Adobe Acrobat ve T├╝rk├že Fontlar
Thread poster: serdar_000

serdar_000
Local time: 21:26
English to Turkish
+ ...
Sep 29, 2005

Merhaba,

Adobe Acrobat (Reader) kullanan─▒n─▒z var m─▒, bilemiyorum. E─čer var ise, bir PDF dosyas─▒n─▒ T├╝rk├že fontlarla nas─▒l "edit" edebilece─čimi anlatabilir mi, acaba? Program─▒ kurdum, ancak T├╝rk├že karakterler kullanmaya ba┼člad─▒─č─▒mda hata ekran─▒ ├ž─▒k─▒yor. PDF dosyas─▒nda T├╝rk├že karekterler kullan─▒lm─▒┼č olmas─▒na ra─čmen (dolay─▒s─▒yla Distille, Turk├že fontlar─▒ da "embed" etmi┼č olmal─▒, de─čil mi?) ben neden d├╝zenleme s─▒ras─▒nda T├╝rk├že harfleri kullanam─▒yorum?

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 20:26
Member
English to Turkish
+ ...
Reader ile zaten edit yapam─▒yorsunuz Sep 29, 2005

Sizin kastetti─činiz hangi Adobe? Full Package m─▒, yoksa sadece Reader m─▒ ger├žekten?

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
orijinal dosyaya gitmeden m├╝mk├╝n m├╝? Sep 30, 2005

Xola wrote:

Sizin kastetti─činiz hangi Adobe? Full Package m─▒, yoksa sadece Reader m─▒ ger├žekten?

├ľzden full package olsa bile bu yap─▒labilir mi? Benim bildi─čim kadar─▒yla ┼č ─č ─▒ i├žin ├ž├Âz├╝m yok, bunlar ├ż ├░ ├Ż olarak ├ž─▒k─▒yor. B├╝y├╝k harfte de ├× ├É ├Ł ├ž─▒k─▒yor.

Akl─▒ma bir olas─▒l─▒k geliyor ger├ži, denetim masas─▒nda dil-klavye se├ženeklerinde yaln─▒z T├╝rk├žeyi b─▒rakmak di─čerlerini silmek, sonra bilgisayar─▒ tekrar ba┼člat─▒nca yap─▒labilir gibi geliyor. Ama bu denemeyi yapmaya ┼ču an vaktim yok, vakti ve merak─▒ olan bir arkada┼č deneyip sonucu bildirirse sevinirim. Ben benzer bir uygulamay─▒ ge├žmi┼čte Quark Express i├žin yapm─▒┼čt─▒m, sonu├ž ba┼čar─▒l─▒ olmu┼čtu ama Adobe Acrobat'ta yani pdf dosyalar─▒nda sonu├ž verir mi emin de─čilim.

serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Reader de─čil Sep 30, 2005

Elbette "Full Package" ('Reader de─čil' yazm─▒┼čt─▒m, ancak sadece nereye gitmi┼č anlayamad─▒m).

Sel├žuk Bey, ├Ânerinizi deneyece─čim. Sonucu burada bildiririm. Te┼čekk├╝rler.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Free Hand Sep 30, 2005

Bizim dizayn─▒r arkada┼člar bu t├╝r problemlerle kar┼č─▒la┼č─▒nca ┼ču ├ž├Âz├╝m├╝ kullan─▒rlard─▒.

D├Âk├╝man─▒ markromedya frihend i├žinde a├ž─▒p, onun dinamik/binary modunda de─či┼čiklikleri yapmak. Biraz daha zaman al─▒yor ama kullan─▒┼čl─▒ olabilir.

├ľzellikle k├╝├ž├╝k d├Âk├╝manlarda ├ž├Âz├╝m.

Kolay gelsin,

N. Yi─čit

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
sonu├ž nedir? Oct 6, 2005

serdar_000 wrote:

Sel├žuk Bey, ├Ânerinizi deneyece─čim. Sonucu burada bildiririm. Te┼čekk├╝rler.

Serdar Bey ne gibi bir ├ž├Âz├╝m buldunuz?
Bu arada Adobe programlar─▒n─▒n CE versiyonlar─▒ var, ├Ârne─čin InDesign CE, Adobe Acrobat CE vs. Belki bunlar─▒ denemek laz─▒m, bilemiyorum...

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TrueType sorun ├ž─▒kar─▒r Oct 6, 2005

Embedded de olsa, truetype fontlar sorun ├ž─▒karacakt─▒r.

Asl─▒nda, do─črudan PDF ├╝zerinde edit pek pratik bir i┼č de─čil. Neden b├Âyle bir ┼čeye ihtiya├ž duyuyorsunuz? ├çeviriyi do─črudan PDF ├╝zerinde mi yap─▒yorsunuz? Bu ├žok zor, zahmetli bir i┼č olurdu.

Normalde beklenen, orijinal dosya ├╝zerinde ├žal─▒┼č─▒p daha sonra akrobata aktarmakt─▒r.

Ancak, acrobat ├╝zerinde de do─črudan edit m├╝mk├╝nd├╝r, T├╝rk├že karakterler ile de m├╝mk├╝nd├╝r.
Bunun i├žin, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olmas─▒, ya da sisteminizde bulunan t├╝rk├že bir type 1 font se├žmeniz gerekir.

Tam olarak ne yapmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z─▒ anlat─▒r iseniz, belki daha spesifik ├Âneriler ├ž─▒kabilir.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Select option Oct 6, 2005

Ben bir de farkl─▒ boyutuna de─čineyim istedim.
E─čer bir .doc dosyas─▒ pdf yap─▒ln─▒┼č ise, bu do─črudan edit edilmeyebilir.

PDF'in hangi program arac─▒l─▒─č─▒yla olu┼čturuldu─ču, veya d├Ân├╝┼čt├╝rme "conversion" nin hangi yolla yap─▒ld─▒─č─▒ da ├Ânemli.

├ľrnek: Adobe Photoshop'dan olu┼čturdu─čunuz PDF'i Full Adobe Akrobat─▒n─▒z olsa da tekstinin ├╝zerinde ├žal─▒┼čam─▒yorsunuz san─▒r─▒m.

Ancak bir OCR t├╝nelinden ge├žirmeniz laz─▒m. Oras─▒ da karanl─▒k bir kuyu ne kadar─▒ do─čru ├ž─▒kacak ayr─▒ bir sorun.

Ancak: Word'dan do─črudan olu┼čturulan pdf'ler arac─▒ programlar veya adobe writer print fonksiyonu ile, print into file, olu┼čan dosyalar─▒n teksti ├╝zerinde ├žal─▒┼čman─▒z i├žin illa da Akrobat full versiyonunuz laz─▒m de─čil.

Acrobat Reader /Adobe Reader'─▒n─▒z─▒ a├ž─▒n. Men├╝ tu┼člar─▒ndan bir tanesi "select" ona t─▒klay─▒n. Ondan sonra altta mouse yard─▒m─▒yla istedi─činiz kadar texti se├žmeniz m├╝mk├╝n. Sonra bu se├žti─činiz k─▒sm─▒ "ctrl+C" ile RAM 'a kopyalay─▒n. Sonra da MS Word i├žine gidin ve ctrl+V" ile yap─▒┼čt─▒r─▒n. Se├žti─činiz tekstin yap─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ g├Âreceksiniz.

Yeni pi┼čirilmi┼č s─▒cak s─▒cak tekstiniz hay─▒rl─▒ olsun. ├ťzerinde istedi─činiz ┼čekilde ├žal─▒┼čabilirsiniz. E─čer m├╝┼čteriniz i┼či yine PDF olarak istiyor ise, ├žark─▒ bu defa da PDF olu┼čturmak i├žin i┼čletmeniz laz─▒m. Veya bunu on-line yapan siteler de var.

Faydas─▒ olur ├╝midiyle.

Hadi kolay gelsin,

N. Yi─čit

serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
True type fonts Oct 7, 2005

Sel├žuk Budak wrote:

Bunun i├žin, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olmas─▒, ya da sisteminizde bulunan t├╝rk├že bir type 1 font se├žmeniz gerekir.

Bu ├Ânerinizi deneyece─čim. Ayr─▒ca, evet, bir PDF dosyas─▒n─▒ d├╝zenlemem gerekiyordu.

Daha sonra g├Âr├╝┼čmek dile─čiyle...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Adobe Acrobat ve T├╝rk├že Fontlar

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search