Türk Musikisi ile ilgili sözlük / kaynak eser bilen var mıdır?
Thread poster: Haluk Levent Aka (X)
Haluk Levent Aka (X)
Haluk Levent Aka (X)
Local time: 11:24
Japanese to Turkish
+ ...
Sep 13, 2005

Selamlar,

Türk musikisinde kullanılan Nevâ, Bûselik, Çârgâh, Nikrîz, Segâh, Ferahnâk vs. gibi 100lerce terim geçen gayet uzunca bir metni İngilizce'ye çevirmem gerekiyor. Bunların büyük çoğunluğunu Osmanlıca adları ile kullanacağım ama ne anlama geldiklerini dipnotlar halinde açıklamam gerekecek... Bu terimlere ilişkin bir sözlük veya kaynak kitap önerebilir misiniz? İngilizce olması tercih sebebidir; ama Türkçe olsa bile yazın lütfen. O durumda di
... See more
Selamlar,

Türk musikisinde kullanılan Nevâ, Bûselik, Çârgâh, Nikrîz, Segâh, Ferahnâk vs. gibi 100lerce terim geçen gayet uzunca bir metni İngilizce'ye çevirmem gerekiyor. Bunların büyük çoğunluğunu Osmanlıca adları ile kullanacağım ama ne anlama geldiklerini dipnotlar halinde açıklamam gerekecek... Bu terimlere ilişkin bir sözlük veya kaynak kitap önerebilir misiniz? İngilizce olması tercih sebebidir; ama Türkçe olsa bile yazın lütfen. O durumda dipnotlarda kullanırım.

Saygılar,
Haluk L. Aka
www.tercumex.com.tr
Tercumex Istanbul
Project Coordinator
T: +90 212 259 2949
F: +90 212 259 2958
Collapse

Özden Arıkan
Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 10:24
Member
English to Turkish
+ ...
Musiki linkleri Sep 13, 2005

Merhaba Haluk Bey,

Şu aşağıdaki sitelerin müzikle, makamla vb ilgili sayfalarında İngilizcede ne gibi terimler kullanmanız gerektiği konusunda bilgiler var, hatta makamların tanımlarını da bulabilirsiniz:

Turkish Music and Voice LibraryTurkish Music and Voice Library
Golden Horn - Library

Bu, yine kaynakça olarak ve genel İngilizce terimler açısından yardımcı olabilir:
Turkish Music 2001

Burada da indirilebilir bir sözlük var:
Türk ve Batı Müziği Sözlüğü Ver. 2.0

Umarım yardımcı olur. İyi çalışmalar...

Belki bunun da faydası dokunabilir: GlossPost'ta keyword alanına "ottoman" yazarak arama yaparsanız Osmanlıca ve Divan edebiyatı üzerine 5-6 tane kaynak olması lazım. Kelimelerin anlamlarını bulma konusunda işinize yarayabilir, özellikle oradaki Osmanlıca-Türkçe sözlük, en azından benim bildiğim kadarıyla internetteki en kapsamlı sözlük.

[Edited at 2005-09-13 22:16]
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Makamlar için Osmanlıca sözlük. Sep 14, 2005

Xola'nın önerdiği siteler gerçekten de dolu dolu. Hem sözlük de fena değil. Ben de indirdim.

Makam isimleri tercüme etmeyeceğinizi düşünüyorum. Makamların Osmanlıca bir manası var elbette. Bu manalardan yola çıkılarak parantez içinde yaklaşık ingilizce karşılığını yazmanız mümkün.

Örnek: Neva ses, ahenk demek.
Bazı makamlar da ya makamları karşılaştırarak veyahutta oluşturan kelimeleri açarak. Dügah: (gah ın zaman olduğu
... See more
Xola'nın önerdiği siteler gerçekten de dolu dolu. Hem sözlük de fena değil. Ben de indirdim.

Makam isimleri tercüme etmeyeceğinizi düşünüyorum. Makamların Osmanlıca bir manası var elbette. Bu manalardan yola çıkılarak parantez içinde yaklaşık ingilizce karşılığını yazmanız mümkün.

Örnek: Neva ses, ahenk demek.
Bazı makamlar da ya makamları karşılaştırarak veyahutta oluşturan kelimeleri açarak. Dügah: (gah ın zaman olduğuna hükmedip) iki zamanlı, iki zaman gibi.

Ancak konu musiki olduğuna göre en doğrusu dip not olarak veya parantez içinde makam ölçülerini vererek aynen kullanmak.

Kolay gelsin.
N. Yigit
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
Sözlük dedim de Sep 14, 2005

Osmanlıca için nispeten eski bir sözlük kullanmanız iyi olur.
Birkaç değişik sözlük var. Bir tanesi de Osman Nihat Özön'ün sözlüğü.
Ancak bazı kelimeleri farsça aslına gitmeniz gerekeceğini düşünerek, Farsça-Türkçe sözlüğü de uzak tutmayın kendinizden.

Daha iyi veya daha yenisi var mı bilmiyorum. İbrahim olgun-Cemşit Drahşan'ın sözlüğü iş görür sanırım.

Eğer karar veremdiğiniz kelime olursa Kudoz'a yazarsanız
... See more
Osmanlıca için nispeten eski bir sözlük kullanmanız iyi olur.
Birkaç değişik sözlük var. Bir tanesi de Osman Nihat Özön'ün sözlüğü.
Ancak bazı kelimeleri farsça aslına gitmeniz gerekeceğini düşünerek, Farsça-Türkçe sözlüğü de uzak tutmayın kendinizden.

Daha iyi veya daha yenisi var mı bilmiyorum. İbrahim olgun-Cemşit Drahşan'ın sözlüğü iş görür sanırım.

Eğer karar veremdiğiniz kelime olursa Kudoz'a yazarsanız katkıda bulunmaya çalışacak bir çok kişi var.

Kolay gelsin.
Collapse

shule
shule  Identity Verified
Local time: 11:24
English to Turkish
+ ...
Türk Musikisi Sözlüğü Sep 14, 2005

www.turkmusikisi.net adresindeki sitede konuyla ilgili çok kapsamlı fakat Türkçe bilgiler bulabilirsiniz. T�... See more
www.turkmusikisi.net adresindeki sitede konuyla ilgili çok kapsamlı fakat Türkçe bilgiler bulabilirsiniz. Türk ve Batı Musikisi Sözlüğünü http://www.turkmusikisi.net/download/ms_20/index.htm adresinden Osmanlıca-Türkçe Sözlüğü http://www.turkmusikisi.net/download/osmanlica_lugat/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türk Musikisi ile ilgili sözlük / kaynak eser bilen var mıdır?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »