve deiimler daha keskin de olsa, bu terimin yerlemesi daha akla yatk覺n bence.

Evet, daha fazla 癟ifti g繹rd羹m indi..

Ben bu noktada tam tersini d羹ş羹n羹yorum. Old Turkish yeni bir dil 癟ifti olarak girilmeli. Ancak onda da sorun belirli bir taihsel kronoloji uygulanma g羹癟l羹ğ羹. Fakat iyi tarafı da hala kullanılan kelimeler var. Bu kullanım durumu Osmanlıca i癟in de ge癟erli.

Yani T羹rk癟e İslam ncesi İslam sonrası diye ana b繹l羹mlere ayırıp, İslam sonrasını da Osmanlıca ve Bug羹n konuşmakta olduğumuz T羹rk癟e olarak ikiye ayrılmalı.

Yine de bu konuda işi otoritelkerine bırakmak lazım. Bu konuda birka癟 referans kişiyle yazışıp ondan sonra Proz.com da bir değişiklik 繹nermek daha doğru. Her ne kadar bu konularda bir ittifak mevcut değilse de, yine de en doğru olan 3 dil şeklinde girilmesi.

Old Turkish
Ottoman Turkish
Turkish

Bu arada bunu da oylamaya sunmuş olalım.

Turkey
Turkish to English
+ ...
O ne? Jul 17, 2005

Ben zaten Old Turkish derken halen Ottoman Turkish denen dili kastetmitim. Yok eer 繹zt羹rk癟e s繹zc羹kleri kastediyorsan, old demek doru olmaz, zira Orta Asya'da halen kullan覺mdalar.
Bu arada, bu konuda otorite birax bix oluyorux...

sevinc altincekic  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Bence ayr覺lmamal覺 Jul 17, 2005

Ben Osmanl覺ca'n覺n T羹rk癟e'den ayr覺lmamas覺 gerektiini d羹羹n羹yorum. Bir kere Osmanl覺ca ayr覺 bir dil olarak 繹retilmiyor bildiim/hat覺rlad覺覺m kadar覺yla. niversitelerin Dil B繹l羹mlerinde Osmanl覺ca T羹rk Dili Edebiyat覺n覺n bir par癟as覺. 襤steyen sonra uzmanlaabiliyor. Her ne kadar 癟ok farkl覺 bir dilmi gibi g繹r羹n羹yorsa da bug羹n kulland覺覺m覺z dilin bir 繹nc羹s羹, bize ait bir ey, farkl覺 bir yaz覺 karakteri kullanm覺 olmas覺, farkl覺 s繹zc羹kleri bar覺nd覺rmas覺, onu T羹rk癟e'den ayr覺 bir dil k覺lmaz. Nas覺l ki Osmanl覺lar覺 T羹rk say覺yorsak dilini de 繹yle saymal覺y覺z. Osmanl覺ca-T羹rk癟e ayr覺m覺 bence siyasi bir mesele. Dilsel olarak bak覺ld覺覺nda yok 繹yle bir ayr覺m. stelik 1923'ten sonraki edebiyat eserlerine, resmi yaz覺malara, kanunlara vs. bak覺ld覺覺nda ikisinin bolca bir arada bulunduunu s繹ylemeye gerek yok herhalde. Doal bir geliim olarak dil sadelemi. stelik bug羹n T羹rk癟e'nin kifayetsiz kal覺p Osmanl覺ca s繹zc羹klerin boluklar覺 doldurduu da bir ger癟ektir.

Ayr覺ca bir dil u tarihte balad覺 ve u tarihte bitti demek de anlams覺z. 1299'de Osmanl覺 devleti kurulmu olabilir, ama herhalde dili de o kurulu tarihinde icat etmediler. Tam bilmiyorum ama, daha sonra olumu olmas覺 daha muhtemel zaten, Arap癟a ve Fars癟a giriyor iin i癟ine, o y羹zden 15. y羹zy覺l daha doru gibi. 1923'te de bitmedi, 癟羹nk羹 yukar覺da dediim gibi hem k羹lt羹rel hem de siyasi/resmi alanda kullan覺lmaya devam edildi, halen de s覺n覺rl覺 da olsa varl覺覺n覺 baka bir bi癟imde s羹rd羹r羹yor.

Eski eskidir, gerek Karacolan iirleri, gerekse Nedim'in iirleri ha dedin mi anlamad覺覺m s繹zc羹kler i癟eriyor. Karacaolan T羹rk癟e kullanm覺yordu mu diyeceim imdi?

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Osmanl覺, T羹rk tabii ki, "turp" olacak hali yok ya ;-) Jul 17, 2005

nce, staff'a durumu izah etmek i癟in buradaki tart覺man覺n biraz daha ilerlemesini beklemeye karar verdim. Biz konunun baka y繹nlerini de tart覺maya devam edebiliriz tabii de, dizinde yap覺lacak d羹zeltmeye y繹nelik olarak durumu Proz sitesi ve/veya 癟evirmenlik mesleinin ama癟lar覺 a癟覺s覺ndan da ele almakta fayda var. Osmanl覺ca ile T羹rk癟e'nin dilbilimsel olarak iki ayr覺 dil olduunu ben de d羹羹nm羹yorum. Ama bizim ama癟lar覺m覺z a癟覺s覺ndan iki ayr覺 dil olabilirler. Zaten "dil" nas覺l tan覺mlan覺yor diye d羹羹n羹nce ortal覺k epeyce bulan覺yor. Norve癟癟e ile 襤sve癟癟eyi ayr覺 dil yap覺p da Sorani ile Kurman癟iyi ayn覺 dil yapan nedir sorusuna kesin bir cevab覺 olan varsa, sak覺n bizden esirgemesin.(Burada bir antr parantez olarak: Bizim ama癟lar覺m覺z a癟覺s覺ndan "dil"e devlet meselesini, resm簾 dil stat羹s羹n羹 falan kar覺t覺rman覺n sonsuz sak覺ncas覺 var. Devlettir, kurulur, y覺k覺l覺r; dil baki kal覺r. Bask癟a, Katalanca, K羹rt癟e, Yidi ve listedeki daha nice dilin hi癟biri bir devletin resm簾 dili deil.)

Bizim ama癟lar覺m覺z a癟覺s覺ndan ayr覺 dil olabilirler derken de unu kastettim: Hepimiz T羹rk癟e 癟evirmeniyiz, tek veya 癟ift y繹nl羹 olarak, bunun en indirgenmi nedeni de anadilimizin T羹rk癟e olmas覺. Ama hepimiz Osmanl覺ca 癟evirmeni deiliz. Bunun nedeni ne? Osmanl覺ca "ayr覺 bir 癟al覺ma veya uzmanl覺k alan覺" demek ki, T羹rk癟e 癟evirmenliinin bir par癟as覺 veya alt kategorisi deil. Netice olarak benim g繹r羹羹m, asl覺nda sadece "Ottoman" eklinde bir giriin yeterli olduudur. Bu "Ottoman Turkish" de yap覺labilir belki, ama "Turkish Ottoman" diye bir ey yok, ne duyulmu ne g繹r羹lm羹.

Tarihlere gelince, her ikisi de tamamen yanl覺 (bu arada 1500, 15. de deil, 16. y羹zy覺l oluyor) ve gereksiz. Bunlar覺n "Turkish Ottoman" diye bir ey uydurup bir de yan覺na -nereden buldularsa- tarih yazmalar覺n覺n sebebi u: EnglishOld yyyy-yyyy veya DutchMiddle yyyy-yyyy diye giriler eklediler dil listesine, bizimkini de ayn覺 ekilde deerlendirmiler, oysa tam 繹yle deil, 癟羹nk羹 tarihin ne olduundan ba覺ms覺z olarak Osmanl覺ca'n覺n kullan覺ld覺覺, yaz覺ld覺覺, var olduu d繹nemde bir de yine var olmaya devam eden T羹rk癟e var. Bu y羹zden, her ne kadar g羹nl羹k dilde "Eski T羹rk癟e" ifadesi 癟ou zaman Osmanl覺ca'y覺 belirtmek i癟in kullan覺l覺yorsa da, bizim ama癟lar覺m覺z a癟覺s覺ndan yan覺lt覺c覺. u aa覺daki iki iire bak覺n, biri Karacaolan'dan, 繹b羹r羹 Nedim'den. Vasat bir eitim g繹rm羹 herhangi bir T羹rk, birincisini anlamak i癟in hi癟bir s繹zl羹e, a癟覺klamaya falan muhta癟 deil. 襤kincisi i癟inse durum biraz farkl覺 - 羹stelik de ikincisi, 繹tekinden 100 y覺l sonra yaz覺lm覺, mesele "eskilik-yenilik" deil yani:

Karacaolan (1606-1679 veya 1689)

Vara vara vard覺m ol kara taa
Hasret ettin beni kavim kardaa
Sebep ne g繹zden akan kanl覺 yaa
Bir ayr覺l覺k bir yoksulluk bir 繹l羹m

Nedim (1680-1730)

Bir gevher-i yekpare iki bahr aras覺nda
Hur簾d-i cihan-t璽b ile tart覺lsa sez璽d覺r

Bir k璽n-覺 niamd覺r ki an覺n gevheri ikb璽l
Bir ba-覺 iremdir ki g羹l羹 izz 羹 al璽d覺r

[Edited at 2005-07-18 00:04]

Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Dile dair Jul 18, 2005

Payla覺lan g繹r羹lere k覺smen kat覺l覺yorum. Biz burada o dili d羹nya literat羹r羹nde bir ayr覺m覺n覺 da yap覺yor deiliz. Yapmaya niyetli hele hi癟 deiliz.

"Osmanl覺ca" (Osmani) bir dil 癟ifti olarak ayr覺lmal覺. Bunda benim kiisel g繹r羹lerimi dayand覺rd覺覺m nedenler:

1- Osmanl覺ca Osmanl覺 develetinin var olduu d繹nemde de "osmani" olarak s繹ylenir.
2- Cumhuriyet sonras覺nda "osmanl覺ca" deyimi aynen kullan覺lm覺t覺r, kullan覺l覺r, kullan覺lmal覺d覺r.
3- Dilin kendine 繹zg羹 bir alfabesi vard覺r. Ana karakterler arap癟e olsa bile harflerin dizililerine bal覺 olarak seslerinin farkl覺la覺p farkl覺 sesleri vermesi ve Arap癟ada bulunmayan harflerle birlikte sesler tamamlan覺r.
4- Osmanl覺ca bug羹n b羹t羹n edebiyat ve tarih k羹rs羹lerinde okutulmaktad覺r. Yani s繹zkonusu farkl覺l覺k ve ayr覺ma kabul g繹rm羹t羹r.
5- yeni nesil bu dili ne okuyabilir ne de anlayabilir. Okuyup anlamak i癟in 繹zel bir eitimden ge癟mek gerekir. Bu dier eski bat覺 dillerinde, rnek: Eski 襤ngilizce, Frans覺zca veya Dutch, b繹yle deildir. Basit bir 癟al覺ma ile herkes deiiklikleri 繹renebilir ve anlayabilir. Denemek i癟in Kitab-覺 mukaddes'i okuyabilirsiniz. K覺smen eski ingilizce i癟erir.
6- Osmanl覺ca'n覺n var olduu d繹nemde T羹rk癟e vard覺r ve konuulmutur. (Xola'dan al覺nt覺. Hemfikirim)
7- Osmanl覺cada uzmanla覺labilir

Bunlar覺 uzatabiliriz. Ancak her eye ramen Osmanl覺ca'n覺n T羹rk癟e ile 癟at覺覺k deil 癟ak覺覺k bir olma 繹zellikleri de var.
- Pek 癟ok Osmanl覺ca ifade bug羹n bile kullan覺l覺r.
- Deitirildik癟e yenilense de 繹zellikle hukuk sistemimiz y羹kl羹ce bir Osmanl覺ca i癟ermektedir.
- Ayr覺t覺rma Xola'n覺n da dedii gibi politik-siyasi veya devlet geleneidir. Biz ise "癟e-vir-men" olarak bunlarla ilgilenmemeliyiz. Kat覺l覺yorum. Zaten politik veya siyasi bir gerek癟em olsayd覺 daha farkl覺 d羹羹n羹yor olmam m羹mk羹nd羹.
Burada da gerek癟eleri uzatmak m羹mk羹n.

B羹t羹n bunlara ramen ben dil 癟ifti olarak Uthmani (yayg覺n ingilice kullan覺m Uthmani'dir Turkish'ten ayr覺lmas覺n覺n bir zarar getirmeyeceini 癟evirmenler a癟覺s覺ndan bilakis olumlu sonu癟lar覺 olaca覺n覺 d羹羹n羹yorum.

1- evirmen bunu ayr覺 bir dil 癟ifti olarak deerlendirecek, T羹rk癟eletirmek i癟in bile "癟eviri" muamelesi yapacakt覺r.
2- Eskiye ait ve uzmanl覺k dili olduu i癟in "rate"ler normal T羹rk癟e 癟evirinin 羹zerinde olacakt覺r.
3- Nas覺l ki DTP, programlama, vs bilen 癟evirmen bu 繹zellikleri ayr覺ca kullan覺p avantaj elde edebiliyorsa, Osmanl覺ca i癟in de 癟evirmen ayn覺 avatanj覺 kullanabilmelidir.

Has覺l-覺 kelam ben herhangi bir politik veya siyasi ilintilerine bakmaks覺z覺n, dil 癟ifti olarak ay覺rman覺n avantajlar覺n覺, eer var ise, kullanabilmek gerek diye d羹羹n羹yorum. Zaten iin siyasi taraf覺yla ilgilenenler veya o konuda karar vermesi gerekenler zaman zaman bunu yap覺yorlar. Veya onun i癟in mevcut baka platformlar var... Ben sadece bu ayr覺m覺 癟evirmenlik ve 癟eviri odakl覺 d羹羹nerek olumlu buluyorum. Netice olarak proz.com d羹nya dillerinin tasnifi konusunda otorite olan, veya s繹yledikleri aynen kayda ge癟en bir kurum veya bu kurumun bir organ覺 da deil.

Benim d羹羹ncelerim bundan ibaret.

Sal覺cakla kal覺n覺z,

N. Yiit

Semra Maden-Balamir  Identity Verified
German to Turkish
+ ...
Ayr覺lmal覺... Jul 18, 2005

Bence de kesinlikle ayrilmali...

Bazi arkadaslarin da dedigi gibi, Osmanlica Turkoloji'nin bir parcasi olsa da uzmanlik gerektirir, dolayisiyla T羹rkce ceviri yapan her cevirmen Osmanlica'dan ceviri yapamaz. Bu arg羹man, ayri tutulmasi gerektigine iliskin yeterli bir arg羹man.

Kaldi ki, T羹rkce ceviri yapan birinin, -birakin ceviriyi- Osmanlica'yi okuyabilmesi bile gerekmez. Osmanlica kendi icinde bile degisik kategorilere ayrilir, Eski, Orta, Yeni Osmanlica... Bilhassa bilimsel acidan baktigimizda, ayrilmasi gerekir diye d羹s羹n羹yorum. Onca Osmanlica-T羹rkce s繹zl羹k var, bosuna degil herhalde?

Herkese iyi calismalar...

[Subject edited by staff or moderator 2005-07-18 16:25]

Sel癟uk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Fonksiyonel olarak ayr覺 tutulmal覺 Jul 18, 2005

Xola wrote:

Karacaolan (1606-1679 veya 1689)

Vara vara vard覺m ol kara taa
Hasret ettin beni kavim kardaa
Sebep ne g繹zden akan kanl覺 yaa
Bir ayr覺l覺k bir yoksulluk bir 繹l羹m

Nedim (1680-1730)

Bir gevher-i yekpare iki bahr aras覺nda
Hur簾d-i cihan-t璽b ile tart覺lsa sez璽d覺r

Bir k璽n-覺 niamd覺r ki an覺n gevheri ikb璽l
Bir ba-覺 iremdir ki g羹l羹 izz 羹 al璽d覺r

Bu basit 繹rnein de g繹sterecei gibi, ilkini anlamak i癟in okuryazar olmaya bile gerek yok. Dieri i癟in ise, kapsaml覺 bir s繹zl羹k gerekir.

Hem, buradaki ayr覺m eski-yeni ayr覺m覺 da deildir, yine bu 繹rnein g繹sterdii gibi. 襤stanbul-Anadolu ayr覺m覺d覺r, ya da Saray-Halk ayr覺m覺d覺r.
襤in siyasetini bir yana b覺rakacak olursak, bu ikisini fonksiyonel a癟覺dan(yani terc羹me a癟覺s覺ndan) elbette ayr覺 tutmak gerekir. Birincisi, Osmanl覺ca durumunda farkl覺 bir yaz覺 karakteri kullan覺l覺yor. Burada kar覺t覺r覺lan bir ey var: "Eski T羹rk癟e" deniyormu. Hay覺r, eski t羹rk癟e denmiyor, eski t羹rk癟eden kas覺t, arap harfleridir. Yoksa, t羹rk癟enin eski bir formu deil. Bu anlamda biz, Karacaolan'dan hi癟 de farkl覺 bir dil kullanm覺yoruz, sadece kentliler olarak, baz覺 kelimeleri biraz daha inceltiyoruz "karda" oluyor "karde!"
襤kincisi, Osmanl覺ca durumunda farkl覺 bir dil, daha dorusu diller 繹ne 癟覺k覺yor. Osmanl覺ca a覺rl覺k kazand覺k癟a, T羹rk癟e'nin aa覺, gerilere itildiini, horland覺覺n覺, kullan覺lmamaya 繹zen g繹sterildiini g繹r羹yoruz. Bu 繹yle bir noktaya varm覺 ki T羹rk癟e neredeyse tamamen d覺lanm覺.

Bir tutulamaz, tutulmamal覺. Osmanl覺ca-X-dil 癟ifti tutar m覺, tutmaz m覺, ya da i 癟覺kar m覺, bilemem ama, ayr覺 tutulmas覺 gerektii a癟覺k. zellikle, de Osmanl覺ca'y覺 doal 繹renme s羹reciyle bilen eski kuaktan insanlar覺n say覺s覺 azald覺k癟a. 羹nk羹 imdi art覺k Osmanl覺ca'y覺 okumak ve anlamak i癟in, ayr覺 bir 癟aba ve eitim gerekiyor.

Turkey
Turkish to English
+ ...
Osmanl覺ca bilgisi Jul 21, 2005

imdi burada ben sakin sakin oturur 癟ay覺n覺 yudumlarken, u konuya bir baka a癟覺l覺m getireyim dedim. Tezim 繹yle:

Bence her insan覺m覺z, her vatanda覺m覺z (100 kelimeyle hayat覺n覺 s羹rd羹renler dahil), ama 繹zellikle de her profesyonel terc羹man yeterli kapsamda Osmanl覺ca bilgisine sahip olmal覺d覺r.

ahsen meslek hayat覺mda emsal tekil edecek durumlarla kar覺lat覺m, 繹rnein:

1-20 senedir profesyonel profesyonel Almanca terc羹me yap覺yorum diyen bir kardeimiz "m羹fredat" kelimesini, nas覺l 癟evrileceini, ne anlama geldiini, ve hatta hangi alanda kullan覺ld覺覺n覺 bilmiyordu. Mesela eitimde kullan覺ld覺覺n覺, ders m羹fredat覺 eklinde bir ifade olduunu bilmiyordu. 襤ngilizce "Curriculum" ve dier Avrupa dillerinde benzeri ekillerde belirtilen kelimeyi bilmiyordu ve 繹zel ve mesleki hayat覺nda hi癟 duymam覺t覺.

2-40 senedir profesyonel 襤ngilizce terc羹manl覺k ve d羹zeltmenlik yapan bir amcam覺z ise, "uyruk" eanlaml覺s覺 olan "tabiiyet" kelimesinin nas覺l yaz覺laca覺n覺 bilmiyordu. S繹ylememe ve sonra TDK s繹zl羹羹nden g繹stermeme ramen ya覺n覺n ve sa癟覺ndaki youn aklar覺n verdii dinginlik (ve afedersiniz budalal覺k) ile buna kar覺 癟覺kt覺. Hay覺r, ben bilmiyor olamam, falan dedi. Ayr覺ca, "murakebe" kelimesini bilmiyordu. Mesela, "murakebe kalemi" 繹rneini verdiimde "ben altm覺a merdiven dayad覺m, 40 senedir terc羹me yap覺yorum, bilsem ben bilirim, yok 繹yle bir kullan覺m" falan dedi.

Konuyu y羹ksek takdirlerinize arz ediyorum..

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Turkish Ottoman / Osmanl覺ca da art覺k dil listesinde

Advanced search

LSP.expert
Youre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. Its easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
BaccS Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search