Adobe Acrobat ve T├╝rk├že Fontlar
Thread poster: serdar_000

serdar_000
Local time: 06:55
English to Turkish
+ ...
Sep 29, 2005

Merhaba,

Adobe Acrobat (Reader) kullanan─▒n─▒z var m─▒, bilemiyorum. E─čer var ise, bir PDF dosyas─▒n─▒ T├╝rk├že fontlarla nas─▒l "edit" edebilece─čimi anlatabilir mi, acaba? Program─▒ kurdum, ancak T├╝rk├že karakterler kullanmaya ba┼člad─▒─č─▒mda hata ekran─▒ ├ž─▒k─▒yor. PDF dosyas─▒nda T├╝rk├že karekterler kullan─▒lm─▒┼č olmas─▒na ra─čmen (dolay─▒s─▒yla Distille, Turk├že fontlar─▒ da "embed" etmi┼č olmal─▒, de─čil mi?) ben neden d├╝zenleme s─▒ras─▒nda T├╝rk├že harfleri kullanam─▒yorum?

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 05:55
Member
English to Turkish
+ ...
Reader ile zaten edit yapam─▒yorsunuz Sep 29, 2005

Sizin kastetti─činiz hangi Adobe? Full Package m─▒, yoksa sadece Reader m─▒ ger├žekten?

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
orijinal dosyaya gitmeden m├╝mk├╝n m├╝? Sep 30, 2005

Xola wrote:

Sizin kastetti─činiz hangi Adobe? Full Package m─▒, yoksa sadece Reader m─▒ ger├žekten?

├ľzden full package olsa bile bu yap─▒labilir mi? Benim bildi─čim kadar─▒yla ┼č ─č ─▒ i├žin ├ž├Âz├╝m yok, bunlar ├ż ├░ ├Ż olarak ├ž─▒k─▒yor. B├╝y├╝k harfte de ├× ├É ├Ł ├ž─▒k─▒yor.

Akl─▒ma bir olas─▒l─▒k geliyor ger├ži, denetim masas─▒nda dil-klavye se├ženeklerinde yaln─▒z T├╝rk├žeyi b─▒rakmak di─čerlerini silmek, sonra bilgisayar─▒ tekrar ba┼člat─▒nca yap─▒labilir gibi geliyor. Ama bu denemeyi yapmaya ┼ču an vaktim yok, vakti ve merak─▒ olan bir arkada┼č deneyip sonucu bildirirse sevinirim. Ben benzer bir uygulamay─▒ ge├žmi┼čte Quark Express i├žin yapm─▒┼čt─▒m, sonu├ž ba┼čar─▒l─▒ olmu┼čtu ama Adobe Acrobat'ta yani pdf dosyalar─▒nda sonu├ž verir mi emin de─čilim.

serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Reader de─čil Sep 30, 2005

Elbette "Full Package" ('Reader de─čil' yazm─▒┼čt─▒m, ancak sadece nereye gitmi┼č anlayamad─▒m).

Sel├žuk Bey, ├Ânerinizi deneyece─čim. Sonucu burada bildiririm. Te┼čekk├╝rler.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Free Hand Sep 30, 2005

Bizim dizayn─▒r arkada┼člar bu t├╝r problemlerle kar┼č─▒la┼č─▒nca ┼ču ├ž├Âz├╝m├╝ kullan─▒rlard─▒.

D├Âk├╝man─▒ markromedya frihend i├žinde a├ž─▒p, onun dinamik/binary modunda de─či┼čiklikleri yapmak. Biraz daha zaman al─▒yor ama kullan─▒┼čl─▒ olabilir.

├ľzellikle k├╝├ž├╝k d├Âk├╝manlarda ├ž├Âz├╝m.

Kolay gelsin,

N. Yi─čit

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
sonu├ž nedir? Oct 6, 2005

serdar_000 wrote:

Sel├žuk Bey, ├Ânerinizi deneyece─čim. Sonucu burada bildiririm. Te┼čekk├╝rler.

Serdar Bey ne gibi bir ├ž├Âz├╝m buldunuz?
Bu arada Adobe programlar─▒n─▒n CE versiyonlar─▒ var, ├Ârne─čin InDesign CE, Adobe Acrobat CE vs. Belki bunlar─▒ denemek laz─▒m, bilemiyorum...

Sel├žuk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TrueType sorun ├ž─▒kar─▒r Oct 6, 2005

Embedded de olsa, truetype fontlar sorun ├ž─▒karacakt─▒r.

Asl─▒nda, do─črudan PDF ├╝zerinde edit pek pratik bir i┼č de─čil. Neden b├Âyle bir ┼čeye ihtiya├ž duyuyorsunuz? ├çeviriyi do─črudan PDF ├╝zerinde mi yap─▒yorsunuz? Bu ├žok zor, zahmetli bir i┼č olurdu.

Normalde beklenen, orijinal dosya ├╝zerinde ├žal─▒┼č─▒p daha sonra akrobata aktarmakt─▒r.

Ancak, acrobat ├╝zerinde de do─črudan edit m├╝mk├╝nd├╝r, T├╝rk├že karakterler ile de m├╝mk├╝nd├╝r.
Bunun i├žin, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olmas─▒, ya da sisteminizde bulunan t├╝rk├že bir type 1 font se├žmeniz gerekir.

Tam olarak ne yapmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z─▒ anlat─▒r iseniz, belki daha spesifik ├Âneriler ├ž─▒kabilir.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Select option Oct 6, 2005

Ben bir de farkl─▒ boyutuna de─čineyim istedim.
E─čer bir .doc dosyas─▒ pdf yap─▒ln─▒┼č ise, bu do─črudan edit edilmeyebilir.

PDF'in hangi program arac─▒l─▒─č─▒yla olu┼čturuldu─ču, veya d├Ân├╝┼čt├╝rme "conversion" nin hangi yolla yap─▒ld─▒─č─▒ da ├Ânemli.

├ľrnek: Adobe Photoshop'dan olu┼čturdu─čunuz PDF'i Full Adobe Akrobat─▒n─▒z olsa da tekstinin ├╝zerinde ├žal─▒┼čam─▒yorsunuz san─▒r─▒m.

Ancak bir OCR t├╝nelinden ge├žirmeniz laz─▒m. Oras─▒ da karanl─▒k bir kuyu ne kadar─▒ do─čru ├ž─▒kacak ayr─▒ bir sorun.

Ancak: Word'dan do─črudan olu┼čturulan pdf'ler arac─▒ programlar veya adobe writer print fonksiyonu ile, print into file, olu┼čan dosyalar─▒n teksti ├╝zerinde ├žal─▒┼čman─▒z i├žin illa da Akrobat full versiyonunuz laz─▒m de─čil.

Acrobat Reader /Adobe Reader'─▒n─▒z─▒ a├ž─▒n. Men├╝ tu┼člar─▒ndan bir tanesi "select" ona t─▒klay─▒n. Ondan sonra altta mouse yard─▒m─▒yla istedi─činiz kadar texti se├žmeniz m├╝mk├╝n. Sonra bu se├žti─činiz k─▒sm─▒ "ctrl+C" ile RAM 'a kopyalay─▒n. Sonra da MS Word i├žine gidin ve ctrl+V" ile yap─▒┼čt─▒r─▒n. Se├žti─činiz tekstin yap─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ g├Âreceksiniz.

Yeni pi┼čirilmi┼č s─▒cak s─▒cak tekstiniz hay─▒rl─▒ olsun. ├ťzerinde istedi─činiz ┼čekilde ├žal─▒┼čabilirsiniz. E─čer m├╝┼čteriniz i┼či yine PDF olarak istiyor ise, ├žark─▒ bu defa da PDF olu┼čturmak i├žin i┼čletmeniz laz─▒m. Veya bunu on-line yapan siteler de var.

Faydas─▒ olur ├╝midiyle.

Hadi kolay gelsin,

N. Yi─čit

serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
True type fonts Oct 7, 2005

Sel├žuk Budak wrote:

Bunun i├žin, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olmas─▒, ya da sisteminizde bulunan t├╝rk├že bir type 1 font se├žmeniz gerekir.

Bu ├Ânerinizi deneyece─čim. Ayr─▒ca, evet, bir PDF dosyas─▒n─▒ d├╝zenlemem gerekiyordu.

Daha sonra g├Âr├╝┼čmek dile─čiyle...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Adobe Acrobat ve T├╝rk├že Fontlar

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search