Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >
Freelance 癟evirmenler i癟in vergi ve faturaland覺rma ileri nas覺l y羹r羹yor?
Thread poster: Ruken Kaya
Ruken Kaya
France
Local time: 20:04
English to Turkish
+ ...
Aug 1, 2005

Selam,

Cevirmenlik isinde cok yeni olmamama ragmen daha once hic serbest celismadigim icin merak ettigim birkac detay var. Turk veya yabanci herhangi bir firma icin ceviri yaptiginizda firmanin size odedigi tutari vergiden dusebilmesi icin fatura kesmeniz gerekiyor,serbest calisanlar icin bu is nasil yuruyor? Ve siz serbest calisan biri olarak kazandiginiz ucreti nasil vergilendiriyorsunuz? Kafami karistiran bir konu ve yabanci forumlarda gordugum kadariyla her ulkede durum dogal olarak birbirinden farkli ve Turkiye'deki isleyisle ilgili herhangi bir yorum bulamadim,tavsiye verebileceklere simdiden zaman ayirdiklari icin tesekkur ederim.

Herkese iyi calismalar,

Ruken

[Subject edited by staff or moderator 2005-08-13 11:26]

Direct link Reply with quote

Serkan Doan  Identity Verified
Turkey
Local time: 21:04
Turkish to English
+ ...
Vergiden muaf 癟evirmenler Aug 2, 2005

A癟覺k癟as覺 kendi ad覺ma konuacak olursam yapt覺覺m 羹retimin vergisini veriyor deilim. Ama taeronluunu yapt覺覺m ve 癟al覺t覺覺m b羹rolar terc羹me hizmetlerinin vergisini veriyorlar, benim yerime de (umar覺m). Zaten d覺 羹lkelere nazaran olduk癟a d羹羹k olan 癟eviri 羹cretleri, bir de vergi y羹k羹 gelirse 羹zerine, 癟evirmen i癟in 癟ok olumsuz bir hal al覺r. Keke hak edilen 羹cretler tespit edilip 繹dense ve 羹zerine vergimizi versek. Ger癟i en basit bir vatanda bile kdv, emlak vergisi, 癟繹p vergisi, maa覺ndan kesilenler vs. derken gelirinin 繹nemli bir k覺sm覺n覺 devlete g繹nderiyor. Art覺k s覺radanlaan kurumsal vergi ka癟ak癟覺l覺覺 ise kanayan bir baka bir yara. San覺r覺m dier duayenler durumu daha detayl覺 a癟覺klayacaklard覺r..

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
evirmen de vergi 繹der.. 繹demelidir! Aug 2, 2005

Merhabalar,

T羹rkiyede vergi iki ekilde d羹zenlenir. Baz覺 gelirler vergiden muaft覺. Gelirin nev'ine g繹re, ve gelirin miktar覺na g繹re.

Bu noktadan bak覺ld覺覺nda gelirin vergisiz olan覺 art覺k yok denecek kadar az. Eskiden borsa ka覺tlar覺n覺n kazan癟lar覺yla, vadeli faiz gelirlerinin faizlerinden elde edilen kazan癟 vergisizdi. Son deiikliklerle onlar da vergi kapsam覺na girdi. Gelirin vergisiz olmas覺 i癟in ya kanun i癟erisinde vergisiz olduu zikredilmi olmas覺 ya da vergi kanununda yap覺lan deiiklik veya d繹nem d繹nem KHKlar yoluyla vergi indirimine gidilmi olmas覺 laz覺m.

Serbest 癟al覺an olarak eer kazand覺覺n覺z y覺ll覺k tutar vergi 繹demesi gereken dilime ulaiyor ise evet verginizi 繹demelisiniz. Zira, asgari 羹cretlinin vergi 繹dedii bir yerde ful-taym 癟evirmen olarak 癟al覺an (serbest veya ajans 羹zerinden fark etmez) 癟evirmenin de 繹demsi gerekir.

Vergilendirmeye gelince:
D覺 羹lkelerdeki 繹羹terilerinize vergi eklemeniz m羹mk羹n deil. Dolay覺s覺yla yabanc覺 irketlerin T羹rkiyedeki temsilciliklerine i yap覺yorsan覺z onlar da vergi 繹demeliler. Vergi olarak faturaya ilave olan miktar覺 da (kdv) d繹nemler halinde vergi dairesine yat覺rman覺z gerekiyor.

Ancak bir p羹f noktas覺, san覺r覺m 3 Ekimden sonra EU i癟erisindeki bir irkete i yap覺yorsan覺z onlar覺n kendi 羹lkelerindeki vergi oran覺 羹zerinden faturaland覺rman覺z m羹mk羹n olabilir. Bunu tam bilmiyorum dolay覺s覺yla vergi dairesine veya maliye bakanl覺覺na ya da TC konsolosluu ticaret ateeliklerine sorman覺zda fayda var.

Vatanda olarak devlete kar覺 bak覺 a癟覺m覺z覺n da deimesi laz覺m. nce vergimizi 繹deyelim sonra 繹dediimiz vergiye kar覺l覺k beklenti i癟erisine girelim. Dedem rahmetlinin ders ald覺覺m bir s繹z羹 vard覺. "Sizde bulunmayan, elde bulunmaz". Bunu ister somut nesneler ister de soyut kavramlar i癟in kullan覺n durum ayn覺s覺. Siz verginizi 繹demezseniz kimse 繹demez.!

Bir bilen de T羹rkiyede vergi dilimlerini buraya ge癟erse daha iyi olur. Ben u an bulunduum 羹lke i癟in yazay覺m. 16999 euroya kadar olan gelirlerde vergi oran覺 %33 ve bu oran verginin alt dilimi.

Gelirin veya 癟evirinin burada biraz daha y羹ksek olduunu kabul ediyorum. Ancak paran覺n al覺m g羹c羹n羹 d羹羹n羹rseniz, yaam giderlerini d羹羹n羹rseniz buran覺n maliyeti 3 kat kadar. Yani ayn覺 durum T羹rkiye i癟in 7500 YTL ye kadar olan gelirler i癟in vergi oran覺 daha d羹羹k. En az覺ndan %33 deil. San覺r覺m %22 veya 25.

Tabi asgari 羹cretli i癟in durum ayn覺 ekilde hesaplanmad覺覺 i癟in onlar覺n 繹dedii vergi oran覺 %46 civar覺nda. Bu ise normal devlet memurunun 繹dedii vergi oran覺. Devlet memuru maa覺n覺n y羹kselmesine bal覺 olarak vergi oran覺 %54'e kadar 癟覺kabiliyordu. Bu da bizim vergi sistemimizdeki baka bir a癟覺k.

Dier 羹lkelerde vergi alt diliminin vergi oran覺 ile orta ve 羹st dilimin vergi oranlar覺 aras覺nda bariz fark var. Ve maal覺 olsun irket sahibi olsun durum deimiyor. Bizde durum deiiyor mu tam emin deilim ama bildiim en bariz 繹rnek vergi dilimleri aras覺ndaki oranlar aras覺nda fark daha az(d覺) (eskiden).

imdilik bu kadar olsun. M羹sait bir zamanda vergi veya gelirler genel m羹d羹rl羹羹 sitesine bakar, yeni durumu da anlayabildiim kadar覺yla aktarmaya 癟al覺覺r覺m.

Kolay gelsin,

N. Yiit

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Vergi dilimleri Aug 2, 2005

Ben bulamam diye d羹羹nm羹t羹m. Ama zann覺n iyi olmad覺覺 bir kez daha kan覺tland覺. 襤te vergi beyannamesi doldurulmas覺na dair rehber:

Basit usul vergilendirme:
http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.nsf/basitusul2005?OpenPage

6,000 YTL ye kadar %20
14,000YTL'ye kadar %25
28,000 YTL ye kadar %30
70,000 YTL ye kadar %35
140,000 YTL ye kadar %40
140,000+ n覺n ise %45

Ve bir fark sadece bir alt dilim ile bir 羹st dilim aras覺ndaki fartk kadar覺 bu rakamlar覺n ka覺s覺ndaki vergi oran覺 kadar vergilendiriliyor. Yani:
140,000 YTL nin vergisi 63000 YTL veya %40 羹zerinden 56000 YTL deil 50100 YTL.

Umar覺m faydal覺 olmutur.

N. Yiit

Ruken Kaya
France
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teekk羹rler Aug 2, 2005

Hizli ve detayli cevaplar icin cok tesekkur ederim. Bu kadar bilginin ustune biraz moronluk gibi olacak ama serbest calisan bir kisinin vergi odeyebilmesi icin gelirini ve giderini belgelemis olmasi yani kazandigi ucret karsiliginda musterisine fatura kesmis olmasi gerekiyor.

Serbest calisan biri olarak fatura kesme is nasil yapiliyor,fatura nereden aliniyor,fatura kesmek icin kayitli sirket olmak gerekmiyor mu,..vs? Cunku ceviriler bazen ceviri burolari kanaliyla geldigi gibi, bazen de direk musteriler tarafindan (ornegin yayinevleri, yurtici ve yurtdisi firmalar) tarafindan gelebiliyor. Bu durumda yayinevi veya diger direkt musterilerle bu fatura isleri nasil yuruyor? Yoksa benim bilmedigim baska kurallar mi gecerli serbest calisanlar icin? Dedigim gibi daha once hic serbest calisma tecrubem olmadi bu yuzden gelecek her cevap cok makbule gececek.

Gerci bu konular Turkiye'de tabu olabilir hala,yani herkes cevap vermek istemeyebilir. Gecenlerde yayinevlerine ceviri yapan bir arkadasa sordugumda vergi odemedigini,hicbir yere kayitli olmadigini ve zaten ulkemizde yayinevlerinin cogunun bu is icin fatura kesmedigini soyledi, buna ne denir bilmiyorum. Anlamadigim da herkes her tur masrafi vergiden dusmeye calistigi halde nasil oluyor da yayinevi giderini faturalandirmak istemiyor olabilir.

Neyse cok kafa utulemis olmayayim,belki de herkesin bildigi bir konuda cok laf kalabaligi yapiyorumdur. Kolay gelsin herkese.

Ruken

[Subject edited by staff or moderator 2005-08-13 11:26]

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Gider Pusulalar覺 Hakk覺nda Aug 4, 2005

Konuyla ilgili ge癟en sene bana gelen bir mesaj覺 sizlerle paylamak istedim.

Sevgili terc羹man dostlar,

Sekt繹r羹m羹z羹n en 繹nemli hukuki sorunu olan "gider pusulas覺" konusu ile ilgili olarak Internette pek 癟ok bilgi buldum ve bunlar覺 sizlerle paylamak istiyorum. Bilgiler 癟ok b羹y羹k 繹l癟羹de daha 繹nceki bulgular覺m覺zla uyuuyor. Sadece KDV m羹kellefi olma konusunda yeni bir soru iareti var. Bu konuda da bir kaynak bulursam hemen sizlerle paylaaca覺m.

Konu anonim irketi, limited irketi veya ah覺s irketi bulunmayan terc羹manlar覺 ve terc羹me b羹rosu sahiplerini ilgilendiriyor. Temel mesele, vergi m羹kellefi olmaks覺z覺n evinde terc羹me iiyle uraan ve bundan d羹zenli veya d羹zensiz gelir elde eden kiilerin gider pusulas覺 imzalay覺p imzalayamayaca覺. Gider pusulas覺 imzalanamamas覺 halinde terc羹me b羹rolar覺n覺n vergi ka癟覺rmaks覺z覺n ayakta durmas覺 imkans覺z.

Konuyu ahsen incelemek i癟in aa覺daki ilemleri yapabilirsiniz:

- http://www.gelirler.gov.tr sitesine girin.

- S覺ras覺yla aa覺daki linklere t覺klay覺n: Mevzuat / Kanunlar / Gelir Vergisi Kanunu / Maddeler (b羹y羹te癟 resminin sa覺nda) / Madde 18.

- Terc羹manlara vergi muafiyeti getiren temel madde buradaki Madde 18: "M羹ellif, m羹tercim, heykeltra, hattat, ressam, bestek璽r, bilgisayar programc覺s覺 ve mucitlerin ve bunlar覺n kanuni miras癟覺lar覺n覺n iir, hikaye, roman, makale, bilimsel arat覺rma ve incelemeleri, bilgisayar yaz覺l覺m覺, r繹portaj, karikat羹r, fotoraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortam覺, radyo, televizyon ve videoda yay覺nlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlar覺n覺 satmak veya bunlar 羹zerindeki mevcut haklar覺n覺 devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri has覺lat Gelir Vergisinden m羹stesnad覺r."

- Bir kez geri gittikten sonra Madde 94'e t覺klay覺n.

- Burada Madde 2(a)'da, bu tip terc羹me ilerinden %15 stopaj kesilecei yaz覺l覺 (stopaj覺 terc羹man ad覺na ii yapt覺ran terc羹me b羹rosu 繹d羹yor).

- En tepedeki "Sorular" linkine ve sonra "Gelir Vergisi" linkine t覺klay覺n.

- 癟羹nc羹 s覺radaki "Telif hakk覺 s繹zlemelerine konu olan 癟al覺malardan..." bal覺kl覺 yaz覺ya t覺klay覺n.

- Burada 繹yle denmi: "Buna g繹re, telif hakk覺 s繹zlemesine konu olan 癟al覺malar覺n, 5846 say覺l覺 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu h羹k羹mlerine g繹re eser nitelii ta覺mas覺 ve bu durumun kii taraf覺ndan tevsik ve ispat edilmesi art覺 ile s繹z konusu 癟al覺malardan elde edilecek has覺lata m羹nhas覺r olmak 羹zere, Gelir Vergisi Kanununun 18 inci maddesinde yer alan istisnadan faydalanmas覺 m羹mk羹n bulunmaktad覺r."

- Bu bilgi bir dostumuz kanal覺yla ge癟tiimiz y覺l Defterdarl覺k'tan ald覺覺m覺z bilgiyle neredeyse kelime kelime 繹rt羹羹yor.

- Demek ki, yapt覺覺m覺z iin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa g繹re "eser" say覺lmas覺 gerekiyor. 5846 say覺l覺 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 6. maddesinin birinci bendinde, terc羹melerin eser say覺ld覺覺 belirtiliyor (bkz. http://www.yargitay.gov.tr/bilgi/kanun_liste/PC15846.HM3.frameset.html).

- Ancak kazan覺lan para belli bir limitin (癟eitli rivayetlere g繹re 7 milyar, 12 milyar, vs.) 羹zerine 癟覺kt覺覺nda Gelir Vergisi Kanunu Madde 18'deki istisnadan yararlanman覺n m羹mk羹n olmad覺覺 konusunda s繹ylentiler y覺llard覺r ortalarda dola覺yor. Bu s繹ylentilerin kayna覺, kauoyunda "vergi reformu kanunu" olarak bilinen 4369 say覺l覺 kanunla GVK'ya eklenen ge癟ici 7. madde (Mevzuat / Kanunlar / Gelir Vergisi Kanunu / Maddeler / Ge癟ici Madde 7 (en sonda).

- 1998'deki "vergi reformuyla" g羹ndeme gelen bu maddede 繹yle deniyor: "1.1.1999-31.12.2008 tarihleri aras覺nda; Gelir Vergisi Kanunu'nun 18' inci maddesinde say覺lan serbest meslek faaliyetlerinden elde edilen has覺lat覺n ayn覺 kanunun 103' 羹nc羹 maddesinde yaz覺l覺 tarifenin birinci ve ikinci gelir dilimleri toplam覺n覺 aan k覺sm覺 i癟in 18 inci maddedeki istisna uygulanmaz. "

- Ancak gelen tepkiler 羹zerine, bu olumsuz durum, kamuoyunda "ince ayar kanunu" olarak bilinen 4444 say覺l覺 kanunla 1999'da ortadan kalk覺yor. 4444 say覺l覺 kanunun 14-D maddesinde 繹yle deniyor: "22/7/1998 tarihli ve 4369 say覺l覺 Kanunun ge癟ici 7 nci maddesi ... y羹r羹rl羹kten kald覺r覺lm覺t覺r." (bkz. Mevzuat / Kanunlar / Vergi Kanunlar覺nda Deiiklik Yap覺lmas覺na Dair Kanunlar (en sonda) / 4444 / Maddeler / 14). Bu y羹r羹rl羹kten kald覺rma 1 Ocak 1999'da y羹r羹r羹l羹e giriyor (bkz. Madde 15, Y羹r羹rl羹k)

- zetle, GVK Madde 18 bize vergi muafiyeti getiriyor, 4369 say覺l覺 "vergi reformu" kanunu muafiyet hakk覺m覺z覺 ortadan kald覺r覺yor, 4444 say覺l覺 "ince ayar" kanunu da muafiyet hakk覺m覺z覺 geri veriyor.

KDV MESELES襤

- Tekrar http://www.gelirler.gov.tr sitesine giderek s覺ras覺yla u linklere t覺klay覺n: Mevzuat / Kanunlar / Katma Deer Vergisi Kanunu / Tebliler (b羹y羹te癟 resminin sa覺nda) / Ge癟mi Y覺llara Ait ... (en altta) / 1-25 Seri No'lu / 19 Seri No'lu ...

- A maddesinin ikinci paragraf覺nda 繹yle deniyor: "Gelir Vergisi Kanununun 3239 say覺l覺 Kanunla deiik 18. maddesi kapsam覺na giren faaliyetlerde de yukar覺daki h羹k羹m ge癟erli olacakt覺r. S繹z羹 edilen 18. madde kapsam覺na giren faaliyetlerin mutad ve s羹rekli bir 癟er癟evede s羹rd羹r羹lmesi ger癟ek usulde katma deer vergisi m羹kellefiyetini gerektirmektedir. Bu faaliyetlerin ar覺zi olarak yap覺lmas覺 halinde yukar覺daki a癟覺klama 癟er癟evesinde vergi aran覺lmayacakt覺r."

- 癟羹nc羹 paragraftan, bu KDV'nin terc羹man taraf覺ndan deil, gider pusulas覺n覺 imzalatan terc羹me irketi taraf覺ndan 繹deneceini anl覺yorum.

- KDV konusu d覺覺nda durum a癟覺k g繹r羹n羹yor. Yani terc羹me iini s羹rekli olarak yapsak bile gider pusulas覺 imzalayabiliyoruz ve gelir vergisi m羹kellefi olmuyoruz. KDV m羹kellefi olma konusunu arat覺raca覺m.

Sevgiler,

Orhan Bilgin

Orhan Bilgin  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
ule Han覺m'覺n mesaj覺nda al覺nt覺lad覺覺 fikirlerim tamamen yanl覺 癟覺kt覺! Apr 15, 2006

Herkese merhaba,

ule Han覺m'覺n mesaj覺nda al覺nt覺lad覺覺 mektubu ge癟tiimiz sene irketimizle serbest olarak 癟al覺an terc羹man dostlar覺ma yazm覺t覺m. Elden ele dola覺p ProZ forumlar覺na kadar ulam覺

Ancak, aradan ge癟en s羹rede, bu konuda b羹y羹k 繹l癟羹de haks覺z olduumu 繹rendim. Tam alt覺 senedir 癟繹zmeye 癟al覺t覺覺m ve nihayet birka癟 ay 繹nce 癟繹zmeyi baard覺覺m覺 sand覺覺m bu karma覺k konuyu elimden geldiince k覺sa bir ekilde 繹zetlemek istiyorum:

- Roman, iir kitab覺, bilimsel kitap, sinema filmi, senaryo, tiyatro eseri gibi "sanat eseri" nitelii ta覺yan bir metni 癟eviren bir 癟evirmenin hi癟bir vergi 繹demesi gerekmiyor. evirmenin tek yapmas覺 gereken ey, kendisine bu 癟eviriyi yapt覺ran kuruluun temin edecei "gider pusulas覺"n覺 imzalamak. eviriyi yapt覺ran kurulu ise, bu gider pusulas覺 kapsam覺nda %17 gelir vergisini 癟evirmen ad覺na devlete 繹d羹yor. Ancak 癟evirmenin bu ii s羹rekli olarak yapmas覺, yani "癟evirmenlii meslek haline getirmi olmas覺" halinde, 癟evirmenin bir vergi dairesine bavurarak gelir vergisi m羹kellefi olmas覺 gerekiyor.

- "Umuma neredilmeyen" ve "T羹rkiye'nin fikir ve sanat alan覺nda ilerlemesine katk覺s覺 olmayan" ticari nitelikli 癟eviri yapan kiilerin ise gider pusulas覺 imzalamas覺 kesin olarak yasaklanm覺. Ticari 癟eviri yapan 癟evirmenlerin mutlaka vergi vermesi gerekiyor ve bunun da birka癟 yolu var:

- Bir firmada maal覺 ve sigortal覺 癟evirmen olarak 癟al覺mak;
- Serbest meslek erbab覺 olarak serbest meslek makbuzu kesmek ve bu makbuzlardan doan vergileri 繹demek;
- ah覺s irketi, limited irket veya anonim irket kurarak fatura kesmek ve bu faturalardan doan vergileri 繹demek.

T羹m bu g繹r羹leri 襤stanbul Defterdarl覺覺n覺n aa覺da bulabileceiniz yaz覺s覺na dayand覺r覺yorum:

http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/2005/gelirvergisi2005/gv-11549.htm

Anla覺ld覺覺 kadar覺yla, gider pusulas覺 imzalama hakk覺 sadece tek bir seferlik bir sanat eseri 癟evirisi yapan 癟evirmenlere veriliyor. Dolay覺s覺yla, T羹rkiye'de "gider pusulas覺" m羹essesesinin %99 oran覺nda yasalara ayk覺r覺 bir ekilde kullan覺ld覺覺n覺 d羹羹n羹yorum. Maliye Bakanl覺覺n覺n 癟eviri sekt繹r羹n羹n 羹zerine gitmeye karar vermesi halinde, sekt繹r羹n 癟ok b羹y羹k bir b繹l羹m羹n羹n ciddi cezalarla kar覺laabileceini ve ciddi ekilde madur olaca覺n覺 d羹羹n羹yorum.

Yorumlar覺n覺z覺 beklerim.

Sevgiler,

Orhan Bilgin
www.zargan.com

Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
gider pusulas覺 Apr 16, 2006

Orhan Bilgin wrote:

Anla覺ld覺覺 kadar覺yla, gider pusulas覺 imzalama hakk覺 sadece tek bir seferlik bir sanat eseri 癟evirisi yapan 癟evirmenlere veriliyor. Dolay覺s覺yla, T羹rkiye'de "gider pusulas覺" m羹essesesinin %99 oran覺nda yasalara ayk覺r覺 bir ekilde kullan覺ld覺覺n覺 d羹羹n羹yorum. Maliye Bakanl覺覺n覺n 癟eviri sekt繹r羹n羹n 羹zerine gitmeye karar vermesi halinde, sekt繹r羹n 癟ok b羹y羹k bir b繹l羹m羹n羹n ciddi cezalarla kar覺laabileceini ve ciddi ekilde madur olaca覺n覺 d羹羹n羹yorum.

Yorumlar覺n覺z覺 beklerim.

Sevgiler,

Orhan Bilgin
www.zargan.com

Bu gider pusulas覺 olay覺, belirttiiniz gibiyse ben de dahil, bir癟ok kiinin ba覺n覺 yakar o zaman. Sekt繹rdeki k羹癟羹k 癟apl覺 b羹rolardan en kallavi olanlar覺na dek bir癟ok firma gider pusulas覺n覺 tercih ediyor.

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Tarihler hakk覺nda bilginiz var m覺? Apr 23, 2006

Orhan Bey, 繹ncelikle Proz'a ve T羹rk癟e foruma hogeldiniz.

Bu d羹zeltme ve uyar覺 i癟in teekk羹rler. u aa覺daki paragraf, a覺rl覺kla veya sadece telif s繹zlemesiyle 癟eviri yapan arkadalar覺 yak覺ndan ilgilendiriyor, anlayabildiim kadar覺yla:

te yandan, bu kiilerin terc羹manl覺k hizmetinin s羹reklilik arzetmesi (bir defadan fazla bu ii yapmalar覺) durumunda, kendi nam ve hesaplar覺na (herhangi bir iverene tabi olmaks覺z覺n) yapmalar覺 durumunda serbest meslek kazanc覺 elde etmeleri nedeniyle Gelir Vergisi Kanununun 65.maddesinde istinaden m羹kellefiyet tesisinin gerekecei, s繹zl羹 veya yaz覺l覺 s繹zlemeye istinaden bu hizmeti vermeleri halinde ise s繹zkonusu 繹demelerin elde edenler a癟覺s覺ndan 羹cret olmas覺 nedeniyle, ayn覺 Kanunun 103.ve 104.maddeleri uyar覺nca vergilendirilmeleri gerekecei tabiidir.

Yaln覺z, bu kanun yeni mi 癟覺kt覺 (ve 繹yle ise ne zamandan beri y羹r羹rl羹kte), yoksa zaten her zaman m覺 vard覺, konusunda bilginiz var m覺? Yoksa, bu t羹r eyler nereden 繹renilir, bilir misiniz? (Yani internette 繹renebileceimiz bir yer var m覺, demek istedim. Bir avukata sorulabilir tabii de, ben daha kestirme yollar peindeyim )

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Hangi 癟evirinin eser say覺laca覺na kim karar verecek? Apr 23, 2006

Ho geldiniz ve bilgilendirme i癟in teekk羹rler Orhan Bey. ncelikle ben de bir d羹zeltme yapay覺m, mesaj覺n覺z elden ele dolamadan dorudan bana ulam覺t覺 ancak sizde eski soyad覺m kay覺tl覺 olduu i癟in 癟覺kartamad覺n覺z san覺r覺m, art覺k ICQ da kullanmad覺覺m覺z i癟in g繹r羹meyeli uzun zaman oldu, Zargan'覺n yeni a癟覺ld覺覺 zamanlarda bir 繹devim vesilesiyle tan覺m覺t覺k...

Konuya gelince...

Bu durum benim de hi癟 iime gelmedi a癟覺k癟as覺... Fakat tam olarak kabullenmi de deilim.

Bu yaz覺dan anlad覺klar覺m unlar;

Bizim bu istisnadan (GVK 18) yararlan覺p yararlanamamam覺z yapt覺覺m覺z terc羹melerin eser say覺l覺p say覺lmayaca覺na g繹re deiiyor.

18. maddede "iir, hikaye, roman, makale, bilimsel arat覺rma ve incelemeler, bilgisayar yaz覺l覺m覺, r繹portaj, karikat羹r, fotoraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserler" istisnaya dahil ediliyor. (Biz de imdiye kadar Gelir Vergisi 繹demememizi bu maddeye dayand覺r覺yorduk.)

Bu yeni yaz覺da ise bu maddede "...gibi eserler" ifadesi ge癟tii i癟in "eser" tan覺m覺 yapma gerei hissediliyor ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bavuruluyor.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 1. maddesinde "eser",
"sahibinin hususiyetini ta覺yan ve kanun uyar覺nca ilim, edebiyat, musiki, g羹zel sanatlar ve sinema eserleri say覺lan her nevi fikir ve sanat mahsulleri" olarak tan覺mland覺覺 i癟in eseri 4 kategoriye ay覺r覺yor yetkili kii ve 癟evirdiimiz ey bu 4'羹nden biri deilse GVK 18. maddedeki istisnadan yararlanamayaca覺m覺z覺 iddia ediyor. 18. maddedeki istisnan覺n amac覺n覺n "toplumunun k羹lt羹r羹n羹 gelitiren, zenginletiren ve ona katk覺da bulunan fikri 羹r羹nler" i癟in bir kolayl覺k getirmek olduu yorumunu getiriyor. Yorum diyorum 癟羹nk羹 kanunda bu ekilde bir a癟覺klama g繹remedim...

Ayn覺 kanunun 6. maddesinde ise bir eserden istifade edilerek haz覺rlanm覺 olan ilenmelerin de eser say覺laca覺 belirtiliyor ve 1. s覺rada "Terc羹meler" ifadesi ge癟iyor.

K覺sacas覺 bu yoruma g繹re terc羹meler "eser" say覺l覺r (6. madde) ama sadece ilim, edebiyat, musiki, g羹zel sanatlar ve sinema alan覺nda olduunda (1. madde)!! Bunun haricinde ise "toplumunun k羹lt羹r羹n羹 gelitirmeye, zenginletirmeye ve ona katk覺da bulunmaya" y繹nelik olmad覺覺 i癟in vergi istisnas覺ndan yararlanamaz!

Peki buna kim karar verecek? GVK Madde 18'de yer alan "eser" kelimesi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun ilk maddesinde tan覺mlanan "eser" kelimesi ile s覺n覺rl覺 m覺d覺r? Yoksa 6. madde uyar覺nca "terc羹meler" her zaman eser mi say覺lmal覺d覺r? Bu iddian覺n doruluu kabul edilirse vergi dairelerinin bir 癟evirinin ilmi ya da edebi vs. olup olmad覺覺n覺 nas覺l denetlemeleri bekleniyor? Her 癟evirmenin her 癟evirisini bilirkiiye mi inceletecekler denetleme yaparken? Yoksa biz serbest meslek makbuzunun yan覺na yapt覺覺m覺z 癟evirinin kopyas覺n覺 da m覺 ilitireceiz? Herhangi bir 癟evirinin "topluma katk覺da bulunup bulunmad覺覺na" kimler karar verecek?? Ve daha bir 癟ok soru kafam覺 kurcal覺yor...

Bu arada, zden'cim GVK'n覺n kabul tarihi 1960. 18. madde en son 1999'da tadil edilmi, 65. madde ise 1963'te... Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu da 1951 tarihli ve konumuzla ilgili ciddi bir deiiklik ge癟irmemi. Yani yeni maddeler deil malesef... Avukata dan覺t覺m ama onun da kafas覺 kar覺t覺, o da muhasebecisine dan覺acak:) Yeni bir ey 繹renirsem sizinle de payla覺r覺m.

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Member
English to Turkish
Eser tan覺m覺 deil de, s羹reklilik 繹nemli Apr 23, 2006

ule, ben de senin gibi ne eser say覺lacak, ne say覺lmayacak diye d羹羹nd羹m epeyce ama -ki "sanat eseri" demiyor, bilgisayar program覺 da telife tabi, o da eser sonu癟ta- benim yukar覺da al覺nt覺lad覺覺m b繹l羹me bakarsan, mesele eserin tan覺m覺nda deil zaten. Bu ii s羹rekli yap覺yorsan, yani bu iten ekmek yiyorsan, gelir vergisi m羹kellefisin. En az覺ndan benim anlad覺覺m b繹yle. Yanl覺 anl覺yorsam biri beni d羹zeltsin (癟羹nk羹 hukuk dilini yanl覺 anlama ihtimalim her zaman y羹ksektir.)

te yandan, yasa 1951'den beri bu a癟覺dan deiiklik ge癟irmemise, baya覺 ciddi bir vergi borcu s繹z konusu demektir

[Edited at 2006-04-23 23:35]

======

Uyand覺rma servisinden ek: Bir dakika, belli bir 羹st s覺n覺r var. imdi hat覺rlad覺m, ta bir zamanlar vergi numaras覺 alm覺t覺m gidip, 繹yle bir zorunluluk getirilmiti, belki hat覺rlars覺n覺z, 10 sene 繹nce falan. O zaman sormutum. Y覺ll覺k geliriniz belli bir limiti am覺yorsa m羹kellef deildiniz. Relax!

[Edited at 2006-04-23 23:41]

shule  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
s羹reklilik ve limit Apr 24, 2006

Bence sorun s羹reklilikte deil. Zaten s羹reklilii a癟覺klarken "bir defadan fazla yapmas覺" ifadesini kullanm覺. Yani bizi balamaz... "..mutad meslek halinde ifa edenler serbest meslek erbab覺d覺r. Serbest meslek faaliyetinin yan覺nda meslekten baka bir i veya g繹rev ile devaml覺 olarak ura覺lmas覺 bu vasf覺 deitirmez." de demi ayr覺ca...

Y覺ll覺k gelirin belli bir limiti amamas覺 konusunda ben o kadar rahat hissedemiyorum. Orhan Bey'in eski mesaj覺nda u bilgiler yer al覺yordu:

Ancak kazan覺lan para belli bir limitin (癟eitli rivayetlere g繹re 7 milyar, 12 milyar, vs.) 羹zerine 癟覺kt覺覺nda Gelir Vergisi Kanunu Madde 18'deki istisnadan yararlanman覺n m羹mk羹n olmad覺覺 konusunda s繹ylentiler y覺llard覺r ortalarda dola覺yor. Bu s繹ylentilerin kayna覺, kauoyunda "vergi reformu kanunu" olarak bilinen 4369 say覺l覺 kanunla GVK'ya eklenen ge癟ici 7. madde (Mevzuat / Kanunlar / Gelir Vergisi Kanunu / Maddeler / Ge癟ici Madde 7 (en sonda).

- 1998'deki "vergi reformuyla" g羹ndeme gelen bu maddede 繹yle deniyor: "1.1.1999-31.12.2008 tarihleri aras覺nda; Gelir Vergisi Kanunu'nun 18' inci maddesinde say覺lan serbest meslek faaliyetlerinden elde edilen has覺lat覺n ayn覺 kanunun 103' 羹nc羹 maddesinde yaz覺l覺 tarifenin birinci ve ikinci gelir dilimleri toplam覺n覺 aan k覺sm覺 i癟in 18 inci maddedeki istisna uygulanmaz. "

- Ancak gelen tepkiler 羹zerine, bu olumsuz durum, kamuoyunda "ince ayar kanunu" olarak bilinen 4444 say覺l覺 kanunla 1999'da ortadan kalk覺yor. 4444 say覺l覺 kanunun 14-D maddesinde 繹yle deniyor: "22/7/1998 tarihli ve 4369 say覺l覺 Kanunun ge癟ici 7 nci maddesi ... y羹r羹rl羹kten kald覺r覺lm覺t覺r." (bkz. Mevzuat / Kanunlar / Vergi Kanunlar覺nda Deiiklik Yap覺lmas覺na Dair Kanunlar (en sonda) / 4444 / Maddeler / 14). Bu y羹r羹rl羹kten kald覺rma 1 Ocak 1999'da y羹r羹r羹l羹e giriyor (bkz. Madde 15, Y羹r羹rl羹k)

Anla覺lan 繹nce b繹yle bir s覺n覺rlama getirilmi ama sonra lehimize olacak ekilde kald覺r覺lm覺. Sorun yapt覺覺m覺z "i" nedeniyle gelir vergisinden muaf olup olamayaca覺m覺z konusuna geliyor tekrar. stelik yaz覺madaki soru a癟覺k, eer b繹yle bir s覺n覺rland覺rma halen ge癟erli olsayd覺 cevapta buna muhakkak yer verilirdi diye d羹羹n羹yorum. Bilmem ben yan覺l覺yor muyum?

[Edited at 2006-04-24 00:07]

Orhan Bilgin  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
ok gecikmi yorumlar Sep 7, 2006

Merhaba,

Tek bir mesaj at覺p 5 ay ortadan kayboldum, l羹tfen kusuruma bakmay覺n. Mesajlar覺n覺z i癟in 癟ok teekk羹r ederim. ule Han覺m, sizinle tekrar kar覺lamak 癟ok ho bu arada

Gider pusulas覺 tart覺mas覺 hakk覺nda yeni edindiim aa覺daki bilgileri ve d羹羹ncelerimi sizlerle paylamak istiyorum:

- Gelir Vergisi Kanunu Madde 18'de hi癟bir ekilde "sanat eseri" konusundan veya Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan bahsedilmiyor. Bu konular覺n devreye girmesinin sebebi, bunlardan kanunun GEREKES襤NDE bahsedilmi olmas覺. GVK Madde 18'in amac覺, T羹rkiye'de edebi, sanatsal, bilimsel 癟al覺malar覺 desteklemek olarak belirlenmi.

- Kanunu fiilen uygulayacak olan merci defterdarlik olduu i癟in, defterdarl覺覺n g繹r羹羹 bence 癟ok 繹nemli. Defterdarl覺k da kanunun gerek癟esine uygun bir yorum yapm覺. Defterdarl覺覺n web sitesindeki yaz覺ya ek olarak, firma olarak farkl覺 tarihlerde farkl覺 defterdarl覺klardan bu konuda g繹r羹 belirtmelerini istemitik. Hepsi son derece tutarl覺 bir ekilde tam ayn覺 cevab覺 verdi. Bu da bence bir i癟tihat ve team羹l olumu olduunu g繹steriyor. Yani durum pek umut verici deil.

- Peki neyin eser olduuna neyin "eser" olmad覺覺na nas覺l karar verilecek? Mesela bir s繹zleme 癟evirisinin "eser" olmad覺覺n覺 u ekilde ispatlayabilirler: eviri "umuma nerediliyor" mu? Kesinlikle hay覺r, 癟羹nk羹 bu gizli bir s繹zleme, umuma neredilmedii gibi, umuma neretmek su癟 tekil ediyor. evirmenin 癟eviri 羹zerinde telif hakk覺 var m覺? Kesinlikle hay覺r, 癟evirmenin 癟eviriyi yay覺nlama hakk覺 bile yok 癟羹nk羹 metni gizlilik art覺yla alm覺. Yani 癟evirmen bir "ileme eser sahibi" deil 癟羹nk羹 癟evirisi 羹zerinde (bir kerelik 羹cretini almak d覺覺nda) hi癟bir hakk覺 yok. Hatta 癟eviriyi teslim ettikten sonra imha etmesi bile gerekebiliyor.

- Bence tehlikeli s羹re癟 u ekilde ileyecek: Devlet 癟eviri sekt繹r羹n羹n 羹zerine gitmeye karar verirse 繹ncelikle 癟eviri b羹rolar覺n覺 denetleyecek. eviri b羹rolar覺 da imzalatt覺klar覺 gider pusulalar覺n覺 5 y覺l boyunca saklamak zorunda. Teorik olarak bu gider pusulalar覺nda terc羹man覺n ad覺, adresi ve vergi numaras覺 da yaz覺l覺 olduu i癟in devlet terc羹mana ulaabilecek. Ve bir s羹r羹 hukuk b羹rosuna, ticari irkete teknik, hukuki, ticari 癟eviriler yapm覺san覺z bunlar覺n "sanat eseri" olduunu iddia etmeniz imkans覺z olacak.

- Ayr覺ca, yap覺lan 癟evirinin eser olup olmad覺覺ndan tamamen ba覺ms覺z olarak, 癟eviri iini "s羹rekli" yap覺yorsan覺z gelir vergisi m羹kellefi olman覺z gerektii s繹yleniyor. Bu durumda "eser" tart覺mas覺n覺n asl覺nda bir 繹nemi de kalm覺yor.

- Sonu癟 olarak iyimser birey s繹ylemek 癟ok zor. Maalesef mevcut kanunlar uygulan覺rsa T羹rkiye'deki 癟eviri sekt繹r羹 癟ok b羹y羹k sorunlarla kar覺laacak gibi g繹r羹n羹yor. Ama kanunlar uygulan覺r m覺 derseniz, bundan hi癟 emin deilim.

Yine de i癟inizin tamamen rahat olmas覺n覺 istiyorsan覺z bence tek 癟are serbest meslek erbab覺 olmak. 襤nan覺n 癟ok da zor birey deil asl覺nda

Selamlar,

Orhan Bilgin
www.zargan.com

Sel癟uk Dilen  Identity Verified
Turkey
English to Turkish
+ ...
cvp Oct 8, 2006

Orhan beyin son mesaj覺nda yazd覺klar覺 dorudur. Normal olarak vergi verilmesi gerekir. Eger vergi m羹kellefi deilseniz ve gider makbuzu imzal覺yorsan覺z, ileride, imzalad覺覺n覺z bu makbuzlardan dolay覺 ba覺n覺z ar覺yabilir (繹denmemi vergiler + gecikme faizleri + a覺r para cezalar覺). Burada unu da belirtmeliyim, eer kay覺ts覺z i yap覺yorsan覺z, maliye bakanl覺覺 mevcut belgeleri inceler, yaant覺 d羹zeyinize bakar ve "takdir komisyonu" denilen bir kurul, sizin ge癟mite ne kadar kazan癟 salam覺 olduunuzu "takdir eder", tabii bu 癟ou zaman ger癟ek miktar覺n 癟ok 羹zerindedir ve buna g繹re yukar覺da sayd覺覺m paralar覺 size 繹dettirir. Bunlar覺 d羹羹nerek dikkatli olman覺z覺 繹neririm. Vergi m羹kellefi olsan覺z bile, her yapt覺覺n覺z ii fatura ya da serbest meslek makbuzu ile kay覺t alt覺na almad覺覺n覺z s羹rece, kay覺ts覺z ileriniz yine ba覺n覺z覺 ar覺tabilir.

Sayg覺lar.

Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Freelance 癟evirmenler i癟in vergi ve faturaland覺rma ileri nas覺l y羹r羹yor?

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
LSP.expert
Youre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. Its easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search