Word'羹n "/" ile ayr覺lm覺 kelimeleri tek bir kelime sayfas覺n覺n覺n 繹n羹ne nas覺l ge癟ilir?
Thread poster: Seckin Tercume
Seckin Tercume
Local time: 20:15
English to Turkish
+ ...
Oct 14, 2005

Merhaba,

Word'羹n heceleme 繹zellii maalesef / iaretli kelimelerde sorun veriyor, bu problemi 癟繹zen arkada varsa ve yard覺mc覺 olursa sevinirim.

Direct link Reply with quote

zden Ar覺kan  Identity Verified
Germany
Local time: 18:15
Member
English to Turkish
Sorunuzu doru anlad覺覺mdan emin deilim ama... Oct 15, 2005

... / ile ayr覺lm覺 iki kelimeyi Word'羹n tek kelime olarak alg覺lamas覺n覺 繹nlemek i癟in / iaretinden sonra bir boluk b覺rakman覺z yeterli olur san覺yorum. O zaman / iaretinden sonra gelen kelimeyi b繹lmeden tamam覺n覺 alt sat覺ra ge癟irir zaten.

Yok eer ben yanl覺 anl覺yorsam, sorunun ne olduunu bir daha anlatmay覺 denerseniz sevinirim.

[Edited at 2005-10-15 09:24]

Seckin Tercume
Local time: 20:15
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Boluk eklemeden tireletmek gerek Oct 15, 2005

Merhaba,

ncelikle ilginize teekk羹rler.

As覺l sorun Word'羹n mesela Pazartesi/Sal覺/aramba.. eklindeki bir metni tek bir kelime gibi alg覺lamas覺 ve tirelerken fazla boluk b覺rakmas覺, halbuki bu t羹r bir sorun mesela InDesign'de yok.

Bu sorunla kar覺la覺p da 癟繹zen var m覺 bilemiyorum.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Word'羹n "/" ile ayr覺lm覺 kelimeleri tek bir kelime sayfas覺n覺n覺n 繹n羹ne nas覺l ge癟ilir?

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search