Off topic: Yabanc─▒lar ┼×ehri: Newsweek'in "Cool Istanbul" say─▒s─▒ ve Orhan Pamuk'un yaz─▒s─▒
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 09:44
Member
English to Turkish
+ ...
Aug 30, 2005

Ge├žen Hafta Newsweek'in kapak konusu Cool Istanbul idi. Kapak konusunu olu┼čturan ├že┼čitli yaz─▒larda -ki tabii "Turkish Delight" gibi banal bir ba┼čl─▒kla yay─▒nlamaktan da geri durmam─▒┼člar- ─░stanbul'un muazzam boyutlar─▒, sersemletici k├╝lt├╝rel zenginli─či, ama en ├Ânemlisi ├žokk├╝lt├╝rl├╝l├╝─č├╝ vurgulanarak deniyor ki, "Istanbul glories in the rediscovery of a very modern identity. European or not, it is one of the coolest cities in the world."

D├Ârt senedir ─░stanbul'u g├Ârmemi┼č olsam da, "rediscovery"nin ├Âznesinin ─░stanbul'dan ├žok Newsweek oldu─čunu g├Ârecek kadar uzun s├╝re orada ya┼čad─▒m. Yine de yaz─▒lar─▒n ilginizi ├žekebilece─čini umuyorum. Kapak konusu i├žinde benim as─▒l keyifle okudu─čum ise Orhan Pamuk'un My Secret Istanbul ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒ oldu, ├Âzellikle de ─░stanbul'un bir "yabanc─▒lar ┼čehri" oldu─čunu vurgulad─▒─č─▒ b├Âl├╝mleri:

"Everyone in Istanbul is an outsider, and so everyone is alone [...] When a city goes from a population of a million to 10 million in the space of 50 years, then nine tenths of its inhabitants must also count as foreigners. This is why, whenever I strike up a conversation with someone [...] the first question they ask, after we have complained about the weather, is where I'm from."

"Yabanc─▒l─▒k ve yaln─▒zl─▒k" d├╝nyan─▒n b├╝t├╝n metropolleri i├žin bir ├Âl├ž├╝de ge├žerlidir, ama ─░stanbul kadar h─▒zl─▒ b├╝y├╝m├╝┼č ve b├╝y├╝yen metropol galiba yok; ve bu y├╝zden de, ┼ču anlataca─č─▒m hadise herhalde ─░stanbul'dan ba┼čka yerde ya┼čanamazd─▒: Kad─▒k├Âyl├╝ler bilir ve umar─▒m h├ól├ó duruyordur. Kad─▒k├Ây ├žar┼č─▒s─▒nda "Dicle" bal─▒k├ž─▒s─▒ vard─▒r. Seneler ├Ânce bir g├╝n orada, ald─▒─č─▒m bal─▒─č─▒n temizlenmesini bekliyordum, kuca─č─▒mda da k─▒z─▒m vard─▒. Orada ├žal─▒┼čan k─▒zlardan biri, onunla "sohbet" etmeye ba┼člad─▒. Kuca─č─▒mda durdu─čuna ve az bu├žuk konu┼čabildi─čine g├Âre demek ki 2-2,5 ya┼člar─▒nda olmal─▒. Ad─▒n ne, bal─▒k seviyor musun... falan tarz─▒ bir iki sorunun arkas─▒ndan aynen ┼čunu sordu k─▒z: "Nerelisin?"icon_lol.gif Bir bebe─če bile bu sorunun sorulabildi─či ba┼čka ┼čehir var m─▒d─▒r, bilmiyorum.

Neyse, ilgilenenler i├žin Orhan Pamuk'un yaz─▒s─▒ tam burada.

Herkese iyi haftalaricon_smile.gif

Galina Blankenship  Identity Verified
United States
Local time: 00:44
Member (2004)
Russian to English
+ ...
G├╝zel yaz─▒ i├žin ├žok te┼čekk├╝rler Xola! Aug 31, 2005

─░stanbul'un ├žok ├Âzel ve son derece ihti┼čaml─▒ bir ┼čehir (hatta ayr─▒ d├╝nyaym─▒┼č gibi g├Âr├╝nebiliyor bazen) oldu─čunu ben de d├╝┼č├╝n├╝yorum. Yedi sene boyunca o g├╝zel ┼čehir evim oldu. Ve asl─▒nda hi├ž bir zaman yabanc─▒ gibi hissetmedim kendimi. Hala oraya gitti─čimde hi├ž oradan ayr─▒lmam─▒┼č─▒m gibi bir hisse kap─▒l─▒r─▒m. ─░stanbul bana hep merhametli davrand─▒, sa─čolsun...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yabanc─▒lar ┼×ehri: Newsweek'in "Cool Istanbul" say─▒s─▒ ve Orhan Pamuk'un yaz─▒s─▒

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search