Off topic: Y├╝ksek Sesle D├╝┼č├╝nme
Thread poster: Sel├žuk Budak

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 00:35
English to Turkish
+ ...
Oct 25, 2005

TOL, yani "thinking out loud." Yani, ki┼čisel olarak, forumlara yazarkenki halim.

─░nsan forumlara yazarken, ├╝zerinde ├žok fazla kafa yormuyor, ├žok fazla ara┼čt─▒r─▒p, metin ├╝zerinde ├žal─▒┼čm─▒yor. Daha ├žok an─▒n itmesiyle, anl─▒k oto-sans├╝r├╝n, birtak─▒m s├╝zge├žlerin, vs. elverdi─či ├Âl├ž├╝de, yaz─▒yor. Daha do─črusu, yazmaktan ├žok sesli d├╝┼č├╝n├╝yor. En az─▒ndan benim i├žin bu b├Âyle.

Yine ki┼čisel olarak, yazarken daha iyi d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bu herhalde s├╝rekli yazarak ├žal─▒┼čman─▒n getirdi─či bir ┼čey. Ya da belki de bir t├╝r e─čilim. Ne olursa olsun, yazmak iyi bir ┼čey, ├ž├╝nk├╝ d├╝┼č├╝nmeyi de birlikte getiriyor.

B├Âylesine do─ča├žlama yazmak, proz gibi y├╝ksek profilli sitelerin forumlar─▒nda yazmaya pek elveri┼čli de─čil. ─░nsan ister istemez bir yerlere tosluyor. Sitenin kurallar─▒, ├žat─▒┼čan g├Âr├╝┼čler, ├žok do─čal oldu─ču d├╝┼č├╝n├╝len ifadelerin kazara incitici olabilmesi, kastedilmi┼č olmasa da, ba┼čka niyetlerle ifade edilmi┼č olsa da, laflar─▒n istenmeyen yerlere gidebilmesi. Bazen, s├Âylenmek istenen ┼čeylerin kurallara feda edilmesi.

Bu kadar yo─čunluk i├žinde d├╝┼č├╝nebilmenin tek yolu m├╝mk├╝n olabildi─čince ├žok yazmak benim i├žin. ├ç├╝nk├╝ e─čer ├ževirmiyor veya yazm─▒yorsam, d├╝┼č├╝nm├╝yorum, sadece "ar─▒yorum," izliyorum, kontrol ediyorum, vs. D├╝┼č├╝nmeden kast─▒m da elbette elden geldi─čince "sistematik" d├╝┼č├╝nme.

Buna bir ├ž├Âz├╝m olarak kendi siteme Thinking Out Loud ba┼čl─▒─č─▒yla bir b├Âl├╝m ekledim. Herhalde, bundan b├Âyle proz'da daha az, orada daha ├žok sesli d├╝┼č├╝nece─čim.

Yazmadan edemeyen, ya da yazmadan durmmay─▒ zor bulan arkada┼člara ├Âneririm.icon_smile.gif

-----------
Forum Rule #1:
1. Write detailed titles
Posting titles should be as descriptive of their content as possible. If they are not, they may be edited

Bu kural konusunda beni uyaran staff'a/moderat├Âr arkada┼ča te┼čekk├╝r ederim. Do─črudur, forumda "TOL" gibi "idiosyncratic" bir ba┼čl─▒k kullan─▒lamaz elbette.

├ľte yandan, ba┼čl─▒─č─▒n "ki┼čisel site duyurusu" olarak d├╝zeltilmesi de, b├Âyle alg─▒lanm─▒┼č olmas─▒ da (usul├╝nce yap─▒lmas─▒ halinde bunda ├žok abes bir ┼čey g├Ârm├╝yor olmama kar┼č─▒n) pek i├žime sinmedi. Temel ama├ž o de─čildi, kendime hedef kitle olarak T├╝rk├že forum okurlar─▒n─▒ se├žmem stratejik a├ž─▒dan pek de ak─▒ll─▒ca say─▒lmaz. ├ľnerdi─čim ┼čey "gelin siteme yaz─▒n" de─čildi, "benzer ┼čeyler yap─▒n"d─▒.

Neyse. konan ba┼čl─▒─č─▒ ├Âz├╝r dileyerek siliyor, linki kald─▒r─▒yor ve yeni bir ba┼čl─▒k at─▒yorum: Y├╝ksek Sesle D├╝┼č├╝nme.

[Subject edited by staff or moderator 2005-10-26 10:31]

[Edited at 2005-10-26 11:09]

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 23:35
Member
English to Turkish
+ ...
Sel├žuk, Oct 27, 2005

Mesaj─▒na yapt─▒─č─▒n eki okuduktan sonra, bu konu ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda cevap yazma, do─črudan mail yazma ve hi├ž ili┼čmeme se├ženekleri aras─▒nda uzun s├╝re oyaland─▒─č─▒m i├žin ancak ┼čimdi yaz─▒yorum. Do─čru se├žim oldu─čundan emin de─čilim, ama buraya yazmakta karar k─▒lmam─▒n nedeni, belki genel olarak da kendimi ifade etmi┼č olurum ve ayn─▒ k├Âr d├Âv├╝┼č├╝ bir daha ya┼čanmaz iyimserli─čidir.

Ba┼čl─▒─č─▒ neden de─či┼čtirdi─čimi a├ž─▒klamama gerek yok. Normal ┼čartlarda bunu email yazarak haber verirdim (forumda moderat├Âr olarak bir ┼čey yap─▒nca bunu haber vermek ve bir kurala dayand─▒rmak zorunday─▒z ├ž├╝nk├╝), ama ortada hi├žbir ┼čey yokken ├╝zerime asit ya─č─▒nca seninle birebir ileti┼čim kurmak i├žimden gelmedi─či i├žin otomatik mesaj g├Ândermeyi tercih ettim. Benim yapt─▒─č─▒m de─či┼čiklik, senin de─či┼čiklik yapma imk├ón─▒n─▒ ortadan kald─▒rmad─▒─č─▒na g├Âre (T├╝rk├že yazay─▒m da anla┼č─▒ls─▒n: Benim editim senin edit yetene─čini override etmedi─čine g├Âre) burada bir sorun da g├Ârm├╝yorum. Nitekim sen de zaten daha a├ž─▒klay─▒c─▒ yeni bir ba┼čl─▒k yazm─▒┼čs─▒n.

Asit meselesine de gelecek olursak, asl─▒nda art─▒k bu konuda a├ž─▒klamalar yapmak da i├žimden gelmiyor ama, kendimi zorlayarak son bir kez deneyeyim: Bir yerde "Burada sigara i├žilmez" yaz─▒yorsa, yap─▒lacak iki ┼čey vard─▒r. Oraya girmezsiniz veya orada sigara i├žmezsiniz. E─čer s├╝rekli elinizde sigarayla girip ilk duman─▒ savurduktan sonra s├Âylene s├Âylene sigaray─▒ yere at─▒p s├Ând├╝r├╝rseniz, orada sigara i├žmemeyi veya oraya girmemeyi tercih etmi┼č olanlara haks─▒zl─▒k etmi┼č olursunuz. Hi├ž durmadan s─▒k─▒nt─▒ yaratm─▒┼č olursunuz. Sigaradan ar─▒nd─▒r─▒lmas─▒ istenen ve spor yap─▒lmas─▒ i├žin a├ž─▒lm─▒┼č bir yerde sigaray─▒ s├╝rekli g├╝ndemde tutmu┼č, spor yapmay─▒ da s├╝rekli engellemi┼č olursunuz. Yap─▒lacak ├╝├ž├╝nc├╝ ┼čey de, oraya sigara i├žilmez tabelas─▒n─▒ kim asm─▒┼čsa gidip onunla konu┼čmak ve onu yormakt─▒r. Bu kadar basit.

Son bir ┼čey daha s├Âyleyip hemen gidiyorum. T├╝rk├že foruma kat─▒lanlar─▒n bu kadar ├žok ortak noktaya sahip olmas─▒, T├╝rk├že'nin tek bir ├╝lkenin resm├« dili olmas─▒ ve uluslararas─▒ ├ževiri piyasas─▒nda yayg─▒n bir yabanc─▒ dil stat├╝s├╝ ta┼č─▒mamas─▒ gibi, bizim kontrol├╝m├╝zde olmayan iki adet olgunun ka├ž─▒n─▒lmaz ama tesad├╝f├« bir sonucudur. Yani ┼čunu demek istiyorum: Buras─▒, T├╝rkiye Cumhuriyeti devletinin forumu de─čil. T├╝rkiye'nin forumu de─čil. T├╝rklerin forumu de─čil. T├╝rk├že'nin forumu. Yani bizim, e─čer dilimiz Frans─▒zca veya ─░spanyolca olsayd─▒ hep akl─▒m─▒zda tutaca─č─▒m─▒z, oysa ┼čimdi, yukar─▒da s├Âyledi─čim ve bizim kontrol├╝m├╝z├╝n d─▒┼č─▒nda olan iki etken nedeniyle akl─▒m─▒za bile gelmeyen bu durum sebebiyle, Proz.com'un kapsam─▒ d─▒┼č─▒nda tutulmas─▒ kararla┼čt─▒r─▒lan siyaset konusunda, ├žo─čunluk ve tek a─č─▒z olma rahatl─▒─č─▒yla s├╝rekli giri┼čti─čimiz delme harek├ót─▒, hasbelkader T├╝rk├že biliyor oluveren ba┼čka herkese de ayn─▒ hakk─▒ tan─▒r. Pratikte ├Ârne─činin g├Âr├╝lmemi┼č olmas─▒, teorik olarak b├Âyle olmad─▒─č─▒ anlam─▒na gelmez ve siyaset yasa─č─▒n─▒n dayand─▒─č─▒ anlay─▒┼č─▒ de─či┼čtirmez.

Mevcut psikolojiden bir an ├Ânce s─▒yr─▒larak ahbapl─▒─č─▒m─▒za devam etme dile─čiyle selamlar─▒m─▒ kabul et.

├ľzden

Sel├žuk Budak  Identity Verified
Local time: 00:35
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Cafe wall Oct 27, 2005

Sevgili ├ľzden

Dostluk her zaman baki.icon_smile.gif

Asit ya─čmuru ya─čd─▒─č─▒n─▒n da, diyalog engelleyici haleti ruhiyelerin olu┼čtu─čunun da, bu yaz─▒mla O.P. ile ilgili yaz─▒lar aras─▒nda bir ili┼čki kuruldu─čunun veya b├Âyle alg─▒land─▒─č─▒n─▒n da, bir tav─▒rla┼čma oldu─čunun da hi├ž fark─▒nda de─čilim.

E─čer cafe wall ve bir de ba┼čka bir ┼čey olmasayd─▒, bunu da yazmazd─▒m. Yazmam─▒n tek nedeni: Yok ├Âyle bir ┼čey.

Senin dikkatli, ├Âzenli, ├žal─▒┼čkan, ├žok ├Âzverili ve de adil bir moterat├Âr oldu─čunda san─▒r─▒m herkes hemfikirdir. Buna y├╝rekten inan─▒yor ve seni sonuna kadar destekliyorum.

Bu ├Âzelliklerinden ├Ât├╝r├╝d├╝r ki, moderat├Ârl├╝kten istifa etmen beni ├╝zer, ba┼čka bir yan─▒yla makul ve mant─▒kl─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝nsem de. Senin i├žin d├╝┼č├╝nd├╝klerim, ilk moderat├Âr oldu─čun g├╝nle ayn─▒d─▒r, hatta ├žok daha olumludur. Bu i┼či prozun tamam─▒ i├žinde hakk─▒yla yapan az say─▒daki insandan birisi oldu─čuna hi├ž ku┼čkum yok.

Yaz─▒m─▒n, okuyanlar (sadece sen de─čil)taraf─▒ndan farkl─▒ bir pencereden g├Âr├╝ld├╝─č├╝n├╝ anl─▒yorum. Do─črusu hi├ž akl─▒ma gelmemi┼čti. Ama olabiliyormu┼č (cafe wall). Bunda yazd─▒klar─▒m─▒n da pay─▒ olsa gerek. Mesaj ├Ârt├╝l├╝ alg─▒lan─▒nca, y├Ân├╝ de de─či┼čebiliyor. Kendi ad─▒ma, bundan on g├╝n, bir ay, ya da alt─▒ ay ├Ânce neredeysem, yie oraday─▒m.

Dostluklar ve g├╝zel ┼čeyler kolay olu┼čmuyor. ─░├žimizden, kolayca y─▒k─▒laca─č─▒ "korkusuna" kap─▒lan olur ise, hi├ž korkmas─▒n, ne ben, ne de bu kada emek veren, ├Âzveride bulunan arkada┼člar buna g├Âz yummayacakt─▒r.
Sel gider kum kal─▒r!
SB

├ľzden Ar─▒kan  Identity Verified
Germany
Local time: 23:35
Member
English to Turkish
+ ...
Y├╝ksek Sesle D├╝┼č├╝nme Oct 28, 2005

Sel├žuk, mesaj─▒n i├žin te┼čekk├╝r ederim. Netice olarak, aram─▒zda bir tav─▒rla┼čma, ├žat─▒┼čma vb yok. Bir de, konuyu ├Âyle anlayanlar oldu─čunu ├Â─črenmi┼č bulundu─čum i├žin ├Âzellikle belirtmem gerekiyor, ondan sonra bu konuyu kapat─▒yorum: Benim tepkim Sel├žuk'un sitedeki 'no politics' kural─▒na ayk─▒r─▒ bir ┼čey yazmas─▒na olmad─▒─č─▒ gibi, Sel├žuk ├Âyle bir ┼čey yazd─▒ da o mesaj─▒ silindi gibi bir durum da yok. Yani b├Âyle bir ┼čey olmad─▒. Ayr─▒ca b├╝t├╝n g├╝zel s├Âzlerin i├žin de te┼čekk├╝r ederim, Sel├žuk. Ancak moderat├Ârl├╝k konusunu burada noktalayal─▒m. Ve ┼ču "Y├╝ksek Sesle D├╝┼č├╝nme" meselesine gelelim. Bloguna (bu, sitenin blog k─▒sm─▒ veya ayr─▒ blogun, ├Âyle de─čil mi? Yan─▒l─▒yorsam d├╝zelt) verdi─čin linki neden sildin? ┼×imdi o link olmadan nereden bulup da bakaca─č─▒z ve yazaca─č─▒z?

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Y├╝ksek Sesle D├╝┼č├╝nme

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search