Adobe Acrobat ve T羹rk癟e Fontlar
Thread poster: serdar_000
serdar_000
Local time: 06:58
English to Turkish
+ ...
Sep 29, 2005

Merhaba,

Adobe Acrobat (Reader) kullanan覺n覺z var m覺, bilemiyorum. Eer var ise, bir PDF dosyas覺n覺 T羹rk癟e fontlarla nas覺l "edit" edebileceimi anlatabilir mi, acaba? Program覺 kurdum, ancak T羹rk癟e karakterler kullanmaya balad覺覺mda hata ekran覺 癟覺k覺yor. PDF dosyas覺nda T羹rk癟e karekterler kullan覺lm覺 olmas覺na ramen (dolay覺s覺yla Distille, Turk癟e fontlar覺 da "embed" etmi olmal覺, deil mi?) ben neden d羹zenleme s覺ras覺nda T羹rk癟e harfleri kullanam覺yorum?

Direct link Reply with quote

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 05:58
Member
English to Turkish
Reader ile zaten edit yapam覺yorsunuz Sep 29, 2005

Sizin kastettiiniz hangi Adobe? Full Package m覺, yoksa sadece Reader m覺 ger癟ekten?

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
orijinal dosyaya gitmeden m羹mk羹n m羹? Sep 30, 2005

Xola wrote:

Sizin kastettiiniz hangi Adobe? Full Package m覺, yoksa sadece Reader m覺 ger癟ekten?

zden full package olsa bile bu yap覺labilir mi? Benim bildiim kadar覺yla 覺 i癟in 癟繹z羹m yok, bunlar þ ð ý olarak 癟覺k覺yor. B羹y羹k harfte de Þ Ð Ý 癟覺k覺yor.

Akl覺ma bir olas覺l覺k geliyor ger癟i, denetim masas覺nda dil-klavye se癟eneklerinde yaln覺z T羹rk癟eyi b覺rakmak dierlerini silmek, sonra bilgisayar覺 tekrar balat覺nca yap覺labilir gibi geliyor. Ama bu denemeyi yapmaya u an vaktim yok, vakti ve merak覺 olan bir arkada deneyip sonucu bildirirse sevinirim. Ben benzer bir uygulamay覺 ge癟mite Quark Express i癟in yapm覺t覺m, sonu癟 baar覺l覺 olmutu ama Adobe Acrobat'ta yani pdf dosyalar覺nda sonu癟 verir mi emin deilim.

serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Reader deil Sep 30, 2005

Elbette "Full Package" ('Reader deil' yazm覺t覺m, ancak sadece nereye gitmi anlayamad覺m).

Sel癟uk Bey, 繹nerinizi deneyeceim. Sonucu burada bildiririm. Teekk羹rler.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Free Hand Sep 30, 2005

Bizim dizayn覺r arkadalar bu t羹r problemlerle kar覺la覺nca u 癟繹z羹m羹 kullan覺rlard覺.

D繹k羹man覺 markromedya frihend i癟inde a癟覺p, onun dinamik/binary modunda deiiklikleri yapmak. Biraz daha zaman al覺yor ama kullan覺l覺 olabilir.

zellikle k羹癟羹k d繹k羹manlarda 癟繹z羹m.

Kolay gelsin,

N. Yiit

Selcuk Akyuz  Identity Verified
Turkey
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
sonu癟 nedir? Oct 6, 2005

serdar_000 wrote:

Sel癟uk Bey, 繹nerinizi deneyeceim. Sonucu burada bildiririm. Teekk羹rler.

Serdar Bey ne gibi bir 癟繹z羹m buldunuz?
Bu arada Adobe programlar覺n覺n CE versiyonlar覺 var, 繹rnein InDesign CE, Adobe Acrobat CE vs. Belki bunlar覺 denemek laz覺m, bilemiyorum...

Sel癟uk Budak  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TrueType sorun 癟覺kar覺r Oct 6, 2005

Embedded de olsa, truetype fontlar sorun 癟覺karacakt覺r.

Asl覺nda, dorudan PDF 羹zerinde edit pek pratik bir i deil. Neden b繹yle bir eye ihtiya癟 duyuyorsunuz? eviriyi dorudan PDF 羹zerinde mi yap覺yorsunuz? Bu 癟ok zor, zahmetli bir i olurdu.

Normalde beklenen, orijinal dosya 羹zerinde 癟al覺覺p daha sonra akrobata aktarmakt覺r.

Ancak, acrobat 羹zerinde de dorudan edit m羹mk羹nd羹r, T羹rk癟e karakterler ile de m羹mk羹nd羹r.
Bunun i癟in, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olmas覺, ya da sisteminizde bulunan t羹rk癟e bir type 1 font se癟meniz gerekir.

Tam olarak ne yapmaya 癟al覺t覺覺n覺z覺 anlat覺r iseniz, belki daha spesifik 繹neriler 癟覺kabilir.

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Dutch to Turkish
+ ...
Select option Oct 6, 2005

Ben bir de farkl覺 boyutuna deineyim istedim.
Eer bir .doc dosyas覺 pdf yap覺ln覺 ise, bu dorudan edit edilmeyebilir.

PDF'in hangi program arac覺l覺覺yla oluturulduu, veya d繹n羹t羹rme "conversion" nin hangi yolla yap覺ld覺覺 da 繹nemli.

rnek: Adobe Photoshop'dan oluturduunuz PDF'i Full Adobe Akrobat覺n覺z olsa da tekstinin 羹zerinde 癟al覺am覺yorsunuz san覺r覺m.

Ancak bir OCR t羹nelinden ge癟irmeniz laz覺m. Oras覺 da karanl覺k bir kuyu ne kadar覺 doru 癟覺kacak ayr覺 bir sorun.

Ancak: Word'dan dorudan oluturulan pdf'ler arac覺 programlar veya adobe writer print fonksiyonu ile, print into file, oluan dosyalar覺n teksti 羹zerinde 癟al覺man覺z i癟in illa da Akrobat full versiyonunuz laz覺m deil.

Acrobat Reader /Adobe Reader'覺n覺z覺 a癟覺n. Men羹 tular覺ndan bir tanesi "select" ona t覺klay覺n. Ondan sonra altta mouse yard覺m覺yla istediiniz kadar texti se癟meniz m羹mk羹n. Sonra bu se癟tiiniz k覺sm覺 "ctrl+C" ile RAM 'a kopyalay覺n. Sonra da MS Word i癟ine gidin ve ctrl+V" ile yap覺t覺r覺n. Se癟tiiniz tekstin yap覺t覺r覺ld覺覺n覺 g繹receksiniz.

Yeni piirilmi s覺cak s覺cak tekstiniz hay覺rl覺 olsun. zerinde istediiniz ekilde 癟al覺abilirsiniz. Eer m羹teriniz ii yine PDF olarak istiyor ise, 癟ark覺 bu defa da PDF oluturmak i癟in iletmeniz laz覺m. Veya bunu on-line yapan siteler de var.

Faydas覺 olur 羹midiyle.

Hadi kolay gelsin,

N. Yiit

serdar_000
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
True type fonts Oct 7, 2005

Sel癟uk Budak wrote:

Bunun i癟in, ya embedded fontun type 1 veya (XP ise opentype)(adobe) versiyonunun sisteminizde de olmas覺, ya da sisteminizde bulunan t羹rk癟e bir type 1 font se癟meniz gerekir.

Bu 繹nerinizi deneyeceim. Ayr覺ca, evet, bir PDF dosyas覺n覺 d羹zenlemem gerekiyordu.

Daha sonra g繹r羹mek dileiyle...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Adobe Acrobat ve T羹rk癟e Fontlar

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
D矇j Vu X3
Try it, Love it

Find out why D矇j Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search