Off topic: Yabanc─▒lar ┼×ehri: Newsweek'in "Cool Istanbul" say─▒s─▒ ve Orhan Pamuk'un yaz─▒s─▒
Thread poster: ├ľzden Ar─▒kan

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 18:29
Member
English to Turkish
Aug 30, 2005

Ge├žen Hafta Newsweek'in kapak konusu Cool Istanbul idi. Kapak konusunu olu┼čturan ├že┼čitli yaz─▒larda -ki tabii "Turkish Delight" gibi banal bir ba┼čl─▒kla yay─▒nlamaktan da geri durmam─▒┼člar- ─░stanbul'un muazzam boyutlar─▒, sersemletici k├╝lt├╝rel zenginli─či, ama en ├Ânemlisi ├žokk├╝lt├╝rl├╝l├╝─č├╝ vurgulanarak deniyor ki, "Istanbul glories in the rediscovery of a very modern identity. European or not, it is one of the coolest cities in the world."

D├Ârt senedir ─░stanbul'u g├Ârmemi┼č olsam da, "rediscovery"nin ├Âznesinin ─░stanbul'dan ├žok Newsweek oldu─čunu g├Ârecek kadar uzun s├╝re orada ya┼čad─▒m. Yine de yaz─▒lar─▒n ilginizi ├žekebilece─čini umuyorum. Kapak konusu i├žinde benim as─▒l keyifle okudu─čum ise Orhan Pamuk'un My Secret Istanbul ba┼čl─▒kl─▒ yaz─▒s─▒ oldu, ├Âzellikle de ─░stanbul'un bir "yabanc─▒lar ┼čehri" oldu─čunu vurgulad─▒─č─▒ b├Âl├╝mleri:

"Everyone in Istanbul is an outsider, and so everyone is alone [...] When a city goes from a population of a million to 10 million in the space of 50 years, then nine tenths of its inhabitants must also count as foreigners. This is why, whenever I strike up a conversation with someone [...] the first question they ask, after we have complained about the weather, is where I'm from."

"Yabanc─▒l─▒k ve yaln─▒zl─▒k" d├╝nyan─▒n b├╝t├╝n metropolleri i├žin bir ├Âl├ž├╝de ge├žerlidir, ama ─░stanbul kadar h─▒zl─▒ b├╝y├╝m├╝┼č ve b├╝y├╝yen metropol galiba yok; ve bu y├╝zden de, ┼ču anlataca─č─▒m hadise herhalde ─░stanbul'dan ba┼čka yerde ya┼čanamazd─▒: Kad─▒k├Âyl├╝ler bilir ve umar─▒m h├ól├ó duruyordur. Kad─▒k├Ây ├žar┼č─▒s─▒nda "Dicle" bal─▒k├ž─▒s─▒ vard─▒r. Seneler ├Ânce bir g├╝n orada, ald─▒─č─▒m bal─▒─č─▒n temizlenmesini bekliyordum, kuca─č─▒mda da k─▒z─▒m vard─▒. Orada ├žal─▒┼čan k─▒zlardan biri, onunla "sohbet" etmeye ba┼člad─▒. Kuca─č─▒mda durdu─čuna ve az bu├žuk konu┼čabildi─čine g├Âre demek ki 2-2,5 ya┼člar─▒nda olmal─▒. Ad─▒n ne, bal─▒k seviyor musun... falan tarz─▒ bir iki sorunun arkas─▒ndan aynen ┼čunu sordu k─▒z: "Nerelisin?" Bir bebe─če bile bu sorunun sorulabildi─či ba┼čka ┼čehir var m─▒d─▒r, bilmiyorum.

Neyse, ilgilenenler i├žin Orhan Pamuk'un yaz─▒s─▒ tam burada.

Herkese iyi haftalar

Direct link Reply with quote

Galina Blankenship  Identity Verified
United States
Local time: 09:29
Member (2004)
English to Russian
+ ...
G├╝zel yaz─▒ i├žin ├žok te┼čekk├╝rler Xola! Aug 31, 2005

─░stanbul'un ├žok ├Âzel ve son derece ihti┼čaml─▒ bir ┼čehir (hatta ayr─▒ d├╝nyaym─▒┼č gibi g├Âr├╝nebiliyor bazen) oldu─čunu ben de d├╝┼č├╝n├╝yorum. Yedi sene boyunca o g├╝zel ┼čehir evim oldu. Ve asl─▒nda hi├ž bir zaman yabanc─▒ gibi hissetmedim kendimi. Hala oraya gitti─čimde hi├ž oradan ayr─▒lmam─▒┼č─▒m gibi bir hisse kap─▒l─▒r─▒m. ─░stanbul bana hep merhametli davrand─▒, sa─čolsun...

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yabanc─▒lar ┼×ehri: Newsweek'in "Cool Istanbul" say─▒s─▒ ve Orhan Pamuk'un yaz─▒s─▒

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
LSP.expert
YouÔÇÖre a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. ItÔÇÖs easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search