Anlambilimin Çeviride Kullanılması
Thread poster: cumhuriyet
cumhuriyet
Local time: 14:48
English to Turkish
+ ...
Aug 2, 2005

Beylerrr, BayanlAARRRRRR...11

Ho┼čgeldim.

K─▒sa bir s├╝re ├Ânce takip etmeye ba┼člad─▒─č─▒m proz.com'da 6-7 y─▒ld─▒r ilgilendi─čim ├ževiri konusu ile ilgili ne yaz─▒k ki ├žok uzmanca /ben dahilim) yap─▒lm─▒┼č ├ževiriler, terminoloji ├Ânerileri g├Âremiyoruz. ├ťniv. okudu─čum ve ├ževiride terminoloji kar┼č─▒l─▒klar─▒n─▒ bulurken konular─▒ndan yararlanaca─č─▒m─▒z─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m anlambilimden ve onun bir konusundan bahsetmek isterim.

Extension: kaplam

Nas─▒l kullan─▒r─▒z. Bu anlambilim ve mant─▒k dersi kavram─▒ bizi ad─▒ndan da anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere varl─▒klar─▒n, kavramlar─▒n kapsam─▒n─▒ d├╝┼č├╝nmeye sevk eder.

Uygulama:Fen Bilimleri Enstit├╝s├╝ ─░ng: ?
Fen bilimleri s├Âzc├╝k grubunun ─░ng.'de tek bir kar┼č─▒l─▒─č─▒ olmad─▒─č─▒ ve fen ve bilim s├Âzc├╝klerinin her ikisinin de ─░ng. kar┼č─▒l─▒─č─▒ science oldu─ču i├žin institute of scienece kullan─▒lam─▒yor. Bu durumda fen bilimleri s├Âzc├╝k grubu ile T├╝rk├že'de neler kastedilmek isteniyor (kaplam), bunu d├╝┼č├╝nmeliyiz.

Soru 1) Fen bilimleri s├Âzc├╝k grubunun en
k─▒sa kaplam─▒ nedir?

Bu soruyu cevaplayanlar her halde ─░ng. kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ da bulabilir.

Say─▒n arkada┼člar.

Burada yapmak istedi─čim kimseyi k├╝├ž├╝msemek de─čil yaln─▒zca terminoloji bulurken yararlanabilece─čimiz anlambilim kurallar─▒n─▒ g├╝ndeme getirmektir.

Cevab─▒n─▒z─▒ bekliyorum.

Hepinize iyi ├žal─▒┼čmalar.

Direct link Reply with quote

murat karahan  Identity Verified
Turkey
Local time: 14:48
English to Turkish
+ ...
bir saniye Aug 17, 2005

Anlambilim ├ževiride kullan─▒lmaz, ├╝st├ževiri alan─▒nda ancak uygulama alan─▒ bulabilir. Yap─▒lan ├ževiriyi anlambilimle de─čerlendirebilirsiniz ancak ├ževiri yaparken, ben ┼čurada anlambilim'in kurallar─▒n─▒ uygulayay─▒m diye bir ┼čey yapamazs─▒n─▒z.
B─▒rak─▒n anlambilimi, ├ževiribilim kuramlar─▒ bile ├ževiri s├╝recinde etkin de─čildir. Uygulamalar─▒ ancak s├╝re├ž sonras─▒ i├žin ge├žerlidir. Yine ├╝st ├ževiri durumu.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Anlambilimin Çeviride Kullanılması

Advanced search

LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
BaccS ÔÇô Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development ÔÇô a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search